Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przesądy wigilijne - jakie są najpopularniejsze przesądy wigilijne w Polsce?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Jakie są przesądy związane z Wigilią?
Jakie są przesądy związane z Wigilią?
shutterstock
Przesądy wigilijne. Najpopularniejszy z nich głosi, że jaka Wigilia, taki cały rok. Tego dnia warto być wyjątkowo ostrożnym, bo przesądów wigilijnych jest całkiem sporo. Co zrobić, aby zapewnić sobie pomyślność w nadchodzącym roku, a czego unikać, aby nie mieć pecha? Jak wywróżyć miłość i czy na pewno czekać do północy, aby porozmawiać ze zwierzakami. Oto najpopularniejsze wigilijne wierzenia.
rozwiń >

Przesądy wigilijne — jaka Wigilia, taki cały rok

Spędź Wigilię w taki sposób, jak chcesz, aby wyglądał nadchodzący rok”. Chociaż przygotowania do wigilijnej wieczerzy często bywają stresujące, tego dnia warto jednak trochę odpuścić. Odpowiedni podział obowiązków pomiędzy wszystkich domowników, machnięcie ręką na nieumyte okna i zakalec w cieście z pewnością wyjdą nam na dobre. Wspaniale, jeśli uda nam się uniknąć kłótni. Jeśli ten dzień nie będzie magiczny, to może być przecież po prostu pozytywny i miły.

Przesądy wigilijne — jak zapewnić sobie bogactwo?

Jeśli pragniemy stabilności finansowej w kolejnym roku, nie możemy zapomnieć włożeniu łuski karpia do portfela. Rybę należy potem oczywiście spożyć podczas kolacji. Innym sposobem na przyciągnięcie pieniędzy jest obowiązkowo biała fasola na wigilijnym stole. Jeśli nie chcemy utracić majątku, w wigilię nie pożyczamy i nie wydajemy pieniędzy. Za to znaleziona tego dnia biżuteria będzie zwiastować finansowy spokój. Warto też przed kolacją położyć pod talerzykiem każdego z domowników monetę.

Przesądy wigilijne — świąteczny stół

Wigilijny stół również nie jest pozbawiony przesądów. Chcemy, aby nikogo nie zabrakło w następnym roku na Święta? Zapalmy świeczkę i nie pozwólmy jej zgasnąć przez całą wieczerzę. Konieczne jest również dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa. W dekoracjach na stole powinny dominować kolory złoty i czerwony — to zapewni szczęście i dostatek. A pod białym obrusem musi znaleźć się sianko, z którego na koniec kolacji można sobie powróżyć. Osoba, która znajdzie zielone źdźbło będzie miała pomyślny rok. W niektórych domach do uszka czy pieroga wkłada się monetę lub migdał, szczęśliwy ten, kto je znajdzie podczas jedzenia.

Przesądy wigilijne — ludzie i zwierzęta

W Wigilię nie powinniśmy nikomu odmówić gościny. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli w tym dniu jako pierwsza zjawi się kobieta, będziemy mieć pecha. Postarajmy się zatem, aby to mężczyzna jako pierwszy przestąpił próg naszego domu. Zgodnie z dawnymi wierzeniami w Wigilię o północy zwierzęta mówią ludzkim głosem. Niektóre legendy podają, że przez naszych pupili przemawiają duchy przodków. Niech warto jednak tych rozmów podsłuchiwać, gdyż przesąd mówi, że możemy wówczas nie dożyć poranka.

Przesądy wigilijne — opłatek

Wyjątkowe miejsce na wigilijnym stole należy do opłatka. Temu niepozornemu, cieniutkiemu mącznemu wypiekowi przypisuje się wiele magicznych właściwości. Dawniej okruch opłatka wrzucano do studni, aby oczyścił wodę, a domownikom i zwierzętom zapewnił zdrowie. Ten, kto dzieli się opłatkiem w Wigilię przez cały następny rok nie doświadczy głodu i sam będzie mógł podzielić się pożywieniem z innymi. Należy jednak uważać, by opłatek nie spadł na podłogę, wróży to bowiem zdradę.

Przesądy wigilijne — zdrowie

W sezonie zimowym nie jest łatwo uniknąć chorowania, w Wigilię jednak szczególnie powinniśmy uważać na swoje zdrowie, gdyż jeśli będziemy w niedyspozycji, będzie to oznaczać kłopoty zdrowotne przez cały rok. Jeśli już jednak zachorujemy, jest jeszcze szansa na przechytrzenie przesądu – wystarczy kichnąć. Przed bólem gardła w kolejnym roku uchroni nas zjedzenie jabłka, a orzecha — przed bólem zębów. Warto też tego dnia rano opłukać twarz zimną wodą.

Przesądy wigilijne — dom

Jeśli nie musimy nic naprawiać, remontować, przyszywać guzików, cerować czy sprzątać, nie róbmy tego w Wigilię. Wszelkie poprawki muszą poczekać, w przeciwnym razie cały następny rok będziemy musieli zajmować się poprawianiem wszystkiego. Sąsiadka chce pożyczyć garnek na bigos? Lepiej wręczyć go przed 24 grudnia. Tego dnia nie pożyczamy żadnych rzeczy, albowiem „kto w Wigilię coś z domu swojego wydaje, ten niczego się nie dorobi”.

Przesądy wigilijne — kolacja

Przy wigilijnym stole powinna zasiąść parzysta liczba gości, w przeciwnym razie domowników może spotkać pech. Musimy spróbować wszystkich dwunastu potraw i nie wstawać od stołu, aż do zakończenia kolacji. Podczas jedzenia zaleca się uważnie słuchać i nie przerywać rozmówcom, gwarantuje to zgodę w rodzinie. Nie zostawiamy też na podłodze ostrych przedmiotów, jeśli nie chcemy skrzywdzić przybywających z zaświatów gości.

Przesądy wigilijne — miłość

Wigilijny dzień pełen jest miłosnych przesądów. Tego dnia nie należy sprzątać, ale jeśli już musimy to zrobić, pamiętajmy, aby nie zamiatać w kierunku drzwi, bo to odgania od nas absztyfikantów. Liczenie pestek podczas jedzenia jabłek też jest znamienne — ich parzysta liczba to dobre wiadomości dla kawalerów i panien. Mniej znanym zwyczajem jest podrzucenie do góry łyżki kutii, przyklejone do sufitu ziarenka zwiastują wesele. Po kolacji panny mogą wyjść na dwór i nasłuchiwać, skąd dobiega szczekanie psa, to właśnie z tego kierunku przybędzie przyszły mąż. Aura tego dnia też, rzecz jasna, nie jest bez znaczenia, pochmurne niebo oznacza ślub dla starszych i zamożniejszych osób, pogodne – młodszych i biedniejszych.

Wigilia — pogoda

Przesądy wigilijne związane z pogodą mówią, że jeśli 24 grudnia pada deszcz to zima będzie długa i sroga. Natomiast mroźna, śnieżna aura oznacza rychły koniec zimy. Niegdyś gospodarze wierzyli, że jasny dzień zwiastuje, że kury będą niosły więcej jajek, a ciemny oznaczał, że krowy będą hojniej dawały mleka. Rozgwieżdżone niebo wróżyło urodzajny rok, a pochmurne było zapowiedzią słoty.

W wigilijne przesądy można wierzyć lub nie, niewątpliwie stanowią jednak cześć naszej tradycji i kultury. Każdy z nas może wybrać sobie z nich to, co najciekawsze dla siebie. Niewiele jest takich uroczystych i niezwykłych dni w roku, szkoda by było odzierać je z tej magii.

Reklama
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Jak przygotować się do zmian 2023
Jak przygotować się do zmian 2023
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Bezpieczny kredyt. Trzy banki zadeklarowały gotowość wprowadzenia tego produktu

    Trzy największe banki w Polsce zadeklarowały chęć i gotowość wprowadzenia do oferty rządowego programu „bezpieczny kredyt” – powiedział w poniedziałek 29 maja minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. 3 lipca wprowadzamy produkt w życie – dodał.

    Kalendarz biodynamiczny w ogrodzie. Czym jest? Czy ma naukowe podstawy, czy się sprawdza?

    Co to jest kalendarz biodynamiczny? Czy wykonywanie czynności w ogrodzie (np. siew, pielęgnacja roślin, nawożenie, podlewanie, zbiór i inne) zgodnie z kalendarzem biodynamicznym ma sens i podstawy naukowe?

    Lawenda w ogrodzie – uprawa, zastosowanie, odmiany. Roślina ozdobna, która leczy

    W każdym przydomowym ogrodzie powinno się znaleźć słoneczne miejsce na lawendę. Jeżeli zapewnimy jej właściwe warunki i poświęcimy jej trochę czasu - odwdzięczy się oszałamiającą wonią i uroczymi kwiatami, które można nawet … zjeść. Lawenda, to nie tylko roślina ozdobna – to także zioło stosowane w ziołolecznictwie.

    Jak pielęgnować trawnik? 4 pory roku na trawniku

    Jakie zabiegi pielęgnacyjne powinniśmy przeprowadzać na trawniku w poszczególnych porach roku? Kiedy i czym nawozić trawnik?

    Kompost i kompostownik w ogrodzie. Jak i z czego zrobić „czarne złoto ogrodników”?

    Czym jest kompost? Jak powstaje? Czy kompost i próchnica to to samo? Co można rzucać „na kompost” a czego nie? Jak długo trzeba czekać na własny kompost?

    Atrakcyjne warunki wykupu kilku tysięcy Mieszkań+

    Minister Buda i prezes PGR Paweł Borys przedstawili nową ofertę "dojścia do własności" albo zakupu mieszkań w ramach tzw. rynkowej części Mieszkania Plus.

    Mieszkania do wynajęcia. Unia walczy z najmem krótkookresowym „na czarno”

    Regulacje, które mają wprowadzić obowiązkową rejestrację właścicieli lokali przeznaczonych na tzw. wynajem krótkoterminowy są przedmiotem prac Parlamentu Europejskiego. Ich celem jest uniemożliwienie właścicielom unikania płacenia podatku od czynszu.

    Jak zarobić na wynajmie mieszkania - za ile wynajmować?

    Ubiegły rok stał pod znakiem ekspozycji popytu. Stawki najmu w 16 największych miastach w Polsce wzrosły o 16 proc., biorąc pod uwagę analogiczny okres poprzedniego roku.

    Pierwszy kwartał z rekordową podażą magazynową

    Od początku 2023 r. do użytku oddano 1,9 mln mkw. nowej powierzchni magazynowej, co było najwyższą wartością w historii polskiego rynku. Tym samym, zasoby sektora magazynowego osiągnęły 29,6 mln mkw.

    Nowy kapitał napływający do Polski celuje w tańsze aktywa

    W całej Europie w sektorze nieruchomości komercyjnych możemy obserwować w tym roku spadek aktywności inwestorów. Polski rynek broni się wyższymi stopami zwrotu niż oferuje Europa Zachodnia i nadal wypada korzystnie na tle rynków europejskich.

    Jakie mieszkanie można kupić za Bezpieczny Kredyt 2%? Czy można połączyć kredyt 2% z kredytem bez wkładu własnego? Limity cen mieszkań

    Najprawdopodobniej w lipcu 2023 roku wystartuje rządowy program taniego kredytu dla osób kupujących pierwsze mieszkanie - „Bezpieczny Kredyt 2%”. Jakie mieszkanie będzie można kupić w ramach tego programu? Czy można połączyć „Bezpieczny kredyt 2%” z wcześniej uruchomionym programem kredytów bez wkładu własnego? Jakie są limity cen mieszkań?

    Obowiązki dewelopera i prawa kupującego mieszkanie. Co gwarantuje ustawa deweloperska?

    Do czego zobowiązuje dewelopera i co gwarantuje nabywcy obowiązująca od lipca 2022 r. ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym – zwana potocznie „ustawą deweloperską”?

    Wyniki budownictwa w kwietniu 2023

    Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w kwietniu 2023

    Dostępność mieszkań: w których miastach najłatwiej o nieruchomości?

    Zdaniem twórców Indeksu Zdrowych Miast ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych koreluje ze stanem zdrowia ludności. 

    O ile zdrożały w tym roku nowe mieszkania

    Postępująca inflacja ma wpływ na koszty budowy mieszkań. Ile średnio wzrosły w tym roku ceny nowych mieszkań w największych miastach w kraju? 

    Deweloperzy: Siedem grzechów głównych wstrzymuje rozwój budownictwa

    Brak działek pod zabudowę i wydłużające się procedury to jedne z głównym barier hamujących budownictwo mieszkaniowe – ocenił Polski Związek Firm Deweloperskich. Deweloperzy opublikowali raport „7 grzechów głównych wstrzymujących rozwój budownictwa mieszkaniowego”.

    Program „Pierwsze Mieszkanie” – jak przygotowują się deweloperzy?

    Zapowiedź nowego rządowego programu „Pierwsze Mieszkanie” wywołała niemałe poruszenie. Na rynku nieruchomości zagościł optymizm. Dla młodych Polaków to szansa na realizację marzeń o własnym lokum. Program ma wystartować w lipcu, ale już dziś deweloperzy czynią pierwsze przygotowania. Czego możemy spodziewać się w najbliższym czasie?

    Pożyczka hipoteczna – dla kogo i czy się opłaca?

    Co wiemy na temat pożyczki hipotecznej? Stosunkowo niewiele osób dokładanie zna ten produkt. Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) wyjaśniają, kiedy warto zdecydować się na pożyczkę hipoteczną, jakie są zasady jej udzielania i czy z kredytem hipotecznym wiąże ją tylko nazwa, czy zbieżności jest więcej. 

    Świadectwa charakterystyki energetycznej – centra handlowe mają nowe obowiązki

    Firmy, które nie przekażą świadectwa mogą się narazić na grzywny w wysokości 5.000 złotych

    Czy zabraknie mieszkań na „Bezpieczny Kredyt 2%”?

    Podczas gdy jeszcze w ubiegłym roku rynek nieruchomości mierzył się z kryzysem, a firmy deweloperskie niejednokrotnie były zmuszone obniżać ceny, by pozyskać klientów. Od kilku tygodni nowe mieszkania wyprzedają się.

    Grzywny za brak świadectwa charakterystyki energetycznej. Ile? Dla kogo?

    28 kwietnia 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Dotychczas obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej dotyczył właścicieli nowo wybudowanych budynków i ich części przeznaczonych do sprzedaży lub wynajmu. Zgodnie z nowymi przepisami obowiązek ten obejmuje teraz wszystkie obiekty - również te, które powstały wcześniej.

    Podwyżka czynszu za mieszkanie. Kiedy najemca może pozwać wynajmującego o zbyt wysoki czynsz?

    Wynajmujesz mieszkanie i wynajmujący podniósł Ci czynsz? Sprawdź kiedy można i kiedy warto pozwać wynajmującego o zbyt wysoki czynsz.

    Koszenie trawnika – jak często, czym, kiedy, jak

    Przy większości domów mamy trawniki. Jak często, w jaki sposób i czym powinniśmy je kosić? Kiedy skosić trawnik po raz pierwszy wiosną, a kiedy ostatni raz przed zimą? Dlaczego nie warto kosić mokrego trawnika?

    Świdośliwa olcholistna – uprawa, owoce, wartości odżywcze, witaminy, mikroelementy

    Jeżeli chcemy mieć w ogrodzie smaczne i bardzo zdrowe owoce a jednocześnie nie mamy wiele czasu zajmować się tym ogrodem - warto zainteresować się świdośliwą olcholistną.

    Uprawa bzu (lilaka) i jego najpiękniejsze odmiany

    Lilak pospolity, zwany w Polsce potocznie bzem, jest pięknie kwitnącym krzewem o słodko pachnących kwiatach. W maju to od lat jedna z najpiękniejszych ozdób polskich ogrodów. Jak uprawiać bez by co roku cieszyć się jego urokiem jego kwiatów? Czy bez można stosować w ziołolecznictwie? Czy kwiaty bzu są jadalne? Czy lilak i bez to to samo?