REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka choinka świąteczna - naturalna czy sztuczna? Co radzą leśnicy?

Subskrybuj nas na Youtube
Jaka choinka - naturalna czy sztuczna? Co radzą leśnicy?
Jaka choinka - naturalna czy sztuczna? Co radzą leśnicy?
Lasy Państwowe

REKLAMA

REKLAMA

Jak co roku, przed Świętami Bożego Narodzenia pojawia się choinkowy dylemat. Co wybrać - żywe drzewko czy sztuczne? Wygodę, którą daje plastikowa choinka czy świeży zapach świerkowych i sosnowych gałęzi wnoszący do domu mroźny zapach zimy i wspomnienie czytanych wieczorami baśni?

Choinka i ozdoby choinkowe a ochrona środowiska

Leśnicy zachęcają, aby zdobiąc domy na święta kierować się przede wszystkim względami ochrony środowiska. Choinka świąteczna to nie tylko drzewko, ale również wieszane na niej ozdoby. Pamiętajmy, że wiktoriańskie panie domu przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia rozpoczynały już w sierpniu.

Własnoręcznie wykonane ozdoby choinkowe z naturalnych surowców suszonych owoców, orzechów i samodzielnie upieczonych pierniczków będą nie tylko oryginalne, ale i smaczne. Można pokusić się również o samodzielne wytworzenie świątecznych zapachów z naturalnych surowców. Miłą woń będą roztaczać pomarańcze nabite goździkami, kawa gotowana z cynamonem i gałką muszkatołową, pieczone jabłka z żurawiną… Jako źródło świątecznego zapachu świetnie sprawdzą się wrzucone na gorącą wodę i zagotowane gałązki rozmarynu lub sosnowe igły.

REKLAMA

Żywa choinka prosto z lasu

REKLAMA

Drzewko, które trafia do naszego domu zdążyło się już w swoim życiu solidnie napracować. Przez kilka lat pochłaniało dwutlenek węgla, oddawało do atmosfery tlen, tłumiło hałas, chroniło przed powodzią zatrzymując wodę w glebie i było miejscem do życia dla zwierząt, ptaków i owadów.

Żywe choinki pochodzą najczęściej z plantacji. Drzewka sadzi się tam, ścina po kilku latach, a w miejsce wyciętych sadzi nowe. Choinkowe plantacje zakłada się na nieużytkach lub w miejscach, w których wysokie drzewa i tak nie mogą rosnąć np. pod liniami energetycznymi. Część drzewek pochodzi z cięć pielęgnacyjnych, przeprowadzonych przez leśników np. przecinek w młodnikach.

REKLAMA

Choinki rosnącej w lesie nie można po prostu ściąć i zabrać do domu. Takie postępowanie jest traktowane jako nielegalny wyrąb i podlega karze. Najlepiej kupić drzewko w gospodarstwie ogrodniczym lub w szkółce leśnej. Pamiętajmy, aby żywe choinki nabywać w sprawdzonych punktach, w których sprzedawca potrafi udowodnić, skąd pochodzą drzewka. To do nas jako konsumentów należy sprawdzenie tego źródła.

Do sadzenia w ogrodzie lub na działce nadają się jedynie te choinki, które kupimy w donicy. Jeżeli myślimy o takim rozwiązaniu, to przygotowania do zasadzenia choinki powinniśmy rozpocząć wybierając drzewko. Przede wszystkim doniczka, w której nie powinna być za mała. Przed zakupem należy sprawdzić system korzeniowy sosny czy świerka, które mają ozdobić ogród; nie może on być zbyt mocno przycięty w stosunku do wysokości drzewka. Jeśli kupujemy wielką choinkę w małym wiaderku, to jej bryła korzeniowa może być zniszczona. Doniczka powinna być proporcjonalna do wielkości drzewka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co z choinką świąteczną po Świętach?

Plastikowa choinka, składająca się z metalu i PCV będzie się rozkładać się co najmniej 400 lat. Żywą choinkę kupioną w donicy możemy po świętach posadzić w ogrodzie.

Eksperci radzą, żeby nie trzymać zbyt długo w domu choinek, które chcemy posadzić w gruncie, gdyż przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach może im zaszkodzić.

Żywa choinka nie może zbyt długo stać w cieple. Nie należy stawiać jej przy kaloryferze. Temperatura w pokoju nie powinna być wyższa niż 18-20 st. C. Aby powietrze nie było zbyt suche, można ustawić nawilżacze. Roślina powinna być tez regularnie podlewana.

Przeznaczone do zasadzenia drzewko powinno się jak najwcześniej przestawić w chłodne miejsce. Jeżeli w pomieszczeniu panuje dodatnia temperatura, trzeba ją podlewać. Drzewko wystawione do pomieszczenia na zewnątrz jest narażone na mróz, więc wcześniej należy je zabezpieczyć okrywając słomą lub specjalną włókniną. Z sadzeniem trzeba poczekać aż zrobi się cieplej i ziemia rozmarznie. Idealne warunki, w których choinka powinna przetrzymać do wiosny to 5-10 stopni C.

Świąteczna walka wygody ze środowiskiem

Zwolennicy sztucznych drzewek podkreślają, że to rozwiązanie wygodne i praktyczne. Plastikowej choinki nie trzeba podlewać, może stać koło kaloryfera, wystarczy ją kupić, a potem tylko co roku wyciągać z pawlacza. Zapominają dodać, że zarówno produkcja sztucznych choinek jak i ich utylizacja obciążają naturalne środowisko. Produkcja choinki jest bardzo energochłonna a recycling niemożliwy. Materiałów użytych do wytwarzania sztucznych drzewek nie da się odzyskać i przetworzyć w celu ich ponownego wykorzystania. Plastikowa choinka, składająca się z metalu i PCV będzie rozkładać się co najmniej 400 lat.

