REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ziemia to dobra inwestycja?

Subskrybuj nas na Youtube
Czy ziemia to dobra inwestycja?
Czy ziemia to dobra inwestycja?

REKLAMA

REKLAMA

Zakup ziemi (gruntu), to inwestycja stabilna, przewidywalna, o niskiej podatności na kryzysy gospodarcze. Ten rodzaj inwestycji ma tę przewagę nad innymi formami lokowania kapitału, że grunt można wykorzystywać na cele konsumpcyjne, a dokładniej rekreacyjne, bez ujemnego wpływu na jego wartość. A jeśli angażujemy dodatkowo swój czas i środki na podniesienie walorów naszej ziemi w tym zakresie, to zwiększamy wartość inwestycji - radzi Jakub Węglarski, Dyrektor Marketingu firmy Rodzinne Inwestycje.

Inwestycje w grunty. Czy ziemia to dobra inwestycja?

Rozmowa z Jakubem Węglarskim, Dyrektorem Marketingu firmy Rodzinne Inwestycje

REKLAMA

Inwestowanie w grunty to temat ostatnio bardzo popularny. Inwestorzy coraz częściej wybierają ten rodzaj inwestycji. Co, według Pana, wpłynęło na tę popularność?

Na wzrost zainteresowania ziemią jako produktem inwestycyjnym wpływ miało wiele czynników. Przede wszystkim pandemia, która wymusiła zmianę zachowań społecznych: wszyscy po wielokroć przebywaliśmy w izolacji domowej i pracowaliśmy zdalnie. Zamknięcie w mieszkaniach zaś sprawiło, że wiele osób poczuło potrzebę posiadania azylu. Najlepiej z dala od miasta, gdzie można spokojnie pracować bez konieczności dojazdu do biura i gdzie będzie przestrzeń i możliwość odpoczynku. Kolejnym czynnikiem jest sytuacja polityczno-gospodarcza, na którą składają się galopująca inflacja, najpierw widmo, a w końcu wybuch wojny tuż za naszą granicą, a także niepewność rynków finansowych.
To wszystko sprawia, że potrzebujemy inwestycji stabilnych i przewidywalnych, o niskiej podatności na kryzysy gospodarcze. Takim produktem jest właśnie ziemia, która, jak pokazuje historia, wiele razy pozwoliła uchronić kapitał. My ze swej strony dajemy inwestorom dodatkową wartość: w jak najmniejszym stopniu angażujemy naszych klientów. Dzięki eksperckiej wiedzy
i doświadczeniu inwestor nie musi mieć doświadczenia przy zakupie ziemi, a my analizujemy i niwelujemy potencjalne zagrożenia, które mogłyby mieć wpływ na inwestycję. Działki oddajemy ‘pod klucz’, a inwestor nie podejmuje też ryzyka transakcyjnego.

Rodzinne Inwestycje to firma działająca na rynku od 13 lat. Czy zauważyli Państwo zmiany w trendach na rynku inwestowania w grunty i jeśli tak, czym to jest spowodowane?

Przede wszystkim, jak już wspomniałem, Polacy coraz częściej dostrzegają korzyści, jakie daje inwestowanie w ziemię. Poza tym warto zwrócić uwagę, iż ziemia w miejscach atrakcyjnych turystycznie dąży do cen w średnich aglomeracjach miejskich. Obserwujemy też trend second home, czyli posiadania drugiego miejsca zamieszkania w miejscu atrakcyjnym turystycznie. Co znamienne w tak trudnych czasach, widzimy tendencję do dywersyfikacji i ochrony portfela inwestycyjnego – ziemia stanowi zabezpieczenie pozostałych, bardziej płynnych aktywów, a w przypadku niektórych inwestorów stanowi nawet 80% jego wartości. My rekomendujemy zawsze posiadanie minimum 20% bardziej płynnych aktywów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlaczego warto inwestować w ziemię. Jaką przewagę mają grunty nad innymi produktami inwestycyjnymi?

Istnieje szereg cech, które dają ziemi przewagę nad innymi produktami inwestycyjnymi. Grunt to przede wszystkim stabilność i przewidywalność wzrostu wartości – nikły wpływ na niego mają zmienne sytuacje ekonomiczne czy polityczne. Ta historycznie niewielka wrażliwość na wahania koniunktury gospodarczej sprawia, że inwestować w ziemię można w każdym momencie cyklu gospodarczego, nie ma potrzeby wyczekiwania na właściwy moment.
Zyski, jakich możemy oczekiwać, to od kilku do nawet kilkudziesięciu procent rocznie. Co ważne, są to zyski stosunkowo stabilne, co można prześledzić zarówno w krótkoterminowym ujęciu, jak i w dłuższym okresie czasu.
Ziemia to także jedna z najbezpieczniejszych form inwestowania, a dodatkowy gwarant takiej inwestycji stanowi forma nabycia - na podstawie aktu notarialnego. Poza tym ma jeszcze jedną przewagę nad innymi formami lokowania kapitału - grunt można wykorzystywać na cele konsumpcyjne, a dokładniej rekreacyjne, bez ujemnego wpływu na jego wartość. A jeśli angażujemy dodatkowo swój czas i środki na podniesienie walorów naszej ziemi w tym zakresie, to zwiększamy wartość inwestycji.

Jak na przestrzeni lat, zmienił się profil inwestora lokującego kapitał w grunt. Kto kupował ziemię kilkanaście lat temu, kiedy rozpoczynaliście swoją działalność, a kto jest waszym klientem dzisiaj?

REKLAMA

Profil inwestora bardzo się nie zmienił, ponieważ zawsze były to osoby, które chciały zabezpieczyć swoje życiowe oszczędności, czy też nadwyżki inwestycyjne. Oczywiście inwestowanie w atrakcyjnie położone grunty wiąże się posiadaniem zaoszczędzonego kapitału. Mając przykładowo 1000 zł, nie zainwestujemy ich w działkę posiadającą te cechy, o których wspominałem. Gdybym miał jednak wymienić jakąś różnicę, to dzisiaj do grona Inwestorów dołączają osoby, które widzą realną wizję zysku takiej inwestycji i kupują działki na kredyt. Kiedyś tego nie było.

Inwestowanie w grunty wymaga wiedzy oraz doświadczenia. Zaniedbania czy błędy mogą sporo kosztować początkującego inwestora. Czy zdarza się, że klient, który zapoznał się z Waszą ofertą, ale zdecydował się szukać ziemi na własną rękę, jednak wraca do Was?

Tak, najczęściej z prośbą o pomoc na przykład w rożnego rodzaju procesach administracyjnych. Inwestorzy często potrzebują wsparcia w takich kwestiach jak uzyskanie pozwoleń na doprowadzenie mediów, wycięcie drzewa, czy też budowa pomostu. Pamiętam też taką historię, że klient kupił działkę oddaloną od naszej inwestycji kilkaset metrów za cenę niewiele niższą i do dziś nie może nic wskórać w kwestii doprowadzenia mediów. Spotkaliśmy się też z sytuacją, kiedy ktoś kupił działkę z pozoru bez wad, lecz z uwagi na to, że na mapie oznaczony jest punkt wodny, musi odsunąć się z zabudową co najmniej 100 metrów czyli… poza obręb kupionej działki. Takie sytuacje się powtarzają. U nas natomiast inwestor otrzymuje pełną obsługę, zabezpieczenie oraz nasze wsparcie.

Jakich działek najczęściej szukają inwestorzy? Bardziej przystępnych cenowo, czy tych droższych, np. z własną linią brzegową?

Najchętniej wszyscy zakupiliby działkę z linią brzegową. Podaż takich terenów jest jednak mocno ograniczona, a ceny w ostatnich dwóch latach poszły zdecydowanie w górę. Na szczęście nasze osady inwestycyjne posiadają wspólne tereny rekreacyjne z dostępem do jeziora dla właścicieli wszystkich działek. Można więc korzystać z uroków jeziora, posiadając działkę zarówno w drugiej, jak i w trzeciej linii od brzegu. Na pewno istotny jest też posiadany budżet, gdyż nie wszyscy mogą pozwolić sobie na działkę z linią brzegową. Ale oczekiwania Inwestorów są bardzo różne: jedni preferują działkę z dala od jakiejkolwiek elementów urbanizacji, inni – z dobrym dojazdem. Są też tacy, którzy jako główny warunek, stawiają zasięg kilku kilometrów od infrastruktury miejskiej. Podobnie z pomysłami inwestycyjnymi, których również jest wiele. Na przykład część inwestorów zakupuje dwie działki – po jakimś czasie jedną sprzedają z zyskiem, a drugą wykorzystują na własne potrzeby.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA