REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Deweloperzy mieszkaniowy w 2022 - z czym będą się mierzyć?

Wysokie koszty budowy i osłabienie popytu wyzwaniami dla deweloperów
Wysokie koszty budowy i osłabienie popytu wyzwaniami dla deweloperów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W nadchodzących kwartałach branża deweloperska wchodzi w trudny okres ograniczeń podażowych, spowodowane m.in. wysokimi kosztami budowy i zmniejszenia liczby sprzedanych mieszkań w wyniku osłabienia zdolności kredytowej Polaków, wysokich stóp procentowych i regulacji KNF. Jednak w pokonaniu tych barier sprzyjają jej doświadczenie i mocna kondycja finansowa wypracowana w ostatnich latach.

Deweloperzy mieszkaniowy w 2022 - prognozy

REKLAMA

Po stronie nowych inwestycji pogłębiać się będzie bariera ograniczonej dostępności działek budowlanych w dobrych lokalizacjach. Kolejną barierą jest ponowny, silny wzrost kosztów materiałów budowlanych, którego podłożem są zaburzenia na światowych rynkach surowcowych i przerwane łańcuchy dostaw w konsekwencji wojny w Ukrainie. To geopolityczne podłoże utrudnia przewidywalność długości okresu rosnących cen.  W dalszym ciągu utrzymywać się będzie także duża presja płacowa z uwagi na deficyt wykwalifikowanych pracowników budowlanych oraz wyjazdy części ukraińskich pracowników do Ukrainy (ta przyczyna nie spowodowała jednak tak silnych negatywnych skutków, jakie rysowały się w momencie wybuchu wojny).

REKLAMA

Te czynniki kosztu budowy będą obiektywnymi przesłankami wzrostu kosztów w 2022, które mogą przekładać się na ograniczanie podaży mieszkań (mniej rozpoczynanych mieszkań) w dalszej perspektywie. Będą też utrzymywać wysokie ceny mieszkań w budowie i ograniczać marże deweloperskie.

Deweloperzy mieszkaniowi w 2022 zmierzą się z malejącą liczbą osób kupujących mieszkania

Po stronie popytu obserwowany w 2022 słabszy popyt kredytowy na skutek wysokich stóp procentowych i regulacji ostrożnościowych zmniejszających zdolność kredytową gospodarstw domowych ograniczy liczbę potencjalnych klientów deweloperów. Gwarantowany kredyt mieszkaniowy (GKM; startuje od maja 2022) raczej w niewielkim zakresie uzupełni ubytek klientów – kryterium maksymalnej ceny metra mieszkania, które może być sfinansowane GKM, silnie ogranicza pulę mieszkań dostępnych w poszczególnych miastach: wg szacunków JLL na początku kwietnia mieszkania spełniające kryteria gwarancji stanowiły 33% oferty na rynku pierwotnym w Poznaniu, 27% w Gdańsku, 23% we Wrocławiu, 20% w Warszawie, 11% w Krakowie i 3% w Łodzi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szanse dla rynku deweloperów mieszkaniowych w 2022 r.

REKLAMA

Szansą i niewiadomą jest popyt inwestycyjny na mieszkania. Przejściowo na osłabianie także tego popytu może wpływać mała płynność nieruchomości, niekorzystna w sytuacji niepewności. Niemniej obserwowany ostatnio (już przed wybuchem wojny) wzrost stawek wynajmu – efekt wzrostu popytu przy sztywnej podaży mieszkań na wynajem, może podtrzymywać zakupy inwestycyjne mieszkań w dużych miastach, finansowane zwyczajowo w znacznym stopniu za gotówkę. Do indywidualnych zakupów inwestycyjnych zachęcać też będzie utrzymująca się wysoka inflacja, która skłania do ochrony oszczędności przed utratą wartości.

W korzystny dla deweloperów scenariusz kontynuacji popytu inwestycyjnego wpisuje się też duży potencjał rynku PRS. Część deweloperów planuje dwutorowo - w planach, obok klientów indywidualnych, uwzględnia sprzedaż pakietów mieszkań funduszom inwestycyjnym. Sprzedaż taka, przy obniżeniu marży, gwarantuje deweloperom utrzymanie zdolności produkcyjnych.

Dużym wyzwaniem, ale i szansą dla rynku nieruchomości w średniej perspektywie, jest popyt na mieszkania dla uchodźców wojennych z Ukrainy (blisko 3 mln osób po dwóch miesiącach wojny. Szacunkowo w Polsce zatrzyma się na dłużej co najmniej 750 tys. osób, co kreuje popyt na ok. 230 tys. mieszkań). Zaspokojenie ich potrzeb mieszkaniowych wygeneruje, obok popytu na modernizację i budowy obiektów zbiorowego zakwaterowania, także popyt na budowę mieszkań na wynajem w popularnym standardzie.

Ceny mieszkań deweloperskich w 2022 nie spadną

W warunkach dużej niepewności, w kontekście sygnalizowanych ograniczeń podażowych i słabszego popytu część deweloperów nie będzie wchodziła w nowe wieloletnie projekty. Jednocześnie mniejsza podaż mieszkań przy kontynuacji popytu inwestycyjnego (osłabienie głównie popytu konsumpcyjnego) i obiektywnie wysokich kosztach budowy będzie podtrzymywała wysokie ceny mieszkań.

Pewna korekta in minus zakładanych przez deweloperów zysków  jest jednak wysoce prawdopodobna.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PKO BP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA