REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Chińczycy na polskim rynku nieruchomości

Subskrybuj nas na Youtube
  • Materiał prasowy
Rynek nieruchomości w Polsce. Chiny widzą potencjał
Rynek nieruchomości w Polsce. Chiny widzą potencjał
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rynek nieruchomości w Polsce. Chiny rosną w siłę pod względem gospodarczym i mocno stawiają na ekspansję zagraniczną. Tamtejsi przedsiębiorcy bardzo chętnie inwestują pieniądze w projekty i start-upy, również w naszym kraju. Rosnącym powodzeniem cieszą się wśród nich polskie nieruchomości.

Rynek nieruchomości w Polsce. Chiny widzą potencjał

Jak dotychczas wyglądała historia chińskich inwestycji w naszym kraju? Jeszcze niedawno nie byliśmy dla nich zbyt popularnym rynkiem. NBP podaje, że poziom inwestycji do końca 2019 r. wyniósł 976 mln dolarów, z czego w samym 2019 r. było to 338 mln dolarów. Te dane potwierdziły wzrost zainteresowania, jednak nie było ono jeszcze wtedy szczególnie znaczące. Mimo wszystko, po zaangażowanych kwotach można już było stwierdzić, że firmy z Chin zaczęły nas zauważać na swojej inwestycyjnej mapie i patrzeć w naszą stronę przychylnym okiem. Przełom nastąpił w roku 2020, kiedy to, według szacunków Rhodium Group, chińskie inwestycje w Polsce miały wynieść w sumie około miliarda dolarów - wszystko dzięki olbrzymim transakcjom inwestorów z GLP, a także z CGL - podmiotów z branży nieruchomości logistycznych. Dało nam to wtedy trzecie miejsce w Europie na liście wydatków zrealizowanych przez firmy z Państwa Środka. Rok 2021 nie był już co prawda tak obfity jak poprzedni, jednak na pewno można powiedzieć, że dalekowschodni przedsiębiorcy w dalszym ciągu widzą w naszym rynku potencjał.

REKLAMA

Alternatywa dla chińskich nieruchomości

Skoro Chińczycy już kilka lat temu dostrzegli w naszym kraju dobry kierunek do ekspansji, to nie może dziwić fakt, że mają oni na oku inwestycje zaliczane do najbardziej przyszłościowych - i to pod względem globalnym. Mowa o rynku nieruchomości, który niezmiennie rośnie u nas w siłę i dla zagranicznych inwestorów jest nadal bardzo opłacalny - Dla Chińczyków temat inwestowania w nieruchomości polskie oraz europejskie jest ciekawy, ponieważ dla wielu z nich jest to dużo tańsza alternatywa dla rodzimego rynku. W tym kraju istnieje bardzo silny nacisk na inwestowanie wewnętrzne i żeby móc zakupić nieruchomość poza jego granicami, trzeba uzyskać specjalne zezwolenie. Nasz projekt pozwala natomiast inwestować w nieruchomości nawet bez konieczności wyjazdu ze swojego kraju. Dzięki zakupowi naszego NFT użytkownicy dostają bowiem dostęp do specjalnej platformy zrzeszającej inwestorów, dzięki której można nawiązać nowe kontakty, które ułatwią poznanie krajowego rynku, a tym samym umożliwią zakup mieszkania w Polsce - mówi Marcin Bochenek z Flat For Flip. - Organizujemy teraz cały tour po Chinach, gdzie spotykamy się z lokalnymi inwestorami, deweloperami oraz artystami ze świata NFT. Chcemy zapewnić chińskim entuzjastom tej technologii jak najlepszy dostęp i wiedzę na temat europejskiego rynku - zarówno nieruchomościowego, jak i samego NFT - dodaje.

Rygorystyczne regulacje

REKLAMA

Jak wygląda wspomniany rynek NFT w Chinach? Rośnie, mimo że np. obrót kryptowalutami jest tam surowo zakazany. - Chińczycy uwielbiają wszystko, co związane z WEB 3.0 oraz Metaverse i świetnie obrazuje to chociażby ostatni event organizowany w Pekinie pt. “China's World Metaverse Conference”, który przyciągnął prawdziwe tłumy. Regulacje prawne są tam jednak rygorystyczne. Rządzący nieprzychylnie patrzą na kryptowaluty, a do NFT podchodzą w sposób mocno uregulowany. W Chinach można co prawda legalnie nabyć NFT, ale nie można na nim spekulować. Dla europejskich projektów nie jest to jednak wcale złe, ponieważ pozwala to na dłuższe utrzymanie kapitału w oczekiwaniu na rozwój projektu - zauważa Marcin Bochenek. Jak podaje internetowy serwis South China Morning Post, wspierana przez chiński rząd sieć Blockchain Services Network zamierza uruchomić w najbliższej przyszłości narodową infrastrukturę blockchain. Ze wstępnych informacji wiadomo już, że nie będzie ona powiązana bezpośrednio z kryptowalutami.

Polska ma wiele do zaoferowania inwestorom zagranicznym. Jesteśmy państwem dobrze skomunikowanym, w wielu aspektach bardzo nowoczesnym i gwarantującym swobodny dostęp do bogatego unijnego rynku. Pozostajemy przy tym krajem relatywnie tanim i przystępnym. Nieprzypadkowo więc Chińczycy patrzą na nas z rosnącym zainteresowaniem.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

REKLAMA

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA