REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek mieszkaniowy 2021 - ceny rosną, brakuje terenów inwestycyjnych

Deloitte
Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne
Rynek mieszkaniowy 2021 - ceny rosną, brakuje terenów inwestycyjnych
Rynek mieszkaniowy 2021 - ceny rosną, brakuje terenów inwestycyjnych
Reporter

REKLAMA

REKLAMA

Rynek mieszkaniowy 2021. Polski rynek mieszkaniowy jest w fazie intensywnego wzrostu i wciąż ma duży potencjał w porównaniu z innymi krajami europejskimi - poinformował PAP Biznes ekspert Deloitte, Dominik Stojek. Zwrócił też uwagę na niską dostępność terenów inwestycyjnych, która może w przyszłości przyczynić się do spadku podaży mieszkań i dalszego wzrostu ich cen.

Liczba mieszkań na 1.000 osób - Polsce poniżej średniej europejskiej

Według raportu Deloitte, wskaźnik liczby mieszkań na 1.000 osób jest w Polsce jednym z najniższych w Europie i nie przekracza 400, podczas gdy średnia europejska kształtuje się na poziomie 463. Zdaniem eksperta, polski rynek mieszkaniowy jest w fazie intensywnego wzrostu i ma on wciąż duży potencjał w porównaniu z innymi krajami europejskimi.

REKLAMA

Rekordowa liczba mieszkań oddanych do użytku w 2020 roku

"Ubiegły rok był bardzo owocny. Oddano do użytku rekordową liczbę mieszkań – ponad 220 tys. i rozpoczęto budowę wielu projektów mieszkaniowych. To pokazuje, że Polacy chętnie kupują nowe mieszkania. Zgodnie z danymi Eurostatu, jesteśmy w czołówce krajów europejskich pod względem udziału rynku pierwotnego w ogólnej wartości sprzedanych nieruchomości. Do takich decyzji zachęca niska dostępność mieszkań na wynajem, oferowanych przez jednostki publiczne lub inwestorów prywatnych. Popyt napędzają również niskie stopy procentowe oraz wzrost zamożności Polaków" - poinformował PAP Biznes Dominik Stojek, Partner Associate w zespole doradztwa ds. nieruchomości Deloitte.

Mieszkania jako lokata kapitału

"Znaczna część nieruchomości kupowana jest inwestycyjnie, co również wzmacnia presję na większą podaż mieszkań. Dotyczy to szczególnie większych aglomeracji. Zwroty z inwestycji w mieszkanie potrafią być wielokrotnie wyższe niż z lokaty bankowej, co dodatkowo wzmacnia zainteresowanie nabywców" - dodał.

Mało ofert terenów inwestycyjnych - zwłaszcza w największych miastach

Ekspert wskazał, że w ostatnich latach w Polsce widoczne jest stosunkowo nowe zjawisko – niska dostępność transakcyjna terenów inwestycyjnych.

REKLAMA

"Trend ten jest szczególnie widoczny w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach w największych miastach. Uzupełnianie banków ziemi staje się wyzwaniem dla deweloperów, a ta część rynku od kilku lat jest niezwykle konkurencyjna. Choć często dogodnie zlokalizowane grunty ze znaczącym potencjałem pozostają niezabudowane, to nie są one dostępne na rynku transakcyjnym" - poinformował Stojek.

Jak dodał, brak podatku katastralnego od niewykorzystanych gruntów skutkuje ich spekulacyjnym „przetrzymywaniem” i wstrzymuje deweloperów od rozpoczynania nowych inwestycji zarazem zmuszając ich do poszukiwania działek w mniej atrakcyjnych lokalizacjach.

"Deweloperzy alarmują, że ograniczona dostępność działek inwestycyjnych oraz wydłużone procedury administracyjne, związane z procesem inwestycyjnym, mogą prowadzić do spadku podaży w przyszłości. Już w najbliższych latach zauważać będziemy mniejszą podaż na rynku mieszkaniowym" - poinformował ekspert Deloitte.

Wysoki popyt na grunty + niska podaż = wysokie ceny

"Sytuacja wysokiego popytu oraz niskiej podaży gruntów spowoduje presję na ceny gruntów w największych miastach. Wiele inwestycji mieszkaniowych powstawać będzie na miejscu starszych budynków, a rewitalizacja cieszyć się będzie coraz większym powodzeniem" - dodał.

REKLAMA

Trudności z dostępnością gruntów - jak wskazał - będą skłaniały deweloperów do zwiększania intensywności zabudowy, podejmowania aktywności w często zaskakujących, trudniejszych lokalizacjach (poprzemysłowych czy o skomplikowanym stanie prawnym), wcześniej odrzucanych.

Według danych JLL, w drugim kwartale średnie ceny nowo wprowadzonych na rynek mieszkań wyraźnie wzrosły kdk w większości głównych miast (z wyjątkiem Warszawy i Wrocławia). Najbardziej, o 14 proc., ceny wzrosły w Trójmieście. W Krakowie wzrost wyniósł 10 proc., a 7 proc. w Łodzi.

"Jest kilka przyczyn wzrostu cen mieszkań. Wśród nich można wymienić z jednej strony wzrost cen gruntów i kosztów budowy (koszty niektórych materiałów wzrosły nawet kilkukrotnie w ostatnim czasie), z drugiej strony bardzo duży popyt, w znaczącej części o charakterze inwestycyjnym, czy wręcz spekulacyjnym. Dla wielu inwestorów jest to również sposób zabezpieczenia wartości swoich kapitałów" - ocenił ekspert Deloitte.

Ceny mieszkań nadal powinny rosnąć, a szansą na wyhamowanie tego trendu jest wzrost stóp procentowych.

"Spodziewamy się dalszego wzrostu cen wynikającego m.in. z: wyższych kosztów budowy, spowolnienia procedur administracyjnych oraz nowych norm efektywności energetycznej budynków, które weszły w życie w styczniu. Jeżeli wzrosną stopy i zwiększy się atrakcyjność lokat bankowych i innych produktów inwestycyjnych, to jest szansa na wyhamowanie cen. Pojawiają się też pogłoski dotyczące obniżenia wkładu własnego przy inwestycjach mieszkaniowych – niestety nie powinniśmy liczyć na spadki cen mieszkań" - dodał.

Jego zdaniem, do wzrostu cen mieszkań może przyczynić się także dodatkowy popyt na mieszkania ze strony inwestorów, zainteresowanych tzw. najmem instytucjonalnym. (PAP Biznes)

sar/ ana/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA