REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przykleić tapetę?

Arkadiusz Dybowski
Tapeta fioletowa fot. Praktiker
Tapeta fioletowa fot. Praktiker

REKLAMA

REKLAMA

Przyklejenie tapety nie jest trudnym zadaniem. Kiedy mamy już przygotowane ściany i odpowiednio dobrane materiały, tapetowania nie sprawi kłopotu. Jeśli wcześniej wytniemy i dopasujemy bryty tapety, samo przyklejanie tapet jest już łatwe.

Odpowiednio przygotowany i posmarowany klejem bryt tapety powinien być złożony z obu stron do środka. Kiedy już odczekaliśmy odpowiednią (5–10 minut) ilość czasu, by tapeta dobrze nasiąknęła klejem, możemy przystąpić do przyklejania.

REKLAMA

Zobacz także: Czym malować i tapetować?

Przygotowany wcześniej pierwszy bryt tapety przykładamy do górnej części ściany i rozkładamy pierwszą część brytu. Drugą część na razie zostawiamy złożoną. Bardzo ważne jest, by brzeg tapety pokrywał się z narysowaną wcześniej na ścianie linią pionu.

Pamiętaj, by przy przyklejaniu tapety zostawić 2–3 centymetrowy pasek wolnej ściany pod sufitem.

REKLAMA

Przy rozkładaniu dociskamy dłońmi tapetę do ściany. Pamiętajmy też o zlikwidowaniu wszystkich pęcherzyków powietrza, by tapeta była gładka. Wygładzamy ją suchą szmatką lub szczotką od środka brytu ku brzegom. Potem rozkładamy drugą część brytu. Musimy jednocześnie przytrzymać górną część, by się nie ześlizgnęła. Dolną część również dociskamy po rozłożeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Każdy kolejny bryt kładziemy w ten sam sposób. Pamiętajmy, by dopasować następny bryt do tego, położonego wcześniej. Między brytami nie powinno być odstępów. Nie wpadajmy w panikę, gdy coś pójdzie nie tak i przykleimy bryt nieprawidłowo. Nie trzeba wtedy zrywać całej tapety lub, co gorsza, kupować nową. Wystarczy delikatnie odkleić bryt i jeszcze raz dokładnie dopasować jego krawędź do krawędzi ostatnio położonego. Przy odklejaniu bryt nie powinien się zniszczyć.

Zobacz także: Jaką tapetę zastosować w pokoju dziennym i w sypialni?


W jaki sposób wykończyć?

Po oklejeniu całego pomieszczenia należy jeszcze odpowiednio wykończyć naszą pracę, by brzegi były równe. Miejsca połączeń brytów powinny być niewidoczne. Żeby osiągnąć ten efekt, należy te miejsca docisnąć gumowym wałkiem.

Zobacz także: Krok po kroku - jak wytapetować pokój?

Tapetę tłoczoną lepiej dociskać czystą ściereczką. Wałek może taką tapetę uszkodzić.

REKLAMA

Należy jeszcze przyciąć brzegi tapety wzdłuż sufitu czy listew podłogowych, tak by były idealnie równe. Bryty należy przycinać przed wyschnięciem kleju. Najpierw należy zaznaczyć zgięcie tępą stroną nożyczek Następnie lekko odklejamy tapetę od ściany i odcinamy niepotrzebną część równo po otrzymanej linii. Do przycinania u dołu ściany lepiej używać noża. Należy ustawić nóż poziomo, by nie zniszczyć tapety i odcinać wzdłuż stalowej szyny.

Do odcinania tapety przy suficie zawsze używajmy nożyczek. Nożem możemy podrzeć wilgotną tapetę. Pamiętajmy, żeby usunąć resztki kleju wilgotną gąbką. Nie można dopuścić, by klej zasechł.

Zobacz także: Czy tapety w mieszkaniu to dobry pomysł?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA