REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieruchomości handlowe w III kwartale 2022

  • Materiał prasowy
Nieruchomości handlowe w III kwartale 2022
Nieruchomości handlowe w III kwartale 2022

REKLAMA

REKLAMA

Najwyższy wolumen inwestycji na rynku handlowym w Polsce przekroczył 822 mln euro. JLL podsumowuje III kwartał 2022 roku

Nieruchomości handlowe w III kwartale 2022

Wysokie ceny energii i rosnąca inflacja wpływają na sytuację rynkową w całej Europie. Jak wynika z prognoz ekonomistów, najtrudniejszym okresem będzie nadchodząca zima. Jednak Polska znajduje się w korzystniejszej sytuacji pomimo rosnącej presji inflacyjnej – przekonują eksperci JLL w najnowszym raporcie: Rynek handlowy w Polsce za III kwartał 2022. Według Oxford Economics PKB w Polsce będzie rosło w latach 2022-2026 średnio o 3,0% rocznie, znacznie powyżej średniej dla całej UE i strefy euro (1,8%). Ponadto w Polsce prognozuje się najsilniejszy wzrost wydatków w handlu detalicznym do 2026 r. Oxford Economics podaje też, że sprzedaż detaliczna, w ujęciu wartości realnej, ma rosnąć o 4,6% rocznie do 2026 r., co plasuje Polskę w czołówce krajów europejskich.

REKLAMA

Nieruchomości handlowe w III kwartale 2022 - podsumowanie

REKLAMA

„Perspektywy dla polskiego rynku handlowego wyglądają pozytywnie, co potwierdza zainteresowanie ze strony nowych międzynarodowych sieci wchodzących do kraju. W ostatnim kwartale na polski rynek weszła między innymi nowa marka modowa Uniqlo z Japonii, czy koncepcja dyskontowa Gudi home. Zanotowaliśmy również silny rozwój marek już obecnych, poszukujących możliwości ekspansji, takich jak Primark, który niedawno podwoił liczbę sklepów w Polsce. Zauważalny jest również rozwój działań ESG – stają się one istotnym elementem planowania i strategii wielu firm. Do najczęściej spotykanych rozwiązań w obiektach handlowych należą: ładowarki samochodowe, większa ilość terenów zielonych, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Niedawno otwarty Vendo Park w Skarżysku-Kamiennej wyszedł naprzeciw tej potrzebie, instalując panele fotowoltaiczne tuż obok budynku” – zauważa Anna Wysocka, Head of Retail Agency, JLL.

Innym przykładem proekologicznych aktywności ze strony deweloperów i właścicieli obiektów handlowych jest wprowadzanie usprawnień komunikacyjnych ułatwiających dojazd, poruszanie się oraz przyjazne parkowanie. Ścieżki rowerowe, stojaki, punkty serwisowe to tylko wybrane przykłady wyjścia naprzeciw potrzebom konsumenta. Właściciele obiektów prowadzą także działania edukacyjne, zachęcające do korzystania z takich rozwiązań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nieruchomości handlowe w III kwartale 2022 - rynek inwestycyjny rośnie w siłę

REKLAMA

„W I połowie 2022 r. obiekty handlowe o łącznej wartości ponad 760 mln euro zmieniły swoje struktury własnościowe w 20 transakcjach, a kolejnych 7 obiektów zyskało nowych właścicieli w III kw. Wartość tych kontraktów wyniosła 62 mln euro, zatem średni wolumen transakcyjny to aż 30 mln euro – 48% poniżej średniej w porównaniu do okresu sprzed pandemii, jednak już istotnie powyżej średniej dla transakcji z 2021 r. Wskazuje to na zainteresowanie inwestorów nie tylko parkami handlowymi, centrami convenience, wolnostojącymi sklepami spożywczymi i budowlanymi, ale także portfelami nieruchomości handlowych i większymi aktywami” – dodaje Agnieszka Kołat, Head of Retail Investment, JLL.

Największą transakcją w III kw. 2022 r. była sprzedaż Centrum Franowo w Poznaniu o powierzchni 15 600 m². Nieujawniony nabywca zapłacił 21 mln euro za centrum handlowe z najemcami takimi jak: Biedronka, Media Expert, Pepco i dużym komponentem biurowym.

Obecnie wiele transakcji w sektorze handlowym znajduje się w fazie wyłączności z planowanymi terminami zamknięcia jeszcze w 2022 r. Mając to na uwadze, ubiegłoroczny wolumen około 1 mld euro może zostać istotnie przekroczony.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA