Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tradycje świąt Bożego Narodzenia - najważniejsze polskie zwyczaje

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Jak świętuje się Boże Narodzenie w Polsce?
Jak świętuje się Boże Narodzenie w Polsce?
shutterstock
Tradycje świąt Bożego Narodzenia. To dzięki nim ten szczególny czas w roku staje się jeszcze bardziej niezwykły, magiczny, oczekiwany. Karp przecież zupełnie inaczej smakuje w lipcu, a biały obrus żadnego innego dnia nie jest bardziej odświętny. Niektóre regiony mają swoje własne tradycje bożonarodzeniowe, my przyjrzymy się jednak tym ogólnopolskim, najbardziej znanym i kultywowanym.
rozwiń >

Tradycje Bożego Narodzenia w Polsce — ubieranie choinki

Nieważne, czy jest żywa czy sztuczna, mała czy duża — bez choinki ciężko nam wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia, to ich nieodłączny element. To drzewko pojawiło się na terenach polskich na przełomie XIX i XX wieku, najpierw u szlachty i mieszczan, później także w izbach wiejskich, dziś nieomal w każdym domu. A jak ją ozdabiamy? Tu panuje pełna dowolność. Na pewno nie może zabraknąć na niej światełek, są łańcuchy, bombki, cukierki, zabawki, na czubku widnieje gwiazda. Ozdoby choinkowe w dużej części można wykonać również własnoręcznie. Panuje też swoista moda na kolorystykę ozdób choinkowych w danym roku, np. na czerwono-złoto czy granatowo-srebrna. Jeśli decydujemy się na żywo drzewko zazwyczaj wybieramy jodłę, sosnę lub świerk.

Zwyczaje świąteczne — łamanie się opłatkiem

Słowo „opłatek” swoją etymologię ma w języku łacińskim, gdzie „oblatum” oznacza dar ofiarny. Jak podaje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego — Polska to jedyny kraj, gdzie rozpowszechniony jest zwyczaj łamania się opłatkiem przy wieczerzy wigilijnej. Dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń rozpoczyna kolację. Ten obrządek, często niezwykle wzruszający, bywa dla niektórych krępujący — gdy np. jesteśmy w gościnie i przełamujemy się opłatkiem z osobami, których nie znamy za dobrze. Zdarza się też, że kawałki opłatka wysyłamy do bliskich razem z kartką świąteczną — w ten sposób możemy się podzielić na odległość.

Sianko pod obrusem — zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce

Pod, najczęściej śnieżnobiałym i wyprasowanym, obrusem nie może zabraknąć sianka. Niegdyś siano rozłożone było w po całym domu, po to, aby bliscy przybywający pod postacią duchów mogły spokojnie i wygodnie dostać się do stołu, a domownicy zagwarantowali sobie obfitość. Dziś wystarczy odrobina, aby zapewnić sobie dobrobyt na kolejny rok. Często na sianku na talerzyku kładziemy opłatek, aby później się nim przełamać.

Tradycje świąteczne dla dzieci — dawanie prezentów

Jeden z najprzyjemniejszych zwyczajów bożonarodzeniowych, nie tylko dla najmłodszych członków rodziny, to dawanie prezentów. A pierwszym Świętym Mikołajem, pierwowzorem tego znanego dziś, był biskupem z Miry i żył na przełomie III i IV w., zasłynął pomocą potrzebującym i czynieniem cudów. Dziś, myśląc o Świętym Mikołaju, widzimy raczej pulchnego mężczyznę w czerwonym kubraku, z białą brodą i zastępem reniferów. W niektórych regionach Polski świętego Mikołaja zastępuje Gwiazdor, często w parze z Aniołkiem, a gdzieniegdzie zachował się jeszcze Dziadek Mróz. W Polsce prezenty świąteczne wręcza się zazwyczaj po wigilijnej kolacji.

Tradycje świąt Bożego Narodzenia — 12 potraw

Dwunastu apostołów lub dwanaście miesięcy w roku, te dwie interpretacje symboliki dwunastu potraw na wigilijnym stole pojawiają się najczęściej. W zależności od regionu Polski, niektóre potrawy mogą się różnić, jednak przeważnie na stole możemy znaleźć: barszcz czerwony z uszkami, śledzie, karpia, kutię, kapustę wigilijną, kompot z suszu, pierogi z kapustą i grzybami, zupę grzybową, kluski z makiem, piernik, makowiec, chleb. Zgodnie z tradycją powinniśmy skosztować chociaż odrobinę z każdej potrawy, aby w kolejnym roku zapewnić sobie szczęście i dobrobyt. Co nie powinno być trudne, ponieważ po całym dniu postu, do wieczerzy wigilijnej zasiadamy głodni. Zwyczaj mówi też, że nie należy odchodzić od stołu przed zakończeniem kolacji – aby żaden z domowników nie umarł.

Śpiewanie kolęd — świąteczny zwyczaj

Wspólne rodzinne kolędowanie to przepiękna tradycja, dzięki której tworzy się magiczna atmosfera. Niegdyś kolęda była pieśnią noworoczną, a słowo to wywodziło się od łacińskiego calendae, to znaczy pierwszy dzień miesiąca, czyli dawniej po prostu pierwszy dzień roku. Kolęda z wątkami życia codziennego nazywana jest pastorałką. Jedną z najpopularniejszych kolęd na świecie jest „Cicha noc”, która po raz pierwszy została wykonana w 1818 roku w Austrii i została przetłumaczona na ponad 300 języków i dialektów.

Dodatkowe nakrycie przy wigilijnym stole

Pięknym i przejmującym zwyczajem jest zostawienie dodatkowego nakrycia na wigilijnym stole. Ta prastara tradycja wywodzi się jeszcze z czasów przedchrześcijańskich, gdy talerz i pożywienie czekały zimą na zbłąkane dusze krewnych. Z czasem zwyczaj ewoluował w zostawianie nakrycia dla strudzonego wędrowca, prosto z podróży, któremu nie wolno było odmówić gościny. Dziś dodatkowy pusty talerz na stole w Wigilię ma raczej wydźwięk symboliczny, bywa, że zostawiamy go dla krewnych, którzy z jakiegoś powodu nie mogli znaleźć się z nami przy jednym stole.

Pierwsza gwiazdka na niebie

Zgodnie z tradycją, z kolacją wigilijną czekamy, aż na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Jest ona bezpośrednim symbolicznym nawiązaniem do Gwiazdy Betlejemskiej, którą, według Biblii, ujrzeli Trzej Królowie, a która oznaczała narodziny Jezusa. Często w wieczór wigilijny rodzice proszą dzieci, aby wypatrywały na niebie pierwszej gwiazdki. Gdy rozbłyśnie to znak, że można zasiadać do kolacji. Cały dzień przed wieczerzą jest wyjątkowy, zwracamy uwagę na to, co się dzieję, albowiem „jaka Wigilia, taki cały rok”.

Prezenty pod choinką

Zgodnie z bożonarodzeniową tradycją, po kolacji, pod świątecznym drzewkiem czekają na nas podarunki od św. Mikołaja (czyt. najbliższych). W dawniejszych czasach prezenty otrzymywały tylko dzieci i zazwyczaj znajdowały pod choinką pierniki, orzechy, jabłka. Dziś obdarowujemy się nawzajem, często wcześniej tworząc listy prezentów, aby dostać to, o czym marzymy. Na pewno nikt jednak nie chce znaleźć pod choinką rózgi.

Reklama
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Jak przygotować się do zmian 2023
Jak przygotować się do zmian 2023
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kredyty hipoteczne: co zmieniło się w ostatnim czasie?

    Kredyty hipoteczne to najważniejsze z dostępnych produktów finansowych, które umożliwiają realizację marzenia o własnej nieruchomości. W ostatnich latach, a nawet miesiącach, rynek nieruchomości i kredytów hipotecznych był świadkiem wielu dynamicznych zmian, które miały istotny wpływ zarówno na pożyczkobiorców, rynek nieruchomości, jak i instytucje finansowe.

    Wyrok TSUE w sprawie Frankowiczów coraz bliżej

    Czy sprawa o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału znajdzie w końcu swoje rozwiązanie? Czy będzie ono pozytywne dla osób spłacających kredyt we frankach szwajcarskich? Już 15 czerwca br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda wyrok, na który od miesięcy czekają zarówno Frankowicze, jak i znajdujące się po drugiej stronie barykady, banki. 

    6 czerwca - Dzień Dzikich Kwiatów (Dzień Łąki)

    Jak informuje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska 6 czerwca jest obchodzony Dzień Łąki, czyli Dzień Dzikich Kwiatów. GDOŚ zachęca do siania kwietnych łąk zamiast trawników.

    Pierwsze mieszkanie na kredyt 2023. Jakie ułatwienia dla kupujących obiecuje rząd? Zdolność kredytowa, wkład własny, oprocentowanie, brak PCC

    Niższe koszty, wyższa zdolność kredytowa i brak konieczności posiadania wkładu własnego – na to wszystko mogą już niedługo liczyć osoby, które będą chciały kupić pierwsze mieszkanie. Tak przynajmniej obiecuje rząd. Jeśli się uda, to sytuacja mieszkaniowa osób w wieku od 25 do 34 lat w końcu może się poprawić. Dziś w tej grupie wiekowej ponad połowa osób mieszka z rodzicami.

    Długi weekend z Bożym Ciałem 2023 - ceny noclegów w Polsce. Nad morzem i w górach

    Ceny noclegów w popularnych miejscowościach turystycznych w Polsce w czasie najbliższego długiego weekendu zaczynającego się w Boże Ciało są wyższe o 5% niż w 2022 roku. 

    Koniec z podatkiem PCC przy nabyciu mieszkania z rynku wtórnego

    Sejm przyjął ustawę, która likwiduje konieczność opłacenia 2% podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. To znacząca ulga, zwłaszcza dla młodych osób, które często zmuszone były płacić wysokie podatki przy nabyciu używanej nieruchomości.

    Ceny mieszkań od deweloperów bez zmian. Czy będą spadać?

    W maju w większości polskich aglomeracji cena metra kwadratowego nowego mieszkania pozostała bez zmian w stosunku do kwietnia - podali eksperci portalu RynekPierwotny.pl. Zwrócili uwagę, że deweloperzy zaczęli wprowadzać do sprzedaży więcej mieszkań z segmentu popularnego.

    Mieszkam razem z rodzicami. Jak długo? Dorosłe dzieci X-ów i Y-greków nie tęsknią za samodzielnością

    Dane Eurostatu pokazują, że obecnie blisko 50% młodych Polek i Polaków, którzy wchodzą w dorosłe życie, nadal mieszka w domu rodzinnym. To, że dzieci nie usamodzielniają się już tak szybko jak ich rodzice, potwierdza badanie Grupy Progres, z którego wynika, że aż 69 proc. rodziców obecnie aktywnych zawodowo z pokolenia X (1965–1979) i Y (1979–1995), którzy mają więcej niż 30 lat, deklaruje, że zamieszkali sami, gdy byli w wieku między 18 a 23 r.ż.

    Architektura wielorodzinna przechodzi transformację

    Sposób, w jaki chcemy żyć, szybko się zmienia, a trendy architektoniczne pojawiają się niejako w odpowiedzi na nasze nowe potrzeby. Architekci, którzy tworzą swoje projekty dziś, muszą mieć więc na względzie również to, co wydarzy się jutro. Sęk w tym, że przyszłość jest nieprzewidywalna i potrafi zaskoczyć.

    Rynek mieszkaniowy. Ile kosztują mieszkania w Polsce

    Cena jednego metra kwadratowego mieszkania na rynku wtórnym wynosi w Zakopanem prawie 19  tysięcy złotych. To najwyższe stawki w kraju. Wśród miast wojewódzkich pierwsze miejsce zajmuje Warszawa, gdzie jeden metr kosztuje średnio ponad 13,2 tysiąca. Najtaniej jest w Zielonej Górze, Bydgoszczy i Gorzowie Wielkopolskim. Tam kupujący płacą poniżej 7 tysięcy za metr.  

    Kto dziś kupuje mieszkania? Taniej nie będzie

    Jaki jest obecny profil nabywców nowych mieszkań? Jak dużo wśród kupujących jest inwestorów, a ile osób kupuje na potrzeby własne? Co jest największą motywacją do zakupu?

    Ile mieszkań kupują cudzoziemcy w Polsce?

    Cudzoziemcy kupili w Polsce 14359 mieszkań w 2022 roku wg danych MSWiA. W sumie lokale te miały aż 820 tysięcy m kw. To znaczy, że przeciętne mieszkanie kupione w 2022 roku przez cudzoziemca miało trochę ponad 57 m kw. 

    Opłata deszczowa będzie większym problemem?

    Krajowe media niedawno znów przypomniały sobie o opłacie deszczowej. Dlatego w ostatnim czasie pojawiły się nagłówki artykułów alarmujące, że wspomniana opłata w 2023 r. będzie „ściągana” z odsetkami i to za ostatnie pięć lat. Takie informacje nierzadko powodują konsternację u właścicieli większych działek. Wspomniane osoby mogą bowiem zastanawiać się, czy w ich przypadku opłata deszczowa znajduje zastosowanie. Inne ważne pytanie dotyczy tego, czy w ostatnim czasie przepisy odnośnie opłaty deszczowej uległy zmianie. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili rozwiać wątpliwości osób prywatnych i przedsiębiorców dotyczące opłaty deszczowej. 

    Bezpieczny kredyt. Trzy banki zadeklarowały gotowość wprowadzenia tego produktu

    Trzy największe banki w Polsce zadeklarowały chęć i gotowość wprowadzenia do oferty rządowego programu „bezpieczny kredyt” – powiedział w poniedziałek 29 maja minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. 3 lipca wprowadzamy produkt w życie – dodał.

    Kalendarz biodynamiczny w ogrodzie. Czym jest? Czy ma naukowe podstawy, czy się sprawdza?

    Co to jest kalendarz biodynamiczny? Czy wykonywanie czynności w ogrodzie (np. siew, pielęgnacja roślin, nawożenie, podlewanie, zbiór i inne) zgodnie z kalendarzem biodynamicznym ma sens i podstawy naukowe?

    Lawenda w ogrodzie – uprawa, zastosowanie, odmiany. Roślina ozdobna, która leczy

    W każdym przydomowym ogrodzie powinno się znaleźć słoneczne miejsce na lawendę. Jeżeli zapewnimy jej właściwe warunki i poświęcimy jej trochę czasu - odwdzięczy się oszałamiającą wonią i uroczymi kwiatami, które można nawet … zjeść. Lawenda, to nie tylko roślina ozdobna – to także zioło stosowane w ziołolecznictwie.

    Jak pielęgnować trawnik? 4 pory roku na trawniku

    Jakie zabiegi pielęgnacyjne powinniśmy przeprowadzać na trawniku w poszczególnych porach roku? Kiedy i czym nawozić trawnik?

    Kompost i kompostownik w ogrodzie. Jak i z czego zrobić „czarne złoto ogrodników”?

    Czym jest kompost? Jak powstaje? Czy kompost i próchnica to to samo? Co można rzucać „na kompost” a czego nie? Jak długo trzeba czekać na własny kompost?

    Atrakcyjne warunki wykupu kilku tysięcy Mieszkań+

    Minister Buda i prezes PGR Paweł Borys przedstawili nową ofertę "dojścia do własności" albo zakupu mieszkań w ramach tzw. rynkowej części Mieszkania Plus.

    Mieszkania do wynajęcia. Unia walczy z najmem krótkookresowym „na czarno”

    Regulacje, które mają wprowadzić obowiązkową rejestrację właścicieli lokali przeznaczonych na tzw. wynajem krótkoterminowy są przedmiotem prac Parlamentu Europejskiego. Ich celem jest uniemożliwienie właścicielom unikania płacenia podatku od czynszu.

    Jak zarobić na wynajmie mieszkania - za ile wynajmować?

    Ubiegły rok stał pod znakiem ekspozycji popytu. Stawki najmu w 16 największych miastach w Polsce wzrosły o 16 proc., biorąc pod uwagę analogiczny okres poprzedniego roku.

    Pierwszy kwartał z rekordową podażą magazynową

    Od początku 2023 r. do użytku oddano 1,9 mln mkw. nowej powierzchni magazynowej, co było najwyższą wartością w historii polskiego rynku. Tym samym, zasoby sektora magazynowego osiągnęły 29,6 mln mkw.

    Nowy kapitał napływający do Polski celuje w tańsze aktywa

    W całej Europie w sektorze nieruchomości komercyjnych możemy obserwować w tym roku spadek aktywności inwestorów. Polski rynek broni się wyższymi stopami zwrotu niż oferuje Europa Zachodnia i nadal wypada korzystnie na tle rynków europejskich.

    Jakie mieszkanie można kupić za Bezpieczny Kredyt 2%? Czy można połączyć kredyt 2% z kredytem bez wkładu własnego? Limity cen mieszkań

    Najprawdopodobniej w lipcu 2023 roku wystartuje rządowy program taniego kredytu dla osób kupujących pierwsze mieszkanie - „Bezpieczny Kredyt 2%”. Jakie mieszkanie będzie można kupić w ramach tego programu? Czy można połączyć „Bezpieczny kredyt 2%” z wcześniej uruchomionym programem kredytów bez wkładu własnego? Jakie są limity cen mieszkań?

    Obowiązki dewelopera i prawa kupującego mieszkanie. Co gwarantuje ustawa deweloperska?

    Do czego zobowiązuje dewelopera i co gwarantuje nabywcy obowiązująca od lipca 2022 r. ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym – zwana potocznie „ustawą deweloperską”?