REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak odebrać balkon i taras od dewelopera?

Nieruchomość Fot. Dolcan
Nieruchomość Fot. Dolcan
Dolcan

REKLAMA

REKLAMA

Wiele się mówi o tym na co trzeba zwrócić uwagę przy odbiorze technicznym mieszkania od dewelopera. Natomiast często pomija się kwestię prawidłowego odbioru balkonu lub tarasu dołączonego do mieszkania. Przeczytaj, co jest ważne w tym przypadku.

W czasie odbioru mieszkania należy zgłosić wszystkie usterki, deweloper ma obowiązek usunąć je w ciągu 14 dni od daty odbioru mieszkania. Warto też wiedzieć, że każde mieszkanie, także balkon i taras objęte są trzyletnią rękojmią, potencjalne usterki, które się pojawią w tym czasie również należy zgłosić deweloperowi w celu ich usunięcia.

REKLAMA

Jak prawidłowo odebrać balkon lub taras od dewelopera? – radzi Norbert Kowałko, inspektor nadzoru robót budowlanych w firmie Dolcan:

Powinniśmy pamiętać, że podstawowymi dokumentami, z którymi dokonujemy odbioru lokalu są umowa i projekt mieszkania. Bez dokładnego zapoznania się z ich treścią trudno jest przeprowadzić odbiór poprawnie – nie wiemy wówczas, czego wymagać od wykonawcy. To projekt i umowa definiują co miało być zrobione, określają jakość wykonania i standard wyposażenia. Warto o tym pamiętać, gdy umawiamy się na przekazanie mieszkania – o dacie odbioru powinniśmy być poinformowani z właściwym wyprzedzeniem, byśmy mogli zarezerwować sobie wystarczającą ilość czasu i przestudiować niezbędne dokumenty.

Zobacz także: Warszawa Żoliborz – najnowsze inwestycje

Odbiór techniczny mieszkania to nie tylko sprawdzenie gładkości ścian, szczelności okien i metrażu pomieszczeń, lecz także powinniśmy zwrócić uwagę na balkon i taras, który jest często pomijanym elementem. Na etapie odbioru musimy sprawdzić czy wszystkie jego elementy są prawidłowo wykonane i nie ma żadnych usterek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Dlaczego deweloperzy ukrywają ceny mieszkań?

Kruszące się płytki, przecieki lub spękania na balkonie i tarasie to przede wszystkim skutki błędów wykonawczych lub niewłaściwego doboru materiałów i technologii. Źle ułożone warstwy nawierzchni balkonu pod wpływem czynników atmosferycznych – opadów, gwałtownych różnic temperatury – mogą nie wytrzymać próby czasu. W przypadku balkonów bardzo ważne jest ich zabezpieczenie przed wilgocią. Podczas odbioru powinniśmy przede wszystkim sprawdzić, czy płytki na balkonie ułożone są na podłożu o odpowiednim spadzie, lub – jeśli odbieramy mieszkanie w stanie deweloperskim i taras ma niewykończoną posadzkę – czy betonowa wylewka jest lekko nachylona. Poziom nachylenia powinien wynosić ok. 2–2,5 proc. w kierunku zewnętrznej krawędzi tarasu. Ułatwia to swobodny odpływ wody deszczowej i topniejącego śniegu. Można to bardzo łatwo sprawdzić wylewając niewielką ilość wody i obserwując czy płynie w stronę zewnętrznej krawędzi tarasu. Sprawdźmy także, czy wokół balkonu zostało wykonane orynnowanie lub odpowiednia obróbka blacharska, która odprowadzi wodę opadową na zewnątrz balkonu.

Zobacz także: Ile Polacy chcą przeznaczyć na kupno mieszkania?

Przy odbiorze balkonu powinniśmy poświęcić szczególną uwagę samym płytkom, którymi wyłożony jest nasz balkon. Sprawdźmy czy są z mrozoodpornych materiałów, czy są ułożone równo oraz czy nie ma elementów ruchomych. Warto zwrócić także uwagę, czy poszczególne elementy posadzki są tego samego koloru i odcienia oraz czy zgadzają się wzory. Dlatego odbiór zaplanujmy w trakcie dnia, przy naturalnym świetle. Sprawdźmy także jakość wypełnień. Fugi na zewnątrz budynków są zwykle szersze (nawet do 25 mm) i w związku z tym bardziej narażone na powstawanie pęknięć.

Zobacz także: Ile kosztują najdroższe apartamenty w Warszawie?

Powinniśmy się także uważnie przyjrzeć balustradzie – czy jej powierzchnia nie jest uszkodzona, bez względu na materiał z jakiego została wykonana. Balustrady mogą być drewniane, stalowe, ze szklanym wypełnieniem lub z wypełnieniami stalowymi. Jeżeli jakikolwiek element balustrady wykonany jest ze stali zwróćmy uwagę na to, żeby nie było na nim nawet śladów rdzy. Jeżeli nasz balkon ma drewnianą balustradę oceńmy czy drewno jest zaimpregnowane i odpowiednio polakierowane. Żaden z elementów nie powinien być wypaczony. W przypadku szklanych wypełnień powinniśmy się upewnić czy są wykonane ze szkła bezpiecznego, a wypełnienia są dobrze osadzone w ramach. Ważne jest także, żeby balustrada miała odpowiednią wysokość – z jednej strony gwarantującą maksimum bezpieczeństwa, z drugiej nie ograniczającą widoku. Pomiędzy poszczególnymi elementami nie powinno być zbyt dużych przerw, które mogłyby grozić wypadnięciem np. dziecka.

Zobacz także: Jak będą wyglądały inteligentne domy w przyszłości?

Jeżeli w ramach standardu oferowane jest także oświetlenie zewnętrzne tarasu powinniśmy przyjrzeć się jego jakości. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy samo oświetlenie i żarówki lub halogeny są wodoodporne, oraz czy są przystosowane zarówno do bardzo wysokich i bardzo niskich temperatur. Oświetlenie zewnętrzne powinno być też dużo bardziej odporne i wykonane
z bardziej trwałych materiałów niż lampy wewnętrzne.

Źródło: Dolcan

Zobacz także: 6 powodów, dla których warto inwestować w nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA