REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny mieszkań w Krakowie podrożały o 20 proc.

Ceny mieszkań w Krakowie podrożały o 20 proc.
Ceny mieszkań w Krakowie podrożały o 20 proc.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ceny mieszkań na przestrzeni minionego roku systematycznie pięły się w górę i Kraków nie jest pod tym względem wyjątkiem. Stolica małopolski z 20% wzrostem zajęła czwarte miejsce w zestawieniu polskich miast- zaraz za Szczecinem, Białymstokiem i Rzeszowem. Jak wyglądała sytuacja w poszczególnych dzielnicach Krakowa i czy w 2022 roku również możemy spodziewać się kolejnych podwyżek?

Ceny mieszkań w Krakowie najwyższe na Starym Mieście

 

Miano najdroższej krakowskiej dzielnicy niezmiennie dzierży Stare Miasto. Średnia cena 1 m kw. mieszkania wynosi tam aż 12 530 tys. zł, co stanowi kwotę o 1 530 zł wyższą od średniej ceny dla całego miasta. Na drugim miejscu wśród najdroższych dzielnic Krakowa plasuje się Zwierzyniec, gdzie za 1 m kw. mieszkania trzeba zapłacić 12 391 zł. Trzecie miejsce to dzielnica Grzegórzki, 1 mkw. kosztuje tu 11 500 zł  - wynika aktualnych danych serwisu SonarHome.pl

REKLAMA

Kolejne na tej liście są dzielnice Podgórze (10 808 zł/ m kw.), Krowodrza (10 791 zł/ m kw.), Bronowice (10 714 zł/ m kw.), Dębniki (10 107 zł/ m kw.) zł. Poniżej 10 tys. zł/ m kw. można kupić mieszkanie na Prądniku Białym (9 920 zł/ m kw.), Prądniku Czerwonym (9 877 zł/ m kw.), Czyżynach (9 605 zł/ m kw.) i Łagiewnikach (9 530 zł/ m kw.).

REKLAMA

Najtańszą dzielnicą w Krakowie są natomiast znacznie oddalone od centrum Wzgórza Krzesławickie. Cena mieszkania w tym rejonie to średnio 8 085 zł/ m kw. Na drugim miejscu wśród najtańszych dzielnic znajduje się Nowa Huta z ceną na poziomie 8 381 zł/ m kw., a trzecie miejsce zajmuje dzielnica Mistrzejowice, gdzie za 1 m kw. mieszkania należy zapłacić 8 486 zł. Kolejne na liście najtańszych są Bieżanów-Prokocim (8 539 zł/ m kw.), Swoszowice (8 665 zł/ m kw.), Bieńczyce (8 730 zł/ m kw.) i Podgórze Duchackie (8 762 zł/ m kw.).

- Zabłocie to kolejna dzielnica, na terenie której ceny mieszkań pną się w górę. Cena za metr kwadratowy w tej okolicy to już kilkanaście tysięcy złotych. Droższe lokale znajdziemy tylko na Starym Mieście i w najbardziej atrakcyjnych inwestycjach w Śródmieściu - mówi kierownik działu sprzedaży w Quelle Locum.

Dodaje, że popyt na mieszkania na Zabłociu utrzymuje się niezmiennie na wysokim poziomie, jako że jest to jedno z najmodniejszych miejsc na mapie Krakowa, a wiele lokali kupowanych jest tu w celach inwestycyjnych lub przez rodziców dla swoich dzieci, gdy te przeprowadzają się do miasta na studia.

Jaka przyszłość czeka krakowski rynek mieszkaniowy i co z dalszym wzrostem cen mieszkań

Tendencje powinny być podobne jak w całej Polsce, czyli im mocniej wzrosną stopy procentowe, tym większe prawdopodobieństwo spadku popytu na nieruchomości. Obecnie referencyjna stopa procentowa ustalona przez NBP wynosi 2,75%.

- Największe znaczenie dla wzrostu cen nieruchomości ma inflacja. Jeśli będzie się utrzymywała na tak wysokim poziomie jak dotychczas, to pośrednio zachęci Polaków do inwestowania w mieszkania. Dużo będzie też zależało od kondycji, w jakiej znajdzie się polska gospodarka. Na ceny mieszkań ma wpływ również to, jaki jest aktualny poziom wynagrodzeń oraz stopa bezrobocia. Jeśli ludzie boją się utraty pracy, to nie zaciągają kredytów. Pamiętajmy też o tym, że koszty wytworzenia mieszkania, jak i samego zakupu nieruchomości niestety ciągle idą w górę, więc siłą rzeczy nie może dojść do obniżenia cen mieszkań - analizuje Marek Szmolke, wiceprezes Grupy Deweloperskiej Start.

Wzrosty cen mieszkań w Krakowie na tle całej Polski

W zestawieniu metropolii o najwyższych średnich cenach za metr kwadratowy Kraków ze stawką ponad 11 tys. zł / m kw umocnił się na drugim miejscu za Warszawą (12,4 tys.zł / m kw.), przed Gdańskiem (10,4 tys. zł / m kw.), Wrocławiem i Gdynią (po 9,6 tys. zł / m kw.) - według serwisu Bankier.pl

Z kolei z danych Expandera i Rentier.io wynika, że w stawki w internetowych ogłoszeniach sprzedaży publikowanych w listopadzie były średnio o 15% wyższe niż przed rokiem

- Niezwykle niskie oprocentowanie lokat bankowych nie pozwalało w tym roku ochronić oszczędności Polaków przed inflacją, więc popularne stało się inwestowanie w mieszkania, na przykład pod wynajem. To dla wielu z nas po prostu bardziej opłacalna alternatywa lokowania posiadanych pieniędzy - wyjaśnia Karolina Opach, kierownik działu sprzedaży w Quelle Locum.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  REKLAMA

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  REKLAMA

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  REKLAMA