REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Teraz podrożeją także tanie mieszkania - te w kiepskim stanie i mało atrakcyjne, dlaczego

Pierwsze klucze - jak nowy program wpłynie na ceny mieszkań na rynku wtórnym
Pierwsze klucze - jak nowy program wpłynie na ceny mieszkań na rynku wtórnym
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Poprzedni program rządowy – Kredyt zero procent, wywindował rynkowe ceny nowych mieszkań kupowanych wprost od deweloperów. Nowy – Pierwsze klucze ma wykluczyć popełnienie tego błędu. Tymczasem eksperci wskazują, że teraz do absurdalnych rozmiarów w górę pójdą ceny starych mało atrakcyjnych mieszkań.

Takich mieszkań, które teraz się nie sprzedają. Nie mają atrakcyjnej lokalizacji, a w dużych miastach dodatkowo są w stanie, że przed zamieszkaniem trzeba jeszcze zrobić porządny remont.

REKLAMA

Pierwsze klucze: na czym polega nowy rządowy program mieszkaniowy

Jak eksperci rynku nieruchomości zapatrują się na program „Pierwsze klucze”? Założenia zaprezentowane przez ministra rozwoju i technologii zwiastują, że program nie przyniesie rewolucji na rynku nieruchomości.
– Mamy wiele wątpliwości. Z założeń wynika, że będzie to przede wszystkim program podbijający wartość starych mieszkań na rynku wtórnym, bo w dużej mierze to właśnie takie lokale kwalifikują się do kryteriów. Niestety kolejny raz widzimy, że rządzący nie mają pomysłu na to, jakie zmiany wprowadzić, by były one jednocześnie sprawiedliwe, korzystne dla konsumentów oraz dla sprzedających mieszkania – przyznaje ekspert rynku nieruchomości Daniel Makowski.

Pierwsze klucze jak deweloperska dziura w ziemi

Program „Pierwsze klucze” póki co jest tylko inicjatywą ministerialną nie omówioną np. w komisjach merytorycznych Sejmu.

REKLAMA

Rząd jest zdeterminowany, by przygotować program dopłat, który będzie wsparciem dla osób kupujących mieszkanie. Nie ma jednak pomysłu na to, jak sformatować kształt tego programu, by nie windował on w górę cen, był sprawiedliwy społecznie i cieszył się zainteresowaniem konsumentów.

– Brakuje precyzji w zapowiedziach ustawodawcy. To jest zmuszanie ludzi do kupowanie starych mieszkań z rynku wtórnego i zniechęcanie ludzi do kupowania mieszkań od deweloperów – komentuje Daniel Makowski, ekspert rynku nieruchomości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Założenia tego programu przewidują, że kupić będzie można tylko mieszkanie z rynku wtórnego wybudowane kilka lat temu, kosztujące mniej niż 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy. To program poza realiami rynku nieruchomości w dużych miastach – wskazuje ekspert.

Pierwsze klucze – nie dla osób z dużych miast

REKLAMA

Obecnie średnie ceny w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu czy Trójmieście znacznie przekraczają 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Faktycznie więc dopłata promować będzie albo stare mieszkania do remontu albo nieruchomości położone w małych miastach.
Założenia nie są sprawiedliwe i nie chodzi tu o wykluczenie deweloperów, a o niedemokratyczność rozwiązań. „Pierwsze klucze” na pewno nie są dla osób z dużych miast – tłumaczy Daniel Makowski.

Analizy ekspertów rynku nieruchomości wskazują, że celem ustawodawcy były wygenerowanie programu, który nie będzie mocno podnosić cen na rynku. W przypadku „Pierwszych kluczy” nie da się tego uniknąć.
– Ceny na rynku wtórnym mocno się zrównają i większość dobije do okolic 10 tysięcy złotych. Jeżeli taka jest wartość potencjalnego dofinansowania to dlaczego nie sprzedawać właśnie za takie pieniądze? Ten program może zwiększyć ceny na rynku wtórnym i zniwelować różnice w cenach między rynkiem wtórnym, a deweloperskim – mówi Daniel Makowski.
– Rynek nieruchomości potrzebuje długoterminowego programu wsparcia, który będzie sprawiedliwy, a nie populistyczny. Dofinansowanie mieszkań tylko na rynku wtórnym wprowadza rynkową nierównowagę – ocenia Daniel Makowski.

Pierwsze klucze – kiedy poznamy dokładne założenia wsparcia dla kupujących mieszkanie

Kiedy będzie wiadomo czy program „Pierwsze klucze” wejdzie w życie?
Należy spodziewać się, że w I połowie roku zakończone zostaną pracę nad koncepcją programu.
Eksperci szacują, że jeżeli program ma efektywnie wystartować w roku 2026 to najpóźniej jesienią musi zostać przegłosowany przez sejm i odpowiednio uporządkowany legislacyjnie.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

Ceny mieszkań w marcu 2025 r. w największych miastach w Polsce [rynek wtórny]. W których dzielnicach jest taniej, a w których drożej?

Ile kosztują mieszkania używane (tzw. rynek wtórny) w marcu 2025 r. w największych miastach Polski? W których dzielnicach tych miast jest taniej, a w których drożej? Przedstawiamy raport przygotowany przez ekspertów Rankomat.pl i Rentier.io, który obejmuje dzielnice Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Katowic, Gdańska i Gdyni. Aktualne stawki to mediany cen ofertowych i dotyczą okresu między grudniem 2024 a lutym 2025 roku. Ceny te zostały zestawione z okresem poprzednim listopad 2024 - styczeń 2025 roku.

REKLAMA

Pilne: rząd zdecydował teraz oszczędzanie na Koncie Mieszkaniowym łatwiejsze i z wyższym oprocentowaniem

We wtorek 18.03.2025 r. rząd zdecydował o korzystniejszych niż do tej pory formach wspierania osób kupujących pierwsze mieszkanie. Pakiet korzystnych z mian dotyczy między innymi oszczędzania na Koncie Mieszkaniowym, które jest wstępem do kolejne wsparcia przy zakupie mieszkania.

Takich okazji długo nie będzie: jeśli kupować mieszkanie, to właśnie teraz, na rynku wtórnym

Coraz więcej okazji na kupno mieszkania do niższej niż rynkowa cenie. Ale tylko na rynku wtórnym i właśnie teraz. Czas na okazje szybko się skończy, a ceny używanych mieszkań znów dorównają tym u deweloperów.

REKLAMA