Mieszkania z wielkiej płyty – ile jeszcze w nich pomieszkamy?
REKLAMA
REKLAMA
Komisja Infrastruktury skierowała dezyderat do Prezesa Rady Ministrów, w którym zwraca uwagę na potrzebę zbadania stanu technicznego obiektów z wielkiej płyty, ich rewitalizacji i sposobów finansowania programów umożliwiające osiągnięcie tych celów. Komisja wskazuje, że sprawa mieszkań z wielkiej płyty została zepchnięta na drugi plan.
REKLAMA
Określenie przybliżonej używalności mieszkań z wielkiej płyty wymaga sprawdzenia stanu technicznego budynków. W szczególności należy przyjrzeć się połączeniom elementów ściennych i stropowych, które w czasie budowy były spawane i później betonowane. Z tego powodu Komisja Infrastruktury wskazuje na konieczność stworzenia programów umożliwiających bezinwazyjne sprawdzenie stanu technicznego budynków z wielkiej płyty z uwzględnieniem możliwości budżetu państwa – warto również rozważyć możliwość współfinansowania z funduszy europejskich.
Zobacz także: Preferencje klientów przy zakupie mieszkania
REKLAMA
Oprócz określenia stanu technicznego budynków z wielkiej płyty równie istotna jest także ich rewitalizacja. Takie programy zostały zrealizowane już w Szwajcarii, Francji, w Skandynawii i w Niemczech. Mieszkania z wielkiej płyty w tych państwach zostały wzięte pod lupę, osiedla zostały przeorganizowane i przebudowane, a najwyższe kondygnacje zostały zdemontowane.
Podjęcie kroków w sprawie mieszkań z wielkiej płyty pozwoli na uniknięcie za kilka lat problemów na dużą skalę. Bierność może zaowocować koniecznością zapewnienia 11 milinom Polaków lokali zastępczych.
Zobacz także: Rynek wtórny a pierwotny: ceny mieszkań
REKLAMA
REKLAMA