REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Coraz więcej osób zastanawia się co wybrać: mieszkanie w centrum miasta czy dom na przedmieściach
Coraz więcej osób zastanawia się co wybrać: mieszkanie w centrum miasta czy dom na przedmieściach
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Ruch na rynkach mieszkań w centrum miasta i domów pod miastem odbywa się więc w obie strony. Ale, jako to zazwyczaj bywa, okazje miewają drugie dno i w rzeczywistości potrafią okazać się pułapką. Czego więc się strzec, by z sytuacji mało wygodnej nie popaść w całkiem dramatyczną?

REKLAMA

Ceny transakcyjne mieszkań i domów: skąd duże zamieszanie

Ceny na rynku nieruchomości, mimo zamieszania związanego z programem kredyt #naStart nie będą maleć. Eksperci spodziewają się większego ruchu na rynku wtórnym.
Tymczasem inwestycje deweloperskie wciąż utrzymują cenę metra kwadratowego na poziomie od 11 do nawet 18 tysięcy złotych.
Nietrudno więc policzyć, że duże mieszkanie od dewelopera w Warszawie czy w Krakowie kosztuje więcej niż milion złotych.
– Klienci, którzy decydują się na zakup rozważają wiele opcji. Wariant dom zamiast mieszkania pojawia się coraz częściej. Tym bardziej, że rynek domów przeżywa pewien zastój – mówi Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

Uciekają z przedmieść do miasta albo z miasta na przedmieścia

REKLAMA

Jedni uciekają z przedmieść, inni uciekają przed gigantycznymi kosztami mieszkań - swoista wymiana na rynku nieruchomości nabiera tempa.
Ekspert przyznaje, że sytuacja ma miejsce i jako przykłady podaje sytuacje z rodzimego rynku na którym działa.
Rodzina mając do wyboru nowe mieszkanie za 850 tysięcy złotych, do wykończenia albo dom 30 kilometrów od miasta do lekkiego remontu za 1,3 miliona złotych, zaczyna rozważać swoje możliwości finansowe.

– Takich sytuacji jest z tygodnia na tydzień coraz więcej. Ci, którzy szukają mieszkań na rynku wtórnym skupiają się na tych ofertach, a Ci którzy szukają komfortu rozważają również domy, bliźniaki, zabudowę szeregową. Bardzo często kalkulacje przemawiają na korzyść zabudowy jednorodzinnej – przyznaje Mirosław Król.

Dom tańszy niż mieszkanie: jak to jest możliwe

Jak to możliwe, że cena domu jest mniejsza niż cena mieszkania w dużym mieście? To bardziej skomplikowana matematyka.
Cena finalna jest zwykle wyższa po stronie domu. Niemniej płacimy za duży obiekt, zwykle z działką i garażem. W przypadku mieszkania przeliczenie jednostkowe jest niższe, ale za metr kwadratowy płacimy więcej.
– To nie jest oferta dla każdego, ale zdarzają się sytuację, że segment czy bliźniak poza miastem wychodzi taniej i jest atrakcyjniejszy niż mieszkanie od dewelopera – dodaje Mirosław Król.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Eksperci jednocześnie ostrzegają, że mieszkanie poza miastem poza zaletami ma również wady. Przede wszystkim jest to dojazd, ale i kwestia braku infrastruktury publicznej jak np. dobre drogi czy bliskość placówek edukacyjnych.

– Niektórzy potem marzą, by wyprowadzić się z przedmieść, a dla innych przedmieścia stają się ciekawą alternatywą, by nie płacić gigantycznych sum za metr kwadratowy i mieć dla siebie więcej zieleni – dodaje Król.

Dom w trakcie budowy: okazja może okazać się pułapką, co sprawdzić

REKLAMA

Z w centrum i domów pod miastem sprawiło, że na portalach pojawiają się oferty na sprzedaż nie tylko gotowych do zamieszkania domów z rynku wtórnego, ale także domy w trakcie budowy.
Takie oferty dominują w przypadku inwestycji oddalonych 20-30 kilometrów od dużych miast.
Jak wyjaśnia Mirosław Król, takie oferty zwykle są okazją, by kupić dom już prawie gotowy, ale warto wtedy dokładnie rozpoznać sytuację i dopytać jaka jest sytuacja nieruchomości.

– Jeżeli sprzedaje osoba, która bardzo chciała mieć dom, ale nie udało jej się sfinansować inwestycji, to sytuacja wydaje się być przejrzysta i można zakupić dom po okazyjnej cenie. Warto jednak sprawdzić stan prawny nieruchomości, choćby to kto jest właścicielem. Zdarzają się sytuacje, że dom jest własnością pary, która właśnie jest w trakcie rozwoju lub rodziny w konflikcie. Takie sytuacje nie gwarantują nam przejrzystej sytuacji i mogą być źródłem problemów – ostrzega ekspert.

Jak dodaje Mirosław Król bardzo często zdarza się, że osoby budujące dom rezygnują także z powodu odległości domu od miasta.

– Znane są mi sytuacje, że 20 kilometrów niedoszłym posiadaczom domu wydawało się niewiele, ale gdy trzeba było dojeżdżać na plac budowy i mierzyć się z korkami, odległość ta okazała się nie do pokonania na co dzień – wyjaśnia Mirosław Król.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

REKLAMA

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Komunikat Prezesa GUS: Wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. GUS rozesłał komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określający wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa.

Innowacyjne rozwiązania w budowie osiedli w dobie zmian klimatycznych

Jakie innowacyjne rozwiązania w nowych inwestycjach mieszkaniowych pomagają radzić sobie z ulewami i podtopieniami? Jak skutecznie zarządzać wodami opadowymi w miastach, by minimalizować wpływ zmian klimatycznych? Jakie zmiany w budownictwie oraz wykorzystanie nowych technologii mogą uczynić miasta bardziej odpornymi na ekstremalne zjawiska pogodowe?

REKLAMA

Sprzedający mieszkania w końcu spuszczają z ceny? Co wynika z analizy rynku wtórnego w grudniu

Pewne jest, że mieszkania oferowany do sprzedaży na rynku wtórnym przestały już mocno drożeć. Trudno jednak mówić już o nowym trendzie cenowym. Tym bardziej, że pod koniec roku oferta mieszkań wystawionych na sprzedaż wyraźnie się skurczyła.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży domu lub mieszkania u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży domu lub mieszkania, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – w pełni zabezpieczała ona interes sprzedającego? 

REKLAMA