REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Coraz więcej osób zastanawia się co wybrać: mieszkanie w centrum miasta czy dom na przedmieściach
Coraz więcej osób zastanawia się co wybrać: mieszkanie w centrum miasta czy dom na przedmieściach
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Ruch na rynkach mieszkań w centrum miasta i domów pod miastem odbywa się więc w obie strony. Ale, jako to zazwyczaj bywa, okazje miewają drugie dno i w rzeczywistości potrafią okazać się pułapką. Czego więc się strzec, by z sytuacji mało wygodnej nie popaść w całkiem dramatyczną?

REKLAMA

Ceny transakcyjne mieszkań i domów: skąd duże zamieszanie

Ceny na rynku nieruchomości, mimo zamieszania związanego z programem kredyt #naStart nie będą maleć. Eksperci spodziewają się większego ruchu na rynku wtórnym.
Tymczasem inwestycje deweloperskie wciąż utrzymują cenę metra kwadratowego na poziomie od 11 do nawet 18 tysięcy złotych.
Nietrudno więc policzyć, że duże mieszkanie od dewelopera w Warszawie czy w Krakowie kosztuje więcej niż milion złotych.
– Klienci, którzy decydują się na zakup rozważają wiele opcji. Wariant dom zamiast mieszkania pojawia się coraz częściej. Tym bardziej, że rynek domów przeżywa pewien zastój – mówi Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

Uciekają z przedmieść do miasta albo z miasta na przedmieścia

REKLAMA

Jedni uciekają z przedmieść, inni uciekają przed gigantycznymi kosztami mieszkań - swoista wymiana na rynku nieruchomości nabiera tempa.
Ekspert przyznaje, że sytuacja ma miejsce i jako przykłady podaje sytuacje z rodzimego rynku na którym działa.
Rodzina mając do wyboru nowe mieszkanie za 850 tysięcy złotych, do wykończenia albo dom 30 kilometrów od miasta do lekkiego remontu za 1,3 miliona złotych, zaczyna rozważać swoje możliwości finansowe.

– Takich sytuacji jest z tygodnia na tydzień coraz więcej. Ci, którzy szukają mieszkań na rynku wtórnym skupiają się na tych ofertach, a Ci którzy szukają komfortu rozważają również domy, bliźniaki, zabudowę szeregową. Bardzo często kalkulacje przemawiają na korzyść zabudowy jednorodzinnej – przyznaje Mirosław Król.

Dom tańszy niż mieszkanie: jak to jest możliwe

Jak to możliwe, że cena domu jest mniejsza niż cena mieszkania w dużym mieście? To bardziej skomplikowana matematyka.
Cena finalna jest zwykle wyższa po stronie domu. Niemniej płacimy za duży obiekt, zwykle z działką i garażem. W przypadku mieszkania przeliczenie jednostkowe jest niższe, ale za metr kwadratowy płacimy więcej.
– To nie jest oferta dla każdego, ale zdarzają się sytuację, że segment czy bliźniak poza miastem wychodzi taniej i jest atrakcyjniejszy niż mieszkanie od dewelopera – dodaje Mirosław Król.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Eksperci jednocześnie ostrzegają, że mieszkanie poza miastem poza zaletami ma również wady. Przede wszystkim jest to dojazd, ale i kwestia braku infrastruktury publicznej jak np. dobre drogi czy bliskość placówek edukacyjnych.

– Niektórzy potem marzą, by wyprowadzić się z przedmieść, a dla innych przedmieścia stają się ciekawą alternatywą, by nie płacić gigantycznych sum za metr kwadratowy i mieć dla siebie więcej zieleni – dodaje Król.

Dom w trakcie budowy: okazja może okazać się pułapką, co sprawdzić

REKLAMA

Z w centrum i domów pod miastem sprawiło, że na portalach pojawiają się oferty na sprzedaż nie tylko gotowych do zamieszkania domów z rynku wtórnego, ale także domy w trakcie budowy.
Takie oferty dominują w przypadku inwestycji oddalonych 20-30 kilometrów od dużych miast.
Jak wyjaśnia Mirosław Król, takie oferty zwykle są okazją, by kupić dom już prawie gotowy, ale warto wtedy dokładnie rozpoznać sytuację i dopytać jaka jest sytuacja nieruchomości.

– Jeżeli sprzedaje osoba, która bardzo chciała mieć dom, ale nie udało jej się sfinansować inwestycji, to sytuacja wydaje się być przejrzysta i można zakupić dom po okazyjnej cenie. Warto jednak sprawdzić stan prawny nieruchomości, choćby to kto jest właścicielem. Zdarzają się sytuacje, że dom jest własnością pary, która właśnie jest w trakcie rozwoju lub rodziny w konflikcie. Takie sytuacje nie gwarantują nam przejrzystej sytuacji i mogą być źródłem problemów – ostrzega ekspert.

Jak dodaje Mirosław Król bardzo często zdarza się, że osoby budujące dom rezygnują także z powodu odległości domu od miasta.

– Znane są mi sytuacje, że 20 kilometrów niedoszłym posiadaczom domu wydawało się niewiele, ale gdy trzeba było dojeżdżać na plac budowy i mierzyć się z korkami, odległość ta okazała się nie do pokonania na co dzień – wyjaśnia Mirosław Król.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA