REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieruchomości: Raport GUS za rok 2014 rok

REKLAMA

W 2014 roku do użytku oddano mniej mieszkań, niż w roku 2013. W roku 2014 do użytku oddano 143 tys., rok wcześniej - 1,2% mniej niż w roku 2013, i 6% mniej niż w roku 2012.

REKLAMA

"W okresie dwunastu miesięcy 2014 r. wydano pozwolenia na budowę 156 tys. 752 mieszkań, tj. o 13 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2013 r. (kiedy notowano spadek o 16 proc.). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 148 tys. 122, tj. o 16,3 proc., wobec spadku przed rokiem o 10,2 proc." - podał GUS.

REKLAMA

Zgodnie z danymi GUS największy udział (53,4 proc.) w ogólnej liczbie mieszkań oddanych do użytkowania mieli inwestorzy indywidualni, którzy oddali do użytkowania 76 tys. 632 mieszkania. Było to o 5,7 proc. mniej niż przed rokiem. "W tej grupie inwestorów w porównaniu z analogicznym okresem 2013 r. odnotowano spadek liczby wydanych pozwoleń na budowę – do 75 tys. 917 mieszkań, tj. o 2,7 proc. (wobec spadku przed rokiem o 11,4 proc.), natomiast wzrosła liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 74 tys. 368 mieszkań, tj. o 2,3 proc. (w ubiegłym roku spadek o 8,8 proc.)" - napisał urząd.

Urząd poinformował, że deweloperzy w okresie dwunastu miesięcy 2014 r. oddali 58 tys. 882 mieszkania (co stanowiło 41,1 proc. ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania), tj. o 4,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2013 r. Inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem uzyskali pozwolenia na budowę 77 tys. 489 mieszkań, tj. o 38,3 proc. więcej niż przed rokiem (kiedy notowano spadek o 22,4 proc. Odnotowano również wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 69 tys. 723 mieszkań, czyli o 35,8 proc. (wobec spadku przed rokiem o 10,6 proc.).

Spółdzielnie mieszkaniowe w okresie dwunastu miesięcy 2014 r. oddały do użytkowania 3 tys. 374 mieszkania, o 3,4 proc. mniej niż przed rokiem. Pozostali inwestorzy (budownictwo komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe) oddali do użytkowania w ciągu dwunastu miesięcy 2014 r. łącznie 4 tys. 485 mieszkań, tj. o 13 proc. więcej niż w 2013 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Z tej liczby w budownictwie komunalnym oddano 2 tys. 182 mieszkania wobec 2 tys. 218 przed rokiem, w społecznym budownictwie czynszowym 1 tys. 718 mieszkań wobec 1 tys. 308 przed rokiem, a w zakładowym – 585 mieszkań wobec 442 w analogicznym okresie 2013 roku. W ramach tych form budownictwa liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto wzrosła – do 2 tys. 669, tj. o 34,5 proc., natomiast spadła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia – do 1 tys. 995, tj. o 43,2 proc.

"W okresie styczeń-grudzień 2014 r. spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w siedmiu województwach, w tym największy: w województwie lubelskim – o 18,2 proc., dolnośląskim – o 15 proc. i warmińsko-mazurskim – o 9,2 proc. Wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w dziewięciu województwach, w tym największy w: świętokrzyskim – o 21,5 proc., opolskim – o 11,9 proc. i łódzkim – o 7,9 proc." - podał GUS.

Według danych urzędu statystycznego najwięcej mieszkań oddano w województwie mazowieckim – 30 tys. 763, tj. o 5,2 proc. więcej niż przed rokiem i małopolskim – 15 tys. 674, czyli o 1,2 proc. więcej.

Zdaniem Damiana Olko z Centrum Badań i Analiz Pracodawców RP dane GUS o liczbie wydanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji oraz liczbie mieszkań oddanych do użytku wskazują na to, że deweloperzy i prywatni inwestorzy dobrze oceniają perspektywy polskiej gospodarki w najbliższych latach.

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

"Choć ceny transakcyjne na rynku pierwotnym rosły w ostatnich kwartałach tylko nieznacznie, to czynnikiem sprzyjającym nowym inwestycjom są rekordowo niskie stopy procentowe. Referencyjna stopa procentowa NBP wynosi obecnie 2 proc. i uczestnicy rynku nieruchomości mogą zakładać, że utrzyma się na tym poziomie jeszcze przez długi okres" - uważa Olko.

Ekspert zaznaczył, że zgodnie z ostatnią projekcją makroekonomiczną NBP inflacja zbliży się do poziomu 2 proc. dopiero w IV kwartale 2016 r. Mimo pogłębienia deflacji koniunktura – w tym zwłaszcza popyt wewnętrzny – pozostaje solidna.

Olko dodał, że na koniec listopada 2014 r. portfel kredytów mieszkaniowych gospodarstw domowych zwiększył się o 4,6 proc. w ujęciu rocznym – do 351,83 mld zł. Mniejsza dynamikę – 3 proc. rok do roku – odnotowano w przypadku kredytów konsumenckich.

"Powyższe czynniki wraz z kontynuacją ożywienia na rynku pracy powinny przełożyć się na stabilny popyt i dalszą pozytywną dynamikę w przypadku pozwoleń na budowę i rozpoczętych budów. Wszystko wskazuje na to, że wyjątkiem pozostanie segment nieruchomości komercyjnych (w tym zwłaszcza biurowych), w przypadku którego wciąż powiększa się liczba niewynajętych powierzchni – co znajduje odzwierciedlenie w raportach analitycznych NBP i wycenie giełdowej niektórych deweloperów" - ocenił Olko.

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Źródło: PAP

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

REKLAMA

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

REKLAMA