REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

LIBOR tylko do końca 2021 roku - co dalej?

LIBOR tylko do końca 2021 roku - co dalej?
LIBOR tylko do końca 2021 roku - co dalej?

REKLAMA

REKLAMA

LIBOR. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego ocenia, że sektor bankowy powinien być gotowy na różne scenariusze postępowania na wypadek zaprzestania publikacji wskaźników referencyjnych LIBOR - napisał rzecznik UKNF Jacek Barszczewski. Dodał, że temat ten nie jest nowy i banki miały dużo czasu, żeby się przygotować.

UKNF: Banki powinny być przygotowane na zaprzestanie publikacji LIBOR

"Urząd KNF przypomina, że od 2018 roku, zgodnie z art. 28 ust. 2 BMR, każdy podmiot stosujący wskaźniki referencyjne zobowiązany jest do sporządzenia planu awaryjnego na wypadek zaprzestania opracowywania lub istotnej zmiany wskaźnika referencyjnego. Co więcej, taki plan powinien znaleźć odzwierciedlenie w stosunkach umownych z klientem" - napisał rzecznik UKNF Jacek Barszczewski na Linkedinie.

REKLAMA

REKLAMA

"Organ nadzoru oczekiwał i nadal oczekuje od podmiotów nadzorowanych stosujących wskaźniki referencyjne z rodziny LIBOR, a w szczególności LIBOR CHF oraz LIBOR EUR, podjęcia aktywnych działań mających na celu uwzględnienie w stosunkach umownych z klientami ww. planów awaryjnych, w drodze zawarcia stosownego aneksu" - dodał.

Zdaniem rzecznika w praktyce takie działanie zabezpieczy banki przed ryzykiem zaprzestania opracowywania lub istotnej zmiany wskaźnika referencyjnego, o ile istnieje już rynkowo akceptowalny wskaźnik alternatywny, którego w przypadku CHF do niedawna nie było.

Barszczewski ocenił, że banki miały dużo czasu na przygotowanie się do zaprzestania publikacji wskaźników LIBOR, a na konieczność posiadania planów awaryjnych – w szczególności w kontekście umów tzw. starego portfela – przedstawiciele UKNF wskazywali od dawna na wielu spotkaniach z sektorem bankowym.

"UKNF wskazuje ponadto na to, że temat zaprzestania publikacji wskaźników z rodziny LIBOR na koniec 2021 r. nie jest nowy. Pierwsze oświadczenie brytyjskiego organu nadzoru w tej sprawie pojawiło się w 2017 r., zaś finalny komunikat o zaprzestaniu publikacji pojawił się w marcu 2021 r." - napisał Barszczewski.

"W ocenie UKNF sektor bankowy posiadał więc odpowiedni czas na rzetelne przygotowanie różnych scenariuszy postępowania – w tym planów awaryjnych – na wypadek zaprzestania publikacji wskaźników LIBOR" - dodał.

Czy i kiedy UE wskaże wskaźnik referencyjny zamiast LIBOR?

Podał, że w opinii UKNF, zachodzą wszelkie przesłanki do tego, by Komisja Europejska skorzystała ze swoich uprawnień i wskazała zamiennik dla LIBOR CHF.

"O zasadności takiego działania Komisję Europejską informował Komitet Stabilności Finansowej. Podobne głosy przedstawiły także instytucje publiczne z Austrii. Dane, którymi dysponuje Komisja Europejska, wskazują też na wagę problemu ekspozycji na LIBOR CHF w Słowenii, Niderlandach i Francji" - napisał rzecznik.

LIBOR CHF oraz LIBOR EUR tylko do końca 2021 roku

REKLAMA

Wraz z końcem 2021 r. zaprzestane zostanie opracowywanie wszelkich wskaźników LIBOR CHF oraz LIBOR EUR. W przypadku LIBOR GBP oraz LIBOR JPY brytyjski organ nadzoru planuje rozpoczęcie opracowywania wskaźników syntetycznych, które będą służyć do wygaszenia portfeli stosujących te wskaźniki. Podobny plan rozważany jest w kontekście LIBOR USD, jednakże dopiero po czerwcu 2023 r.

We wtorek 28 września Komitet Stabilności Finansowej ocenił, że brak wyznaczenia przez Komisję Europejską zamienników dla wskaźników CHF LIBOR stworzy ryzyko wystąpienia istotnych zaburzeń funkcjonowania systemu finansowego. (PAP Biznes)

seb/ osz/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  Specjalne zasady kontroli tzw. obiektów wielkopowierzchniowych w prawie budowlanym

  Magazyny, hale sportowe, fabryczne, targowe, obiekty sportowe, galerie handlowe, czy nawet duże sklepy określa się w żargonie budowlanym jako tzw. obiekty (budowlane) wielkopowierzchniowe. Jako, że z tych budynków korzysta wiele osób jednocześnie, to przepisy budowlane nakładają na właścicieli i zarządców tych obiektów częstsze obowiązki kontrolne. Chodzi o regularne sprawdzanie stanu technicznego tych obiektów i instalacji w nich zamontowanych, tak by ich użytkowanie było bezpieczne dla ludzi.

  Zaoszczędzisz 20 złotych, stracisz 200 tysięcy. Takie są skutki wzrostu wartości domów i mieszkań i niezwaloryzowanej polisy

  Ubezpieczyciele alarmują: setki tysięcy właścicieli mieszkań i domów nie ma świadomości, że trzeba je doubezpieczyć – zaktualizować wartość, by polisy nadal spełniały swoją rolę. Konsekwencje są dramatyczne, szczególnie gdy dojdzie do poważnej szkody. Pożar domu ubezpieczonego jako wart 600 tys. zł może oznaczać stratę 200 tys. zł, gdy jego wartość wzrosłą do 800 tys. zł.

  REKLAMA

  Wakacje kredytowe 2024. Tylko gdy rata kredytu mieszkaniowego przekracza 40 proc. średniego miesięcznego dochodu? [Projekt]

  Posłowie Polski 2050 - Trzeciej Drogi wnieśli 28 listopada 2023 r. do Sejmu projekt ustawy dotyczący wakacji kredytowych w 2024 roku. W myśl tego projektu w przyszłym roku wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 proc. średniego miesięcznego dochodu.

  Ubezpieczenie mieszkania 2023 – wskazane dopłaty. Mieszkania drożeją i są niedoubezpieczone

  Wartość domów i lokali wyraźnie wzrosła w ostatnim czasie. Niestety, ich właściciele nie zawsze to uwzględniają przy zakupie polisy. Jak wskazują eksperci RynekPierwotny.pl i Rankomat.pl skutkiem jest niedoubezpieczenie. 

  REKLAMA