REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieruchomości nad morzem - czy to dobra inwestycja?

REKLAMA

Inwestycja nad morzem to duże możliwości, zarówno rekreacyjne jak i inwestycyjne. Czy warto zainwestować w zakup nieruchomości nad polskim morzem? W rankingach dużym zainteresowaniem cieszą się: Łeba, Międzyzdroje, Ustka, Kołobrzeg, Władysławowo i Mielno.

REKLAMA

Polskie morze zaczyna wracać do łask. Utrzymujący się kryzys finansowy, liczne problemy z biurami podróży, niepewna sytuacja ekonomiczna w Grecji czy polityczna w Egipcie sprawiają, że wielu Polaków znów bierze pod uwagę wypoczynek nad Bałtykiem. Nagle orientujemy się także, że wiele miejsc naszego wybrzeża oferuje piękne plaże, które urodą mogą spokojnie konkurować z zagranicznymi kurortami. Nie dość że płacimy w złotówkach, to także nasze kurorty w niczym nie odbiegają od zagranicznych norm. Duża część polskich plaż i kąpielisk nie ustępuje wysokim standardom europejskim. Potwierdzają to raporty Komisji Europejskiej oraz przyznane nam licznie Błękitne Flagi, na które aby zasłużyć trzeba spełnić wiele warunków (badane są m.in. czystość wody, plaży, ich bezpieczeństwo, przystosowanie dla potrzeb osób niepełnosprawnych etc.). Skoro to co rodzime, nie dość że wcale nie gorsze, to jeszcze staje się coraz bardziej popularne, może warto zatem zwrócić uwagę nie tylko „rekreacyjną” ale także „inwestycyjną” właśnie w tę stronę? Czy zyskowne drogi inwestycyjne wiodą właśnie nad morze?

Zobacz także:  Lokata kapitału w nieruchomości – wakacje nad morzem

Rekreacja i zdrowie

REKLAMA

Jeśli nie ma się ulubionego, sprawdzonego miejsca warto odwołać się do organizowanych przez różne media rankingów polskich plaż i kurortów. W ten sposób można dowiedzieć się, gdzie plaże są najładniejsze, woda najczystsza i gdzie nie zabraknie rozrywek (nawet pomimo złej pogody). Silną pozycją od lat może pochwalić się Świnoujście, które jest dumnym posiadaczem najszerszej naturalnej plaży w Polsce (liczy ona aż 150m szerokości i ok. 10 km długości). To nie wszystko, w Świnoujściu bowiem woda należy do najcieplejszych na wybrzeżu, a kąpieliska są płytkie i bezpieczne. W rankingach wysokimi pozycjami cieszą się również Łeba, Międzyzdroje, Ustka, Kołobrzeg, Władysławowo czy Mielno. Nietuzinkowym miejscem na naszym wybrzeżu jest Mielno-Unieście, które łączy uroki wypoczywania nad morzem i jeziorem. Kurort leży na mierzei oddzielającej Bałtyk od jeziora Jamno. Okolica jest stworzona do aktywnego wypoczynku na wodzie i poza nią. Do dyspozycji są liczne szlaki turystyczne, rowerowe, tereny leśne oraz przystań żeglarska. Zwolenników klasycznego plażowania Mielno także nie zawiedzie. Szeroka plaża z przyjemnym, miałki piaskiem ma w samym Mielnie szerokość ok. 30 - 45 metrów. Kąpielisko jest bezpieczne, a woda przejrzyście czysta, dlatego Mielno znajduje się wśród dziesięciu polskich kąpielisk odznaczonych pięcioma gwiazdkami.

Jak widać polskie plaże wcale nie odbiegają od standardów europejskich. Oczywiście morze to także zdrowie. Powietrze nasycone jodem, który korzystnie wpływa na nasz układ oddechowy to terapia, której nie zastąpią nawet najbardziej pomysłowe innowacje na polu medycznym. Posiadanie własnego miejsca, kawałka ziemi nad morzem, to gwarancja niezakłóconego odpoczynku i wspaniałej rekreacji.

Polskie morze staje się coraz bardziej popularne i z roku na rok notuje coraz to większą liczbę odwiedzających. Czy warto zatem swoje plany inwestycyjne sfinalizować właśnie tam?

Posiadanie kawałka ziemi nad morzem jest równoznaczne z wieloma możliwymi drogami inwestycyjnymi. Przykładowo niewielki domek na lato to świetne rozwiązanie w pierwszej kolejności rekreacyjne, doskonałe miejsce wypadowe na weekend, czy dłuższy letni wypoczynek, jeśli lubi się wracać w znane i przyjazne miejsca. Idąc dalej to także wspaniałe rozwiązanie inwestycyjne, bowiem wynajmowanie takiego domku może okazać się niezwykle intratne. Kupno działki pod lokatę kapitału i nastawienie się na odsprzedanie jej za kilka, bądź kilkanaście lat też będzie dobrym wyjściem. Na nasz zysk pracuje nie tylko czas (gruntu ciągle notują wzrost wartości), ale i miejsce. Popularność polskiego morza powoduje, że ceny rosną tam szybciej niż w innych częściach kraju, rzadziej odwiedzanych i mniej atrakcyjnych np. turystycznie. Utrzymanie takiej działki to koszt roczny na poziomie kilkunastu złoty podatku, a kupując teraz działkę na uboczy możemy mieć za kilka lat działkę w centrum małego, lokalnego osiedla domków. Cena w takim wypadku wzrasta diametralnie.

Zobacz także:  6 powodów, dla których warto mieć dom w górach lub nad morzem

Innym, pomysłowym i obiecującym duże profity, rozwiązaniem inwestycyjnym są także mieszkania do wynajęcia. Najbardziej rozchwytywane są oczywiście mieszkania usytuowane blisko plaży, z widokiem na morze, w takich miejscowościach jak: Świnoujście, Międzyzdroje, Kołobrzeg czy Mielno (jak było wspomniane w pierwszej części poradnika są to rejony najchętniej odwiedzane przez turystów). Warto zwrócić uwagę, że apartamenty na lato nie są zajmowane już tylko przez Polaków, bardzo dużo obcokrajowców dało się przekonać naszemu morzu i jego ewidentnym walorom. Cena wynajmu dwupokojowych apartamentów za dobę to koszt od 200  do 430 zł, a nawet więcej. Wbrew obiegowej opinii, zgodnie z którą największą popularnością cieszą się rejony górskie, tam ceny wynajmu są zdecydowanie niższe -  160-220 zł. Warto jednak pamiętać, że podane ceny są uśrednione i wszystko zależy od warunków, jakie oferuje dane miejsce – od terminu urlopu, po wielkość mieszkania lub apartamentu, odległość od morza czy najpopularniejszych atrakcji turystycznych, po standard i wyposażenie. Zatem należy przede wszystkim pamiętać o doborze odpowiedniego miejsca, odpowiedniej działki pod inwestycję, która swoją atrakcyjną lokalizacją zapewni powodzenie naszej inwestycji – wyjaśnia Robert Tomaszewski, analityk z portalu  www.grunttozysk.pl.

Zobacz także: Apartament nad morzem – na co zwrócić uwagę w czasie odbioru?

Warto przy rozważaniu morza jako perspektywy inwestycyjnej zerknąć na liczby. W ubiegłym roku średnia długość pobytu w nadmorskich kurortach w lipcu i sierpniu wyniosła 7 dni, a największym zainteresowaniem cieszyły się nie pokoje hotelowe, ale właśnie prywatne, małe domki lub niewielkie kompleksy apartamentów. Według turystów to one zapewniają komfort i niezakłócony odpoczynek. Coraz mniej ludzi decyduje się na zwykłe hotele. Nie dość, że są przeludnione czym nie gwarantują upragnionego odpoczynku, to jeszcze ich estetyka niekiedy nie spełnia naszych oczekiwań. Dlatego zmodernizowane i zadbane, prywatne nieruchomości udostępnione do wynajmowania cieszyły się niezwykłą popularnością. Prognozy na ten rok są identyczne.

Własny kawałek ziemi nad morzem w praktyce, prócz gwarancji niezakłóconego odpoczynku i rekreacji, może okazać się także zyskownym rozwiązaniem inwestycyjnym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

    Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

    Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

    Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

    REKLAMA

    Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

    W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

    Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

    Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

    Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

    Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

    REKLAMA

    Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

    Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

    Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

    Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

    REKLAMA