REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 24 sierpnia 2024 r. można mniej płacić za prąd. Kto zaoszczędzi najwięcej na taryfach dynamicznych energii elektrycznej?

Taryfy dynamiczne energii elektrycznej od 24 sierpnia 2024 r. Kto zapłaci mniej za prąd? Posiadacze fotowoltaiki zyskają
Taryfy dynamiczne energii elektrycznej od 24 sierpnia 2024 r. Kto zapłaci mniej za prąd? Posiadacze fotowoltaiki zyskają
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 24 sierpnia 2024 roku najwięksi sprzedawcy energii elektrycznej w Polsce mają obowiązek oferowania swoim klientom (w tym gospodarstwom domowym) zakupu energii w nowym modelu rozliczeń - wg tzw. taryf dynamicznych. Warunkiem jest jednak zainstalowanie u odbiorcy energii licznika zdalnego odczytu (LZO). Chodzi o to, by mieć możliwość odczytywać poziom zużycia energii w poszczególnych godzinach doby. Gospodarstwa domowe, które potrafią dostosować swoje zużycie energii do okresów o niższych cenach, będą mogły obniżyć swoje rachunki za prąd. Pranie czy zmywanie naczyń można zaplanować na godziny okołopołudniowe lub nocne, kiedy ceny energii są niższe.
rozwiń >

Taryfy dynamiczne energii elektrycznej - o co chodzi? Ceny mogą się zmieniać wiele razy w ciągu doby

Taryfy dynamiczne, znane również jako taryfy czasu rzeczywistego (TOU – Time of Use), stanowią nowoczesny model rozliczania energii elektrycznej. W przeciwieństwie do tradycyjnych taryf, gdzie cena energii jest stała przez całą dobę, taryfy dynamiczne uwzględniają zmieniającą się wartość energii w ciągu dnia.

Ceny prądu w tym modelu rozliczeń mogą zmieniać się co godzinę, pół godziny lub nawet co kwadrans, w zależności od zapotrzebowania na energię oraz jej podaży. W praktyce oznacza to, że w okresach wysokiego zapotrzebowania na energię i niskiej produkcji ze źródeł odnawialnych ceny są wyższe, natomiast w okresach niskiego zapotrzebowania i wysokiej generacji energii z OZE, ceny są niższe, a nawet mogą być ujemne. Odbiorcy końcowi będą mogli zdecydować się na zmianę sposobu rozliczenia zakupu energii elektrycznej. Taryfy dynamiczne dają możliwość wymiernej redukcji rachunków za prąd, pod warunkiem odpowiedniego zarządzania zużyciem energii.

Jak tłumaczył Prezes Urzędu Regulacji Energetyki: Cena energii w umowie z taryfą dynamiczną odzwierciedla w czasie niemalże rzeczywistym wahania cen na rynkach energii elektrycznej, w szczególności na rynkach dnia następnego i dnia bieżącego. Oferta dynamiczna referuje do rynków zorganizowanych, takich jak giełdy energii, czyli referuje ceny zawarte w taryfie, które mają odniesienie do cen giełdowych

Kto skorzysta na taryfach dynamicznych?

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wyjaśniał, że ustawa prawo energetyczne zobowiązuje sprzedawców do przedstawiania ofert z cena dynamiczną wszystkim odbiorcom w gospodarstw domowych. Ale aby móc wdrożyć to rozwiązanie muszą być spełnione określone warunki techniczne. Odbiorca musi być wyposażony w licznik zdalnego odczytu (LZO) po to, by móc odczytywać poziom zużycia energii w poszczególnych godzinach doby. Zdaniem Prezesa URE wejście w życie ofert z taryfą dynamiczną jest ściśle powiązane z momentem zainstalowania LZO, uruchomienia systemów zdalnego odczytu oraz Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (planowane na 1 lipca 2025 r.). 

- To jest rozwiązanie dla świadomych klientów, którzy na przykład są w stanie zmienić swoje mieszkanie w bardziej smart czy bardziej inteligentne, a mają na przykład termę do wody i mogą ją zintegrować z cenami jakie mamy na rynku, tak aby latem woda grzała się w środku dnia, gdy jest dużo energii z fortowoltaiki i ceny potrafią spadać do zera, albo nawet poniżej zera – mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl. – Natomiast zimą będą to raczej godziny nocne, gdy relatywnie zapotrzebowanie na energię mamy nieduże, a jest akurat sporo wiatru.

Zużywanie energii w godzinach największej jej produkcji z odnawialnych źródeł, takich jak energia słoneczna, to ekologiczne podejście nie tylko przynosi oszczędności, ale również przyczynia się do ochrony środowiska. Dzięki taryfom dynamicznym, sieć energetyczna może lepiej zarządzać popytem i dostosowywać produkcję energii do aktualnych potrzeb. To prowadzi do bardziej efektywnego wykorzystania zasobów energetycznych oraz stabilizuje sieć. Ponadto, korzystanie z taryf dynamicznych wspiera transformację energetyczną, przyczyniając się do integracji większej ilości odnawialnych źródeł energii w systemie.

Taryfy dynamiczne są już stosowane w takich krajach jak Norwegia, Holandia, Hiszpania, Włochy czy Estonia. Tam kilka milionów gospodarstw domowych korzysta z takiego rozwiązania. Doświadczenia tych rynków pokazują, że taryfy dynamiczne mogą pomóc w ustabilizowaniu dostaw energii elektrycznej do sieci oraz umożliwić konsumentom oszczędności na rachunkach za prąd.

Od czego zależą ceny energii?

Cena energii elektrycznej będzie zależeć od bieżącego popytu i podaży w systemie elektroenergetycznym. W typowym gospodarstwie domowym najwięcej energii zużywa się rano i po południu, co pokrywa się z szczytem zapotrzebowania na energię. Cena energii w tych godzinach będzie najwyższa, dlatego zasadne będzie zużywanie energii w godzinach poza szczytem, kiedy ceny będą najniższe. Jednak, aby skorzystać z taryf dynamicznych, konieczna jest wymiana tradycyjnych liczników energii na liczniki zdalnego odczytu (LZO). Zgodnie z ustawą Prawo Energetyczne, wymiana ta ma zostać zakończona do 2030 r.

Gdzie można sprawdzić zmiany cen prądu w taryfach dynamicznych?

Dane dotyczące kształtowania się taryf dynamicznych są publikowane przez operatorów systemów energetycznych oraz sprzedawców energii. Konsumenci mogą na bieżąco śledzić te informacje i podejmować działania optymalizacyjne. Wykorzystanie nowoczesnych technologii, takich jak system zarządzania energią SolarEdge ONE automatyzuje procesy i maksymalizuje oszczędności.

Posiadacze fotowoltaiki zyskają

Wprowadzenie taryf dynamicznych jeszcze bardziej podkreśli korzyści płynące z fotowoltaiki. Systemy fotowoltaiczne generują najwięcej energii w ciągu dnia, co zwykle zbiega się z okresami wyższych cen energii. Pozwala to właścicielom systemów fotowoltaicznych na maksymalizację oszczędności poprzez wykorzystanie darmowej energii słonecznej w okresach wysokiego zapotrzebowania.

Prawdziwe korzyści dopiero w 2025 roku

- Sprzedawcy energii elektrycznej w Polsce zapewne na początek nie będą spoglądać entuzjastycznie na obowiązek oferowania energii po cenach dynamicznych, ponieważ system informatyczny, który powinien już powstać nie jest jeszcze gotowy – komentuje B.Derski z WysokieNapiecie.pl. – W przyszłym roku, gdy ruszy system informatyczny (Centralny System Informacji Rynku Energii - CSIRE), powinniśmy spodziewać się korzystniejszych ofert i większą walkę o klientów.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: MarketNews24

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA