Nieruchomości komercyjne: Polska w czolówce w Europie
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Charles Taylor, partner zarządzający w Cushman & Wakefield, powiedział: "Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce nadal rozwija się dynamicznie. Aktywność deweloperska jest wysoka, wciąż obserwujemy napływ kapitału międzynarodowego. W 2014 r. wolumen transakcji inwestycyjnych wyniósł 3,13 mld EUR. Z przewidywanego zwiększonego zainteresowania ze strony inwestorów z pewnością skorzystają miasta regionalne".
2014 rok to zdecydowanie rok najemców. Presja podażowa i rosnąca liczba pustostanów na rynku biurowym w Warszawie powodowały, że zarówno deweloperzy, jak i właściciele istniejących budynków oferowali bardzo atrakcyjne warunki biznesowe. Wolumen transakcji najmu powierzchni biurowych w Warszawie wyniósł 609 200 m2. W ubiegłym roku oddano do użytku w stolicy ponad 279 100 m2 powierzchni biurowej. W 2014 r. w Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu, Katowicach i Łodzi deweloperzy dostarczyli ponad 323 600 m2 biur. Wolumen transakcji w miastach regionalnych wyniósł 378 900 m2. Najwięcej powierzchni wynajęto w Krakowie i Wrocławiu.
Zobacz: Powierzchnie biurowe coraz bardziej konkurencyjne
W 2014 r. do użytku oddano 474 700 m2 nowoczesnej powierzchni handlowej, czyli o 23% mniej niż w 2013 r. Centra handlowe stanowiły 81% całkowitej podaży. Aż 48% nowoczesnej powierzchni handlowej oddano do użytku w miastach poniżej 100 000 mieszkańców. Popyt na powierzchnie w centrach handlowych jest bardzo zróżnicowany - zależy od nasycenia danego rynku, jakości istniejących obiektów oraz dostępności powierzchni.
Zobacz: Biura w loftach - nie brakuje chętnych na biura w historycznych budnkach
W ubiegłym roku rynek magazynowy w Polsce rozwijał się wyjątkowo dynamicznie. Ilość powierzchni oddanej do użytku przekroczyła milion m2. To trzykrotnie więcej niż w 2013 r. Wysoki popyt, na poziomie 2,36 mln m2, pozwolił na spadek wskaźnika pustostanów do 6,8%. Zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce na koniec 2014 r. wyniosły 8 850 000 m2. Rynek wciąż koncentruje się w Warszawie, jednak dzięki ciągle poprawiającej się infrastrukturze transportowej coraz bardziej na znaczeniu zyskują rynki regionalne - na Górny Śląsk, Polskę Centralną, Poznań oraz Wrocław przypada łącznie niemal 60% zasobów kraju.
Źródło: PAP
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.