REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tradycje świąt Bożego Narodzenia - najważniejsze polskie zwyczaje

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Jak świętuje się Boże Narodzenie w Polsce?
Jak świętuje się Boże Narodzenie w Polsce?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Tradycje świąt Bożego Narodzenia. To dzięki nim ten szczególny czas w roku staje się jeszcze bardziej niezwykły, magiczny, oczekiwany. Karp przecież zupełnie inaczej smakuje w lipcu, a biały obrus żadnego innego dnia nie jest bardziej odświętny. Niektóre regiony mają swoje własne tradycje bożonarodzeniowe, my przyjrzymy się jednak tym ogólnopolskim, najbardziej znanym i kultywowanym.
rozwiń >

Tradycje Bożego Narodzenia w Polsce — ubieranie choinki

Nieważne, czy jest żywa czy sztuczna, mała czy duża — bez choinki ciężko nam wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia, to ich nieodłączny element. To drzewko pojawiło się na terenach polskich na przełomie XIX i XX wieku, najpierw u szlachty i mieszczan, później także w izbach wiejskich, dziś nieomal w każdym domu. A jak ją ozdabiamy? Tu panuje pełna dowolność. Na pewno nie może zabraknąć na niej światełek, są łańcuchy, bombki, cukierki, zabawki, na czubku widnieje gwiazda. Ozdoby choinkowe w dużej części można wykonać również własnoręcznie. Panuje też swoista moda na kolorystykę ozdób choinkowych w danym roku, np. na czerwono-złoto czy granatowo-srebrna. Jeśli decydujemy się na żywo drzewko zazwyczaj wybieramy jodłę, sosnę lub świerk.

REKLAMA

Zwyczaje świąteczne — łamanie się opłatkiem

Słowo „opłatek” swoją etymologię ma w języku łacińskim, gdzie „oblatum” oznacza dar ofiarny. Jak podaje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego — Polska to jedyny kraj, gdzie rozpowszechniony jest zwyczaj łamania się opłatkiem przy wieczerzy wigilijnej. Dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń rozpoczyna kolację. Ten obrządek, często niezwykle wzruszający, bywa dla niektórych krępujący — gdy np. jesteśmy w gościnie i przełamujemy się opłatkiem z osobami, których nie znamy za dobrze. Zdarza się też, że kawałki opłatka wysyłamy do bliskich razem z kartką świąteczną — w ten sposób możemy się podzielić na odległość.

Sianko pod obrusem — zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce

Pod, najczęściej śnieżnobiałym i wyprasowanym, obrusem nie może zabraknąć sianka. Niegdyś siano rozłożone było w po całym domu, po to, aby bliscy przybywający pod postacią duchów mogły spokojnie i wygodnie dostać się do stołu, a domownicy zagwarantowali sobie obfitość. Dziś wystarczy odrobina, aby zapewnić sobie dobrobyt na kolejny rok. Często na sianku na talerzyku kładziemy opłatek, aby później się nim przełamać.

Tradycje świąteczne dla dzieci — dawanie prezentów

Jeden z najprzyjemniejszych zwyczajów bożonarodzeniowych, nie tylko dla najmłodszych członków rodziny, to dawanie prezentów. A pierwszym Świętym Mikołajem, pierwowzorem tego znanego dziś, był biskupem z Miry i żył na przełomie III i IV w., zasłynął pomocą potrzebującym i czynieniem cudów. Dziś, myśląc o Świętym Mikołaju, widzimy raczej pulchnego mężczyznę w czerwonym kubraku, z białą brodą i zastępem reniferów. W niektórych regionach Polski świętego Mikołaja zastępuje Gwiazdor, często w parze z Aniołkiem, a gdzieniegdzie zachował się jeszcze Dziadek Mróz. W Polsce prezenty świąteczne wręcza się zazwyczaj po wigilijnej kolacji.

Tradycje świąt Bożego Narodzenia — 12 potraw

Dwunastu apostołów lub dwanaście miesięcy w roku, te dwie interpretacje symboliki dwunastu potraw na wigilijnym stole pojawiają się najczęściej. W zależności od regionu Polski, niektóre potrawy mogą się różnić, jednak przeważnie na stole możemy znaleźć: barszcz czerwony z uszkami, śledzie, karpia, kutię, kapustę wigilijną, kompot z suszu, pierogi z kapustą i grzybami, zupę grzybową, kluski z makiem, piernik, makowiec, chleb. Zgodnie z tradycją powinniśmy skosztować chociaż odrobinę z każdej potrawy, aby w kolejnym roku zapewnić sobie szczęście i dobrobyt. Co nie powinno być trudne, ponieważ po całym dniu postu, do wieczerzy wigilijnej zasiadamy głodni. Zwyczaj mówi też, że nie należy odchodzić od stołu przed zakończeniem kolacji – aby żaden z domowników nie umarł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Śpiewanie kolęd — świąteczny zwyczaj

Wspólne rodzinne kolędowanie to przepiękna tradycja, dzięki której tworzy się magiczna atmosfera. Niegdyś kolęda była pieśnią noworoczną, a słowo to wywodziło się od łacińskiego calendae, to znaczy pierwszy dzień miesiąca, czyli dawniej po prostu pierwszy dzień roku. Kolęda z wątkami życia codziennego nazywana jest pastorałką. Jedną z najpopularniejszych kolęd na świecie jest „Cicha noc”, która po raz pierwszy została wykonana w 1818 roku w Austrii i została przetłumaczona na ponad 300 języków i dialektów.

Dodatkowe nakrycie przy wigilijnym stole

Pięknym i przejmującym zwyczajem jest zostawienie dodatkowego nakrycia na wigilijnym stole. Ta prastara tradycja wywodzi się jeszcze z czasów przedchrześcijańskich, gdy talerz i pożywienie czekały zimą na zbłąkane dusze krewnych. Z czasem zwyczaj ewoluował w zostawianie nakrycia dla strudzonego wędrowca, prosto z podróży, któremu nie wolno było odmówić gościny. Dziś dodatkowy pusty talerz na stole w Wigilię ma raczej wydźwięk symboliczny, bywa, że zostawiamy go dla krewnych, którzy z jakiegoś powodu nie mogli znaleźć się z nami przy jednym stole.

Pierwsza gwiazdka na niebie

Zgodnie z tradycją, z kolacją wigilijną czekamy, aż na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Jest ona bezpośrednim symbolicznym nawiązaniem do Gwiazdy Betlejemskiej, którą, według Biblii, ujrzeli Trzej Królowie, a która oznaczała narodziny Jezusa. Często w wieczór wigilijny rodzice proszą dzieci, aby wypatrywały na niebie pierwszej gwiazdki. Gdy rozbłyśnie to znak, że można zasiadać do kolacji. Cały dzień przed wieczerzą jest wyjątkowy, zwracamy uwagę na to, co się dzieję, albowiem „jaka Wigilia, taki cały rok”.

Prezenty pod choinką

Zgodnie z bożonarodzeniową tradycją, po kolacji, pod świątecznym drzewkiem czekają na nas podarunki od św. Mikołaja (czyt. najbliższych). W dawniejszych czasach prezenty otrzymywały tylko dzieci i zazwyczaj znajdowały pod choinką pierniki, orzechy, jabłka. Dziś obdarowujemy się nawzajem, często wcześniej tworząc listy prezentów, aby dostać to, o czym marzymy. Na pewno nikt jednak nie chce znaleźć pod choinką rózgi.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakich pokolenie Z? [SONDA]

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakie są w obszarze zainteresowania przedstawicieli pokolenia Z? Czy wybór i zakup mieszkania to kolejny obszar, w którym reprezentanci tych dwóch generacji znacząco się od siebie różnią? Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl

Żeby taryfy dynamiczne prądu się opłacały trzeba mieć w domu kosztowne urządzenia. Można je kupić z dofinansowaniem

Od 24 sierpnia 2024 r. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.

Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

REKLAMA

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

REKLAMA

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

REKLAMA