REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

LIBOR tylko do końca 2021 roku - co dalej?

LIBOR tylko do końca 2021 roku - co dalej?
LIBOR tylko do końca 2021 roku - co dalej?

REKLAMA

REKLAMA

LIBOR. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego ocenia, że sektor bankowy powinien być gotowy na różne scenariusze postępowania na wypadek zaprzestania publikacji wskaźników referencyjnych LIBOR - napisał rzecznik UKNF Jacek Barszczewski. Dodał, że temat ten nie jest nowy i banki miały dużo czasu, żeby się przygotować.

UKNF: Banki powinny być przygotowane na zaprzestanie publikacji LIBOR

"Urząd KNF przypomina, że od 2018 roku, zgodnie z art. 28 ust. 2 BMR, każdy podmiot stosujący wskaźniki referencyjne zobowiązany jest do sporządzenia planu awaryjnego na wypadek zaprzestania opracowywania lub istotnej zmiany wskaźnika referencyjnego. Co więcej, taki plan powinien znaleźć odzwierciedlenie w stosunkach umownych z klientem" - napisał rzecznik UKNF Jacek Barszczewski na Linkedinie.

REKLAMA

REKLAMA

"Organ nadzoru oczekiwał i nadal oczekuje od podmiotów nadzorowanych stosujących wskaźniki referencyjne z rodziny LIBOR, a w szczególności LIBOR CHF oraz LIBOR EUR, podjęcia aktywnych działań mających na celu uwzględnienie w stosunkach umownych z klientami ww. planów awaryjnych, w drodze zawarcia stosownego aneksu" - dodał.

Zdaniem rzecznika w praktyce takie działanie zabezpieczy banki przed ryzykiem zaprzestania opracowywania lub istotnej zmiany wskaźnika referencyjnego, o ile istnieje już rynkowo akceptowalny wskaźnik alternatywny, którego w przypadku CHF do niedawna nie było.

Barszczewski ocenił, że banki miały dużo czasu na przygotowanie się do zaprzestania publikacji wskaźników LIBOR, a na konieczność posiadania planów awaryjnych – w szczególności w kontekście umów tzw. starego portfela – przedstawiciele UKNF wskazywali od dawna na wielu spotkaniach z sektorem bankowym.

"UKNF wskazuje ponadto na to, że temat zaprzestania publikacji wskaźników z rodziny LIBOR na koniec 2021 r. nie jest nowy. Pierwsze oświadczenie brytyjskiego organu nadzoru w tej sprawie pojawiło się w 2017 r., zaś finalny komunikat o zaprzestaniu publikacji pojawił się w marcu 2021 r." - napisał Barszczewski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"W ocenie UKNF sektor bankowy posiadał więc odpowiedni czas na rzetelne przygotowanie różnych scenariuszy postępowania – w tym planów awaryjnych – na wypadek zaprzestania publikacji wskaźników LIBOR" - dodał.

Czy i kiedy UE wskaże wskaźnik referencyjny zamiast LIBOR?

Podał, że w opinii UKNF, zachodzą wszelkie przesłanki do tego, by Komisja Europejska skorzystała ze swoich uprawnień i wskazała zamiennik dla LIBOR CHF.

"O zasadności takiego działania Komisję Europejską informował Komitet Stabilności Finansowej. Podobne głosy przedstawiły także instytucje publiczne z Austrii. Dane, którymi dysponuje Komisja Europejska, wskazują też na wagę problemu ekspozycji na LIBOR CHF w Słowenii, Niderlandach i Francji" - napisał rzecznik.

LIBOR CHF oraz LIBOR EUR tylko do końca 2021 roku

REKLAMA

Wraz z końcem 2021 r. zaprzestane zostanie opracowywanie wszelkich wskaźników LIBOR CHF oraz LIBOR EUR. W przypadku LIBOR GBP oraz LIBOR JPY brytyjski organ nadzoru planuje rozpoczęcie opracowywania wskaźników syntetycznych, które będą służyć do wygaszenia portfeli stosujących te wskaźniki. Podobny plan rozważany jest w kontekście LIBOR USD, jednakże dopiero po czerwcu 2023 r.

We wtorek 28 września Komitet Stabilności Finansowej ocenił, że brak wyznaczenia przez Komisję Europejską zamienników dla wskaźników CHF LIBOR stworzy ryzyko wystąpienia istotnych zaburzeń funkcjonowania systemu finansowego. (PAP Biznes)

seb/ osz/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA