REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Spadają ceny mieszkań w całej Polsce – sprawdź, gdzie najbardziej

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ceny mieszkań spadają w całej Polsce, największe obniżki odnotowano w najlepszych lokalizacjach dużych miast. Jednak spadają głównie ceny mieszkań z rynku pierwotnego. Najbardziej spadły ceny mieszkań w Gdańsku, bo aż o 22,5 proc. Gdzie jeszcze można kupić tańsze mieszkanie?

– Najdroższe lokalizacje, wcześniej najpewniej opierające się korekcie cenowej, najbardziej staniały w Krakowie i Gdańsku – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

W stolicy Małopolski procentowo największe zniżki stały się udziałem Starego Miasta i Zwierzyńca. W Gdańsku, w którym ceny ofertowe w ciągu roku zniżkowały o 8,6 proc., podobny los dotyczył cen ofertowych Śródmieścia i Oliwy. Natomiast symboliczne, nie przekraczające 2 proc. spadki zanotowały w tych miastach lokalizacje popularne, peryferyjne, z cenami na najbardziej dostępnym poziomie.

Zobacz także: Spadek cen mieszkań – co wybrać: nowe czy używane?

REKLAMA

– We Wrocławiu, gdzie ceny ofertowe na mieszkaniowym rynku pierwotnym obsunęły się pomiędzy pierwszymi kwartałami ubiegłego i bieżącego roku o 10,3 proc., najbardziej potaniało Psie Pole i Fabryczna (odpowiednio o 13,9 i 9,8 proc.), lokalizacje nie najdroższe, ale około centralne – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com. – Natomiast ceny w stolicy Dolnego Śląska trzymają mieszkania na Starym Mieście, gdzie oferta jest ograniczona, a stawki jak na taką lokalizację raczej mało wygórowane – podkreśla analityk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poznań natomiast jest miastem, w którym ogólnie przecena mieszkań deweloperskich najbardziej wytraca impet w ostatnich miesiącach. Wyniosła ona tu niespełna 5 proc., a więc niewiele w odniesieniu do innych głównych miast Polski. Jeżyce z dwucyfrową przeceną lokali z pierwszej ręki są tylko wyjątkiem potwierdzającym tę regułę. Jest bardzo prawdopodobne, że poznańska lokalizacja będzie pierwszą w kraju, gdzie spadki cen mieszkań wyczerpią całkowicie swój potencjał.

Zobacz także: Deweloperzy nadal stosują niedozwolone klauzule umowne

– Wyraźnie więc widać, że deweloperzy coraz mniej chętnie korygują w dół swoje cenniki w przypadku inwestycji realizowanych w mniej eksponowanych, popularnych  lokalizacjach. Są to ceny ofertowe, od których wciąż można jeszcze wywalczyć mniejszy czy większy rabat, ale mimo wszystko cennik podstawowy jest głównym narzędziem walki konkurencyjnej firm deweloperskich. Skoro więc ceny ofertowe mieszkań z segmentu popularnego tracą potencjał spadkowy, to być może oznacza, że „wojna cenowa” powoli przechodzi do historii, a ceny mieszkań z popularnej półki z trendu spadkowego wchodzą w okres stabilizacji. Regułę tę potwierdza przykład kilku głównych miast Polski, w tym samej Warszawy, a więc można to uznać za wiarygodny sygnał zbliżania się dużymi krokami krajowej mieszkaniówki do koniunkturalnego dołka – podsumowuje Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Mieszkanie z dofinansowaniem od 2014 – opłaca się czekać?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny mieszkań 2025: Dla singla, pary, rodziny. Będzie drożej, taniej, czy bez większych zmian? [prognoza]

Ceny mieszkań w Polsce od lat stale i konsekwentnie rosną, ale ten wzrost ten nie jest równomierny. Wpływa na niego wiele czynników – niektóre z nich przewidzieć łatwo, inne trudniej. Od kilku miesięcy rynek nieruchomości cechuje stabilizacja. Czy tak będzie także w 2025 roku? Z jakimi wydatkami muszą liczyć się single, pary, a także większe rodziny, planujący zakup nowego „M” w najbliżej przyszłości i co ostatecznie może wpłynąć na te stawki? Sprawdziliśmy.

Świąteczne promocje u deweloperów. Można liczyć na duże rabaty i atrakcyjne bonusy przy zakupie mieszkania

Świąteczne promocje u deweloperów. Jakie bonusy przygotowali deweloperzy dla swoich klientów? Czy kupując mieszkanie na koniec roku można liczyć na duży rabat? Duża podaż mieszkań to szansa na atrakcyjny zakup. 

Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

REKLAMA

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA