REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek mieszkaniowy 2021 - ceny rosną, brakuje terenów inwestycyjnych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Deloitte
Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne
Rynek mieszkaniowy 2021 - ceny rosną, brakuje terenów inwestycyjnych
Rynek mieszkaniowy 2021 - ceny rosną, brakuje terenów inwestycyjnych
Reporter

REKLAMA

REKLAMA

Rynek mieszkaniowy 2021. Polski rynek mieszkaniowy jest w fazie intensywnego wzrostu i wciąż ma duży potencjał w porównaniu z innymi krajami europejskimi - poinformował PAP Biznes ekspert Deloitte, Dominik Stojek. Zwrócił też uwagę na niską dostępność terenów inwestycyjnych, która może w przyszłości przyczynić się do spadku podaży mieszkań i dalszego wzrostu ich cen.

Liczba mieszkań na 1.000 osób - Polsce poniżej średniej europejskiej

Według raportu Deloitte, wskaźnik liczby mieszkań na 1.000 osób jest w Polsce jednym z najniższych w Europie i nie przekracza 400, podczas gdy średnia europejska kształtuje się na poziomie 463. Zdaniem eksperta, polski rynek mieszkaniowy jest w fazie intensywnego wzrostu i ma on wciąż duży potencjał w porównaniu z innymi krajami europejskimi.

REKLAMA

Rekordowa liczba mieszkań oddanych do użytku w 2020 roku

"Ubiegły rok był bardzo owocny. Oddano do użytku rekordową liczbę mieszkań – ponad 220 tys. i rozpoczęto budowę wielu projektów mieszkaniowych. To pokazuje, że Polacy chętnie kupują nowe mieszkania. Zgodnie z danymi Eurostatu, jesteśmy w czołówce krajów europejskich pod względem udziału rynku pierwotnego w ogólnej wartości sprzedanych nieruchomości. Do takich decyzji zachęca niska dostępność mieszkań na wynajem, oferowanych przez jednostki publiczne lub inwestorów prywatnych. Popyt napędzają również niskie stopy procentowe oraz wzrost zamożności Polaków" - poinformował PAP Biznes Dominik Stojek, Partner Associate w zespole doradztwa ds. nieruchomości Deloitte.

Mieszkania jako lokata kapitału

"Znaczna część nieruchomości kupowana jest inwestycyjnie, co również wzmacnia presję na większą podaż mieszkań. Dotyczy to szczególnie większych aglomeracji. Zwroty z inwestycji w mieszkanie potrafią być wielokrotnie wyższe niż z lokaty bankowej, co dodatkowo wzmacnia zainteresowanie nabywców" - dodał.

Mało ofert terenów inwestycyjnych - zwłaszcza w największych miastach

Ekspert wskazał, że w ostatnich latach w Polsce widoczne jest stosunkowo nowe zjawisko – niska dostępność transakcyjna terenów inwestycyjnych.

REKLAMA

"Trend ten jest szczególnie widoczny w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach w największych miastach. Uzupełnianie banków ziemi staje się wyzwaniem dla deweloperów, a ta część rynku od kilku lat jest niezwykle konkurencyjna. Choć często dogodnie zlokalizowane grunty ze znaczącym potencjałem pozostają niezabudowane, to nie są one dostępne na rynku transakcyjnym" - poinformował Stojek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak dodał, brak podatku katastralnego od niewykorzystanych gruntów skutkuje ich spekulacyjnym „przetrzymywaniem” i wstrzymuje deweloperów od rozpoczynania nowych inwestycji zarazem zmuszając ich do poszukiwania działek w mniej atrakcyjnych lokalizacjach.

"Deweloperzy alarmują, że ograniczona dostępność działek inwestycyjnych oraz wydłużone procedury administracyjne, związane z procesem inwestycyjnym, mogą prowadzić do spadku podaży w przyszłości. Już w najbliższych latach zauważać będziemy mniejszą podaż na rynku mieszkaniowym" - poinformował ekspert Deloitte.

Wysoki popyt na grunty + niska podaż = wysokie ceny

"Sytuacja wysokiego popytu oraz niskiej podaży gruntów spowoduje presję na ceny gruntów w największych miastach. Wiele inwestycji mieszkaniowych powstawać będzie na miejscu starszych budynków, a rewitalizacja cieszyć się będzie coraz większym powodzeniem" - dodał.

REKLAMA

Trudności z dostępnością gruntów - jak wskazał - będą skłaniały deweloperów do zwiększania intensywności zabudowy, podejmowania aktywności w często zaskakujących, trudniejszych lokalizacjach (poprzemysłowych czy o skomplikowanym stanie prawnym), wcześniej odrzucanych.

Według danych JLL, w drugim kwartale średnie ceny nowo wprowadzonych na rynek mieszkań wyraźnie wzrosły kdk w większości głównych miast (z wyjątkiem Warszawy i Wrocławia). Najbardziej, o 14 proc., ceny wzrosły w Trójmieście. W Krakowie wzrost wyniósł 10 proc., a 7 proc. w Łodzi.

"Jest kilka przyczyn wzrostu cen mieszkań. Wśród nich można wymienić z jednej strony wzrost cen gruntów i kosztów budowy (koszty niektórych materiałów wzrosły nawet kilkukrotnie w ostatnim czasie), z drugiej strony bardzo duży popyt, w znaczącej części o charakterze inwestycyjnym, czy wręcz spekulacyjnym. Dla wielu inwestorów jest to również sposób zabezpieczenia wartości swoich kapitałów" - ocenił ekspert Deloitte.

Ceny mieszkań nadal powinny rosnąć, a szansą na wyhamowanie tego trendu jest wzrost stóp procentowych.

"Spodziewamy się dalszego wzrostu cen wynikającego m.in. z: wyższych kosztów budowy, spowolnienia procedur administracyjnych oraz nowych norm efektywności energetycznej budynków, które weszły w życie w styczniu. Jeżeli wzrosną stopy i zwiększy się atrakcyjność lokat bankowych i innych produktów inwestycyjnych, to jest szansa na wyhamowanie cen. Pojawiają się też pogłoski dotyczące obniżenia wkładu własnego przy inwestycjach mieszkaniowych – niestety nie powinniśmy liczyć na spadki cen mieszkań" - dodał.

Jego zdaniem, do wzrostu cen mieszkań może przyczynić się także dodatkowy popyt na mieszkania ze strony inwestorów, zainteresowanych tzw. najmem instytucjonalnym. (PAP Biznes)

sar/ ana/

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA