Jaką farbą pomalować ściany w kuchni?
REKLAMA
REKLAMA
Dotychczas farby były uważane za rozwiązanie tymczasowe. Były nietrwałe, nie chroniły przed wilgocią, a pomalowane ściany trudno było umyć. Obecnie farby mają coraz więcej zalet. Producenci coraz bardziej rozszerzają asortyment farb. Obecnie farby mogą być świetnym materiałem na wykończenie ścian również w pomieszczeniach narażonych na dużą wilgoć, takich jak kuchnia i łazienka.
REKLAMA
Zobacz także: Malowanie ścian i sufitów – krok po kroku
Farby zapewniają jednolitą powierzchnię, bez podziałów i połączeń. Są obecnie najbardziej neutralnym materiałem na wykończenie wnętrz. Można pomalować ściany dowolnym odcieniem. Dzięki pomalowaniu ścian można szybko zmienić wystrój kuchni. Farba wodoodporna zapewnia podobną ochronę, jak na przykład płytki ceramiczne.
Farba do malowania kuchni powinna być odporna na pleśń, grzyby i przede wszystkim na wilgoć. Powinna nie tylko bardzo dobrze kryć, lecz także pozwalać ścianie oddychać.
Ważne! Przed zakupem farby, upewnij się, że na puszcze jest napisane, że dana farba pasuje do łazienki i kuchni. Farby odpowiednio przystosowane do tych miejsc powinny zawierać taką informację.
Farby dyspersyjne
Ostatnio hitem na rynku są farby dyspersyjne. Są one odporne na wilgoć, więc doskonale nadają się do kuchni i łazienki. Świetnie też sprawdzają się w pomieszczeniach wentylowanych, dzięki wysokiej przepuszczalności pary. Dodatkową zaletą jest ich duża odporność na zmywanie i na środki chemiczne. Daje to gwarancję, że farba nie zniszczy się podczas mycia. Farby te są również stosunkowo tanie. Jest to o wiele tańsze rozwiązanie niż wykończenie glazurą.
Zobacz także: Łazienka w kolorze bieli i czerni
Farby dyspersyjne można zabarwić na dowolny kolor. Dobór odpowiedniego odcienia nie stanowi kłopotu. Większość sklepów posiada urządzenie do mieszania farb, bez problemu więc uzyskamy żądany odcień. Kiepskim pomysłem będzie pomalowanie ścian w kuchni w kolorze mebli. Jeżeli kuchnia jest otwarta na salon, można pomalować ściany w tonacji zbliżonej do koloru ścian w salonie.
Zobacz także: Mozaiki – sposób na urozmaicenie wnętrza
Przygotowanie ściany
Należy pamiętać, że każda farba uwydatnia nierówności ścian. Przed malowaniem należy odpowiednio przygotować podłoże, aby tynk był czysty, gładki i równy. Wszystkie ubytki czy pęknięcia należy wypełnić masą szpachlową do pomieszczeń mokrych.
Żeby ściana była odporna na wilgoć należy ją zabezpieczyć odpowiednią farbą podkładową, przeznaczoną do pomieszczeń narażonych na działanie wody.
Zobacz także: Wykończenie wnętrz za pomocą trójwymiarowych elementów dekoracyjnych
REKLAMA
REKLAMA