REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Meldunek przez Internet od 2018 r.

Marta Zdanowska
Meldunek przez Internet od 2018 r. /fot. shutterstock
Meldunek przez Internet od 2018 r. /fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce nadal obowiązuje obowiązek meldunkowy, który dotyczy zarówno pobytu stałego jak i czasowego. Od 1 stycznia 2018 r. można zameldować się przez Internet.

Od lat mówi się o zniesieniu obowiązku meldunkowego. Termin ten był wielokrotnie odraczany. Miał wejść w życie właśnie w 2018 r.

REKLAMA

Przez to, że adres zamieszkania nie widnieje już w nowych dowodach osobistych a w wielu firmach i instytucjach proszą o podanie miejsca zamieszkania lub adresu do korespondencji wiele osób jest mylnie przekonanych, że obowiązek meldunkowy to już przeszłość.

REKLAMA

Tymczasem obecny rząd postanowił go utrzymać uzasadniając to m.in. jego znaczeniem dla prawidłowej realizacji zadań i obowiązków administracji publicznej wobec obywateli. Uznał także, że to „bardzo istotne dla bezpieczeństwa naszego kraju, szczególnie ze względu na obecną sytuację geopolityczną w Europie i zagrożenie terroryzmem”.

Od 1 stycznia 2018 r. wprowadzono jednak pewne ułatwienia związane z wypełnieniem przez obywateli tego obowiązku. Będzie to można zrobić wygodnie, nie wychodząc z domu, drogą elektroniczną.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Jak zameldować się przez Internet?

Aby złożyć formularz przez ePUAP trzeba mieć profil zaufany (eGO), żeby potwierdzić tożsamość. Warto założyć taki profil, ponieważ umożliwia on załatwianie także innych spraw urzędowych drogą elektroniczną.

REKLAMA

Meldunku dokonujemy za pomocą strony www.obywatel.gov.pl, wybierając na niej usługę meldunek. Następnie zaznaczamy rodzaj pobytu na jaki chcemy dokonać zameldowania – pobyt stały lub czasowy. W kolejnym kroku wybieramy osobę, którą chcemy zameldować. Potem wypełniamy pozostałe pola. Jeśli dokonujemy własnego meldunku dane personalne zostają zaciągnięte automatycznie w odpowiednie miejsca wniosku.

Złożenie kompletnego wniosku wymaga również załączenia odpowiednich dokumentów. Właściciel mieszkania lub osoba posiadająca inny tytuł prawny do lokalu, w którym chce się zameldować powinna to potwierdzić załączając jeden z tych dokumentów elektronicznych (lub ewentualnie ich skanów): np. odpis z księgi wieczystej albo wyciąg z działów I i II księgi wieczystej, umowę najmu, decyzję administracyjną lub orzeczenie sądu. Inne osoby powinny dołączyć oświadczenie właściciela lub innego podmiotu, który ma tytuł prawny do mieszkania, potwierdzające ich pobyt w lokalu, dokument, który potwierdza tytuł prawny do mieszkania właściciela lub innego podmiotu. Jeśli wniosek składa pełnomocnik, niezbędne jest także dołączenie upoważnienia w formie załącznika.

Usługa zameldowania jest bezpłatna. Jednak w przypadku zameldowania na pobyt czasowy wydanie zaświadczenia o zameldowaniu to koszt 17 zł. W przypadku zaznaczenia opcji jego uzyskania należy więc dołączyć dokument potwierdzający płatność za to zaświadczenie.

Ostatnim krokiem jest elektroniczne podpisanie wniosku. Potwierdzenie jego złożenia zostanie dostarczone na skrzynkę ePUAP.

Zobacz: Nieruchomości

Ile czeka się na meldunek

Jeśli do wniosku zostały załączone wszystkie niezbędne dokumenty meldunek zostaje dokonany od razu. Jeśli jednak do formularza dołączono skany lub inne odwzorowania cyfrowe dokumentów urzędnik może poprosić o ich oryginały i dopiero po wyjaśnieniu wątpliwości dokona meldunku.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz.U. z 2017 r. poz. 657 z późn. zm.)

- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie określenia wzorów i sposobu wypełniania formularzy stosowanych przy wykonywaniu obowiązku meldunkowego (Dz.U. poz. 2411).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  REKLAMA