REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek wirtualnych nieruchomości. Metaverse buduje cyfrowe domy. Czy agencje nieruchomości zbiją na nich majątek?

Subskrybuj nas na Youtube
Rynek wirtualnych nieruchomości. Metaverse buduje cyfrowe domy. Czy agencje nieruchomości zbiją na nich majątek?
Rynek wirtualnych nieruchomości. Metaverse buduje cyfrowe domy. Czy agencje nieruchomości zbiją na nich majątek?

REKLAMA

REKLAMA

Wirtualna rzeczywistość ewoluuje pod względem dostępności i zaawansowania szybciej niż kiedykolwiek, tworząc nowe rynki z nieznanymi dotąd możliwościami biznesowymi. Przykład? Wolumen inwestycji na globalnym rynku nieruchomości wyniósł w 2021 roku ok. 3,38 biliona dolarów. Nie jest więc zaskoczeniem, że metaverse zaczyna budować cyfrowe posiadłości. Czy agencje dostrzegą w nich lukratywną inwestycję?

Rewolucja w cyfrowej rzeczywistości

Metaverse na naszych oczach rewolucjonizuje cyfrową rzeczywistość, zwłaszcza od czasu, gdy w październiku ubiegłego roku Mark Zuckerberg zmienił nazwę korporacji Fecebook na Meta i ogłosił, że do końca 2021 r. przeznaczy co najmniej 10 miliardów dolarów na tworzenie rozszerzonej wirtualnej rzeczywistości. Za Zuckerbergiem podążyło wielu innych, od liderów w dziedzinie oprogramowania przez koncerny filmowe po sztukę wyższą, a nawet marki win.
Weźmy na przykład koncern Nvidia, którego dyrektor generalny, Jen-Hsun Huang, potwierdził niedawno plany firmy dotyczące stworzenia własnego metawersum, aby testować w nim roboty i pojazdy przed wprowadzeniem ich na rynek. Disney z kolei zamierza stworzyć cyfrowy park rozrywki inspirowany Disneylandem, a Nike już teraz sprzedaje kolekcję butów dla metaverse, pod nazwą CryptoKicks, za astronomiczne sumy sięgające 100 000 dolarów w kryptowalucie. Rewolucyjny trend pochwycił także polski startup SmartVerum, który za pomocą tokenizacji umożliwi przenoszenie wystaw dzieł sztuki z galerii do metaverse.

REKLAMA

Rynek wirtualnych nieruchomości. Nowa idea luksusowego stylu życia

Na szczególną uwagę zasługuje także rynek wirtualnych nieruchomości, który, jak wykazał niedawny raport firmy analitycznej Security Token Market, pochłonął 89 proc. wszystkich znajdujących się w obrocie tokenów bezpieczeństwa.

REKLAMA

Czym właściwie są nieruchomości w metaverse i na czym polega ich sprzedaż? To działki i przestrzenie mieszkalne zbudowane w oparciu o technologię VR. Po zakupie na platformie metaverse dane nabywcy zapisywane są w niewymiennym tokenie NFT (ang. non-fungible token), czyli cyfrowym certyfikacie własności zakodowanym na publicznym blockchainie. Zakup tokenów nabywca pośrednio staje się właścicielem danej nieruchomości lub współwłaścicielem jej części, zyskując prawa do wybranego kawałka cyfrowej ziemi czy np. zysków z tytułu najmu.

Świat cyfrowy coraz bardziej przenika naszą rzeczywistość. Wyobraźmy sobie, że po pracy siadamy przy stoliku w salonie, zakładamy okulary VR, wirtualny strój i ruszamy na spotkanie z przyjaciółmi w luksusowym wirtualnym domu, który sami zaprojektowaliśmy. Niewyobrażalne pomysły, które jeszcze do niedawna wydawały się realne tylko w filmach lub książkach, przestały być fikcją. Oto weszliśmy w erę zdigitalizowanej działalności człowieka, która obiecuje możliwości przekraczające naszą wyobraźnię mówi Bartosz Bilicki, prezes i założyciel startupu SmartVerum i ekspert od technologii blockchain, wczesniej współpracujący m.in. z Ministerstwem Cyfryzacji.

Wirtualna rzeczywistość, realny zysk

REKLAMA

Tak jak w przypadku nieruchomości w świecie rzeczywistym, tak też ziemię w metaverse można nabyć przez pośredników w obrocie nieruchomościami. Wykorzystując boom na cyfrowe miejsca, w których klienci będą mogli spełniać swoje fantazje i aspiracje, agencje mogą otworzyć furtkę do niebotycznych zysków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Metaverse ma ogromny potencjał biznesowy dla agencji nieruchomości, które mogą rozszerzyć i wzbogacić swoją działalność. Podobnie jak w życiu realnym, nieruchomości cyfrowe można zagospodarować, zamieniać lub wynająć. Twórcy mogą zarabiać na zawartości nieruchomości, pobierając opłaty za dostęp do nich albo handlując NFT. Użytkownicy mogą przemierzać te obszary, wchodzić w nich w interakcje, oglądać i dzielić się treściami. Marki natomiast mogą wykorzystywać wirtualne nieruchomości do reklamowania usług, organizowania wirtualnych premier produktów i zapewniania unikalnych doświadczeń klientom. Możliwości czerpania korzyści z nieruchomości w metaverse jest mnóstwo – wyjaśnia Bartosz Bilicki.

Milionowe transakcje i potencjał inwestycyjny

Niektóre platformy wirtualne już sprzedają luksusowe działki nieruchomości w metaverse, które można nabyć i zabudowywać. Tak jak w przypadku tradycyjnych inwestycji wraz ze wzrostem popytu na działki cyfrowe gwałtownie rośnie ich wartość. Głównym graczem na rynku jest tzw. „wielka czwórka”: Sandbox, Decentraland, Somnium Space i Cryptovoxels. Platformy te posiadają łącznie ponad 250 tys. działek, które należą do najwyżej wycenianych na rynku, z czego ok. 95% wszystkich transakcji sprzedaży wirtualnych nieruchomości odbywa się w Sandbox albo w Decentraland.

W listopadzie zeszłego roku firma inwestycyjna Republic Realm pobiła rekordy, kupując nieruchomość w The Sandbox za astronomiczną kwotę 4,3 mln dolarów. Pod koniec września firma The Sandbox ogłosiła współpracę z legendarnym raperem Snoop Doggiem, który w wirtualnym świecie ma założyć swoją rezydencję i kolekcję tokenów NFT. Mniej więcej w tym samym czasie media poinformowały, że firma Metaverse Group, zajmująca się obrotem nieruchomościami, kupiła działkę w Decentraland za 2,43 mln dolarów, aby zrealizować plany wejścia do branży cyfrowej mody. Wzmożone zainteresowanie nieruchomościami w metaverse spowodowało dalszy wzrost cen, ale zainteresowanie wirtualnymi nieruchomościami nadal rośnie.

Popularność NFT w połączeniu z rosnącym zainteresowaniem metaverse kontrastuje z ograniczoną ilością ziemi w wirtualnych światach, co utrzymuje ceny na wysokim poziomie. Działki w The Sandbox i Decentraland stale zyskują na wartości, ponieważ tak wielkie marki, jak Atari, Samsung czy Nike wkraczają do tych światów z własnymi inicjatywami. Zainteresowanie wzrasta także u celebrytów, którzy przyznają się do działalności w zakresie nieruchomości cyfrowych – komentuje prezes SmartVerum, tworzącego artystyczny metaverse. Z drugiej strony coraz więcej konsumentów spędza czas w sieci i jest bardziej skłonnych do wirtualnych spotkań towarzyskich, zwłaszcza od czasu wybuchu pandemii COVID-19. Wszystkie te czynniki wpływają na tendencję do podążania w tym kierunku – dodaje Bilicki.

Jakie wyzwania niesie sprzedaż nieruchomości w metaverse?

Jakkolwiek większość prognoz jest optymistyczna, a liczby kuszące, należy pamiętać, że metaświaty są nadal czymś nowym, a ich tokenizacja nie jest w pełni uregulowana. – Istnieje pewne ryzyko związane z inwestowaniem w cyfrowe nieruchomości. Załóżmy, że dana platforma metaverse zostanie trwale wyłączona – wówczas wszystkie grunty i aktywa na niej przestaną istnieć. Jeśli zatem platforma upadnie finansowo, to w przeciwieństwie do namacalnej nieruchomości dom w metaverse może całkowicie zniknąć. Potencjalne problemy może generować także zakup nieruchomości posiadających wady fizyczne lub prawne. Dlatego tak w przypadku innych inwestycji i przedsięwzięć biznesowych, warto przemyśleć decyzję o podjęciu ryzyka inwestycyjnego – podkreśla CEO SmartVerum.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA