REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek wirtualnych nieruchomości. Metaverse buduje cyfrowe domy. Czy agencje nieruchomości zbiją na nich majątek?

Rynek wirtualnych nieruchomości. Metaverse buduje cyfrowe domy. Czy agencje nieruchomości zbiją na nich majątek?
Rynek wirtualnych nieruchomości. Metaverse buduje cyfrowe domy. Czy agencje nieruchomości zbiją na nich majątek?

REKLAMA

REKLAMA

Wirtualna rzeczywistość ewoluuje pod względem dostępności i zaawansowania szybciej niż kiedykolwiek, tworząc nowe rynki z nieznanymi dotąd możliwościami biznesowymi. Przykład? Wolumen inwestycji na globalnym rynku nieruchomości wyniósł w 2021 roku ok. 3,38 biliona dolarów. Nie jest więc zaskoczeniem, że metaverse zaczyna budować cyfrowe posiadłości. Czy agencje dostrzegą w nich lukratywną inwestycję?

Rewolucja w cyfrowej rzeczywistości

Metaverse na naszych oczach rewolucjonizuje cyfrową rzeczywistość, zwłaszcza od czasu, gdy w październiku ubiegłego roku Mark Zuckerberg zmienił nazwę korporacji Fecebook na Meta i ogłosił, że do końca 2021 r. przeznaczy co najmniej 10 miliardów dolarów na tworzenie rozszerzonej wirtualnej rzeczywistości. Za Zuckerbergiem podążyło wielu innych, od liderów w dziedzinie oprogramowania przez koncerny filmowe po sztukę wyższą, a nawet marki win.
Weźmy na przykład koncern Nvidia, którego dyrektor generalny, Jen-Hsun Huang, potwierdził niedawno plany firmy dotyczące stworzenia własnego metawersum, aby testować w nim roboty i pojazdy przed wprowadzeniem ich na rynek. Disney z kolei zamierza stworzyć cyfrowy park rozrywki inspirowany Disneylandem, a Nike już teraz sprzedaje kolekcję butów dla metaverse, pod nazwą CryptoKicks, za astronomiczne sumy sięgające 100 000 dolarów w kryptowalucie. Rewolucyjny trend pochwycił także polski startup SmartVerum, który za pomocą tokenizacji umożliwi przenoszenie wystaw dzieł sztuki z galerii do metaverse.

REKLAMA

Rynek wirtualnych nieruchomości. Nowa idea luksusowego stylu życia

Na szczególną uwagę zasługuje także rynek wirtualnych nieruchomości, który, jak wykazał niedawny raport firmy analitycznej Security Token Market, pochłonął 89 proc. wszystkich znajdujących się w obrocie tokenów bezpieczeństwa.

REKLAMA

Czym właściwie są nieruchomości w metaverse i na czym polega ich sprzedaż? To działki i przestrzenie mieszkalne zbudowane w oparciu o technologię VR. Po zakupie na platformie metaverse dane nabywcy zapisywane są w niewymiennym tokenie NFT (ang. non-fungible token), czyli cyfrowym certyfikacie własności zakodowanym na publicznym blockchainie. Zakup tokenów nabywca pośrednio staje się właścicielem danej nieruchomości lub współwłaścicielem jej części, zyskując prawa do wybranego kawałka cyfrowej ziemi czy np. zysków z tytułu najmu.

Świat cyfrowy coraz bardziej przenika naszą rzeczywistość. Wyobraźmy sobie, że po pracy siadamy przy stoliku w salonie, zakładamy okulary VR, wirtualny strój i ruszamy na spotkanie z przyjaciółmi w luksusowym wirtualnym domu, który sami zaprojektowaliśmy. Niewyobrażalne pomysły, które jeszcze do niedawna wydawały się realne tylko w filmach lub książkach, przestały być fikcją. Oto weszliśmy w erę zdigitalizowanej działalności człowieka, która obiecuje możliwości przekraczające naszą wyobraźnię mówi Bartosz Bilicki, prezes i założyciel startupu SmartVerum i ekspert od technologii blockchain, wczesniej współpracujący m.in. z Ministerstwem Cyfryzacji.

Wirtualna rzeczywistość, realny zysk

REKLAMA

Tak jak w przypadku nieruchomości w świecie rzeczywistym, tak też ziemię w metaverse można nabyć przez pośredników w obrocie nieruchomościami. Wykorzystując boom na cyfrowe miejsca, w których klienci będą mogli spełniać swoje fantazje i aspiracje, agencje mogą otworzyć furtkę do niebotycznych zysków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Metaverse ma ogromny potencjał biznesowy dla agencji nieruchomości, które mogą rozszerzyć i wzbogacić swoją działalność. Podobnie jak w życiu realnym, nieruchomości cyfrowe można zagospodarować, zamieniać lub wynająć. Twórcy mogą zarabiać na zawartości nieruchomości, pobierając opłaty za dostęp do nich albo handlując NFT. Użytkownicy mogą przemierzać te obszary, wchodzić w nich w interakcje, oglądać i dzielić się treściami. Marki natomiast mogą wykorzystywać wirtualne nieruchomości do reklamowania usług, organizowania wirtualnych premier produktów i zapewniania unikalnych doświadczeń klientom. Możliwości czerpania korzyści z nieruchomości w metaverse jest mnóstwo – wyjaśnia Bartosz Bilicki.

Milionowe transakcje i potencjał inwestycyjny

Niektóre platformy wirtualne już sprzedają luksusowe działki nieruchomości w metaverse, które można nabyć i zabudowywać. Tak jak w przypadku tradycyjnych inwestycji wraz ze wzrostem popytu na działki cyfrowe gwałtownie rośnie ich wartość. Głównym graczem na rynku jest tzw. „wielka czwórka”: Sandbox, Decentraland, Somnium Space i Cryptovoxels. Platformy te posiadają łącznie ponad 250 tys. działek, które należą do najwyżej wycenianych na rynku, z czego ok. 95% wszystkich transakcji sprzedaży wirtualnych nieruchomości odbywa się w Sandbox albo w Decentraland.

W listopadzie zeszłego roku firma inwestycyjna Republic Realm pobiła rekordy, kupując nieruchomość w The Sandbox za astronomiczną kwotę 4,3 mln dolarów. Pod koniec września firma The Sandbox ogłosiła współpracę z legendarnym raperem Snoop Doggiem, który w wirtualnym świecie ma założyć swoją rezydencję i kolekcję tokenów NFT. Mniej więcej w tym samym czasie media poinformowały, że firma Metaverse Group, zajmująca się obrotem nieruchomościami, kupiła działkę w Decentraland za 2,43 mln dolarów, aby zrealizować plany wejścia do branży cyfrowej mody. Wzmożone zainteresowanie nieruchomościami w metaverse spowodowało dalszy wzrost cen, ale zainteresowanie wirtualnymi nieruchomościami nadal rośnie.

Popularność NFT w połączeniu z rosnącym zainteresowaniem metaverse kontrastuje z ograniczoną ilością ziemi w wirtualnych światach, co utrzymuje ceny na wysokim poziomie. Działki w The Sandbox i Decentraland stale zyskują na wartości, ponieważ tak wielkie marki, jak Atari, Samsung czy Nike wkraczają do tych światów z własnymi inicjatywami. Zainteresowanie wzrasta także u celebrytów, którzy przyznają się do działalności w zakresie nieruchomości cyfrowych – komentuje prezes SmartVerum, tworzącego artystyczny metaverse. Z drugiej strony coraz więcej konsumentów spędza czas w sieci i jest bardziej skłonnych do wirtualnych spotkań towarzyskich, zwłaszcza od czasu wybuchu pandemii COVID-19. Wszystkie te czynniki wpływają na tendencję do podążania w tym kierunku – dodaje Bilicki.

Jakie wyzwania niesie sprzedaż nieruchomości w metaverse?

Jakkolwiek większość prognoz jest optymistyczna, a liczby kuszące, należy pamiętać, że metaświaty są nadal czymś nowym, a ich tokenizacja nie jest w pełni uregulowana. – Istnieje pewne ryzyko związane z inwestowaniem w cyfrowe nieruchomości. Załóżmy, że dana platforma metaverse zostanie trwale wyłączona – wówczas wszystkie grunty i aktywa na niej przestaną istnieć. Jeśli zatem platforma upadnie finansowo, to w przeciwieństwie do namacalnej nieruchomości dom w metaverse może całkowicie zniknąć. Potencjalne problemy może generować także zakup nieruchomości posiadających wady fizyczne lub prawne. Dlatego tak w przypadku innych inwestycji i przedsięwzięć biznesowych, warto przemyśleć decyzję o podjęciu ryzyka inwestycyjnego – podkreśla CEO SmartVerum.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

REKLAMA

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

REKLAMA