REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie do lasów prywatnych - wnioski od 22 listopada 2021 r.

Dofinansowanie do lasów prywatnych - wnioski od 22 listopada 2021 r.
Dofinansowanie do lasów prywatnych - wnioski od 22 listopada 2021 r.

REKLAMA

REKLAMA

Dofinansowanie do lasów prywatnych. 22 listopada 2021 r. ARiMR rozpoczyna przyjmowanie wniosków od zainteresowanych inwestowaniem w lasy. Pomoc dostępna w ramach „Wsparcia na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska” finansowana jest z budżetu PROW 2014-2020 i można się o nią starać do końca 2021 roku.

Dofinansowanie do lasów prywatnych - na co?

Dofinansowanie (pomoc finansowa) jest przeznaczone dla posiadaczy lasów prywatnych i obejmuje inwestycje w drzewostany w wieku od 11 do 60 lat, dla których opracowany jest Uproszczony Plan Urządzenia Lasu lub dla których zadania z zakresu gospodarki leśnej określa decyzja starosty.

REKLAMA

Wsparcie przyznawane jest do powierzchni, na której realizowane są konkretne inwestycje i można je otrzymać na:

1) przebudowę składu gatunkowego drzewostanu przez:

  • wprowadzenie drugiego piętra w drzewostanie - gdy średni wiek gatunku dominującego w drzewostanie mieści się w przedziale od 30 do 50 lat;
  • dolesienie luk w drzewostanie - średni wiek gatunku dominującego od 21 do 60 lat;

2) zróżnicowanie struktury drzewostanu przez wprowadzenie podszytu - średni wiek gatunku dominującego w drzewostanie mieści się w przedziale od 30 do 60 lat;

3) założenie remizy - wprowadzenie na danym obszarze - ogrodzonym i o powierzchni co najmniej 10 arów - gatunków i krzewów o dużym znaczeniu biocenotycznym w drzewostanie, w którym średni wiek gatunku dominującego mieści się w przedziale od 30 do 60 lat;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4) czyszczenie późne - cięcia pielęgnacyjne wykonane w drzewostanie, w którym średni wiek gatunku dominującego mieści się w przedziale od 11 do 20 lat;

5) zabiegi ochronne przed zwierzyną:

  • ogrodzenie remizy,
  • zabezpieczenie drzewek osłonkami czy repelentami - w przypadku przebudowy składu gatunkowego czy zróżnicowania struktury drzewostanu.  

Warto podkreślić, że w obecnym naborze rozszerzony został zakres przyznawania pomocy na przebudowę składu gatunkowego drzewostanu poprzez dolesienia luk w drzewostanach uszkodzonych nie tylko w wyniku procesu chorobowego – tak jak było w poprzednich naborach, ale także zniszczonych przez szkodniki, zwierzynę lub ekstremalne warunki pogodowe.

Wysokość dofinansowania

Wysokość pomocy jest zróżnicowana i uzależniona od rodzaju inwestycji oraz warunków, w jakich ma być realizowana. Waha się od 8,82 zł za metr bieżący w przypadku ogrodzenia remizy siatką o wysokości co najmniej 2 m, do ponad 14 tys. zł/ha za przebudowę składu gatunkowego drzewostanu polegającą na dolesianiu luk na powierzchni o nachyleniu powyżej 12°.

Wysokość stawek pomocy finansowej:

1. Przebudowa składu gatunkowego drzewostanu przez wprowadzenie drugiego piętra w drzewostanie
A. Na gruntach w warunkach korzystnych - 8 137 zł/ha
B. Na gruntach o nachyleniu terenu powyżej 12°- 9 249 zł/ha

2. Przebudowa składu gatunkowego drzewostanu przez dolesianie luk w drzewostanie
A. Na gruntach w warunkach korzystnych - 12 538 zł/ha
B. Na gruntach o nachyleniu terenu powyżej 12°- 14 213 zł/ha

3. Zróżnicowanie struktury drzewostanu przez wprowadzenie podszytu
A. Na gruntach w warunkach korzystnych - 4610 zł/ha
B. Na gruntach o nachyleniu terenu powyżej 12° - 5210 zł/ha

4. Założenie remizy - 848 zł/inwestycję

5. Czyszczenia późne
A. Na gruntach w warunkach korzystnych - 764 zł/ha
B. Na gruntach o nachyleniu terenu powyżej 12° - 917 zł/ha

REKLAMA

6. Zabiegi ochronne przed zwierzyną, w przypadku wprowadzania drugiego piętra drzewostanie lub podszytu, lub dolesiania luk, lub założenia remizy
A. Zabezpieczenie drzewek repelentami - 424 zł/ha
B. Zabezpieczenie drzewek osłonkami - 1488 zł/ha
C. Ogrodzenie remizy siatką metalową o wysokości minimum 2 m - 8,82 zł/mb

Ważne!
Zgodnie z § 4 ust. 5 pkt 2 lit. b tiret drugie rozporządzenia za grunt o tym nachyleniu uznaje się
grunt, gdy przynajmniej część terenu na tym gruncie ma nachylenie powyżej 12°.

Wniosek o dofinansowanie - termin i miejsce złożenia, załączniki

Wnioski o przyznanie pomocy można składać w terminie od 22 listopada do 31 grudnia 2021 roku do kierownika biura powiatowego ARiMR, zgodnie z miejscem zamieszkania lub siedzibą właściciela lasu.

REKLAMA

Beneficjent może złożyć wniosek wraz z załącznikami w następujący sposób:
w biurze powiatowym ARiMR znajdującym się w powiecie, na terenie, którego znajduje się miejsce zamieszkania lub siedziba podmiotu (w tym przypadku liczy się data złożenia papierowego wniosku przez beneficjenta w placówce ARiMR),
za pośrednictwem poczty w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy Prawo pocztowe (w tym przypadku liczy się data nadania w placówce pocztowej),
za pośrednictwem ePUAP.

Do wniosku o przyznanie pomocy należy dołączyć następujące dokumenty:
1) kopię planu inwestycji potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez nadleśniczego, który sporządził ten plan;
2) dokumenty potwierdzające własność gruntów, na których będzie wykonywana inwestycja;
3) pisemną zgodę na realizację inwestycji:
a) pozostałych współwłaścicieli gruntu, jeżeli grunt ten stanowi przedmiot współwłasności,
b) małżonka właściciela gruntu, jeżeli grunt ten stanowi własność tego małżonka.

Ważne!
W jednym wniosku o
przyznanie pomocy można ubiegać się o przyznanie pomocy do gruntów objętych jednym planem inwestycji.

Właściciel lasu będzie mógł dokonać zmiany złożonego wniosku o przyznanie pomocy:
w wyniku której nastąpi zwiększenie pomocy lub która wpłynie na spełnienie kryteriów dotyczących kwalifikowalności wniosku, najpóźniej 21 dni przed terminem podania do publicznej wiadomości, na stronie internetowej administrowanej przez Agencję, informacji o kolejności przysługiwania pomocy lub
do dnia poprzedzającego dzień, w którym właściciel lasu został powiadomiony przez Agencję o zamiarze przeprowadzenia kontroli na miejscu lub wizyty.

Więcej informacji - wzór wniosku, wzory oświadczeń, instrukcje, broszura informacyjna, przepisy, dokumenty programowe i inne materiały tutaj

Źródło: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA