REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jest rządowe wsparcie dla instalacji fotowoltaicznych na blokach! Sprawdź ile można dostać

fotowoltaika
fotowoltaika
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

67 mln zł rządowego wsparcia trafiło już do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych na budowę instalacji fotowoltaicznych na budynkach wielorodzinnych - poinformował w sobotę (red. 26.08.2023) minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Cała pula wsparcia wynosi 100 mln euro.

Wsparcie fotowoltaiki na blokach

Jak podał na sobotniej konferencji prasowej minister Buda, w ramach programu złożono dotychczas 2,4 tys. wniosków o wsparcie fotowoltaiki na blokach, z czego 1256 zostało rozpatrzonych pozytywnie. Oznacza to, że ponad 1,2 tys. instalacji albo właśnie powstaje, albo już działa - zaznaczył Buda. Tym samym - dodał - z tego typu OZE korzysta już ok. 87 tys. mieszkań. Wartość inwestycji, w których rządowe wsparcie może sięgać 50 proc., wyniosła już 154,7 mln zł - podkreślił szef MRiT.

REKLAMA

Pula wsparcia 100 mln euro

Buda przypomniał, że cała pula wsparcia na tego typu instalacje wynosi 100 mln euro i jest ono przewidziane w Krajowym Planie Odbudowy, ale na razie prefinansowane z Polskiego Funduszu Rozwoju.

"Zainteresowanie programem i jego sukces są gigantyczne. Pieniędzy nie zabraknie, zachęcamy do ubiegania się o wsparcie" - zaapelował minister. Zwrócił uwagę, że docelowo instalacje fotowoltaiczne na blokach będą korzystać z mechanizmu prosumenta lokatorskiego, czyli całość nadwyżki energii jest rozliczana ze sprzedawcą, a pieniądze z jej sprzedaży wracają na konto wspólnoty i mogą być przeznaczone na inne cele

Nowelizacja ustawy o OZE 

REKLAMA

Minister rozwoju zaznaczył, że wprowadzająca instytucję prosumenta lokatorskiego nowelizacja ustawy o OZE czeka na podpis prezydenta, i w zależności od tego, kiedy Andrzej Duda podpisze ustawę, przepisy wejdą w życie 1 października albo 1 listopada. Do czasu wejścia tych przepisów w życie istniejące instalacje działają na takich samych zasadach, jak indywidualne, prosumenckie źródła fotowoltaiczne.

W ocenie Waldemara Budy "obserwujemy rewolucję w zakresie instalacji PV na blokach, taką jaka kilka lat temu nastąpiła w przypadku domów jednorodzinnych". Jego zdaniem zaproponowane przez rząd wsparcie było wystarczające do pobudzenia rynku, a dynamika rozwoju tego typu instalacji będzie porównywalna do dynamiki rozwoju źródeł indywidualnych.(PAP)

wkr/ mk/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile kosztuje wykończenie nowego mieszkania w II połowie 2023 roku?

    Ile dzisiaj (październik 2023 r.) zapłacimy za wykończenie nowego lokalu w stanie deweloperskim? Czy opłaca się kupić już wykończone mieszkanie "pod klucz"?

    Wszyscy kupują mieszkania. Czy wynajem nadal się opłaca w październiku 2023 roku?

    Rok 2023 przyniósł wyraźny wzrost liczby sprzedanych mieszkań – w 2 kwartale br. wśród deweloperów z GPW sprzedaż mieszkań wzrosła o 33% względem analogicznego okresu w 2022 r. Bez wątpienia przyczynił się do tego start programu Pierwsze Mieszkanie (bezpieczny kredyt 2%), który wspiera młodych Polaków w zakupie pierwszej nieruchomości. Dziś, nieco ponad 2 miesiące od startu programu, wyraźnie widać zwiększony popyt na mieszkania. Czy w obecnej sytuacji wynajem dalej się opłaca?

    Sprzedaż ogródka działkowego – ceny, umowa, formalności, PCC i podatek dochodowy

    W Polsce jest prawie milion ogródków działkowych działających na podstawie ustawy z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 1073). Z roku na rok ich ceny rosną. Sprawdźmy więc jakie formalności towarzyszą sprzedaży takiego ogródka i czy trzeba zapłacić od sprzedaży pcc i podatek dochodowy.

    Echmea wstęgowata – efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Czyści powietrze i kwitnie raz w życiu

    Echmea wstęgowata, to ciekawa roślina doniczkowa bez specjalnych wymagań, która dodatkowo potrafi oczyszczać powietrze w naszym mieszkaniu z formaldehydu. Kwitnie tylko raz w życiu (ale za to długo i efektownie) a po przekwitnieniu wytwarza 2-3 nowe rozety, które można przesadzić do oddzielnych doniczek i cykl życia zaczyna się na nowo. Młode rozety zakwitają po ok. 2 latach.

    REKLAMA

    Podatek od nieruchomości 2023/2024 – kto płaci podatek od mieszkania i gruntu, ile, kiedy, jakie deklaracje i informacje trzeba składać?

    Kto ma obowiązek płacić podatek od nieruchomości? Za co płaci się podatek od nieruchomości? Ile wynosi podatek od nieruchomości w 2023 roku a ile w 2024 roku? Kiedy trzeba zapłacić ten podatek?

    Wrzosy – uprawa w ogrodzie i na balkonie, odmiany

    Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie, na balkonie i tarasie, by cieszyć się ich urokliwymi kwiatami jesienią? Jaką glebę przygotować pod wrzosy? Czy wrzosy w doniczkach przetrwają zimę na balkonie lub tarasie? Czy wrzosy trzeba przycinać? 

    Windy, parkingi, tereny zielone - co obiecuje program Przyjazne osiedle?

    Premier Mateusz Morawiecki w piątek w Strzegomiu mówił o szczegółach programu Przyjazne osiedle. Celem jest podniesienie komfortu życia mieszkańców blokowisk.

    Melisa lekarska – uprawa, właściwości zdrowotne. Ekologiczny, pachnący lek z własnego ogrodu

    Obok mięty i kilku innych ziół, melisa lekarska ma swoje ważne miejsce w „zestawie obowiązkowym” dobroczynnych, leczniczych roślin, które powinny rosnąć w naszych ogrodach. Uprawa melisy nie jest żadnym problemem, jest niewymagająca, mrozoodporna – sadzimy raz i …. mamy spokój. Nie tylko dlatego, że herbatka ze świeżych liści melisy działa najlepiej na skołatane nerwy. Również z tego powodu, że melisa sama doskonale rozsiewa się po naszym ogrodzie i znajduje sobie dogodne miejsca. 

    REKLAMA

    Jeżówka purpurowa (echinacea purpurea) – uprawa w ogrodzie i właściwości zdrowotne

    Bardzo dekoracyjną rośliną ogrodową jest jeżówka purpurowa. Przy okazji jest to zioło, które ma niebagatelne zalety zdrowotne i lecznicze. Jak uprawiać jeżówkę purpurową w ogrodzie i jaki pożytek możemy mieć z niej oprócz uroczych kwiatów?

    Ile zapłacisz za kredyt? Sprawdzamy oprocentowanie i marże

    Jesienna odwilż — tak obrazowo można by określić sytuację kredytobiorców we wrześniu 2023. U progu jesieni oprocentowanie kredytów wreszcie wyraźnie spadło, oczywiście za sprawą decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która po raz pierwszy od jesieni 2021, a więc po dwóch latach, w czasie których stopy procentowe tylko rosły, wreszcie zdecydowała się na ich cięcie —  i to mocno, bo aż o 75 punktów bazowych. Jak kształtują się więc obecnie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych i marże? Eksperci portalu GetHome.pl postanowili to sprawdzić.  

    REKLAMA