REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tradycje świąt Bożego Narodzenia - najważniejsze polskie zwyczaje

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Jak świętuje się Boże Narodzenie w Polsce?
Jak świętuje się Boże Narodzenie w Polsce?
/
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Tradycje świąt Bożego Narodzenia. To dzięki nim ten szczególny czas w roku staje się jeszcze bardziej niezwykły, magiczny, oczekiwany. Karp przecież zupełnie inaczej smakuje w lipcu, a biały obrus żadnego innego dnia nie jest bardziej odświętny. Niektóre regiony mają swoje własne tradycje bożonarodzeniowe, my przyjrzymy się jednak tym ogólnopolskim, najbardziej znanym i kultywowanym.
rozwiń >

Tradycje Bożego Narodzenia w Polsce — ubieranie choinki

Nieważne, czy jest żywa czy sztuczna, mała czy duża — bez choinki ciężko nam wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia, to ich nieodłączny element. To drzewko pojawiło się na terenach polskich na przełomie XIX i XX wieku, najpierw u szlachty i mieszczan, później także w izbach wiejskich, dziś nieomal w każdym domu. A jak ją ozdabiamy? Tu panuje pełna dowolność. Na pewno nie może zabraknąć na niej światełek, są łańcuchy, bombki, cukierki, zabawki, na czubku widnieje gwiazda. Ozdoby choinkowe w dużej części można wykonać również własnoręcznie. Panuje też swoista moda na kolorystykę ozdób choinkowych w danym roku, np. na czerwono-złoto czy granatowo-srebrna. Jeśli decydujemy się na żywo drzewko zazwyczaj wybieramy jodłę, sosnę lub świerk.

REKLAMA

Zwyczaje świąteczne — łamanie się opłatkiem

Słowo „opłatek” swoją etymologię ma w języku łacińskim, gdzie „oblatum” oznacza dar ofiarny. Jak podaje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego — Polska to jedyny kraj, gdzie rozpowszechniony jest zwyczaj łamania się opłatkiem przy wieczerzy wigilijnej. Dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń rozpoczyna kolację. Ten obrządek, często niezwykle wzruszający, bywa dla niektórych krępujący — gdy np. jesteśmy w gościnie i przełamujemy się opłatkiem z osobami, których nie znamy za dobrze. Zdarza się też, że kawałki opłatka wysyłamy do bliskich razem z kartką świąteczną — w ten sposób możemy się podzielić na odległość.

Sianko pod obrusem — zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce

Pod, najczęściej śnieżnobiałym i wyprasowanym, obrusem nie może zabraknąć sianka. Niegdyś siano rozłożone było w po całym domu, po to, aby bliscy przybywający pod postacią duchów mogły spokojnie i wygodnie dostać się do stołu, a domownicy zagwarantowali sobie obfitość. Dziś wystarczy odrobina, aby zapewnić sobie dobrobyt na kolejny rok. Często na sianku na talerzyku kładziemy opłatek, aby później się nim przełamać.

Tradycje świąteczne dla dzieci — dawanie prezentów

Jeden z najprzyjemniejszych zwyczajów bożonarodzeniowych, nie tylko dla najmłodszych członków rodziny, to dawanie prezentów. A pierwszym Świętym Mikołajem, pierwowzorem tego znanego dziś, był biskupem z Miry i żył na przełomie III i IV w., zasłynął pomocą potrzebującym i czynieniem cudów. Dziś, myśląc o Świętym Mikołaju, widzimy raczej pulchnego mężczyznę w czerwonym kubraku, z białą brodą i zastępem reniferów. W niektórych regionach Polski świętego Mikołaja zastępuje Gwiazdor, często w parze z Aniołkiem, a gdzieniegdzie zachował się jeszcze Dziadek Mróz. W Polsce prezenty świąteczne wręcza się zazwyczaj po wigilijnej kolacji.

Tradycje świąt Bożego Narodzenia — 12 potraw

Dwunastu apostołów lub dwanaście miesięcy w roku, te dwie interpretacje symboliki dwunastu potraw na wigilijnym stole pojawiają się najczęściej. W zależności od regionu Polski, niektóre potrawy mogą się różnić, jednak przeważnie na stole możemy znaleźć: barszcz czerwony z uszkami, śledzie, karpia, kutię, kapustę wigilijną, kompot z suszu, pierogi z kapustą i grzybami, zupę grzybową, kluski z makiem, piernik, makowiec, chleb. Zgodnie z tradycją powinniśmy skosztować chociaż odrobinę z każdej potrawy, aby w kolejnym roku zapewnić sobie szczęście i dobrobyt. Co nie powinno być trudne, ponieważ po całym dniu postu, do wieczerzy wigilijnej zasiadamy głodni. Zwyczaj mówi też, że nie należy odchodzić od stołu przed zakończeniem kolacji – aby żaden z domowników nie umarł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Śpiewanie kolęd — świąteczny zwyczaj

Wspólne rodzinne kolędowanie to przepiękna tradycja, dzięki której tworzy się magiczna atmosfera. Niegdyś kolęda była pieśnią noworoczną, a słowo to wywodziło się od łacińskiego calendae, to znaczy pierwszy dzień miesiąca, czyli dawniej po prostu pierwszy dzień roku. Kolęda z wątkami życia codziennego nazywana jest pastorałką. Jedną z najpopularniejszych kolęd na świecie jest „Cicha noc”, która po raz pierwszy została wykonana w 1818 roku w Austrii i została przetłumaczona na ponad 300 języków i dialektów.

Dodatkowe nakrycie przy wigilijnym stole

Pięknym i przejmującym zwyczajem jest zostawienie dodatkowego nakrycia na wigilijnym stole. Ta prastara tradycja wywodzi się jeszcze z czasów przedchrześcijańskich, gdy talerz i pożywienie czekały zimą na zbłąkane dusze krewnych. Z czasem zwyczaj ewoluował w zostawianie nakrycia dla strudzonego wędrowca, prosto z podróży, któremu nie wolno było odmówić gościny. Dziś dodatkowy pusty talerz na stole w Wigilię ma raczej wydźwięk symboliczny, bywa, że zostawiamy go dla krewnych, którzy z jakiegoś powodu nie mogli znaleźć się z nami przy jednym stole.

Pierwsza gwiazdka na niebie

Zgodnie z tradycją, z kolacją wigilijną czekamy, aż na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Jest ona bezpośrednim symbolicznym nawiązaniem do Gwiazdy Betlejemskiej, którą, według Biblii, ujrzeli Trzej Królowie, a która oznaczała narodziny Jezusa. Często w wieczór wigilijny rodzice proszą dzieci, aby wypatrywały na niebie pierwszej gwiazdki. Gdy rozbłyśnie to znak, że można zasiadać do kolacji. Cały dzień przed wieczerzą jest wyjątkowy, zwracamy uwagę na to, co się dzieję, albowiem „jaka Wigilia, taki cały rok”.

Prezenty pod choinką

Zgodnie z bożonarodzeniową tradycją, po kolacji, pod świątecznym drzewkiem czekają na nas podarunki od św. Mikołaja (czyt. najbliższych). W dawniejszych czasach prezenty otrzymywały tylko dzieci i zazwyczaj znajdowały pod choinką pierniki, orzechy, jabłka. Dziś obdarowujemy się nawzajem, często wcześniej tworząc listy prezentów, aby dostać to, o czym marzymy. Na pewno nikt jednak nie chce znaleźć pod choinką rózgi.

 

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA