REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mozaiki – sposób na urozmaicenie wnętrza

Katarzyna Mazurek
Sposobów układania mozaiki jest wiele. Zależy to od rodzaju mozaiki i oczywiście wielkości elementów. zdj. Villeroy & Boch
Sposobów układania mozaiki jest wiele. Zależy to od rodzaju mozaiki i oczywiście wielkości elementów. zdj. Villeroy & Boch

REKLAMA

REKLAMA

Mozaika to nic innego jak drobnowymiarowe elementy ułożone na ścianie lub podłodze. Mogą być wykonane z różnego materiału, łączące kilka kształtów i kolorów. Można nimi wykładać całe powierzchnie ścian lub tylko fragmenty, tworząc przy tym różne wzory i obrazki. Mozaiki mogą być ceramiczne, kamienne, szklane, drewniane, a nawet metalowe.

Sposobów układania mozaiki jest wiele. Zależy to od rodzaju mozaiki i oczywiście wielkości elementów. Mozaikę można wykonać z samodzielnie przygotowanego materiału. Może to być np. potłuczone szkło, płytki ceramiczne czy kamień. Praca jest mozolna i wymaga dużej ilości czasu. Aby ułatwić sobie pracę można kupić gotowe plastry mozaiki. Drobne elementy mozaiki przyczepione są od spodu do siatki, która zatapiana jest w podłożu pokrytym klejem i jest tracona. Innym sposobem utrzymywania mozaiki w plastrach jest folia, którą przykleja się na zewnętrznej powierzchni elementów. Po ułożeniu i przyklejeniu plastra folię się odrywa. Folia ta, oprócz zapewnienia równomiernych odstępów i spoin, ma jeszcze jedną funkcję – ochronną. Zabezpiecza powierzchnie mozaiki przed zabrudzeniami i zarysowaniem, co jest bardzo ważne w przypadku mozaiki szklanej czy metalowej.

REKLAMA

Zobacz także:  Co wybrać: duże płytki czy mozaikę?

REKLAMA

Innym sposobem uzyskania mozaiki są specjalne płytki z naciętymi rowkami, które po ułożeniu wypełnia się spoiną. Wadą tego typu mozaiki jest fakt, że nie da się jej układać na powierzchniach nierównych i zakrzywionych. Nie jest również łatwo wycinać z niej skomplikowanych kształtów i układać różnych wzorów. Cena za to jest dużo niższa od pozostałych.

Mozaikę przykleja się w podobny sposób jak tradycyjne płytki. Zalecane jest używanie białego kleju, gdyż tradycyjny szary może zmienić odcień mozaiki. Nie ma ograniczenia co do rodzaju powierzchni pokrywanych mozaiką. Mogą to być zarówno ściany jak i podłogi, a nawet schody. Doskonale sprawdza się w wykańczaniu powierzchni łukowych ścian i okrągłych słupów. Mozaiki to doskonały materiał na urozmaicenie powierzchni pokrytych tradycyjnymi materiałami. Można wówczas z nich tworzyć wzory i kształty jakie tylko przyjdą nam do głowy.

Zobacz także:  Jak skutecznie spoinować?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Najpopularniejsze i najtańsze są mozaiki ceramiczne i kamienne – z kamienia łupanego. Dostępne są również mozaiki wykonane z kamieni rzecznych – otoczaków. Szkło może występować w różnej postaci – płytki lub obłe kamyki. Mozaika drewniana wykonywana jest z miejscowych gatunków drewna oraz drewna egzotycznego. Spotyka się również mozaikę wykonaną z łupin kokosa. Bardziej odważnym pomysłem mogą być mozaiki metalowe – aluminiowe, miedziane czy wykonane z brązu. Ich układanie wymaga dużej ostrożności. Powierzchnie łatwo ulegają zarysowaniom, dlatego najczęściej pokryte są folią ochronną, którą usuwa się dopiero po zaspoinowaniu. Choć mozaiki stanowią efektowną dekorację wnętrza, to niestety ich cena nie jest niska.

Ceny mozaiki ceramicznej i szklanej zaczynają się już od 150 zł/m2, kamiennej - 300 zł/m2, drewnianej – 350 zł/m2. Do droższych, często nazywanych biżuterią domu, należą mozaiki metalowe, których cena może wynosić 700-1800 zł/m2.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA