REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przesądy wigilijne - jakie są najpopularniejsze przesądy wigilijne w Polsce?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Jakie są przesądy związane z Wigilią?
Jakie są przesądy związane z Wigilią?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przesądy wigilijne. Najpopularniejszy z nich głosi, że jaka Wigilia, taki cały rok. Tego dnia warto być wyjątkowo ostrożnym, bo przesądów wigilijnych jest całkiem sporo. Co zrobić, aby zapewnić sobie pomyślność w nadchodzącym roku, a czego unikać, aby nie mieć pecha? Jak wywróżyć miłość i czy na pewno czekać do północy, aby porozmawiać ze zwierzakami. Oto najpopularniejsze wigilijne wierzenia.
rozwiń >

Przesądy wigilijne — jaka Wigilia, taki cały rok

Spędź Wigilię w taki sposób, jak chcesz, aby wyglądał nadchodzący rok”. Chociaż przygotowania do wigilijnej wieczerzy często bywają stresujące, tego dnia warto jednak trochę odpuścić. Odpowiedni podział obowiązków pomiędzy wszystkich domowników, machnięcie ręką na nieumyte okna i zakalec w cieście z pewnością wyjdą nam na dobre. Wspaniale, jeśli uda nam się uniknąć kłótni. Jeśli ten dzień nie będzie magiczny, to może być przecież po prostu pozytywny i miły.

REKLAMA

Przesądy wigilijne — jak zapewnić sobie bogactwo?

Jeśli pragniemy stabilności finansowej w kolejnym roku, nie możemy zapomnieć włożeniu łuski karpia do portfela. Rybę należy potem oczywiście spożyć podczas kolacji. Innym sposobem na przyciągnięcie pieniędzy jest obowiązkowo biała fasola na wigilijnym stole. Jeśli nie chcemy utracić majątku, w wigilię nie pożyczamy i nie wydajemy pieniędzy. Za to znaleziona tego dnia biżuteria będzie zwiastować finansowy spokój. Warto też przed kolacją położyć pod talerzykiem każdego z domowników monetę.

Przesądy wigilijne — świąteczny stół

Wigilijny stół również nie jest pozbawiony przesądów. Chcemy, aby nikogo nie zabrakło w następnym roku na Święta? Zapalmy świeczkę i nie pozwólmy jej zgasnąć przez całą wieczerzę. Konieczne jest również dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa. W dekoracjach na stole powinny dominować kolory złoty i czerwony — to zapewni szczęście i dostatek. A pod białym obrusem musi znaleźć się sianko, z którego na koniec kolacji można sobie powróżyć. Osoba, która znajdzie zielone źdźbło będzie miała pomyślny rok. W niektórych domach do uszka czy pieroga wkłada się monetę lub migdał, szczęśliwy ten, kto je znajdzie podczas jedzenia.

Przesądy wigilijne — ludzie i zwierzęta

W Wigilię nie powinniśmy nikomu odmówić gościny. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli w tym dniu jako pierwsza zjawi się kobieta, będziemy mieć pecha. Postarajmy się zatem, aby to mężczyzna jako pierwszy przestąpił próg naszego domu. Zgodnie z dawnymi wierzeniami w Wigilię o północy zwierzęta mówią ludzkim głosem. Niektóre legendy podają, że przez naszych pupili przemawiają duchy przodków. Niech warto jednak tych rozmów podsłuchiwać, gdyż przesąd mówi, że możemy wówczas nie dożyć poranka.

Przesądy wigilijne — opłatek

Wyjątkowe miejsce na wigilijnym stole należy do opłatka. Temu niepozornemu, cieniutkiemu mącznemu wypiekowi przypisuje się wiele magicznych właściwości. Dawniej okruch opłatka wrzucano do studni, aby oczyścił wodę, a domownikom i zwierzętom zapewnił zdrowie. Ten, kto dzieli się opłatkiem w Wigilię przez cały następny rok nie doświadczy głodu i sam będzie mógł podzielić się pożywieniem z innymi. Należy jednak uważać, by opłatek nie spadł na podłogę, wróży to bowiem zdradę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przesądy wigilijne — zdrowie

W sezonie zimowym nie jest łatwo uniknąć chorowania, w Wigilię jednak szczególnie powinniśmy uważać na swoje zdrowie, gdyż jeśli będziemy w niedyspozycji, będzie to oznaczać kłopoty zdrowotne przez cały rok. Jeśli już jednak zachorujemy, jest jeszcze szansa na przechytrzenie przesądu – wystarczy kichnąć. Przed bólem gardła w kolejnym roku uchroni nas zjedzenie jabłka, a orzecha — przed bólem zębów. Warto też tego dnia rano opłukać twarz zimną wodą.

Przesądy wigilijne — dom

Jeśli nie musimy nic naprawiać, remontować, przyszywać guzików, cerować czy sprzątać, nie róbmy tego w Wigilię. Wszelkie poprawki muszą poczekać, w przeciwnym razie cały następny rok będziemy musieli zajmować się poprawianiem wszystkiego. Sąsiadka chce pożyczyć garnek na bigos? Lepiej wręczyć go przed 24 grudnia. Tego dnia nie pożyczamy żadnych rzeczy, albowiem „kto w Wigilię coś z domu swojego wydaje, ten niczego się nie dorobi”.

Przesądy wigilijne — kolacja

Przy wigilijnym stole powinna zasiąść parzysta liczba gości, w przeciwnym razie domowników może spotkać pech. Musimy spróbować wszystkich dwunastu potraw i nie wstawać od stołu, aż do zakończenia kolacji. Podczas jedzenia zaleca się uważnie słuchać i nie przerywać rozmówcom, gwarantuje to zgodę w rodzinie. Nie zostawiamy też na podłodze ostrych przedmiotów, jeśli nie chcemy skrzywdzić przybywających z zaświatów gości.

Przesądy wigilijne — miłość

Wigilijny dzień pełen jest miłosnych przesądów. Tego dnia nie należy sprzątać, ale jeśli już musimy to zrobić, pamiętajmy, aby nie zamiatać w kierunku drzwi, bo to odgania od nas absztyfikantów. Liczenie pestek podczas jedzenia jabłek też jest znamienne — ich parzysta liczba to dobre wiadomości dla kawalerów i panien. Mniej znanym zwyczajem jest podrzucenie do góry łyżki kutii, przyklejone do sufitu ziarenka zwiastują wesele. Po kolacji panny mogą wyjść na dwór i nasłuchiwać, skąd dobiega szczekanie psa, to właśnie z tego kierunku przybędzie przyszły mąż. Aura tego dnia też, rzecz jasna, nie jest bez znaczenia, pochmurne niebo oznacza ślub dla starszych i zamożniejszych osób, pogodne – młodszych i biedniejszych.

Wigilia — pogoda

REKLAMA

Przesądy wigilijne związane z pogodą mówią, że jeśli 24 grudnia pada deszcz to zima będzie długa i sroga. Natomiast mroźna, śnieżna aura oznacza rychły koniec zimy. Niegdyś gospodarze wierzyli, że jasny dzień zwiastuje, że kury będą niosły więcej jajek, a ciemny oznaczał, że krowy będą hojniej dawały mleka. Rozgwieżdżone niebo wróżyło urodzajny rok, a pochmurne było zapowiedzią słoty.

W wigilijne przesądy można wierzyć lub nie, niewątpliwie stanowią jednak cześć naszej tradycji i kultury. Każdy z nas może wybrać sobie z nich to, co najciekawsze dla siebie. Niewiele jest takich uroczystych i niezwykłych dni w roku, szkoda by było odzierać je z tej magii.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA