REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczny Kredyt 2% - wady i zalety. Czy to się opłaca?

Bezpieczny Kredyt 2% to nie tylko zalety
Bezpieczny Kredyt 2% to nie tylko zalety
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z bezpiecznego kredytu należy zapoznać się ze wszystkimi jego zaletami, ale również wadami. 

Zalety oferty "Bezpieczny kredyt 2%"

1.      Niska stopa procentowa. Bez wątpienia kredyt w ramach tego programu ma obecnie najniższe oprocentowanie w porównaniu do standardowych kredytów mieszkaniowych. Oznacza to, że koszty obsługi kredytu będą znacznie niższe.

REKLAMA

REKLAMA

2.      Bezpieczeństwo finansowe. Stałe raty kredytu dają poczucie bezpieczeństwa, ponieważ każdego miesiąca wiesz, w jakiej wysokości raty będziesz płacić – okres dopłat wynosi 10 lat. Dodatkowo za pomocą ubezpieczenia do kredytu, ochronie podlegać będzie również Twoje życie, a także zabezpieczy Cię ono na czas choroby czy przed nieprzewidzianymi okolicznościami, takimi jak utrata pracy.

3.      Wyższa zdolność kredytowa. Dzięki Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego, korzystając z programu można zaciągnąć wyższą kwotę kredytu niż byłoby to w przypadku kredytu na warunkach rynkowych.

4.      Elastyczne warunki. Nie masz ukończonych 45 lat? Wychowujesz z partnerem wspólne dziecko, ale nie jesteście w związku małżeńskim? – możesz skorzystać z tego programu, ponadto do końca 2023 roku nie ma limitów, dotyczących przyznawalności.

Wady oferty "Bezpieczny kredyt 2%"

REKLAMA

1.      Dodatkowe, nieprzewidziane koszty. Mimo obiecującej niskiej stopy procentowej, oferta "Bezpieczny kredyt 2%" skrywa „ukryte”, dodatkowe koszty. W większości banków prowizję czy ubezpieczenie należy zapłacić z góry (nie są kredytowane), więc musisz posiadać „na start” środki na ten cel.

2.      Rygorystyczne wymogi. Pomimo, że jesteś właścicielem nieruchomości, nie możesz jej wynająć w okresie uzyskiwania dopłat, nie będziesz mógł także nabyć innej nieruchomości, a jeśli w przeszłości miałeś swoje mieszkanie, ale je sprzedałeś, także nie skorzystasz z programu. Ponadto jest wiele sytuacji, w których możesz stracić uzyskiwane dopłaty. Spóźnienie z płatnością raty? W danym miesiącu nie uzyskasz wsparcia, a chcąc nadpłacić kredyt, zrobisz to tylko i wyłącznie według pewnego „klucza”.

3.      Ograniczenia dotyczące dostępności. Kryterium wiekowe, limity dotyczące kwot zaciąganych kredytów czy kwestia posiadania dziecka w przypadku związku nieformalnego – zadecydują, czy skorzystasz z preferencyjnych warunków.

4.      Ryzyko zmiennej stopy procentowej. Chociaż oferta może obiecywać niską stopę procentową na początku, warto zwrócić uwagę na to, że stała stopa nie będzie obowiązywać przez cały okres kredytowania.

 Kontrowersje wokół bezpiecznego kredytu  

1.      Wykluczenie grupy kredytobiorców. Czy oferty i programy takie jak "Bezpieczny kredyt 2%" mogą wprowadzać pewne grupy kredytobiorców w trudną sytuację? Oczywiście. To może prowadzić do nierówności w dostępie do korzystnych warunków kredytowych. Co z osobami, które obecnie płacą wysokie raty kredytu?

2.      Zależność od instytucji finansowych. Dysponując tak ograniczonym czasem i możliwościami wdrożenia tego produktu, większość banków nie może na chwilę obecną obsługiwać klientów chcących skorzystać z oferty – obecnie wnioski można składać w 3 (4) bankach.

3.      Stabilność rynku finansowego. Wzrost stóp procentowych lub inne czynniki rynkowe mogą wpłynąć na wysokość raty kredytu w przyszłości. Pamiętamy przecież co się stało, gdy WIBOR zaczął drastycznie rosnąć. A czy zauważyliście już problemy z dostępnością nieruchomości oraz wzrost ich cen?

4.      Nieznane ryzyko. Wiele ofert kredytowych opiera się na założeniach i prognozach, które mogą okazać się nieprawdziwe w obliczu zmieniających się warunków gospodarczych. Kredytobiorcy powinni być świadomi, że istnieje pewne ryzyko związane z podpisywaniem długoterminowych umów.

Bezpieczny kredyt 2% - nie tylko stopa procentowa ma znaczenie  

„Bezpieczny kredyt 2%” z pewnością wydaje się być atrakcyjną ofertą dla kredytobiorców – dzięki niskiemu oprocentowaniu dającemu poczucie bezpieczeństwa. Niemniej jednak, ważne jest, aby dokładnie zbadać wszystkie warunki oferty przed złożeniem wniosku. Jak wiemy, istnieje kilka kontrowersji związanych z tą ofertą, które warto wziąć pod uwagę. Czy nazwa "Bezpieczny kredyt" to tylko chwyt marketingowy? Czy oferta jest wystarczająco przejrzysta dla kredytobiorców? Czy wyklucza pewne grupy kredytobiorców?

Pierwsze dni jej funkcjonowania ukazały nam chaos w bankach, niejednolite procedury oraz wymogi, ograniczenia dotyczące dostępności, które ostatecznie mogą wpłynąć na korzyści z niej płynące. Ponadto, warto być świadomym, że stopa procentowa może ulec zmianie w czasie – po okresie dopłat jej wzrost, spowoduje wzrost rat kredytu, a w trakcie otrzymywania dopłat jej drastyczny spadek, doprowadziłby do sytuacji, gdzie bardziej opłacalne byłoby zaciągnięcie kredytu bez spełniania dodatkowych wymogów.

Autor: Ewelina Czaplińska, ekspert kredytowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Zdzisław
  2023-10-26 03:34:15
  Tani kredyt to natychmiastowy wzrost cen na rynku nieruchomości. W efekcie jak doliczysz wzrost ceny może okazać sie ,że kredyt znacznie zdrożal. Do tego to społeczeństwo ma dopłacic dzisiaj bankom , a kredytobiorcę obedrą póżniej.
  0
 • JN
  2023-07-28 21:44:19
  Jedyny prawilny artykuł w internecie,bez ściemy🤝
  0
QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

REKLAMA

Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

REKLAMA