Jak położyć korek?

REKLAMA
REKLAMA
Położenie korka jest naprawdę bardzo łatwe i nie jest czasochłonne. Wystarczy odpowiednio przygotować podłoże oraz zastosować dobry klej.
REKLAMA
Jaki klej wybrać?
Do przyklejania korka służą dwa rodzaje klejów: kleje dyspersyjne i kontaktowe.
Zobacz także: Jak wykończyć ściany w kuchni lub łazience?
REKLAMA
Kleje dyspersyjne to wodne zawiesiny o gęstej konsystencji w kolorze czekoladowym. Są gotowe do użycia. Klej należy nakładać szpachlą zębatą na ścianę. Można też nakładać klej na płytkę. Takie rozwiązanie ułatwia pracę przy oklejaniu sufitu. Jeśli klej się rozmaże na wierzchniej stronie płytki należy od razu przetrzeć ją wilgotną szmatką.
Kleje kontaktowe można nakładać zarówno na ścianę, jak i na płytki korka. Mogą być rozpuszczalnikowe lub wodne. Łatwiej nałożyć kleje wodne. Nakłada się je wałkiem welurowym. Kleje rozpuszczalnikowe mają nieprzyjemny zapach i trzeba je nakładać pędzlem płaskim ze sztucznego włosia. Ich zaletą natomiast jest niższa cena.
Można dowolnie komponować wzory korka. Można dobrać różne wzory lub ten sam wzór w różnych kolorach.
Zobacz także: Drabina – jak umiejętnie z niej korzystać?
Jak przygotować ściany?
Przed położeniem korka należy odpowiednio przygotować ściany. Nie zawsze można kłaść korek od razu. Przy ścianach nowych, otynkowanych tradycyjnie, korek można przyklejać dopiero po kilku tygodniach (3–4) po zakończeniu tynkowania. W przypadku płyt gipsowo-kartonowych możemy nakładać korek dopiero po wyschnięciu masy szpachlowej.
Większych przygotowań wymagają stare ściany. Jeśli posiadają słabe parametry (np. pylą się lub kruszą) należy nanieść grunt, który je wzmocni. Ściany nierówne trzeba wyrównać zaprawą wyrównującą. Jeśli tynk odpada, należy go skuć. Tapety i farby należy zerwać. Wszelkie plamy na ścianach należy wywabić albo pomalować farbą odcinającą przed nakładaniem korka.
Zobacz także: Krawędzie, listwy i narożniki – czyli jak remontować ściany?
Przygotowanie korka
Najważniejsze, czyli wybór kleju i przygotowanie ścian mamy już za sobą. Przygotowanie samego korka to już nic trudnego. Wystarczy wyjąć płytki z opakowań i zaplanować układanie, tak by powstała ciekawa kompozycja, a nie zbiór chaotycznych plam.
Przy klejeniu płytek klejem kontaktowym należy nanosić go zarówno na płyty, jak i na ścianę. Klej dyspersyjny wystarczy kłaść na ścianę.
Warto pamiętać też o narzędziach pomocniczych, takich jak przymiar kątowy, taśma miernicza, żeby równo nakładać płytki. Oczywiście płytki można też przycinać, żeby pokryć całą powierzchnię.
Zobacz także: Piaskowe dekoracje – czyli jak zachować lato w aranżacji wnętrza
REKLAMA
REKLAMA