REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Coraz więcej osób zastanawia się co wybrać: mieszkanie w centrum miasta czy dom na przedmieściach
Coraz więcej osób zastanawia się co wybrać: mieszkanie w centrum miasta czy dom na przedmieściach
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Ruch na rynkach mieszkań w centrum miasta i domów pod miastem odbywa się więc w obie strony. Ale, jako to zazwyczaj bywa, okazje miewają drugie dno i w rzeczywistości potrafią okazać się pułapką. Czego więc się strzec, by z sytuacji mało wygodnej nie popaść w całkiem dramatyczną?

REKLAMA

Ceny transakcyjne mieszkań i domów: skąd duże zamieszanie

Ceny na rynku nieruchomości, mimo zamieszania związanego z programem kredyt #naStart nie będą maleć. Eksperci spodziewają się większego ruchu na rynku wtórnym.
Tymczasem inwestycje deweloperskie wciąż utrzymują cenę metra kwadratowego na poziomie od 11 do nawet 18 tysięcy złotych.
Nietrudno więc policzyć, że duże mieszkanie od dewelopera w Warszawie czy w Krakowie kosztuje więcej niż milion złotych.
– Klienci, którzy decydują się na zakup rozważają wiele opcji. Wariant dom zamiast mieszkania pojawia się coraz częściej. Tym bardziej, że rynek domów przeżywa pewien zastój – mówi Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

Uciekają z przedmieść do miasta albo z miasta na przedmieścia

REKLAMA

Jedni uciekają z przedmieść, inni uciekają przed gigantycznymi kosztami mieszkań - swoista wymiana na rynku nieruchomości nabiera tempa.
Ekspert przyznaje, że sytuacja ma miejsce i jako przykłady podaje sytuacje z rodzimego rynku na którym działa.
Rodzina mając do wyboru nowe mieszkanie za 850 tysięcy złotych, do wykończenia albo dom 30 kilometrów od miasta do lekkiego remontu za 1,3 miliona złotych, zaczyna rozważać swoje możliwości finansowe.

– Takich sytuacji jest z tygodnia na tydzień coraz więcej. Ci, którzy szukają mieszkań na rynku wtórnym skupiają się na tych ofertach, a Ci którzy szukają komfortu rozważają również domy, bliźniaki, zabudowę szeregową. Bardzo często kalkulacje przemawiają na korzyść zabudowy jednorodzinnej – przyznaje Mirosław Król.

Dom tańszy niż mieszkanie: jak to jest możliwe

Jak to możliwe, że cena domu jest mniejsza niż cena mieszkania w dużym mieście? To bardziej skomplikowana matematyka.
Cena finalna jest zwykle wyższa po stronie domu. Niemniej płacimy za duży obiekt, zwykle z działką i garażem. W przypadku mieszkania przeliczenie jednostkowe jest niższe, ale za metr kwadratowy płacimy więcej.
– To nie jest oferta dla każdego, ale zdarzają się sytuację, że segment czy bliźniak poza miastem wychodzi taniej i jest atrakcyjniejszy niż mieszkanie od dewelopera – dodaje Mirosław Król.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Eksperci jednocześnie ostrzegają, że mieszkanie poza miastem poza zaletami ma również wady. Przede wszystkim jest to dojazd, ale i kwestia braku infrastruktury publicznej jak np. dobre drogi czy bliskość placówek edukacyjnych.

– Niektórzy potem marzą, by wyprowadzić się z przedmieść, a dla innych przedmieścia stają się ciekawą alternatywą, by nie płacić gigantycznych sum za metr kwadratowy i mieć dla siebie więcej zieleni – dodaje Król.

Dom w trakcie budowy: okazja może okazać się pułapką, co sprawdzić

REKLAMA

Z w centrum i domów pod miastem sprawiło, że na portalach pojawiają się oferty na sprzedaż nie tylko gotowych do zamieszkania domów z rynku wtórnego, ale także domy w trakcie budowy.
Takie oferty dominują w przypadku inwestycji oddalonych 20-30 kilometrów od dużych miast.
Jak wyjaśnia Mirosław Król, takie oferty zwykle są okazją, by kupić dom już prawie gotowy, ale warto wtedy dokładnie rozpoznać sytuację i dopytać jaka jest sytuacja nieruchomości.

– Jeżeli sprzedaje osoba, która bardzo chciała mieć dom, ale nie udało jej się sfinansować inwestycji, to sytuacja wydaje się być przejrzysta i można zakupić dom po okazyjnej cenie. Warto jednak sprawdzić stan prawny nieruchomości, choćby to kto jest właścicielem. Zdarzają się sytuacje, że dom jest własnością pary, która właśnie jest w trakcie rozwoju lub rodziny w konflikcie. Takie sytuacje nie gwarantują nam przejrzystej sytuacji i mogą być źródłem problemów – ostrzega ekspert.

Jak dodaje Mirosław Król bardzo często zdarza się, że osoby budujące dom rezygnują także z powodu odległości domu od miasta.

– Znane są mi sytuacje, że 20 kilometrów niedoszłym posiadaczom domu wydawało się niewiele, ale gdy trzeba było dojeżdżać na plac budowy i mierzyć się z korkami, odległość ta okazała się nie do pokonania na co dzień – wyjaśnia Mirosław Król.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA