REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczny Kredyt 2% - wady i zalety. Czy to się opłaca?

Bezpieczny Kredyt 2% to nie tylko zalety
Bezpieczny Kredyt 2% to nie tylko zalety
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z bezpiecznego kredytu należy zapoznać się ze wszystkimi jego zaletami, ale również wadami. 

Zalety oferty "Bezpieczny kredyt 2%"

1.      Niska stopa procentowa. Bez wątpienia kredyt w ramach tego programu ma obecnie najniższe oprocentowanie w porównaniu do standardowych kredytów mieszkaniowych. Oznacza to, że koszty obsługi kredytu będą znacznie niższe.

REKLAMA

REKLAMA

2.      Bezpieczeństwo finansowe. Stałe raty kredytu dają poczucie bezpieczeństwa, ponieważ każdego miesiąca wiesz, w jakiej wysokości raty będziesz płacić – okres dopłat wynosi 10 lat. Dodatkowo za pomocą ubezpieczenia do kredytu, ochronie podlegać będzie również Twoje życie, a także zabezpieczy Cię ono na czas choroby czy przed nieprzewidzianymi okolicznościami, takimi jak utrata pracy.

3.      Wyższa zdolność kredytowa. Dzięki Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego, korzystając z programu można zaciągnąć wyższą kwotę kredytu niż byłoby to w przypadku kredytu na warunkach rynkowych.

4.      Elastyczne warunki. Nie masz ukończonych 45 lat? Wychowujesz z partnerem wspólne dziecko, ale nie jesteście w związku małżeńskim? – możesz skorzystać z tego programu, ponadto do końca 2023 roku nie ma limitów, dotyczących przyznawalności.

Wady oferty "Bezpieczny kredyt 2%"

REKLAMA

1.      Dodatkowe, nieprzewidziane koszty. Mimo obiecującej niskiej stopy procentowej, oferta "Bezpieczny kredyt 2%" skrywa „ukryte”, dodatkowe koszty. W większości banków prowizję czy ubezpieczenie należy zapłacić z góry (nie są kredytowane), więc musisz posiadać „na start” środki na ten cel.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2.      Rygorystyczne wymogi. Pomimo, że jesteś właścicielem nieruchomości, nie możesz jej wynająć w okresie uzyskiwania dopłat, nie będziesz mógł także nabyć innej nieruchomości, a jeśli w przeszłości miałeś swoje mieszkanie, ale je sprzedałeś, także nie skorzystasz z programu. Ponadto jest wiele sytuacji, w których możesz stracić uzyskiwane dopłaty. Spóźnienie z płatnością raty? W danym miesiącu nie uzyskasz wsparcia, a chcąc nadpłacić kredyt, zrobisz to tylko i wyłącznie według pewnego „klucza”.

3.      Ograniczenia dotyczące dostępności. Kryterium wiekowe, limity dotyczące kwot zaciąganych kredytów czy kwestia posiadania dziecka w przypadku związku nieformalnego – zadecydują, czy skorzystasz z preferencyjnych warunków.

4.      Ryzyko zmiennej stopy procentowej. Chociaż oferta może obiecywać niską stopę procentową na początku, warto zwrócić uwagę na to, że stała stopa nie będzie obowiązywać przez cały okres kredytowania.

 Kontrowersje wokół bezpiecznego kredytu  

1.      Wykluczenie grupy kredytobiorców. Czy oferty i programy takie jak "Bezpieczny kredyt 2%" mogą wprowadzać pewne grupy kredytobiorców w trudną sytuację? Oczywiście. To może prowadzić do nierówności w dostępie do korzystnych warunków kredytowych. Co z osobami, które obecnie płacą wysokie raty kredytu?

2.      Zależność od instytucji finansowych. Dysponując tak ograniczonym czasem i możliwościami wdrożenia tego produktu, większość banków nie może na chwilę obecną obsługiwać klientów chcących skorzystać z oferty – obecnie wnioski można składać w 3 (4) bankach.

3.      Stabilność rynku finansowego. Wzrost stóp procentowych lub inne czynniki rynkowe mogą wpłynąć na wysokość raty kredytu w przyszłości. Pamiętamy przecież co się stało, gdy WIBOR zaczął drastycznie rosnąć. A czy zauważyliście już problemy z dostępnością nieruchomości oraz wzrost ich cen?

4.      Nieznane ryzyko. Wiele ofert kredytowych opiera się na założeniach i prognozach, które mogą okazać się nieprawdziwe w obliczu zmieniających się warunków gospodarczych. Kredytobiorcy powinni być świadomi, że istnieje pewne ryzyko związane z podpisywaniem długoterminowych umów.

Bezpieczny kredyt 2% - nie tylko stopa procentowa ma znaczenie  

„Bezpieczny kredyt 2%” z pewnością wydaje się być atrakcyjną ofertą dla kredytobiorców – dzięki niskiemu oprocentowaniu dającemu poczucie bezpieczeństwa. Niemniej jednak, ważne jest, aby dokładnie zbadać wszystkie warunki oferty przed złożeniem wniosku. Jak wiemy, istnieje kilka kontrowersji związanych z tą ofertą, które warto wziąć pod uwagę. Czy nazwa "Bezpieczny kredyt" to tylko chwyt marketingowy? Czy oferta jest wystarczająco przejrzysta dla kredytobiorców? Czy wyklucza pewne grupy kredytobiorców?

Pierwsze dni jej funkcjonowania ukazały nam chaos w bankach, niejednolite procedury oraz wymogi, ograniczenia dotyczące dostępności, które ostatecznie mogą wpłynąć na korzyści z niej płynące. Ponadto, warto być świadomym, że stopa procentowa może ulec zmianie w czasie – po okresie dopłat jej wzrost, spowoduje wzrost rat kredytu, a w trakcie otrzymywania dopłat jej drastyczny spadek, doprowadziłby do sytuacji, gdzie bardziej opłacalne byłoby zaciągnięcie kredytu bez spełniania dodatkowych wymogów.

Autor: Ewelina Czaplińska, ekspert kredytowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

REKLAMA

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

REKLAMA