Żywe choinki nie muszą po świętach trafić do śmietnika. Można mądrze zagospodarować można również te drzewka, które zostały ścięte: rozdrobnić i odciąć gałązki, pień pociąć na mniejsze części i wykorzystać je w ogrodzie. Małe kawałki sprawdzą się jako nawóz dla roślin, rozsypany na rabatach. W wielu miastach są też organizowane zbiórki świątecznych drzewek, które później jako biomasa służą do ogrzewania. Informacje na temat takich zbiórek są zamieszczane na stronach urzędów gmin.

Warto iść w ślady tych, którzy przez lata wieszają na drzewku bombki, pamiętające czasy ich dzieciństwa, opowiadają historie o soplu ze srebrnego szkła, kleją łańcuchy z kolorowego papieru i co roku wyciągają z pudła te same drewniane anioły i słomiane gwiazdki. Mądrych Świąt!

Marzena Korosteńska

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Lasy Państwowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Inżynierowie instalacji sanitarnych odchodzą z zawodu. Przyczyną coraz mniejsze zarobki. Będą minimalne stawki?

Branża projektowania instalacji sanitarnych przeżywa kryzys, który wykracza już daleko poza typowe problemy związane z zatorami płatniczymi. Niskie marże destabilizują całe środowisko projektowe i tworzą błędne koło trudności finansowych. – Biura projektowe przyjmują zlecenia, które nie pokrywają kosztów, albo… zamykają się, a inżynierowie – zmieniają zawód – twierdzi Przemysław Tkaczuk, inżynier instalacji sanitarnych i współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.

Dobre wiadomości dla najemców: najem przestał drożeć

W maju tylko w Gdańsku i Poznaniu poszły w górę przeciętne ceny najmu mieszkań dostępnych na rynku. W pozostałych największych metropoliach stawki czynszu utrzymały poziom z poprzedniego miesiąca. Co ważne, bardzo wzrosła liczba mieszkań oferowanych do wynajmu.

Sezon na wynajem mieszkań dla studentów 2025 rozpoczęty. Mniej ofert, wyższe ceny, większy popyt

W maju liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem na Otodom przekroczyła 1,1 mln. Zainteresowanie lokalami „studenckimi”, „blisko uczelni” czy „na studia” wzrosło aż o 83% rok do roku. Najczęściej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe z budżetem do 3 tys. zł miesięcznie.

REKLAMA

Sprawa WIBOR przed TSUE. Czego mogą się spodziewać kredytobiorcy kredytów złotówkowych?

Zbliżająca się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygnaturze akt C-471/24 (już 11 czerwca 2025 r.) może okazać się przełomowa dla tysięcy polskich kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytowe w złotych polskich oparte na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Tym razem jednak – w przeciwieństwie do spraw frankowych – nie chodzi o walutę kredytu, ale o mechanizm ustalania jego oprocentowania i zgodność tego mechanizmu z unijnymi przepisami o ochronie konsumenta.

Koniec z patodeweloperką. Zmiany w ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Prezydent podpisał ustawę

W dniu 5 czerwca 2025 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 21 maja 2025 roku o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 695). Poniżej opis jakie to istotne regulacje się zmieniły.

Zaczęły się już grzyby: niektórzy mówią, że jest wysyp

Można powiedzieć, że czuć już grzyby w powietrzu. To specyficzny, intensywny zapach, którego nie można pomylić z niczym innym. Zatem ogłaszamy: zaczęły się już grzyby, ba - niektórzy mówią, że jest wysyp. Grzybobranie to jedna z ulubionych aktywności Polaków, a wielu z nas nie może się doczekać pierwszych wypraw do lasu w poszukiwaniu dorodnych okazów. Czy w czerwcu 2025 roku można już znaleźć grzyby w polskich lasach? Odpowiedź brzmi: tak! Choć sezon grzybowy kojarzy się głównie z jesienią, to w tym roku, dzięki chłodnej i deszczowej wiośnie, pierwsze grzyby pojawiły się wcześniej.

Leasing oświetlenia – nowe rozwiązanie dla firm i deweloperów. Na czym polega i jakie korzyści oferuje

Czy leasing może wyjść poza samochody i komputery? Coraz więcej firm mówi: tak. W dobie transformacji modelu własnościowego, gdy liczy się dostęp, a nie posiadanie, leasing infrastruktury technicznej – w tym oświetlenia – staje się realnym narzędziem optymalizacji kosztów i zarządzania obiektami.

REKLAMA

Budynek Intraco w Warszawie będzie zburzony. Rozbiórka potrwa ponad rok. W 2030 r. w tym miejscu stanie nowoczesny wieżowiec

Budynek Intraco zostanie zburzony, a w jego miejscu powstanie w 2030 r. nowoczesny wieżowiec, bardzo podobny do historycznego – poinformowali 3 czerwca 2025 r. przedstawiciele Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Ceny garaży i miejsc postojowych w 2025 roku. Metr kwadratowy garażu jest często droższy niż metr mieszkania na rynku wtórnym

Ceny garaży i miejsc postojowych w całej Polsce rosną dynamicznie – w niektórych miastach ofert jest mniej niż w innych, stąd duży wzrost cen. – Zdarzają się oferty, gdy metr kwadratowy garażu jest droższy niż metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym. Oferty powyżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy garażu już się zdarzają. Droższe są garaże wolnostojące, murowane, to także o nie ludzie pytają częściej. Miejsca postojowe w garażu podziemnym zdecydowanie trudniej sprzedać – przyznaje Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

REKLAMA