Bezpieczny Kredyt 2% - wady i zalety. Czy to się opłaca?
REKLAMA
REKLAMA
- Zalety oferty "Bezpieczny kredyt 2%"
- Wady oferty "Bezpieczny kredyt 2%"
- Kontrowersje wokół bezpiecznego kredytu
- Bezpieczny kredyt 2% - nie tylko stopa procentowa ma znaczenie
Zalety oferty "Bezpieczny kredyt 2%"
1. Niska stopa procentowa. Bez wątpienia kredyt w ramach tego programu ma obecnie najniższe oprocentowanie w porównaniu do standardowych kredytów mieszkaniowych. Oznacza to, że koszty obsługi kredytu będą znacznie niższe.
REKLAMA
REKLAMA
2. Bezpieczeństwo finansowe. Stałe raty kredytu dają poczucie bezpieczeństwa, ponieważ każdego miesiąca wiesz, w jakiej wysokości raty będziesz płacić – okres dopłat wynosi 10 lat. Dodatkowo za pomocą ubezpieczenia do kredytu, ochronie podlegać będzie również Twoje życie, a także zabezpieczy Cię ono na czas choroby czy przed nieprzewidzianymi okolicznościami, takimi jak utrata pracy.
3. Wyższa zdolność kredytowa. Dzięki Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego, korzystając z programu można zaciągnąć wyższą kwotę kredytu niż byłoby to w przypadku kredytu na warunkach rynkowych.
4. Elastyczne warunki. Nie masz ukończonych 45 lat? Wychowujesz z partnerem wspólne dziecko, ale nie jesteście w związku małżeńskim? – możesz skorzystać z tego programu, ponadto do końca 2023 roku nie ma limitów, dotyczących przyznawalności.
Wady oferty "Bezpieczny kredyt 2%"
REKLAMA
1. Dodatkowe, nieprzewidziane koszty. Mimo obiecującej niskiej stopy procentowej, oferta "Bezpieczny kredyt 2%" skrywa „ukryte”, dodatkowe koszty. W większości banków prowizję czy ubezpieczenie należy zapłacić z góry (nie są kredytowane), więc musisz posiadać „na start” środki na ten cel.
2. Rygorystyczne wymogi. Pomimo, że jesteś właścicielem nieruchomości, nie możesz jej wynająć w okresie uzyskiwania dopłat, nie będziesz mógł także nabyć innej nieruchomości, a jeśli w przeszłości miałeś swoje mieszkanie, ale je sprzedałeś, także nie skorzystasz z programu. Ponadto jest wiele sytuacji, w których możesz stracić uzyskiwane dopłaty. Spóźnienie z płatnością raty? W danym miesiącu nie uzyskasz wsparcia, a chcąc nadpłacić kredyt, zrobisz to tylko i wyłącznie według pewnego „klucza”.
3. Ograniczenia dotyczące dostępności. Kryterium wiekowe, limity dotyczące kwot zaciąganych kredytów czy kwestia posiadania dziecka w przypadku związku nieformalnego – zadecydują, czy skorzystasz z preferencyjnych warunków.
4. Ryzyko zmiennej stopy procentowej. Chociaż oferta może obiecywać niską stopę procentową na początku, warto zwrócić uwagę na to, że stała stopa nie będzie obowiązywać przez cały okres kredytowania.
Kontrowersje wokół bezpiecznego kredytu
1. Wykluczenie grupy kredytobiorców. Czy oferty i programy takie jak "Bezpieczny kredyt 2%" mogą wprowadzać pewne grupy kredytobiorców w trudną sytuację? Oczywiście. To może prowadzić do nierówności w dostępie do korzystnych warunków kredytowych. Co z osobami, które obecnie płacą wysokie raty kredytu?
2. Zależność od instytucji finansowych. Dysponując tak ograniczonym czasem i możliwościami wdrożenia tego produktu, większość banków nie może na chwilę obecną obsługiwać klientów chcących skorzystać z oferty – obecnie wnioski można składać w 3 (4) bankach.
3. Stabilność rynku finansowego. Wzrost stóp procentowych lub inne czynniki rynkowe mogą wpłynąć na wysokość raty kredytu w przyszłości. Pamiętamy przecież co się stało, gdy WIBOR zaczął drastycznie rosnąć. A czy zauważyliście już problemy z dostępnością nieruchomości oraz wzrost ich cen?
4. Nieznane ryzyko. Wiele ofert kredytowych opiera się na założeniach i prognozach, które mogą okazać się nieprawdziwe w obliczu zmieniających się warunków gospodarczych. Kredytobiorcy powinni być świadomi, że istnieje pewne ryzyko związane z podpisywaniem długoterminowych umów.
Bezpieczny kredyt 2% - nie tylko stopa procentowa ma znaczenie
„Bezpieczny kredyt 2%” z pewnością wydaje się być atrakcyjną ofertą dla kredytobiorców – dzięki niskiemu oprocentowaniu dającemu poczucie bezpieczeństwa. Niemniej jednak, ważne jest, aby dokładnie zbadać wszystkie warunki oferty przed złożeniem wniosku. Jak wiemy, istnieje kilka kontrowersji związanych z tą ofertą, które warto wziąć pod uwagę. Czy nazwa "Bezpieczny kredyt" to tylko chwyt marketingowy? Czy oferta jest wystarczająco przejrzysta dla kredytobiorców? Czy wyklucza pewne grupy kredytobiorców?
Pierwsze dni jej funkcjonowania ukazały nam chaos w bankach, niejednolite procedury oraz wymogi, ograniczenia dotyczące dostępności, które ostatecznie mogą wpłynąć na korzyści z niej płynące. Ponadto, warto być świadomym, że stopa procentowa może ulec zmianie w czasie – po okresie dopłat jej wzrost, spowoduje wzrost rat kredytu, a w trakcie otrzymywania dopłat jej drastyczny spadek, doprowadziłby do sytuacji, gdzie bardziej opłacalne byłoby zaciągnięcie kredytu bez spełniania dodatkowych wymogów.
Autor: Ewelina Czaplińska, ekspert kredytowy
REKLAMA
REKLAMA