LIBOR tylko do końca 2021 roku - co dalej?
REKLAMA
REKLAMA
UKNF: Banki powinny być przygotowane na zaprzestanie publikacji LIBOR
"Urząd KNF przypomina, że od 2018 roku, zgodnie z art. 28 ust. 2 BMR, każdy podmiot stosujący wskaźniki referencyjne zobowiązany jest do sporządzenia planu awaryjnego na wypadek zaprzestania opracowywania lub istotnej zmiany wskaźnika referencyjnego. Co więcej, taki plan powinien znaleźć odzwierciedlenie w stosunkach umownych z klientem" - napisał rzecznik UKNF Jacek Barszczewski na Linkedinie.
REKLAMA
REKLAMA
"Organ nadzoru oczekiwał i nadal oczekuje od podmiotów nadzorowanych stosujących wskaźniki referencyjne z rodziny LIBOR, a w szczególności LIBOR CHF oraz LIBOR EUR, podjęcia aktywnych działań mających na celu uwzględnienie w stosunkach umownych z klientami ww. planów awaryjnych, w drodze zawarcia stosownego aneksu" - dodał.
Zdaniem rzecznika w praktyce takie działanie zabezpieczy banki przed ryzykiem zaprzestania opracowywania lub istotnej zmiany wskaźnika referencyjnego, o ile istnieje już rynkowo akceptowalny wskaźnik alternatywny, którego w przypadku CHF do niedawna nie było.
Barszczewski ocenił, że banki miały dużo czasu na przygotowanie się do zaprzestania publikacji wskaźników LIBOR, a na konieczność posiadania planów awaryjnych – w szczególności w kontekście umów tzw. starego portfela – przedstawiciele UKNF wskazywali od dawna na wielu spotkaniach z sektorem bankowym.
"UKNF wskazuje ponadto na to, że temat zaprzestania publikacji wskaźników z rodziny LIBOR na koniec 2021 r. nie jest nowy. Pierwsze oświadczenie brytyjskiego organu nadzoru w tej sprawie pojawiło się w 2017 r., zaś finalny komunikat o zaprzestaniu publikacji pojawił się w marcu 2021 r." - napisał Barszczewski.
"W ocenie UKNF sektor bankowy posiadał więc odpowiedni czas na rzetelne przygotowanie różnych scenariuszy postępowania – w tym planów awaryjnych – na wypadek zaprzestania publikacji wskaźników LIBOR" - dodał.
Czy i kiedy UE wskaże wskaźnik referencyjny zamiast LIBOR?
Podał, że w opinii UKNF, zachodzą wszelkie przesłanki do tego, by Komisja Europejska skorzystała ze swoich uprawnień i wskazała zamiennik dla LIBOR CHF.
"O zasadności takiego działania Komisję Europejską informował Komitet Stabilności Finansowej. Podobne głosy przedstawiły także instytucje publiczne z Austrii. Dane, którymi dysponuje Komisja Europejska, wskazują też na wagę problemu ekspozycji na LIBOR CHF w Słowenii, Niderlandach i Francji" - napisał rzecznik.
LIBOR CHF oraz LIBOR EUR tylko do końca 2021 roku
REKLAMA
Wraz z końcem 2021 r. zaprzestane zostanie opracowywanie wszelkich wskaźników LIBOR CHF oraz LIBOR EUR. W przypadku LIBOR GBP oraz LIBOR JPY brytyjski organ nadzoru planuje rozpoczęcie opracowywania wskaźników syntetycznych, które będą służyć do wygaszenia portfeli stosujących te wskaźniki. Podobny plan rozważany jest w kontekście LIBOR USD, jednakże dopiero po czerwcu 2023 r.
We wtorek 28 września Komitet Stabilności Finansowej ocenił, że brak wyznaczenia przez Komisję Europejską zamienników dla wskaźników CHF LIBOR stworzy ryzyko wystąpienia istotnych zaburzeń funkcjonowania systemu finansowego. (PAP Biznes)
seb/ osz/
REKLAMA
REKLAMA