Miejsca szczególnej uwagi podczas tapetowania
REKLAMA
REKLAMA
Sufity
REKLAMA
Do tapetowania sufitów należy przygotować pasy o takiej długości by możliwy był 2–5 cm zakład z tapetą przyklejaną na ścianie. Prace te dobrze jest przeprowadzać w dwie osoby. Bryty pokryte klejem przykleja się do powierzchni sufitu stopniowo. Do wygładzania i przyciskania można użyć szczotki lub wałka na długim trzonku.
Zobacz także: Co wybrać: tapety natryskowe czy tradycyjne?
Narożniki
Od narożników ścian najlepiej jest zaczynać tapetowanie pomieszczenia. Bryty należy przyklejać tak by ich 2–5 cm pas zachodził na drugą ścianę. Dobrze jest przed tym narysować pionową linię odsuniętą o około 2 cm od krawędzi naroża i od niej zacząć układanie pasa tapety. Brytów nie należy układać centralnie w narożach ścian. Tapetowanie naroży jest takie same w przypadku narożników wklęsłych i wypukłych.
Zobacz także: Jak samodzielnie tapetować ściany?
Wnęki okienne i drzwiowe
Podstawową czynnością jest przygotowanie brytów z odpowiednio dociętymi krawędziami. Z pasów tapety należy wyciąć format odpowiadający wymiarom wnęki z uwzględnieniem miejsc zakładu poprzez 2–5 cm dodatki. Podobnie należy wymierzyć dolne powierzchnie nadproża i boczne powierzchnie wnęki oraz dociąć odpowiednie pasy tapety. Wszystkie załamania powierzchni tapetujemy podobnie jak naroża ścian.
Przed przystąpieniem do tapetowania miejsc w pobliżu kontaktów należy najpierw wyłączyć prąd.
Gniazdka
Po upewnieniu się, że prąd jest wyłączony należy zdjąć pokrywy gniazdek. Tapetowanie odbywa się nad ich otworami. Do ściany przyklejana jest tapeta, a następnie przy użycia noża lub skalpela wycina się w jej powierzchni otwór po wewnętrznym obwodzie kontaktu. Dopiero po wyschnięciu tapety można przykręcić pokrywy.
REKLAMA
REKLAMA