REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wcale nie chcemy wyjeżdżać w tropiki na święta i lubimy dzielić się opłatkiem. Polacy wierni bożonarodzeniowym tradycjom

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Boże Narodzenie 2023
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy młode pokolenie woli bożonarodzeniowe tradycje czy święta w stylu lansowanym przez popkulturę? Jakie są najpopularniejsze zwyczaje świąteczne Polaków? Preply przygotował ranking.

Polacy lubią dzielić się opłatkiem 

97% Polaków obchodzi święta Bożego Narodzenia - tak wynika z badania „Boże Narodzenie – zwyczaje, oczekiwania i plany” przygotowanego przez Preply. Co prawda lubimy pomarzyć o świętach w tropikach – taka wizja jest bliska niemal połowie ankietowanych - większość traktuje je jako okazję do spędzenia czasu z rodziną i tak też wyglądają tegoroczne plany 9 na 10 Polaków. 

Jeżeli chodzi o kultywowane bożonarodzeniowe zwyczaje, respondenci byli wyjątkowo zgodni. Na szczycie rankingu znalazła się tradycja popularna jest niemal wyłącznie w naszym kraju - 85% osób między 18 a 65 rokiem życia dzieli się opłatkiem. Drugi w kolejności zwyczaj, który znalazł się na podium to ubieranie choinki, deklarowane przez 83% ankietowanych. Prezenty, z wynikiem 78%, znalazły się na trzecim miejscu. 

1

 

 

Źródło zewnętrzne

7

 

 

Źródło zewnętrzne

2

 

 

Źródło zewnętrzne

Młodzież wierna tradycjom

Choć zwyczaje związane z duchowością i religią znalazły się dalej na liście, raport pokazuje, że 64% Polaków zostawia na stole dodatkowe nakrycie, a 60% umieszcza sianko pod obrusem. Zachowanie postu deklaruje 53% ankietowanych, modlitwę przed kolacją 52%, a udział na pasterce 41%. 

– Mimo że Polacy, zwłaszcza młodsze pokolenia, są otwarci na kulturę zachodnią, to w kwestii Bożego Narodzenia pozostają wierni lokalnym tradycjom. Wiele zachodnich zwyczajów, np. Christmas stockings czy Secret Santa, nie są popularne. Owszem, Polacy noszą świąteczne sweterki, a 25% ankietowanych woli słuchać zagranicznych piosenek o Bożym Narodzeniu niż rodzimych kolęd, ale w kwestii obchodzenia Wigilii są dość konserwatywni – komentuje Sylvia Johnson, ekspertka ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.

Bez czego nie ma Wigilii

Polski stół wigilijny to również wyjątkowa tradycja. Ponad połowa Polaków, którzy wzięli udział w badaniu, deklaruje, że przygotowuje na tę okazję 12 potraw, a 70% – że na ich stół trafiają wyłącznie klasyczne polskie dania. Najpopularniejsze są pierogi z kapustą i grzybami (79%), barszcz czerwony z uszkami (75%) i smażony karp (66%). Nieco dalej na liście znalazły się makowiec (57%), kompot z suszonych owoców (55%) i ryba po grecku (51%). Co piąta osoba tara się do świątecznego menu dodać dania pochodzące z innych krajów czy kultur. 

Jeżeli chodzi o ozdoby świąteczne, daleko nam do amerykańskich wyścigów o tytuł najlepiej udekorowanego domu w sąsiedztwie – choć coraz częściej sama choinka to dla nas za mało, okazuje się, że lubimy przystrajać dom na święta. Zawieszanie światełek na domu czy przystrajanie ogrodu bożonarodzeniowymi ozdobami praktykowane jest już przez 62% badanych. Ponad połowa z nich twierdzi, że ta czynność sprawia im przyjemność i pozwala wczuć się zimową atmosferę.

5

 

 

Źródło zewnętrzne

4

 

 

Źródło zewnętrzne

6

 

 

Źródło zewnętrzne

Prezenty muszą być 

Świąteczna tradycja to także prezenty. Dla 75% Polaków są nieodłącznym elementem. Najczęściej wybieranymi przez nich upominkami dla bliskich są kosmetyki i perfumy (71%). Na drugim miejscu znalazły się karty podarunkowe (69%), a dalej biżuteria i zegarki (65%), książki (64%), elektronika (61%) oraz akcesoria modowe (56%). 40% ankietowanych twierdzi, że dobrym pomysłem na prezent są materiały do nauki języka, takie jak książki, kursy online czy aplikacje.

– Z wyników badania można wywnioskować, że Polacy podchodzą do świątecznych prezentów całkiem rozsądnie. Takie praktyczne upominki zmniejszają ryzyko, że prezent nie przypadnie do gustu obdarowywanej osobie, choć okazuje się, że co piątemu Polakowi zdarzyło się oddać lub sprzedać coś, co otrzymał pod choinkę – zauważa Sylvia Johnson.

Pieniądze to również częsty prezent ofiarowywany pod choinkę. 44% osób biorących udział w badaniu deklaruje, że to prezent, jaki chcieliby znaleźć pod choinką.Z drugiej strony, co czwarty respondent twierdzi, że najchętniej w ogóle nie kupowałby prezentów, a 32% uważa, że Boże Narodzenie to święto komercyjne. 
Dla ponad połowy Polaków gwiazdkowe upominki wiążą się ze sporym obciążeniem finansowym. Mamy też swoje sposoby na zmniejszenie wydatków. 35% Polaków szuka upominków już w listopadzie, korzystając z promocji na Black Friday, a 13% decyduje się na zakup z odroczoną płatnością.

Metodologia badania

W ankiecie online wzięło udział 1023 kobiet i mężczyzn w wieku 18-65. Badanie zostało przeprowadzone w listopadzie 2023 roku.

 Źródło: Preply

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA