REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zakup mieszkania: loggia i taras zamiast ogrodu

taras, meble, kolory, balkon Fot. Fotolia
taras, meble, kolory, balkon Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kupując nieruchomość, zamiast domu z ogrodem możemy wybrać mieszkanie z balkonem lub loggią. Balkon i loggia coraz częściej stają się świetną namiastką ogrodu w dużych miastach.

REKLAMA

Nie wszyscy jednak doceniają potencjał jaki tkwi w balkonach, zamieniając je w przydomowe „składziki” z rowerami i innymi rzeczami, które nie mieszczą się w pomieszczeniach.  Tymczasem dla wielu mieszkańców dużych miast to właśnie loggia, balkon czy taras stają się przydomową enklawą zieleni.

Balkon, loggia i taras – różnice?

Wbrew pozorom to bardzo ważne pytanie, gdyż różnice pomiędzy nimi są znaczące. Tkwią głównie w konstrukcji i powierzchni tych elementów architektonicznych

- Balkon jest otwartą przestrzenią na zewnątrz budynku i stanowi samodzielną, nadwieszoną platformę dołączoną do ściany domu. Loggia natomiast jest wnęką w zewnętrznej płaszczyźnie budynku, zadaszoną i otwartą na zewnątrz. Taras zaś stanowi poziomą powierzchnię umieszczoną na wysokości parteru, pięter bądź dachu. Powinien mieć posadzki odporne na czynniki atmosferyczne i być ogrodzony balustradą tłumaczy Marcin Witkowski, dyrektor regionalny SAP-PROPERTY.

Zobacz także:  Balkon namiastką ogrodu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla potencjalnego kupca nieruchomości konstrukcja tych elementów architektonicznych nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Kluczowa, a zarazem najbardziej odczuwalna dla mieszkańców lokalu jest powierzchnia, którą może zaoferować taras balon czy loggia. To właśnie ona często decyduje o wyborze konkretnego mieszkania.

Co wybrać: mieszkanie z tarasem czy balkonem?

REKLAMA

Poszukując nieruchomości do kupna należy zastanowić się, które spośród rozwiązań nam najbardziej odpowiada, albowiem stanowią one dodatkową powierzchnię przynależną do naszego lokalu. Tworząc swoją przydomową enklawę zieleni pamiętajmy, by ta strefa była jak największa. Jednakże powierzchnia jest tylko jednym z elementów, który decyduje o wyborze

Bez względu na to czy wybierzemy lokal z  balkonem czy tarasem powinniśmy zwrócić uwagę na położenie mieszkania względem stron świata, odległości od ruchliwej drogi, czy zieleni za oknem. Oczywiście widok na panoramę miasta może dodatkowo podnieść wartość nieruchomości – mówi Marcin Witkowski.

Warto więc już na etapie zakupu nieruchomości pomyśleć jak chcemy wykorzystać ten dodatkowy metraż na zewnątrz budynku. Można tam bowiem zrobić nasz letni salon albo mieć tylko miejsce do czytania książek w promieniach słońca.

Balkon zamiast ogrodu

Ciepłe promienie letniego słońca sprawiły, że wiele z tarasów i balkonów się zazieleniło. Donice pełne kolorowych kwiatów pojawiają się na parapetach okiennych w mieszkaniach, tworząc tym samym bajeczne kompozycje. Nawet niewielki balkon może stać się naszym prywatnym ogrodem botanicznym. Są miasta, takie jak Poznań, które doceniają mieszkańców tworzących tego typu  „wiszące ogrody”. W stolicy Wielkopolski, w tym roku, odbywa się jubileuszowy - XX konkurs „Zielony Poznań”, w którym nagradzani są między innymi posiadacze pięknie ukwieconego balkonu.  Widać, że poznaniacy chcą, aby ich miasto było zielone, gdyż rokrocznie swe uczestnictwo w konkursie zgłasza coraz więcej osób.

Zobacz także:  Najlepsze kwiaty na balkon

Zobacz także:  Czy wiesz jak wybrać kwiaty na balkon?

Zarówno tarasy jak i balkony są używane do podobnych celów. Oba typy mają za zadanie dodać mieszkańcom użytkowej przestrzeni na zewnątrz nieruchomości. Zagospodarowując więc swój balkon warto pomyśleć o zasadzeniu  pelargonii, surfinii czy fuksji, tak by ożywić miejską przestrzeń.

Autor: Marcin Witkowski, dyrektor regionalny SAP-PROPERTY

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

REKLAMA

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Komunikat Prezesa GUS: Wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. GUS rozesłał komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określający wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa.

Innowacyjne rozwiązania w budowie osiedli w dobie zmian klimatycznych

Jakie innowacyjne rozwiązania w nowych inwestycjach mieszkaniowych pomagają radzić sobie z ulewami i podtopieniami? Jak skutecznie zarządzać wodami opadowymi w miastach, by minimalizować wpływ zmian klimatycznych? Jakie zmiany w budownictwie oraz wykorzystanie nowych technologii mogą uczynić miasta bardziej odpornymi na ekstremalne zjawiska pogodowe?

REKLAMA

Sprzedający mieszkania w końcu spuszczają z ceny? Co wynika z analizy rynku wtórnego w grudniu

Pewne jest, że mieszkania oferowany do sprzedaży na rynku wtórnym przestały już mocno drożeć. Trudno jednak mówić już o nowym trendzie cenowym. Tym bardziej, że pod koniec roku oferta mieszkań wystawionych na sprzedaż wyraźnie się skurczyła.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży domu lub mieszkania u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży domu lub mieszkania, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – w pełni zabezpieczała ona interes sprzedającego? 

REKLAMA