REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

„Mieszkanie dla Młodych” – istotne zmiany

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

„Mieszkanie dla Młodych” planowo ma zacząć działać w 2014 roku, tymczasem rząd nadal pracuje nad ostatecznym kształtem ustawy. Istotną zmianą w projekcie ustawy ma być zwrot osobom fizycznym niektórych wydatków poniesionych w związku z budową pierwszego własnego mieszkania. Jak dokładnie będzie wyglądało „Mieszkanie dla Młodych” w 2014 roku?

Istotne zmiany wprowadziła do projektu „Mieszkanie dla Młodych” sejmowa podkomisja. Między innymi przewiduje dopłaty dla osób, które kupują dom jednorodzinny po raz pierwszy, a także możliwość zwrotu części wydatków, które poniesiono na zakup materiałów budowlanych przez osoby fizyczne właśnie w związku z budową pierwszego mieszkania – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Sejmowa podkomisja infrastruktury przyjęła projekt, który przewiduje pomoc państwa w zakupie pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Dopłaty mają być przeznaczone dla małżonków, osób samotnie wychowujących dzieci, a także singli.

Zobacz także: Dopłaty do domów energooszczędnych – nie dla Wrocławia?

Zwrot części wydatków na materiały budowlane

Projekt przyjęty przez podkomisję, oprócz uchylenia ustawy z 29 sierpnia 2005 roku, o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkalnym, przewiduje także zwrot osobom fizycznym niektórych wydatków poniesionych w związku z budową pierwszego własnego mieszkania. Zgodnie z nim, osoba fizyczna będzie miała prawo ubiegać się o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Kto dostanie zwrot?

Zwrotowi będą podlegały koszty poniesione na budowę domu jednorodzinnego, nadbudowę albo rozbudowę budynku na cele mieszkalne czy przebudowę budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne w wyniku których powstał lokal mieszkalny. Te inwestycje muszą być realizowane po 1 stycznia 2014 roku, a także powierzchnia użytkowa mieszkania albo domu jednorodzinnego nie przekraczała 75 m kw. i 100 m kw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Dwupoziomowe mieszkania na rynku nieruchomości


Kolejnym warunkiem jest, by osoba fizyczna do końca roku kalendarzowego, w którym zostało wydane pozwolenie na budowę mieszkania albo domu jednorodzinnego, nie mogła ukończyć 36 lat. Osoba fizyczna, do dnia złożenia wniosku, nie może być właścicielem innego budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, a także nie może przysługiwać jej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny – zaznacza Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Czy to jest dobry czas na budowę domu?

Kwota zwrotu części wydatków na materiały budowlane będzie ustalana na podstawie faktury. Kwota zwrotu dla stawki 22% ma być równa 68,18% kwoty VAT wynikającej z faktur, nie więcej jednak niż 12,295% kwoty stanowiącej iloczyn 70 m kw. powierzchni użytkowej i ceny 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych, ostatnio ogłoszonej przed kwartałem złożenia wniosku o dokonanie zwrotu.

Gdy stawka VAT wynosi więcej niż 22%, kwota zwrotu będzie równa odpowiednio:

1) 65,22% – dla stawki 23%,

2) 62,50% – dla stawki 24%,

3) 60% – dla stawki 25%

– kwoty VAT wynikającej z faktur.

Osoba fizyczna będzie musiała złożyć wniosek w urzędzie skarbowym i na tej podstawie będzie dokonywany zwrot wydatków.

Zobacz także: W jakich warunkach mieszkają Polacy?


Inne rozwiązania

Według projektu dofinansowanie wkładu własnego w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” będzie mogło być udzielone jeśli:

– wniosek zostanie złożony przez nabywcę najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym ukończył 35 lat.

– do chwili nabycia mieszkania nie był właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, osobą której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, lub też właścicielem, lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.

Zobacz także: Jaką powierzchnię mieszkania Polacy wybierają najczęściej?

Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com, wylicza, że dofinansowanie wkładu własnego będzie mogło być udzielone w odniesieniu do mieszkania,  jeżeli:

– mieszkanie służy zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych nabywcy i zostało po raz pierwszy zasiedlone przez nabywcę;

– powierzchnia użytkowa mieszkania nie przekracza odpowiednio 75 mkw. dla lokalu mieszkalnego i 100 m kw. dla domu jednorodzinnego;  

– cena zakupu mieszkania nie przekracza kwoty stanowiącej iloczyn współczynnika 1,1 oraz powierzchni użytkowej mieszkania i średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, obowiązującego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie;

– mieszkanie jest położone na terytorium Polski.

REKLAMA

Wsparcie finansowe będzie udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków Funduszu Dopłat na wniosek nabywcy. Wniosek będzie można złożyć do 30 września 2018 roku, za pośrednictwem instytucji kredytującej, wraz z wnioskiem o udzielenie kredytu.

Nabywca będzie musiał zwrócić część uzyskanego finansowego wsparcia od Funduszu Dopłat jeśli w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania np. sprzeda mieszkanie, wynajmie, użyczy innej osobie, uzyska prawo własności lub współwłasności innego mieszkania – podsumowuje Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Kupować mieszkanie czy czekać?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

REKLAMA

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

Kredyt na start przesunięty. Co z rynkiem mieszkaniowym?

Program rządowy "Kredyt na strat" został przesunięty na przyszły rok. Jak oceniają tę sytuację deweloperzy mieszkaniowi? 

Nadchodzą zmiany w opodatkowaniu nieruchomości - nowe definicje budynków i budowli

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatkach lokalnych, który wprowadza istotne zmiany w definicjach "budynku" i "budowli". Nowe przepisy, które mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku, mają na celu doprecyzowanie i ujednolicenie zasad opodatkowania nieruchomości.

Schron lub miejsce doraźnego schronienia pod każdym nowym blokiem? Deweloperzy: ceny wzrosną o kilkaset złotych na 1 metrze kw.

Jest całkiem możliwe, że w tzw. ustawie schronowej (ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej), nad projektem której toczą się właśnie prace legislacyjne, zostanie wprowadzony obowiązek, że każda inwestycja wielorodzinna będzie musiała 
posiadać w garażach podziemnych miejsca doraźnego schronieniach. W takim przypadku - zdaniem deweloperów - wzrost ceny metra kwadratowego nowych mieszkań będzie sięgać kilkuset złotych. Realizacja inwestycji budowlanej, którą w drodze decyzji administracyjnej trzeba będzie wyposażyć w schrony, będzie o 30 proc. droższe niż standardowego projektu. Tak wynika z szacunków Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

REKLAMA

Mieszkania ze wspomaganiem dla osób starszych na terenach pogórniczych

Mieszkania ze wspomaganiem dla osób starszych na terenach pogórniczych. To pomysł ministerstwa ds. polityki senioralnej. Budowę zapowiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, trwają prace nad odpowiednim programem.

Do końca 2025 r. każda gmina przygotuje plan ogólny zagospodarowania przestrzennego. Są na to środki z KPO

Każda gmina będzie musiała przygotować i uchwalić plan ogólny zagospodarowania przestrzennego. Na ich przygotowanie zarezerwowano 870 mln zł w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności - poinformował wiceminister rozwoju i technologii Waldemar Sługocki.

REKLAMA