Warsaw Spire – kolejna inwestycja w Warszawie
REKLAMA
REKLAMA
Całkowita powierzchnia biurowa oferowana przez Warsaw Spie to 100 000 m2. Na 49 kondygnacjach głównego budynku znajdzie się ok. 60 000 m2 powierzchni biurowej. Dwa niższe, 15-piętrowe budynki zaoferują powierzchnię ok. 20 000 m2 każdy. Powierzchnia typowego piętra w kompleksie wynosi od 1 300 m2 do 1 700 m2. Dzięki ograniczeniu elementów strukturalnych do minimum dowolność w kształtowaniu przestrzeni wewnątrz budynku jest niemal nieograniczona, nie tylko w zakresie jednego piętra, ale również pomiędzy nimi. Dodatkowym atutem projektu będą pionierskie rozwiązania technologiczne, do tej pory nie stosowane w inwestycjach powstających w Polsce takie jak na przykład system wind double deck. Pomiędzy budynkami Warsaw Spire znajdzie się otwarta, dostępna dla wszystkich przestrzeń miejska. Plac wypełnią elementy małej architektury, zieleń i fontanny. Dzięki przeznaczeniu parterów budynków na restauracje, kawiarnie oraz sklepy kompleks będzie tętnił życiem także po godzinach pracy biur i stanie się miejscem spotkań mieszkańców Warszawy.
REKLAMA
Warsaw Spire - wizualizacja. Fot. Ghelamco Poland
Kompleks Warsaw Spire reprezentuje również wysoki standard ekologiczny. Inwestycja została zaprojektowana i powstaje zgodnie z wytycznymi ekologicznego certyfikatu BREEAM.
Inwestycja powstaje w jednym z najdynamiczniej zmieniających się aktualnie obszarów Warszawy, gdzie powstaje druga linia metra oraz liczne inwestycje mieszkaniowe i biurowe. W rejonie, w którym powstaje Warsaw Spire, istnieje obecnie około 220 000 m2 powierzchni biurowej. Projekt Ghelamco dostarczy kolejne 100 000 m2.
Autorem projektu jest belgijska pracownia architektoniczna M. & J-M. Jaspers – J. Eyers&Partners we współpracy z Polsko Belgijską Pracownią Architektoniczną Projekt.
Frontex – pierwszy najemca
Pierwszym najemcą kompleksu jest Europejska Agencja Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich Unii Europejskiej „Frontex”, która wynajęła około 14 600 m2 powierzchni w budynku B. Frontex zajmie piętra górne budynku – od 5 do 14 i rozpocznie adaptację swojej powierzchni biurowej już we wrześniu 2014 roku. Umowa najmu została podpisana na 10 lat.
Realizacja projektu
Prace na działce Warsaw Spire rozpoczęły się w połowie 2011 roku. Pierwszy etap prac trwał osiem miesięcy i polegał na wykonaniu najgłębszej zrealizowanej dotychczas w Polsce ściany szczelinowej o głębokości 55 metrów odpowiadającej 20 piętrom budynku mieszkalnego.
Zobacz także: Warsaw Spire – neomodernistyczny wieżowiec: GALERIA
W związku z budową ściany szczelinowej o szerokości 80 cm, umożliwiającej odpowiednią stabilność ścian wykopu pod poziomy podziemne parkingów, do zabetonowania 501 metrów bieżących szczeliny zużyto 21 000 m3 betonu, czyli ponad 2 400 gruszek. Taka objętość wypełniłaby około 8 basenów olimpijskich takich jak np. „Warszawianka”.
Warsaw Spire - budowa. Fot. Ghelamco Poland
Równie imponujące są ilości materiałów, które zostaną wykorzystane w dalszej części prac:
- Objętość wykopu pod projekt Warsaw Spire (230 000 m3) porównywalna jest z kubaturą Zamku w Malborku (250 000 m3)
- Ponad 140 000 m3 betonu, który zostanie wykorzystany podczas realizacji projektu wypełniłoby prawie dwa Lotniska Chopina na warszawskim Okęciu
- 9 500 ton stali zbrojeniowej to waga porównywalna do 50 samolotów Boeing 747
- 1 100 ton, czyli wartość wykorzystanej stali sprężającej, to waga 6 płetwali błękitnych – największych zwierząt na ziemi
- Waga stali konstrukcyjnej – 1 400 ton jest zbliżona do wagi 6 pociągów Metropolis warszawskiego metra wypełnionych pasażerami w godzinach szczytu
Zobacz także: Rośnie liczba galerii handlowych w małych miastach
Źródło: Ghelamco Poland
REKLAMA
REKLAMA