REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaki los czeka inwestycję Miasteczko Wilanów?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Miasteczko Wilanów Fot. Materiały prasowe
Miasteczko Wilanów Fot. Materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Miasteczko Wilanów jest jedną z największych inwestycji w Polsce, dlatego jej losy są śledzone z wielkim zainteresowaniem. Czy Miasteczko Wilanów stanie się tzw. sypialnią miasta, czy będzie nowoczesnym elementem miasta.

Historia Miasteczka Wilanów rozpoczyna się w momencie, gdy SGGW zdecydowała się sprzedać część Pól Wilanowskich. Wtedy powstał projekt realizacji największego osiedla mieszkaniowego. Projekt tej inwestycji stworzył Guy Castelain Perry – miało to być miasto w mieście, z siecią ulic, parkami, infrastrukturą społeczną i handlową. Budowa rozpoczęła się w 2003 roku, zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego wysokość budynków nie mogła przekraczać 20 m i musiała komponować się z Pałacem Wilanowskim.

REKLAMA

Zobacz także: Jak wybrać dewelopera?

– W ciągu ostatniej dekady powstało osiedle, wybudowane przez kilkanaście firm deweloperskich. I mimo że nadal wyróżnia się ono „in plus” na tle innych polskich inwestycji mieszkaniowych, pierwotne założenia znacznie się rozmyły – z każdym rokiem zabudowa się zagęszcza, niektórzy inwestorzy chcą grodzić osiedla, mieszkańcy nie mogą się doczekać na przedszkola i szkoły, brakuje stref publicznych i zieleni, siatka dróg i połączenia komunikacyjne są wciąż niewystarczające – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

O poprawę sytuacji 8 tysięcy mieszkańców zabiega m.in. Stowarzyszenie Mieszkańców Miasteczka Wilanów, które po kilku latach starań uzyskało zgodę na budowę pierwszych placówek oświatowych. Na gruncie wykupionym przez miasto od deweloperów, przy ul. Ledóchowskiej, powstanie przedszkole dla 250 dzieci (budowa powinna rozpocząć się jeszcze w 2012 roku), a następnie szkoła podstawowa dla 500 uczniów (planowane rozpoczęcie budowy – 2014 r). W dalszych planach jest jeszcze żłobek dla setki maluchów oraz gimnazjum dla 340 dzieci. Budowa tych placówek jest konieczna, ponieważ szacuje się, że w Miasteczku Wilanów będzie mieszkało 40 tys. mieszkańców, z czego większość to młode małżeństwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Mieszkania bezczynszowe – plusy i minusy

Jakie inwestycje są realizowane?

W tej chwili w Miasteczku Wilanów prowadzonych jest kilka inwestycji. Deweloper Robyg  ciągle buduje Nową Rezydencję Królowej Marysieńki i Osiedle Zdrowa. Ta pierwsza składa się z dziesięciu etapów, obecnie realizowany jest etap siódmy. Zakończenie budowy zaplanowano na II kwartał 2013 r. Równocześnie powstają II i III część Osiedla Zdrowa. Obie powinny być gotowe do końca 2012 roku.

Villę Siena (jest ona częścią kompleksu Nowy Wilanów) realizuje deweloper Qualia, planowany koniec inwestycji to jesień 2012 roku.

Zobacz także: Gdzie można kupić luksusowe nieruchomości?

Przy Al. Rzeczypospolitej, głównej arterii Miasteczka, prowadzącej do Świątyni Opatrzności Bożej, powstają Apartamenty Syrena.

REKLAMA

Buduje tam również Polnord. Razem z hiszpańską Fadesą rozbudowuje jedno z największych osiedli Miasteczka, czyli Ostoję Wilanów. W drugim kwartale 2014 r. powinien być gotowy VII etap tego kompleksu, który docelowo będzie składał się z 31 budynków, które rozplanowano na obszarze ponad 17 ha, wokół malowniczego jeziorka. Etap siódmy, przewiduje budowę 324 mieszkań.

Polnord skupia się jednak przede wszystkim na budowie kompleksu nazwanego Śródmieście Wilanów, na działce pomiędzy ulicami Branickiego, Kazachską, Herbu Szreniawa i Gieysztora. Pomieści on ponad 800 mieszkań. Powstaje już pierwszy budynek z pięciu planowanych. Znajdzie się w nim 166 mieszkań o pow. od 26 mkw. do 150 mkw. Ceny od 5,6 tys. zł do 7,7 tys. zł za mkw. Pierwszy budynek będzie gotowy w październiku 2013 r.

Zobacz także: Ile zapłacimy ze metr mieszkania w najlepszej lokalizacji?

– Śródmieście Wilanów to jednak nie tylko projekt mieszkaniowy, ale przede wszystkim koncept miastotwórczy – zapewnia portal RynekPierwotny.com, Krzysztof Olszewski, rzecznik prasowy Polnordu. – Jego częścią będzie Galeria Wilanów z powierzchnią najmu 76,6 tys. mkw. (270 punktów handlowo-usługowych), ale także place miejskie, deptaki, fontanny, tereny zielone, kino, oraz filia Muzeum w Wilanowie – dodaje rzecznik. Większość tych atrakcji będzie zlokalizowana w gigantycznej galerii i w jej najbliższym otoczeniu. Pierwotny pomysł architekta Guya Perrego zakładał, że część handlowa znajdzie się w budynkach ustawionych wzdłuż pierzei i placów, i będzie dostępna całą dobę. Projekt Galerii Wilanów to rozwiązanie bardziej sztampowe, ale lepszy rydz niż nic. Ciekawa wydaje się koncepcja, żeby w Miasteczku Wilanów zaznaczyć jakoś obecność Muzeum-Pałacu. – To wstępny pomysł. Jak to będzie dokładnie wyglądało: czy to będzie stoisko, czy punkt informacyjny, jeszcze nie zostało przesądzone – mówi Krzysztof Olszewski.

Zobacz także: Warsaw Spire – nowoczesny kompleks biurowy Ghelamco

Galeria, którą Polnord wybuduje wspólnie z firmą GTC, powstanie pomiędzy ulicami Branickiego, Przyczółkową a Klimczaka. Będzie się składać z dwóch budynków rozciętych przedłużeniem ul. Herbu Szreniawa. W mniejszej części o pow. ok. 16 tys. mkw. znajdzie się centrum rozrywkowe z multipleksem kinowym. Większa część galerii będzie mieć 60 tys. mkw. Elewacje obu obiektów będą w dużej części przeszklone i nieregularne w kształcie. Galerię przetną uliczki dla pieszych przykryte szklanym dachem. W galerii będzie także parking na 2700 aut, z którego, jak zapewnia inwestor, będą korzystać także pielgrzymi udający się do Świątyni Opatrzności Bożej oraz osoby odwiedzające Pałac w Wilanowie.

Zobacz także: Luksusowe apartamenty na topie

– Chcielibyśmy otrzymać pozwolenie na budowę pod koniec tego roku lub na początku przyszłego, budowa ma potrwać ok. 18–20 miesięcy – mówi Krzysztof Olszewski.

Częścią Śródmieścia Wilanów będą także trzy duże place: owalny i dwa kwadratowe. Jeden już jest gotowy. Inwestor zapowiada, że z 7 ha gruntów pod realizację Śródmieścia niemal 2 ha zajmą place publiczne z dużą ilością zieleni.

Polnord planuje również budowę Wilanów Office Park, czyli kompleksu biurowców, w których stworzonych zostanie ok. 17 tys. miejsc pracy – dla wielu mieszkańców może oznaczać to koniec kłopotu z dojazdami do pracy innych dzielnic Warszawy.

Na terenie Miasteczka Wilanów powstaje także Świątynia Opatrzności Bożej, jednak jej realizacja przebiega z pewnymi problemami.

Zobacz także: Gdzie Polacy kupują nieruchomości

REKLAMA

– Należy jeszcze wspomnieć o przyszłości komunikacji w Miasteczku Wilanów. Głównymi arteriami mają być istniejąca już w dużej części Al. Rzeczpospolitej oraz ul. Franciszka Klimczaka oraz Adama Branickiego. Na południe od Miasteczka w ciągu kilku lat pobiegnie Południowa Obwodnica Warszawy, która zintegruje komunikacyjnie ten rejon z innymi dzielnicami stolicy. Tramwaje Warszawskie chcą wybudować nową linię tramwajową z Ochoty przez Al. Sobieskiego do Wilanowa. Niestety na razie są to plany bardzo mgliste i niekonkretne – podkreśla Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Jak widać w Miasteczku Wilanów dzieje się coraz więcej. Choć wciąż daleko do realizacji pierwotnych założeń, o co walczą m. in. społecznicy skupieni w stowarzyszeniu, widać pewne symptomy pozytywnych zmian. Przynajmniej w porównaniu do kilku ostatnich lat, kiedy to na Polach Wilanowskich rozrastała się jedynie betonowa pustynia kolejnych kompleksów mieszkaniowych – podsumowuje Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Czy apartamentowce są jeszcze modne?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odbudowa szkół w Ukrainie na nieokupowanych terenach. Jest specjalny projekt

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Transformacji Cyfrowej w Ukrainie ogłosiły projekt odbudowy ukraińskich szkół na nieokupowanych terenach. Specjalnie powołany zespół zaprojektował rozwiązania architektoniczne, które pozwolą przekształcić placówki oświatowe w obiekty na miarę europejskich standardów. Inicjatywa realizowana jest przy wsparciu firm z sektora publicznego i prywatnego.

Co najczęściej finansował „Bezpieczny Kredyt 2%”? Mieszkania na rynku wtórnym, pierwotnym, budowę domu?

Z programu "Bezpieczny Kredyt 2%" skorzystało około 90 tys. gospodarstw domowych. Jakie mieszkania były kupowane częściej? Z rynku wtórnego czy pierwotnego? 

Czy przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 sierpnia przyczynią się do wzrostu cen mieszkań?

Plac zabaw w każdej inwestycji i bardziej rozrzedzona zabudowa. Czy nowe regulacje wpłyną na ceny mieszkań? Przepisy zaczną obowiązywać od 1 sierpnia 2024 r. 

Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

REKLAMA

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

REKLAMA

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

REKLAMA