REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Student już w lipcu szuka mieszkania, najbardziej pożądana jest tania kawalerka
Student już w lipcu szuka mieszkania, najbardziej pożądana jest tania kawalerka
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

Jak uważają eksperci, o mieszkania powinno być łatwiej niż dwa-trzy lata temu, bo z rynku odchodzą najemcy z Ukrainy, jednak nie jest to równoznaczne z obniżką cen najmu.

REKLAMA

Mieszkanie dla studenta 2024: kawalerka czy samodzielny pokój

REKLAMA

Jak tłumaczy Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości, studenci, którzy zaczynają naukę, szukają zwykle mieszkań na wynajem już po wynikach matur. Zależy im na tym, by zarezerwować jak najlepszą lokalizację, a w lipcu czy na początku sierpnia, wybór stancji jest dużo lepszy niż we wrześniu.
Wcześniejsze poszukiwania rozpoczynają również Ci studenci, którzy zdecydowanie bardziej stawiają na jakość lokalu, w którym będą mieszkać niż na jego cenę.
– Ta zwykle we wrześniu jest inna niż w lipcu. Niższa, jeżeli zainteresowanych studentów jest mniej lub wyższa, gdy okazuje się, że na rynek nie wróciło wiele mieszkań na wynajem, a jednocześnie zainteresowanie jest duże – wyjaśnia Mirosław Król.

Oferta pokoi na wynajem również jest zdecydowanie szersza w wakacje niż jesienią. Tutaj jednak ceny zaczynają się już od 650 złotych do nawet 1 300 złotych. Cena – podobnie jak w przypadku kawalerek – zależy od standardu, lokalizacji i np. ilości pokoi na wynajem w ramach jednego mieszkania.

Mieszkanie dla studenta: standard i lokalizacja ważniejsze od ceny

REKLAMA

Jak przyznaje ekspert, pierwsze umowy na wynajem mieszkań przez studentów podpisywane są już w lipcu. Zwykle to właśnie w tym miesiącu na rynek wraca najwięcej mieszkań wynajmowanych dotychczas przez studentów, a osobom posiadającym mieszkania na wynajem zależy na możliwej ciągłości posiadania najemcy.
A co z cenami mieszkań na wynajem w połowie lipca 2024. Na ten moment nie zmieniły się radykalnie od ubiegłego roku. Stabilizacja stawek jest zresztą widoczna już od jakiegoś czasu.
– Oczywiście najbardziej pożądane są kawalerki oraz małe mieszkania. Studenci zwykle poszukują w pierwszej kolejności małych mieszkań, mogą mieć nawet kilkanaście metrów kwadratowych, ale ważne, by były możliwie dobrego standardu. Dopiero w drugiej kolejności brane pod uwagę jest wynajmowanie pokoju albo większego mieszkania – mówi Mirosław Król.

Koszt wynajmu odnowionej kawalerki waha się w dużych miastach od 1 500 do 2 300 złotych. Wszystko zależy oczywiście od lokalizacji, standardu wykończenia czy od tego na jaki czas podpisywana jest umowa z najemcą.
– Czasem okazuje się, że wynajem dwupokojowego mieszkania okazuje się tańszy. Kawalerki są obecnie najbardziej pożądane przez wynajmujących, szczególnie jeżeli mówimy o studentach – dodaje ekspert.
Jak zauważa Mirosław Król, studenci poszukujący mieszkań wcześniej są skłonniejsi do płacenia wyższego czynszu, ale bardziej zależy im na wyższej jakości lokalu czy na dobrej lokalizacji. Jednocześnie ekspert dodaje, że studenci coraz częściej odchodzą od wynajmu pokoi w zbiorczych mieszkaniach studenckich. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mieszkanie dla studenta 2024: co z ceną najmu

Od czego zależy czy przed nami wzrosty cen za wynajem?
Eksperci nie mają wątpliwości, że rynek nieruchomości to „zespół naczyń połączonych”. Wiele mieszkań wróciło na rynek, gdy w życie weszły programy wspierające zakup pierwszego mieszkania, a rodziny zdecydowały się na zakup, a nie wynajmowanie mieszkań.
Podobnie było, gdy na opuszczanie mieszkań na wynajem decydowały się osoby z Ukrainy.

Jak zauważa ekspert, studenci to zwykle główny klient rynku mieszkań na wynajem, choć w ostatnich latach mocno się to zmieniło. Przedsiębiorcy wynajmujący mieszkania są świadomi, że młodzi ludzie zwykle utrzymujący się ze stypendiów, pracy dorywczej czy wsparcia rodziców, nie będą w stanie płacić zaporowych pieniędzy za wynajem mieszkania.
– Stąd też studenci często zaznaczają, że szukają mieszkań, gdzie koszty zamykają się w 1 800-2 000 złotych. Takich propozycji na rynku jest zwykle więcej w lipcu i w sierpniu niż we wrześniu – mówi Mirosław Król.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak zaprojektować, usytuować i urządzić dom, by ochronił przed upałem?

Zmieniające się warunki klimatyczne stawiają przed projektantami, architektami i urbanistami w Polsce nowe wyzwania. Przemyślane planowanie przestrzenne, dobór materiałów, efektywne retencjonowanie wody oraz zastosowanie zieleni stają się kluczowe dla zapewnienia komfortu termicznego i zrównoważonego rozwoju miejskich przestrzeni. Nowoczesne standardy projektowe i budowlane muszą sprostać rosnącym potrzebom i wciąż zmieniającemu się klimatowi.

Dyrektywa budynkowa UE 2024

Dyrektywa budynkowa UE - nowelizacja z marca 2024 r. zakłada, że do 2050 roku sektor nieruchomości ma stać się neutralny dla klimatu. Co to jest budynek zrównoważony? Jakie są główne założenia dyrektywy i dlaczego jest tak kontrowersyjna?

Przepisy przeciw "klitkom". Zmiany od 1 sierpnia 2024 r. O minimalnej powierzchni mieszkania decydować powinien rynek, czy ustawodawca?

Od 1 sierpnia 2024 r. nie tylko nowe mieszkania, ale także lokale użytkowe nie będą mogły mieć mniej niż 25 metrów kwadratowych. Ma to zapobiec obchodzeniu przez niektórych deweloperów normy metrażowej dla budowanych mieszkań. A może o ich powierzchni powinien decydować rynek? Portal RynekPierwotny.pl zapytał o to potencjalnych klientów firm deweloperskich. 

Kupno mieszkania w lipcu 2024. Na jaki kredyt hipoteczny może liczyć młoda rodzina z dzieckiem, jakie lokale za te pieniądze są dostępne na rynku

Banki znów zaostrzają kryteria przy udzielaniu kredytów hipotecznych. Na szczęście jednocześnie ceny mieszkań przestały rosnąć. Deweloperzy z kolei regularnie poszerzają ofertę gotowych mieszkań. Kogo aktualnie stać na zakup mieszkania za kredyt hipoteczny?

REKLAMA

Z rynny do rowu: tylko za pozwoleniem i opłatą?

Odprowadzanie wody opadowej z rynien do rowów wymaga pozwolenia wodnoprawnego. Jednak wielu właścicieli domów go nie posiada.

Wyrok NSA: właściciel nieruchomości przed wpisem do księgi wieczystej nie może kwestionować pozwolenia na budowę

W ciekawym wyroku ze stycznia 2024 r. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że przed prawomocnym wpisem skarżącego do księgi wieczystej jako współwłaściciela, ów skarżący nie miał interesu prawnego do kwestionowania decyzji udzielającej pozwolenia na nadbudowę, dotyczącej spornej nieruchomości w ramach postępowania nieważnościowego.

Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

REKLAMA

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA