REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Meldunek przez Internet od 2018 r.

Marta Zdanowska
Meldunek przez Internet od 2018 r. /fot. shutterstock
Meldunek przez Internet od 2018 r. /fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce nadal obowiązuje obowiązek meldunkowy, który dotyczy zarówno pobytu stałego jak i czasowego. Od 1 stycznia 2018 r. można zameldować się przez Internet.

Od lat mówi się o zniesieniu obowiązku meldunkowego. Termin ten był wielokrotnie odraczany. Miał wejść w życie właśnie w 2018 r.

REKLAMA

Przez to, że adres zamieszkania nie widnieje już w nowych dowodach osobistych a w wielu firmach i instytucjach proszą o podanie miejsca zamieszkania lub adresu do korespondencji wiele osób jest mylnie przekonanych, że obowiązek meldunkowy to już przeszłość.

REKLAMA

Tymczasem obecny rząd postanowił go utrzymać uzasadniając to m.in. jego znaczeniem dla prawidłowej realizacji zadań i obowiązków administracji publicznej wobec obywateli. Uznał także, że to „bardzo istotne dla bezpieczeństwa naszego kraju, szczególnie ze względu na obecną sytuację geopolityczną w Europie i zagrożenie terroryzmem”.

Od 1 stycznia 2018 r. wprowadzono jednak pewne ułatwienia związane z wypełnieniem przez obywateli tego obowiązku. Będzie to można zrobić wygodnie, nie wychodząc z domu, drogą elektroniczną.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zameldować się przez Internet?

Aby złożyć formularz przez ePUAP trzeba mieć profil zaufany (eGO), żeby potwierdzić tożsamość. Warto założyć taki profil, ponieważ umożliwia on załatwianie także innych spraw urzędowych drogą elektroniczną.

REKLAMA

Meldunku dokonujemy za pomocą strony www.obywatel.gov.pl, wybierając na niej usługę meldunek. Następnie zaznaczamy rodzaj pobytu na jaki chcemy dokonać zameldowania – pobyt stały lub czasowy. W kolejnym kroku wybieramy osobę, którą chcemy zameldować. Potem wypełniamy pozostałe pola. Jeśli dokonujemy własnego meldunku dane personalne zostają zaciągnięte automatycznie w odpowiednie miejsca wniosku.

Złożenie kompletnego wniosku wymaga również załączenia odpowiednich dokumentów. Właściciel mieszkania lub osoba posiadająca inny tytuł prawny do lokalu, w którym chce się zameldować powinna to potwierdzić załączając jeden z tych dokumentów elektronicznych (lub ewentualnie ich skanów): np. odpis z księgi wieczystej albo wyciąg z działów I i II księgi wieczystej, umowę najmu, decyzję administracyjną lub orzeczenie sądu. Inne osoby powinny dołączyć oświadczenie właściciela lub innego podmiotu, który ma tytuł prawny do mieszkania, potwierdzające ich pobyt w lokalu, dokument, który potwierdza tytuł prawny do mieszkania właściciela lub innego podmiotu. Jeśli wniosek składa pełnomocnik, niezbędne jest także dołączenie upoważnienia w formie załącznika.

Usługa zameldowania jest bezpłatna. Jednak w przypadku zameldowania na pobyt czasowy wydanie zaświadczenia o zameldowaniu to koszt 17 zł. W przypadku zaznaczenia opcji jego uzyskania należy więc dołączyć dokument potwierdzający płatność za to zaświadczenie.

Ostatnim krokiem jest elektroniczne podpisanie wniosku. Potwierdzenie jego złożenia zostanie dostarczone na skrzynkę ePUAP.

Zobacz: Nieruchomości

Ile czeka się na meldunek

Jeśli do wniosku zostały załączone wszystkie niezbędne dokumenty meldunek zostaje dokonany od razu. Jeśli jednak do formularza dołączono skany lub inne odwzorowania cyfrowe dokumentów urzędnik może poprosić o ich oryginały i dopiero po wyjaśnieniu wątpliwości dokona meldunku.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz.U. z 2017 r. poz. 657 z późn. zm.)

- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie określenia wzorów i sposobu wypełniania formularzy stosowanych przy wykonywaniu obowiązku meldunkowego (Dz.U. poz. 2411).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

REKLAMA

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

REKLAMA

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

REKLAMA