REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ziemia to dobra inwestycja?

Czy ziemia to dobra inwestycja?
Czy ziemia to dobra inwestycja?

REKLAMA

REKLAMA

Zakup ziemi (gruntu), to inwestycja stabilna, przewidywalna, o niskiej podatności na kryzysy gospodarcze. Ten rodzaj inwestycji ma tę przewagę nad innymi formami lokowania kapitału, że grunt można wykorzystywać na cele konsumpcyjne, a dokładniej rekreacyjne, bez ujemnego wpływu na jego wartość. A jeśli angażujemy dodatkowo swój czas i środki na podniesienie walorów naszej ziemi w tym zakresie, to zwiększamy wartość inwestycji - radzi Jakub Węglarski, Dyrektor Marketingu firmy Rodzinne Inwestycje.

Inwestycje w grunty. Czy ziemia to dobra inwestycja?

Rozmowa z Jakubem Węglarskim, Dyrektorem Marketingu firmy Rodzinne Inwestycje

REKLAMA

Inwestowanie w grunty to temat ostatnio bardzo popularny. Inwestorzy coraz częściej wybierają ten rodzaj inwestycji. Co, według Pana, wpłynęło na tę popularność?

Na wzrost zainteresowania ziemią jako produktem inwestycyjnym wpływ miało wiele czynników. Przede wszystkim pandemia, która wymusiła zmianę zachowań społecznych: wszyscy po wielokroć przebywaliśmy w izolacji domowej i pracowaliśmy zdalnie. Zamknięcie w mieszkaniach zaś sprawiło, że wiele osób poczuło potrzebę posiadania azylu. Najlepiej z dala od miasta, gdzie można spokojnie pracować bez konieczności dojazdu do biura i gdzie będzie przestrzeń i możliwość odpoczynku. Kolejnym czynnikiem jest sytuacja polityczno-gospodarcza, na którą składają się galopująca inflacja, najpierw widmo, a w końcu wybuch wojny tuż za naszą granicą, a także niepewność rynków finansowych.
To wszystko sprawia, że potrzebujemy inwestycji stabilnych i przewidywalnych, o niskiej podatności na kryzysy gospodarcze. Takim produktem jest właśnie ziemia, która, jak pokazuje historia, wiele razy pozwoliła uchronić kapitał. My ze swej strony dajemy inwestorom dodatkową wartość: w jak najmniejszym stopniu angażujemy naszych klientów. Dzięki eksperckiej wiedzy
i doświadczeniu inwestor nie musi mieć doświadczenia przy zakupie ziemi, a my analizujemy i niwelujemy potencjalne zagrożenia, które mogłyby mieć wpływ na inwestycję. Działki oddajemy ‘pod klucz’, a inwestor nie podejmuje też ryzyka transakcyjnego.

Rodzinne Inwestycje to firma działająca na rynku od 13 lat. Czy zauważyli Państwo zmiany w trendach na rynku inwestowania w grunty i jeśli tak, czym to jest spowodowane?

Przede wszystkim, jak już wspomniałem, Polacy coraz częściej dostrzegają korzyści, jakie daje inwestowanie w ziemię. Poza tym warto zwrócić uwagę, iż ziemia w miejscach atrakcyjnych turystycznie dąży do cen w średnich aglomeracjach miejskich. Obserwujemy też trend second home, czyli posiadania drugiego miejsca zamieszkania w miejscu atrakcyjnym turystycznie. Co znamienne w tak trudnych czasach, widzimy tendencję do dywersyfikacji i ochrony portfela inwestycyjnego – ziemia stanowi zabezpieczenie pozostałych, bardziej płynnych aktywów, a w przypadku niektórych inwestorów stanowi nawet 80% jego wartości. My rekomendujemy zawsze posiadanie minimum 20% bardziej płynnych aktywów.

Dlaczego warto inwestować w ziemię. Jaką przewagę mają grunty nad innymi produktami inwestycyjnymi?

Istnieje szereg cech, które dają ziemi przewagę nad innymi produktami inwestycyjnymi. Grunt to przede wszystkim stabilność i przewidywalność wzrostu wartości – nikły wpływ na niego mają zmienne sytuacje ekonomiczne czy polityczne. Ta historycznie niewielka wrażliwość na wahania koniunktury gospodarczej sprawia, że inwestować w ziemię można w każdym momencie cyklu gospodarczego, nie ma potrzeby wyczekiwania na właściwy moment.
Zyski, jakich możemy oczekiwać, to od kilku do nawet kilkudziesięciu procent rocznie. Co ważne, są to zyski stosunkowo stabilne, co można prześledzić zarówno w krótkoterminowym ujęciu, jak i w dłuższym okresie czasu.
Ziemia to także jedna z najbezpieczniejszych form inwestowania, a dodatkowy gwarant takiej inwestycji stanowi forma nabycia - na podstawie aktu notarialnego. Poza tym ma jeszcze jedną przewagę nad innymi formami lokowania kapitału - grunt można wykorzystywać na cele konsumpcyjne, a dokładniej rekreacyjne, bez ujemnego wpływu na jego wartość. A jeśli angażujemy dodatkowo swój czas i środki na podniesienie walorów naszej ziemi w tym zakresie, to zwiększamy wartość inwestycji.

Jak na przestrzeni lat, zmienił się profil inwestora lokującego kapitał w grunt. Kto kupował ziemię kilkanaście lat temu, kiedy rozpoczynaliście swoją działalność, a kto jest waszym klientem dzisiaj?

REKLAMA

Profil inwestora bardzo się nie zmienił, ponieważ zawsze były to osoby, które chciały zabezpieczyć swoje życiowe oszczędności, czy też nadwyżki inwestycyjne. Oczywiście inwestowanie w atrakcyjnie położone grunty wiąże się posiadaniem zaoszczędzonego kapitału. Mając przykładowo 1000 zł, nie zainwestujemy ich w działkę posiadającą te cechy, o których wspominałem. Gdybym miał jednak wymienić jakąś różnicę, to dzisiaj do grona Inwestorów dołączają osoby, które widzą realną wizję zysku takiej inwestycji i kupują działki na kredyt. Kiedyś tego nie było.

Inwestowanie w grunty wymaga wiedzy oraz doświadczenia. Zaniedbania czy błędy mogą sporo kosztować początkującego inwestora. Czy zdarza się, że klient, który zapoznał się z Waszą ofertą, ale zdecydował się szukać ziemi na własną rękę, jednak wraca do Was?

Tak, najczęściej z prośbą o pomoc na przykład w rożnego rodzaju procesach administracyjnych. Inwestorzy często potrzebują wsparcia w takich kwestiach jak uzyskanie pozwoleń na doprowadzenie mediów, wycięcie drzewa, czy też budowa pomostu. Pamiętam też taką historię, że klient kupił działkę oddaloną od naszej inwestycji kilkaset metrów za cenę niewiele niższą i do dziś nie może nic wskórać w kwestii doprowadzenia mediów. Spotkaliśmy się też z sytuacją, kiedy ktoś kupił działkę z pozoru bez wad, lecz z uwagi na to, że na mapie oznaczony jest punkt wodny, musi odsunąć się z zabudową co najmniej 100 metrów czyli… poza obręb kupionej działki. Takie sytuacje się powtarzają. U nas natomiast inwestor otrzymuje pełną obsługę, zabezpieczenie oraz nasze wsparcie.

Jakich działek najczęściej szukają inwestorzy? Bardziej przystępnych cenowo, czy tych droższych, np. z własną linią brzegową?

Najchętniej wszyscy zakupiliby działkę z linią brzegową. Podaż takich terenów jest jednak mocno ograniczona, a ceny w ostatnich dwóch latach poszły zdecydowanie w górę. Na szczęście nasze osady inwestycyjne posiadają wspólne tereny rekreacyjne z dostępem do jeziora dla właścicieli wszystkich działek. Można więc korzystać z uroków jeziora, posiadając działkę zarówno w drugiej, jak i w trzeciej linii od brzegu. Na pewno istotny jest też posiadany budżet, gdyż nie wszyscy mogą pozwolić sobie na działkę z linią brzegową. Ale oczekiwania Inwestorów są bardzo różne: jedni preferują działkę z dala od jakiejkolwiek elementów urbanizacji, inni – z dobrym dojazdem. Są też tacy, którzy jako główny warunek, stawiają zasięg kilku kilometrów od infrastruktury miejskiej. Podobnie z pomysłami inwestycyjnymi, których również jest wiele. Na przykład część inwestorów zakupuje dwie działki – po jakimś czasie jedną sprzedają z zyskiem, a drugą wykorzystują na własne potrzeby.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Arkadiusz
    2022-05-12 12:02:56
    Ziemia nie straci na wartości, dlatego taka inwestycja to dobry pomysł. o ile można pozwolić sobie na zamrożenie oszczędności na długi czas. Ja muszę mieć cały czas dostęp do swoich pieniędzy, dlatego wolałem postawić na otwarte fundusze inwestycyjne. Sam nie muszę się o nic martwić, bo specjaliści z ZarabiajmyPL czuwają nad moimi pieniędzmi i robią to na tyle umiejętnie, że zyski mam zadowalające, a jak potrzebuje, to pieniądze w każdej chwili mogę wycofać. Ze sprzedażą ziemi w dobrej cenie na pewno tak szybko by nie poszło.
    1
    pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

REKLAMA

Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

REKLAMA

Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

REKLAMA