REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek budowlany: mała liczba pozwoleń na budowę

budowa. Fot. Fotolia
budowa. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku budowlanym niepokoi coraz mniejsza liczba wydawanych pozwoleń na budowę mieszkań i domów. W ciągu ostatniego roku deweloperzy oddali do użytku 57,5 tys. mieszkań, a ogółem na rynek trafiło 146,1 tys. lokali gotowych do zamieszkania.

REKLAMA

REKLAMA

Grudzień był szóstym z rzędu miesiącem, w którym deweloperzy rozpoczęli więcej budów niż w analogicznym miesiącu 2012 r. – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Zanim ktoś ogłosi początek budowlanej hossy należy jednak przypomnieć, jak wyglądał rynek nieruchomości w 2012 r. Firmy budujące mieszkania bardzo aktywnie działały przed wejściem w życie ustawy deweloperskiej (koniec kwietnia 2012 r.), potem zaś nastąpiło nienaturalne (choć spodziewane) spowolnienie. 3058 nowych lokali w grudniu to wprawdzie o 15,1 proc. więcej niż rok temu, ale jednocześnie o 45,2 proc. mniej niż w 2011 r. i o 39,8 proc. mniej niż w 2010 r.

Gdy spojrzymy na liczbę rozpoczętych przez deweloperów budów w całym 2013 r. (51,3 tys.), to jest to liczba o 16,4 proc. mniejsza niż w 2012 r. oraz o ok. 20 proc. mniejsza niż w 2010 i 2011 r. Lepiej niż deweloperzy radzą sobie w tych warunkach osoby indywidualne, które w minionym roku rozpoczęły 72,7 tys. budów, o 10 proc. mniej niż w 2012 r. Łącznie liczba rozpoczętych w 2013 r. budów wyniosła 127,4 tys., czyli o 13,3 proc. mniej niż rok wcześniej.

Mieszkania, których budowę rozpoczęto w ostatnich 12 miesiącach

Rozpoczęte budowy

Zmiana r/r

Zmiana m/m

127 392

-13,32%

+0,68%

Źródło: obliczenia Home Broker, na podst. danych GUS

Mniej pozwoleń na budowę mieszkań deweloperskich

REKLAMA

W 12-miesięcznym okresie zakończonym listopadem 2013 r. liczba wydanych pozwoleń na budowę była najniższa, co najmniej od czasów przed boomem nieruchomościowym z lat 2006-2008, i choć w grudniu nastąpiło lekkie odbicie (wzrost o 0,4 proc. do 138,7 tys.), nadal jednak jest to mało. W najbardziej aktywnym okresie boomu wydawano dwa razy więcej pozwoleń, a w 2012 r. było ich 165,3 tys. (spadek rok do roku wyniósł 18,5 proc.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto zwrócić uwagę, że bardziej spada liczba pozwoleń wydawanych deweloperom niż klientom indywidualnym. W ujęciu 12-miesięcznym spadek u deweloperów wyniósł rok do roku 26,2 proc., a wśród klientów indywidualnych było to 13,1 proc. Po bardzo słabym listopadzie, w którym wydanych pozwoleń było 9,3 tys., w grudniu liczba ta wzrosła do 12,4 tys., o prawie jedną trzecią. Było to jednocześnie o 4,6 proc. więcej niż w grudniu 2012 r.

Jednak w przypadku deweloperów brak nowych pozwoleń nie jest dużym problemem, bowiem w ostatnich kilku latach otrzymali oni ich sporo i teraz nie mają po prostu potrzeby ubiegać się o nowe (a decyzja o pozwoleniu na budowę ważna jest przez trzy lata). Należy jednak oczekiwać, że wkrótce liczba pozwoleń zacznie rosnąć, a to w związku z uaktywnieniem się deweloperów na polu zakupów działek, co jest związane m.in. z chęcią wprowadzenia do sprzedaży tanich mieszkań spełniających warunki programu Mieszkanie dla Młodych.

Mieszkania, na realizację których wydawano pozwolenia w ostatnich 12 miesiącach

Wydane pozwolenia

Zmiana r/r

Zmiana m/m

138 681

-18,52%

+0,39%

Źródło: obliczenia Home Broker, na podst. danych GUS

Spadek liczby mieszkań oddawanych do użytku

Po ponadrocznym okresie stabilizacji, spadać zaczęła liczba mieszkań oddanych do użytkowania. Od września 2012 r. do października 2013 r. liczba mieszkań oddanych do użytkowania w ostatnich 12 miesiącach mieściła się w przedziale 149-154 tys. Był to efekt sporej liczby budów rozpoczynanych w 2011 i 2012 r. W ostatnich dwóch miesiącach liczba ta spadała, w całym 2013 r. oddanych mieszkań było 146,1 tys., o 4,2 proc. mniej niż w 2012 r. Warto zaznaczyć, że spadek ten jest spowodowany głównie przez wynik deweloperów, którzy oddali o 5,7 proc. mniej mieszkań niż rok wcześniej. Na razie jednak spadek liczby oddanych mieszkań jest niewielki, z większym spadkiem możemy zetknąć się za kilka miesięcy, gdy końca dobiegną budowy rozpoczynane w 2012 r.

W samym grudniu liczba oddanych do użytkowania mieszkań była największa w całym roku i wyniosła 16,5 tys., w stosunku do listopada oznacza to wzrost o 27,1 proc. Nie jest to jednak symptom ożywienia na rynku, a w dużej mierze wynik tego, że deweloperom do wyniku finansowego liczą się tylko mieszkania oddane do użytkowania, w grudniu następuje więc mobilizacja.

Mieszkania oddane do użytkowania w ostatnich 12 miesiącach

Oddane mieszkania

Zmiana r/r

Zmiana m/m

146 122

-4,2%

-0,88%

Źródło: obliczenia Home Broker, na podst. danych GUS

Zobacz także: Polskie mieszkania nie dorównują eurpejskim standardom

Zobacz także:  Zmiany w prawie nieruchomości od 2014 roku

Źródło: Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA