REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiosna i Czyste Powietrze. Dobry czas na wymianę okien

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Z programu Czyste Powietrze wciąż można pozyskać dofinansowanie na wymianę okien
Z programu Czyste Powietrze wciąż można pozyskać dofinansowanie na wymianę okien
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Renowacja starszych budynków to wyzwanie, które wymaga umiejętnego połączenia stylu architektonicznego z nowoczesnymi wymaganiami technicznymi. Okna odgrywają w tym procesie kluczową rolę. Wiosną warto wykorzystać program Czyste Powietrze do sfinansowania wymiany okien.

Wybór odpowiednich modeli pozwala nie tylko na zachowanie unikatowego charakteru obiektu, ale również na poprawę efektywności akustycznej i energetycznej budynku – według szacunków, przez nieszczelne okna może uciekać od 15 do nawet 25 procent energii. Ekspert podpowiada, na jakie aspekty należy zwracać uwagę.

REKLAMA

Czyste Powietrze: dlaczego warto wymieniać okna w starych budynkach?

Współczesne okna oferują znacznie lepsze parametry techniczne niż te stosowane kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Ich wymiana w starszych budynkach przynosi wiele korzyści:

  • zminimalizowanie strat ciepła – nowoczesne profile i energooszczędne szyby ograniczają ucieczkę ciepła, co przekłada się na mniejsze rachunki za ogrzewanie;
  • poprawa komfortu akustycznego – w centrach miast hałas jest często wyjątkowo uciążliwy, a wysokiej klasy okna skutecznie go redukują;
  • większe bezpieczeństwo – współczesne systemy antywłamaniowe stosowane w stolarce okienne, jak np. antywyważeniowe zaczepy, zapewniają lepszą ochronę mieszkań i domów;
  • zwiększenie wartości nieruchomości – poprawa estetyki i parametrów technicznych okien może znacząco podnieść atrakcyjność budynku na rynku.

Czyste Powietrze: jakie okna wybrać do renowacji starszych budynków?

REKLAMA

Ponieważ remont czy renowacja zawsze mają na celu ulepszenie, warto wybierać okna, które pozwolą osiągnąć ten cel na wielu płaszczyznach.
– Wymiana stolarki okiennej na taką, która łączy nowoczesną technologię a jednocześnie pozwala na zachowanie estetyki budynku, nie musi stanowić pójścia na kompromis – podkreśla Mike Żyrek, szef działu R&D OKNOPLAST.

Okna to nie tylko funkcjonalny element budynku, ale także ważny aspekt jego estetyki.
Aby harmonijnie komponowały się z całością, powinny być dopasowane do charakteru architektury. Właściwie dobrane okna potrafią podkreślić styl budynku i nadać mu spójny, elegancki wygląd.

REKLAMA

Biorąc pod uwagę względy wizualne, ogromne znaczenie ma także kolorystyka okien. Odpowiednio dobrane ramy powinny współgrać z kolorem elewacji, dachu oraz innych elementów wykończenia budynku.
W klasycznych domach często stosuje się ciepłe odcienie drewna lub subtelne biele, które podkreślają ich elegancję, natomiast w nowoczesnych projektach popularne są antracytowe i czarne ramy, które nadają bryle surowy, industrialny charakter. Warto także zwrócić uwagę na detale – ozdobne szprosy, kształt klamek czy faktura ram mogą subtelnie podkreślić wyjątkowy charakter budynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowoczesne okna to nie tylko estetyka, ale przede wszystkim wygoda użytkowania.
– Okna powinny zapewniać doskonałą izolację termiczną, dzięki czemu we wnętrzu domu panuje przyjemna temperatura niezależnie od pory roku. Równie istotna jest izolacja akustyczna – odpowiednie pakiety szybowe oraz szczelne okna potrafią skutecznie tłumić hałasy z zewnątrz, co jest szczególnie ważne w gęsto zabudowanych, miejskich lokalizacjach – podkreśla – radzi Mike Żyrek.
– Warto także zwrócić uwagę na łatwość obsługi – nowoczesne systemy uchylno-przesuwne czy okucia zapewniające ciche i lekkie otwieranie sprawiają, że codzienne użytkowanie staje się wyjątkowo komfortowe.” – radzi ekspert OKNOPLAST.

Czyste Powietrze: skorzystaj z dofinansowania na wymianę okien

Modernizacja stolarki okiennej może być wspierana przez program "Czyste Powietrze". Nabór w nowej odsłonie trwa od 31 marca. Do dyspozycji beneficjentów w budżecie programu znajduje się 10 mld zł bezzwrotnych dotacji ze środków Funduszu Modernizacyjnego.
Środki te można wykorzystać m. in. na wymianę okien na bardziej energooszczędne. Inwestorzy mogą skorzystać z dopłat, dzięki którym koszt modernizacji staje się bardziej przystępny.

Wybór okien o wysokich parametrach termoizolacyjnych to inwestycja, która przynosi korzyści zarówno dla domowego budżetu, jak i środowiska.
Kluczowym parametrem jest współczynnik przenikania ciepła Uw – im jest on niższy, tym mniej energii ucieka przez okna, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Warto wybierać okna wyposażone w wielokomorowe profile oraz szyby z powłoką niskoemisyjną, które skutecznie zatrzymują ciepło wewnątrz budynku.

– Częstym wyborem naszych klientów, którzy wymieniają okna w ramach remontu czy modernizacji, jest system WINERGETIC. To okna dla osób, które nie chcą kompromisów. Oferuje ono nie tylko doskonałą izolację termiczną, ale także sprawdzone rozwiązanie Warmatec, które pozwala na jeszcze lepsze utrzymanie ciepła w budynku. To szczególnie istotne przy modernizacjach starszych domów, gdzie konieczne jest podniesienie efektywności energetycznej bez znacznej ingerencji w strukturę budynku – tłumaczy ekspert OKNOPLAST.
Przy wymianie okien warto stawiać na nowoczesne technologie i sprawdzonych producentów. Takie połączenie stanowi idealne rozwiązanie.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA