REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

„Mieszkanie dla Młodych” – istotne zmiany

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

„Mieszkanie dla Młodych” planowo ma zacząć działać w 2014 roku, tymczasem rząd nadal pracuje nad ostatecznym kształtem ustawy. Istotną zmianą w projekcie ustawy ma być zwrot osobom fizycznym niektórych wydatków poniesionych w związku z budową pierwszego własnego mieszkania. Jak dokładnie będzie wyglądało „Mieszkanie dla Młodych” w 2014 roku?

Istotne zmiany wprowadziła do projektu „Mieszkanie dla Młodych” sejmowa podkomisja. Między innymi przewiduje dopłaty dla osób, które kupują dom jednorodzinny po raz pierwszy, a także możliwość zwrotu części wydatków, które poniesiono na zakup materiałów budowlanych przez osoby fizyczne właśnie w związku z budową pierwszego mieszkania – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Sejmowa podkomisja infrastruktury przyjęła projekt, który przewiduje pomoc państwa w zakupie pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Dopłaty mają być przeznaczone dla małżonków, osób samotnie wychowujących dzieci, a także singli.

Zobacz także: Dopłaty do domów energooszczędnych – nie dla Wrocławia?

Zwrot części wydatków na materiały budowlane

Projekt przyjęty przez podkomisję, oprócz uchylenia ustawy z 29 sierpnia 2005 roku, o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkalnym, przewiduje także zwrot osobom fizycznym niektórych wydatków poniesionych w związku z budową pierwszego własnego mieszkania. Zgodnie z nim, osoba fizyczna będzie miała prawo ubiegać się o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Kto dostanie zwrot?

Zwrotowi będą podlegały koszty poniesione na budowę domu jednorodzinnego, nadbudowę albo rozbudowę budynku na cele mieszkalne czy przebudowę budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne w wyniku których powstał lokal mieszkalny. Te inwestycje muszą być realizowane po 1 stycznia 2014 roku, a także powierzchnia użytkowa mieszkania albo domu jednorodzinnego nie przekraczała 75 m kw. i 100 m kw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Dwupoziomowe mieszkania na rynku nieruchomości


Kolejnym warunkiem jest, by osoba fizyczna do końca roku kalendarzowego, w którym zostało wydane pozwolenie na budowę mieszkania albo domu jednorodzinnego, nie mogła ukończyć 36 lat. Osoba fizyczna, do dnia złożenia wniosku, nie może być właścicielem innego budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, a także nie może przysługiwać jej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny – zaznacza Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Czy to jest dobry czas na budowę domu?

Kwota zwrotu części wydatków na materiały budowlane będzie ustalana na podstawie faktury. Kwota zwrotu dla stawki 22% ma być równa 68,18% kwoty VAT wynikającej z faktur, nie więcej jednak niż 12,295% kwoty stanowiącej iloczyn 70 m kw. powierzchni użytkowej i ceny 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych, ostatnio ogłoszonej przed kwartałem złożenia wniosku o dokonanie zwrotu.

Gdy stawka VAT wynosi więcej niż 22%, kwota zwrotu będzie równa odpowiednio:

1) 65,22% – dla stawki 23%,

2) 62,50% – dla stawki 24%,

3) 60% – dla stawki 25%

– kwoty VAT wynikającej z faktur.

Osoba fizyczna będzie musiała złożyć wniosek w urzędzie skarbowym i na tej podstawie będzie dokonywany zwrot wydatków.

Zobacz także: W jakich warunkach mieszkają Polacy?


Inne rozwiązania

Według projektu dofinansowanie wkładu własnego w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” będzie mogło być udzielone jeśli:

– wniosek zostanie złożony przez nabywcę najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym ukończył 35 lat.

– do chwili nabycia mieszkania nie był właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, osobą której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, lub też właścicielem, lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.

Zobacz także: Jaką powierzchnię mieszkania Polacy wybierają najczęściej?

Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com, wylicza, że dofinansowanie wkładu własnego będzie mogło być udzielone w odniesieniu do mieszkania,  jeżeli:

– mieszkanie służy zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych nabywcy i zostało po raz pierwszy zasiedlone przez nabywcę;

– powierzchnia użytkowa mieszkania nie przekracza odpowiednio 75 mkw. dla lokalu mieszkalnego i 100 m kw. dla domu jednorodzinnego;  

– cena zakupu mieszkania nie przekracza kwoty stanowiącej iloczyn współczynnika 1,1 oraz powierzchni użytkowej mieszkania i średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, obowiązującego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie;

– mieszkanie jest położone na terytorium Polski.

REKLAMA

Wsparcie finansowe będzie udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków Funduszu Dopłat na wniosek nabywcy. Wniosek będzie można złożyć do 30 września 2018 roku, za pośrednictwem instytucji kredytującej, wraz z wnioskiem o udzielenie kredytu.

Nabywca będzie musiał zwrócić część uzyskanego finansowego wsparcia od Funduszu Dopłat jeśli w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania np. sprzeda mieszkanie, wynajmie, użyczy innej osobie, uzyska prawo własności lub współwłasności innego mieszkania – podsumowuje Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Kupować mieszkanie czy czekać?

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA