Mozaiki – sposób na urozmaicenie wnętrza
REKLAMA
REKLAMA
Sposobów układania mozaiki jest wiele. Zależy to od rodzaju mozaiki i oczywiście wielkości elementów. Mozaikę można wykonać z samodzielnie przygotowanego materiału. Może to być np. potłuczone szkło, płytki ceramiczne czy kamień. Praca jest mozolna i wymaga dużej ilości czasu. Aby ułatwić sobie pracę można kupić gotowe plastry mozaiki. Drobne elementy mozaiki przyczepione są od spodu do siatki, która zatapiana jest w podłożu pokrytym klejem i jest tracona. Innym sposobem utrzymywania mozaiki w plastrach jest folia, którą przykleja się na zewnętrznej powierzchni elementów. Po ułożeniu i przyklejeniu plastra folię się odrywa. Folia ta, oprócz zapewnienia równomiernych odstępów i spoin, ma jeszcze jedną funkcję – ochronną. Zabezpiecza powierzchnie mozaiki przed zabrudzeniami i zarysowaniem, co jest bardzo ważne w przypadku mozaiki szklanej czy metalowej.
REKLAMA
Zobacz także: Co wybrać: duże płytki czy mozaikę?
REKLAMA
Innym sposobem uzyskania mozaiki są specjalne płytki z naciętymi rowkami, które po ułożeniu wypełnia się spoiną. Wadą tego typu mozaiki jest fakt, że nie da się jej układać na powierzchniach nierównych i zakrzywionych. Nie jest również łatwo wycinać z niej skomplikowanych kształtów i układać różnych wzorów. Cena za to jest dużo niższa od pozostałych.
Mozaikę przykleja się w podobny sposób jak tradycyjne płytki. Zalecane jest używanie białego kleju, gdyż tradycyjny szary może zmienić odcień mozaiki. Nie ma ograniczenia co do rodzaju powierzchni pokrywanych mozaiką. Mogą to być zarówno ściany jak i podłogi, a nawet schody. Doskonale sprawdza się w wykańczaniu powierzchni łukowych ścian i okrągłych słupów. Mozaiki to doskonały materiał na urozmaicenie powierzchni pokrytych tradycyjnymi materiałami. Można wówczas z nich tworzyć wzory i kształty jakie tylko przyjdą nam do głowy.
Zobacz także: Jak skutecznie spoinować?
REKLAMA
Najpopularniejsze i najtańsze są mozaiki ceramiczne i kamienne – z kamienia łupanego. Dostępne są również mozaiki wykonane z kamieni rzecznych – otoczaków. Szkło może występować w różnej postaci – płytki lub obłe kamyki. Mozaika drewniana wykonywana jest z miejscowych gatunków drewna oraz drewna egzotycznego. Spotyka się również mozaikę wykonaną z łupin kokosa. Bardziej odważnym pomysłem mogą być mozaiki metalowe – aluminiowe, miedziane czy wykonane z brązu. Ich układanie wymaga dużej ostrożności. Powierzchnie łatwo ulegają zarysowaniom, dlatego najczęściej pokryte są folią ochronną, którą usuwa się dopiero po zaspoinowaniu. Choć mozaiki stanowią efektowną dekorację wnętrza, to niestety ich cena nie jest niska.
Ceny mozaiki ceramicznej i szklanej zaczynają się już od 150 zł/m2, kamiennej - 300 zł/m2, drewnianej – 350 zł/m2. Do droższych, często nazywanych biżuterią domu, należą mozaiki metalowe, których cena może wynosić 700-1800 zł/m2.
REKLAMA
REKLAMA