REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek budowlany: mała liczba pozwoleń na budowę

budowa. Fot. Fotolia
budowa. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku budowlanym niepokoi coraz mniejsza liczba wydawanych pozwoleń na budowę mieszkań i domów. W ciągu ostatniego roku deweloperzy oddali do użytku 57,5 tys. mieszkań, a ogółem na rynek trafiło 146,1 tys. lokali gotowych do zamieszkania.

REKLAMA

REKLAMA

Grudzień był szóstym z rzędu miesiącem, w którym deweloperzy rozpoczęli więcej budów niż w analogicznym miesiącu 2012 r. – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Zanim ktoś ogłosi początek budowlanej hossy należy jednak przypomnieć, jak wyglądał rynek nieruchomości w 2012 r. Firmy budujące mieszkania bardzo aktywnie działały przed wejściem w życie ustawy deweloperskiej (koniec kwietnia 2012 r.), potem zaś nastąpiło nienaturalne (choć spodziewane) spowolnienie. 3058 nowych lokali w grudniu to wprawdzie o 15,1 proc. więcej niż rok temu, ale jednocześnie o 45,2 proc. mniej niż w 2011 r. i o 39,8 proc. mniej niż w 2010 r.

Gdy spojrzymy na liczbę rozpoczętych przez deweloperów budów w całym 2013 r. (51,3 tys.), to jest to liczba o 16,4 proc. mniejsza niż w 2012 r. oraz o ok. 20 proc. mniejsza niż w 2010 i 2011 r. Lepiej niż deweloperzy radzą sobie w tych warunkach osoby indywidualne, które w minionym roku rozpoczęły 72,7 tys. budów, o 10 proc. mniej niż w 2012 r. Łącznie liczba rozpoczętych w 2013 r. budów wyniosła 127,4 tys., czyli o 13,3 proc. mniej niż rok wcześniej.

Mieszkania, których budowę rozpoczęto w ostatnich 12 miesiącach

Rozpoczęte budowy

Zmiana r/r

Zmiana m/m

127 392

-13,32%

+0,68%

Źródło: obliczenia Home Broker, na podst. danych GUS

Mniej pozwoleń na budowę mieszkań deweloperskich

REKLAMA

W 12-miesięcznym okresie zakończonym listopadem 2013 r. liczba wydanych pozwoleń na budowę była najniższa, co najmniej od czasów przed boomem nieruchomościowym z lat 2006-2008, i choć w grudniu nastąpiło lekkie odbicie (wzrost o 0,4 proc. do 138,7 tys.), nadal jednak jest to mało. W najbardziej aktywnym okresie boomu wydawano dwa razy więcej pozwoleń, a w 2012 r. było ich 165,3 tys. (spadek rok do roku wyniósł 18,5 proc.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto zwrócić uwagę, że bardziej spada liczba pozwoleń wydawanych deweloperom niż klientom indywidualnym. W ujęciu 12-miesięcznym spadek u deweloperów wyniósł rok do roku 26,2 proc., a wśród klientów indywidualnych było to 13,1 proc. Po bardzo słabym listopadzie, w którym wydanych pozwoleń było 9,3 tys., w grudniu liczba ta wzrosła do 12,4 tys., o prawie jedną trzecią. Było to jednocześnie o 4,6 proc. więcej niż w grudniu 2012 r.

Jednak w przypadku deweloperów brak nowych pozwoleń nie jest dużym problemem, bowiem w ostatnich kilku latach otrzymali oni ich sporo i teraz nie mają po prostu potrzeby ubiegać się o nowe (a decyzja o pozwoleniu na budowę ważna jest przez trzy lata). Należy jednak oczekiwać, że wkrótce liczba pozwoleń zacznie rosnąć, a to w związku z uaktywnieniem się deweloperów na polu zakupów działek, co jest związane m.in. z chęcią wprowadzenia do sprzedaży tanich mieszkań spełniających warunki programu Mieszkanie dla Młodych.

Mieszkania, na realizację których wydawano pozwolenia w ostatnich 12 miesiącach

Wydane pozwolenia

Zmiana r/r

Zmiana m/m

138 681

-18,52%

+0,39%

Źródło: obliczenia Home Broker, na podst. danych GUS

Spadek liczby mieszkań oddawanych do użytku

Po ponadrocznym okresie stabilizacji, spadać zaczęła liczba mieszkań oddanych do użytkowania. Od września 2012 r. do października 2013 r. liczba mieszkań oddanych do użytkowania w ostatnich 12 miesiącach mieściła się w przedziale 149-154 tys. Był to efekt sporej liczby budów rozpoczynanych w 2011 i 2012 r. W ostatnich dwóch miesiącach liczba ta spadała, w całym 2013 r. oddanych mieszkań było 146,1 tys., o 4,2 proc. mniej niż w 2012 r. Warto zaznaczyć, że spadek ten jest spowodowany głównie przez wynik deweloperów, którzy oddali o 5,7 proc. mniej mieszkań niż rok wcześniej. Na razie jednak spadek liczby oddanych mieszkań jest niewielki, z większym spadkiem możemy zetknąć się za kilka miesięcy, gdy końca dobiegną budowy rozpoczynane w 2012 r.

W samym grudniu liczba oddanych do użytkowania mieszkań była największa w całym roku i wyniosła 16,5 tys., w stosunku do listopada oznacza to wzrost o 27,1 proc. Nie jest to jednak symptom ożywienia na rynku, a w dużej mierze wynik tego, że deweloperom do wyniku finansowego liczą się tylko mieszkania oddane do użytkowania, w grudniu następuje więc mobilizacja.

Mieszkania oddane do użytkowania w ostatnich 12 miesiącach

Oddane mieszkania

Zmiana r/r

Zmiana m/m

146 122

-4,2%

-0,88%

Źródło: obliczenia Home Broker, na podst. danych GUS

Zobacz także: Polskie mieszkania nie dorównują eurpejskim standardom

Zobacz także:  Zmiany w prawie nieruchomości od 2014 roku

Źródło: Home Broker

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

REKLAMA

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA

Ceny mieszkań w marcu 2025 r. w największych miastach w Polsce [rynek wtórny]. W których dzielnicach jest taniej, a w których drożej?

Ile kosztują mieszkania używane (tzw. rynek wtórny) w marcu 2025 r. w największych miastach Polski? W których dzielnicach tych miast jest taniej, a w których drożej? Przedstawiamy raport przygotowany przez ekspertów Rankomat.pl i Rentier.io, który obejmuje dzielnice Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Katowic, Gdańska i Gdyni. Aktualne stawki to mediany cen ofertowych i dotyczą okresu między grudniem 2024 a lutym 2025 roku. Ceny te zostały zestawione z okresem poprzednim listopad 2024 - styczeń 2025 roku.

To już pewne, będzie wyższa premia za oszczędzanie na koncie mieszkaniowym, ile wyniesie

We wtorek 18.03.2025 r. rząd zdecydował o korzystniejszych niż do tej pory formach wspierania osób kupujących pierwsze mieszkanie. Pakiet korzystnych z mian dotyczy między innymi oszczędzania na Koncie Mieszkaniowym, które jest wstępem do kolejne wsparcia przy zakupie mieszkania.

REKLAMA