REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczny Kredyt 2% - wady i zalety. Czy to się opłaca?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bezpieczny Kredyt 2% to nie tylko zalety
Bezpieczny Kredyt 2% to nie tylko zalety
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z bezpiecznego kredytu należy zapoznać się ze wszystkimi jego zaletami, ale również wadami. 

Zalety oferty "Bezpieczny kredyt 2%"

1.      Niska stopa procentowa. Bez wątpienia kredyt w ramach tego programu ma obecnie najniższe oprocentowanie w porównaniu do standardowych kredytów mieszkaniowych. Oznacza to, że koszty obsługi kredytu będą znacznie niższe.

REKLAMA

REKLAMA

2.      Bezpieczeństwo finansowe. Stałe raty kredytu dają poczucie bezpieczeństwa, ponieważ każdego miesiąca wiesz, w jakiej wysokości raty będziesz płacić – okres dopłat wynosi 10 lat. Dodatkowo za pomocą ubezpieczenia do kredytu, ochronie podlegać będzie również Twoje życie, a także zabezpieczy Cię ono na czas choroby czy przed nieprzewidzianymi okolicznościami, takimi jak utrata pracy.

3.      Wyższa zdolność kredytowa. Dzięki Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego, korzystając z programu można zaciągnąć wyższą kwotę kredytu niż byłoby to w przypadku kredytu na warunkach rynkowych.

4.      Elastyczne warunki. Nie masz ukończonych 45 lat? Wychowujesz z partnerem wspólne dziecko, ale nie jesteście w związku małżeńskim? – możesz skorzystać z tego programu, ponadto do końca 2023 roku nie ma limitów, dotyczących przyznawalności.

Wady oferty "Bezpieczny kredyt 2%"

REKLAMA

1.      Dodatkowe, nieprzewidziane koszty. Mimo obiecującej niskiej stopy procentowej, oferta "Bezpieczny kredyt 2%" skrywa „ukryte”, dodatkowe koszty. W większości banków prowizję czy ubezpieczenie należy zapłacić z góry (nie są kredytowane), więc musisz posiadać „na start” środki na ten cel.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2.      Rygorystyczne wymogi. Pomimo, że jesteś właścicielem nieruchomości, nie możesz jej wynająć w okresie uzyskiwania dopłat, nie będziesz mógł także nabyć innej nieruchomości, a jeśli w przeszłości miałeś swoje mieszkanie, ale je sprzedałeś, także nie skorzystasz z programu. Ponadto jest wiele sytuacji, w których możesz stracić uzyskiwane dopłaty. Spóźnienie z płatnością raty? W danym miesiącu nie uzyskasz wsparcia, a chcąc nadpłacić kredyt, zrobisz to tylko i wyłącznie według pewnego „klucza”.

3.      Ograniczenia dotyczące dostępności. Kryterium wiekowe, limity dotyczące kwot zaciąganych kredytów czy kwestia posiadania dziecka w przypadku związku nieformalnego – zadecydują, czy skorzystasz z preferencyjnych warunków.

4.      Ryzyko zmiennej stopy procentowej. Chociaż oferta może obiecywać niską stopę procentową na początku, warto zwrócić uwagę na to, że stała stopa nie będzie obowiązywać przez cały okres kredytowania.

 Kontrowersje wokół bezpiecznego kredytu  

1.      Wykluczenie grupy kredytobiorców. Czy oferty i programy takie jak "Bezpieczny kredyt 2%" mogą wprowadzać pewne grupy kredytobiorców w trudną sytuację? Oczywiście. To może prowadzić do nierówności w dostępie do korzystnych warunków kredytowych. Co z osobami, które obecnie płacą wysokie raty kredytu?

2.      Zależność od instytucji finansowych. Dysponując tak ograniczonym czasem i możliwościami wdrożenia tego produktu, większość banków nie może na chwilę obecną obsługiwać klientów chcących skorzystać z oferty – obecnie wnioski można składać w 3 (4) bankach.

3.      Stabilność rynku finansowego. Wzrost stóp procentowych lub inne czynniki rynkowe mogą wpłynąć na wysokość raty kredytu w przyszłości. Pamiętamy przecież co się stało, gdy WIBOR zaczął drastycznie rosnąć. A czy zauważyliście już problemy z dostępnością nieruchomości oraz wzrost ich cen?

4.      Nieznane ryzyko. Wiele ofert kredytowych opiera się na założeniach i prognozach, które mogą okazać się nieprawdziwe w obliczu zmieniających się warunków gospodarczych. Kredytobiorcy powinni być świadomi, że istnieje pewne ryzyko związane z podpisywaniem długoterminowych umów.

Bezpieczny kredyt 2% - nie tylko stopa procentowa ma znaczenie  

„Bezpieczny kredyt 2%” z pewnością wydaje się być atrakcyjną ofertą dla kredytobiorców – dzięki niskiemu oprocentowaniu dającemu poczucie bezpieczeństwa. Niemniej jednak, ważne jest, aby dokładnie zbadać wszystkie warunki oferty przed złożeniem wniosku. Jak wiemy, istnieje kilka kontrowersji związanych z tą ofertą, które warto wziąć pod uwagę. Czy nazwa "Bezpieczny kredyt" to tylko chwyt marketingowy? Czy oferta jest wystarczająco przejrzysta dla kredytobiorców? Czy wyklucza pewne grupy kredytobiorców?

Pierwsze dni jej funkcjonowania ukazały nam chaos w bankach, niejednolite procedury oraz wymogi, ograniczenia dotyczące dostępności, które ostatecznie mogą wpłynąć na korzyści z niej płynące. Ponadto, warto być świadomym, że stopa procentowa może ulec zmianie w czasie – po okresie dopłat jej wzrost, spowoduje wzrost rat kredytu, a w trakcie otrzymywania dopłat jej drastyczny spadek, doprowadziłby do sytuacji, gdzie bardziej opłacalne byłoby zaciągnięcie kredytu bez spełniania dodatkowych wymogów.

Autor: Ewelina Czaplińska, ekspert kredytowy

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sezon na wynajem mieszkań dla studentów 2025 rozpoczęty. Mniej ofert, wyższe ceny, większy popyt

W maju liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem na Otodom przekroczyła 1,1 mln. Zainteresowanie lokalami „studenckimi”, „blisko uczelni” czy „na studia” wzrosło aż o 83% rok do roku. Najczęściej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe z budżetem do 3 tys. zł miesięcznie.

Sprawa WIBOR przed TSUE. Czego mogą się spodziewać kredytobiorcy kredytów złotówkowych?

Zbliżająca się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygnaturze akt C-471/24 (już 11 czerwca 2025 r.) może okazać się przełomowa dla tysięcy polskich kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytowe w złotych polskich oparte na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Tym razem jednak – w przeciwieństwie do spraw frankowych – nie chodzi o walutę kredytu, ale o mechanizm ustalania jego oprocentowania i zgodność tego mechanizmu z unijnymi przepisami o ochronie konsumenta.

Koniec z patodeweloperką. Zmiany w ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Prezydent podpisał ustawę

W dniu 5 czerwca 2025 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 21 maja 2025 roku o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 695). Poniżej opis jakie to istotne regulacje się zmieniły.

Zaczęły się już grzyby: niektórzy mówią, że jest wysyp

Można powiedzieć, że czuć już grzyby w powietrzu. To specyficzny, intensywny zapach, którego nie można pomylić z niczym innym. Zatem ogłaszamy: zaczęły się już grzyby, ba - niektórzy mówią, że jest wysyp. Grzybobranie to jedna z ulubionych aktywności Polaków, a wielu z nas nie może się doczekać pierwszych wypraw do lasu w poszukiwaniu dorodnych okazów. Czy w czerwcu 2025 roku można już znaleźć grzyby w polskich lasach? Odpowiedź brzmi: tak! Choć sezon grzybowy kojarzy się głównie z jesienią, to w tym roku, dzięki chłodnej i deszczowej wiośnie, pierwsze grzyby pojawiły się wcześniej.

REKLAMA

Leasing oświetlenia – nowe rozwiązanie dla firm i deweloperów. Na czym polega i jakie korzyści oferuje

Czy leasing może wyjść poza samochody i komputery? Coraz więcej firm mówi: tak. W dobie transformacji modelu własnościowego, gdy liczy się dostęp, a nie posiadanie, leasing infrastruktury technicznej – w tym oświetlenia – staje się realnym narzędziem optymalizacji kosztów i zarządzania obiektami.

Budynek Intraco w Warszawie będzie zburzony. Rozbiórka potrwa ponad rok. W 2030 r. w tym miejscu stanie nowoczesny wieżowiec

Budynek Intraco zostanie zburzony, a w jego miejscu powstanie w 2030 r. nowoczesny wieżowiec, bardzo podobny do historycznego – poinformowali 3 czerwca 2025 r. przedstawiciele Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Ceny garaży i miejsc postojowych w 2025 r. Metr kwadratowy garażu często droższy niż metr mieszkania na rynku wtórnym

Ceny garaży i miejsc postojowych w całej Polsce rosną dynamicznie – w niektórych miastach ofert jest mniej niż w innych, stąd duży wzrost cen. – Zdarzają się oferty, gdy metr kwadratowy garażu jest droższy niż metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym. Oferty powyżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy garażu już się zdarzają. Droższe są garaże wolnostojące, murowane, to także o nie ludzie pytają częściej. Miejsca postojowe w garażu podziemnym zdecydowanie trudniej sprzedać – przyznaje Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

Oferta mieszkań z rynku pierwotnego. Co się zmieniło w ciągu ostatniego roku?

Jak wygląda obecnie rynek mieszkań z rynku pierwotnego? Czy deweloperzy rozszerzyli swoją ofertę? Na jakie mieszkania stawiają? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Kupno mieszkania. Czy zielone przedmieścia wygrywają z centrum?

Czy rośnie zainteresowanie mieszkaniami w zielonych, spokojnych częściach miast, sprzyjających pracy zdalnej? Jak zmieniają się preferencje lokalizacyjne kupujących? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pomieszczenie przynależne: linie w garażu nie wystarczą?

Czy linie narysowane w garażu wystarczają, aby uznać miejsce postojowe za pomieszczenie przynależne do mieszkania? Wyjaśniają eksperci RynekPierwotny.pl.

REKLAMA