REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka choinka świąteczna - naturalna czy sztuczna? Co radzą leśnicy?

Jaka choinka - naturalna czy sztuczna? Co radzą leśnicy?
Jaka choinka - naturalna czy sztuczna? Co radzą leśnicy?
Lasy Państwowe

REKLAMA

REKLAMA

Jak co roku, przed Świętami Bożego Narodzenia pojawia się choinkowy dylemat. Co wybrać - żywe drzewko czy sztuczne? Wygodę, którą daje plastikowa choinka czy świeży zapach świerkowych i sosnowych gałęzi wnoszący do domu mroźny zapach zimy i wspomnienie czytanych wieczorami baśni?

Choinka i ozdoby choinkowe a ochrona środowiska

Leśnicy zachęcają, aby zdobiąc domy na święta kierować się przede wszystkim względami ochrony środowiska. Choinka świąteczna to nie tylko drzewko, ale również wieszane na niej ozdoby. Pamiętajmy, że wiktoriańskie panie domu przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia rozpoczynały już w sierpniu.

Własnoręcznie wykonane ozdoby choinkowe z naturalnych surowców suszonych owoców, orzechów i samodzielnie upieczonych pierniczków będą nie tylko oryginalne, ale i smaczne. Można pokusić się również o samodzielne wytworzenie świątecznych zapachów z naturalnych surowców. Miłą woń będą roztaczać pomarańcze nabite goździkami, kawa gotowana z cynamonem i gałką muszkatołową, pieczone jabłka z żurawiną… Jako źródło świątecznego zapachu świetnie sprawdzą się wrzucone na gorącą wodę i zagotowane gałązki rozmarynu lub sosnowe igły.

REKLAMA

Żywa choinka prosto z lasu

REKLAMA

Drzewko, które trafia do naszego domu zdążyło się już w swoim życiu solidnie napracować. Przez kilka lat pochłaniało dwutlenek węgla, oddawało do atmosfery tlen, tłumiło hałas, chroniło przed powodzią zatrzymując wodę w glebie i było miejscem do życia dla zwierząt, ptaków i owadów.

Żywe choinki pochodzą najczęściej z plantacji. Drzewka sadzi się tam, ścina po kilku latach, a w miejsce wyciętych sadzi nowe. Choinkowe plantacje zakłada się na nieużytkach lub w miejscach, w których wysokie drzewa i tak nie mogą rosnąć np. pod liniami energetycznymi. Część drzewek pochodzi z cięć pielęgnacyjnych, przeprowadzonych przez leśników np. przecinek w młodnikach.

REKLAMA

Choinki rosnącej w lesie nie można po prostu ściąć i zabrać do domu. Takie postępowanie jest traktowane jako nielegalny wyrąb i podlega karze. Najlepiej kupić drzewko w gospodarstwie ogrodniczym lub w szkółce leśnej. Pamiętajmy, aby żywe choinki nabywać w sprawdzonych punktach, w których sprzedawca potrafi udowodnić, skąd pochodzą drzewka. To do nas jako konsumentów należy sprawdzenie tego źródła.

Do sadzenia w ogrodzie lub na działce nadają się jedynie te choinki, które kupimy w donicy. Jeżeli myślimy o takim rozwiązaniu, to przygotowania do zasadzenia choinki powinniśmy rozpocząć wybierając drzewko. Przede wszystkim doniczka, w której nie powinna być za mała. Przed zakupem należy sprawdzić system korzeniowy sosny czy świerka, które mają ozdobić ogród; nie może on być zbyt mocno przycięty w stosunku do wysokości drzewka. Jeśli kupujemy wielką choinkę w małym wiaderku, to jej bryła korzeniowa może być zniszczona. Doniczka powinna być proporcjonalna do wielkości drzewka.

Co z choinką świąteczną po Świętach?

Plastikowa choinka, składająca się z metalu i PCV będzie się rozkładać się co najmniej 400 lat. Żywą choinkę kupioną w donicy możemy po świętach posadzić w ogrodzie.

Eksperci radzą, żeby nie trzymać zbyt długo w domu choinek, które chcemy posadzić w gruncie, gdyż przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach może im zaszkodzić.

Żywa choinka nie może zbyt długo stać w cieple. Nie należy stawiać jej przy kaloryferze. Temperatura w pokoju nie powinna być wyższa niż 18-20 st. C. Aby powietrze nie było zbyt suche, można ustawić nawilżacze. Roślina powinna być tez regularnie podlewana.

Przeznaczone do zasadzenia drzewko powinno się jak najwcześniej przestawić w chłodne miejsce. Jeżeli w pomieszczeniu panuje dodatnia temperatura, trzeba ją podlewać. Drzewko wystawione do pomieszczenia na zewnątrz jest narażone na mróz, więc wcześniej należy je zabezpieczyć okrywając słomą lub specjalną włókniną. Z sadzeniem trzeba poczekać aż zrobi się cieplej i ziemia rozmarznie. Idealne warunki, w których choinka powinna przetrzymać do wiosny to 5-10 stopni C.

Świąteczna walka wygody ze środowiskiem

Zwolennicy sztucznych drzewek podkreślają, że to rozwiązanie wygodne i praktyczne. Plastikowej choinki nie trzeba podlewać, może stać koło kaloryfera, wystarczy ją kupić, a potem tylko co roku wyciągać z pawlacza. Zapominają dodać, że zarówno produkcja sztucznych choinek jak i ich utylizacja obciążają naturalne środowisko. Produkcja choinki jest bardzo energochłonna a recycling niemożliwy. Materiałów użytych do wytwarzania sztucznych drzewek nie da się odzyskać i przetworzyć w celu ich ponownego wykorzystania. Plastikowa choinka, składająca się z metalu i PCV będzie rozkładać się co najmniej 400 lat.

Żywe choinki nie muszą po świętach trafić do śmietnika. Można mądrze zagospodarować można również te drzewka, które zostały ścięte: rozdrobnić i odciąć gałązki, pień pociąć na mniejsze części i wykorzystać je w ogrodzie. Małe kawałki sprawdzą się jako nawóz dla roślin, rozsypany na rabatach. W wielu miastach są też organizowane zbiórki świątecznych drzewek, które później jako biomasa służą do ogrzewania. Informacje na temat takich zbiórek są zamieszczane na stronach urzędów gmin.

Warto iść w ślady tych, którzy przez lata wieszają na drzewku bombki, pamiętające czasy ich dzieciństwa, opowiadają historie o soplu ze srebrnego szkła, kleją łańcuchy z kolorowego papieru i co roku wyciągają z pudła te same drewniane anioły i słomiane gwiazdki. Mądrych Świąt!

Marzena Korosteńska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Lasy Państwowe
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

    Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

    Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

    Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

    REKLAMA

    Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

    W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

    Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

    Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

    Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

    Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

    REKLAMA

    Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

    Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

    Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

    Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

    REKLAMA