REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaki los czeka inwestycję Miasteczko Wilanów?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Miasteczko Wilanów Fot. Materiały prasowe
Miasteczko Wilanów Fot. Materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Miasteczko Wilanów jest jedną z największych inwestycji w Polsce, dlatego jej losy są śledzone z wielkim zainteresowaniem. Czy Miasteczko Wilanów stanie się tzw. sypialnią miasta, czy będzie nowoczesnym elementem miasta.

Historia Miasteczka Wilanów rozpoczyna się w momencie, gdy SGGW zdecydowała się sprzedać część Pól Wilanowskich. Wtedy powstał projekt realizacji największego osiedla mieszkaniowego. Projekt tej inwestycji stworzył Guy Castelain Perry – miało to być miasto w mieście, z siecią ulic, parkami, infrastrukturą społeczną i handlową. Budowa rozpoczęła się w 2003 roku, zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego wysokość budynków nie mogła przekraczać 20 m i musiała komponować się z Pałacem Wilanowskim.

REKLAMA

Zobacz także: Jak wybrać dewelopera?

– W ciągu ostatniej dekady powstało osiedle, wybudowane przez kilkanaście firm deweloperskich. I mimo że nadal wyróżnia się ono „in plus” na tle innych polskich inwestycji mieszkaniowych, pierwotne założenia znacznie się rozmyły – z każdym rokiem zabudowa się zagęszcza, niektórzy inwestorzy chcą grodzić osiedla, mieszkańcy nie mogą się doczekać na przedszkola i szkoły, brakuje stref publicznych i zieleni, siatka dróg i połączenia komunikacyjne są wciąż niewystarczające – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

O poprawę sytuacji 8 tysięcy mieszkańców zabiega m.in. Stowarzyszenie Mieszkańców Miasteczka Wilanów, które po kilku latach starań uzyskało zgodę na budowę pierwszych placówek oświatowych. Na gruncie wykupionym przez miasto od deweloperów, przy ul. Ledóchowskiej, powstanie przedszkole dla 250 dzieci (budowa powinna rozpocząć się jeszcze w 2012 roku), a następnie szkoła podstawowa dla 500 uczniów (planowane rozpoczęcie budowy – 2014 r). W dalszych planach jest jeszcze żłobek dla setki maluchów oraz gimnazjum dla 340 dzieci. Budowa tych placówek jest konieczna, ponieważ szacuje się, że w Miasteczku Wilanów będzie mieszkało 40 tys. mieszkańców, z czego większość to młode małżeństwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Mieszkania bezczynszowe – plusy i minusy

Jakie inwestycje są realizowane?

W tej chwili w Miasteczku Wilanów prowadzonych jest kilka inwestycji. Deweloper Robyg  ciągle buduje Nową Rezydencję Królowej Marysieńki i Osiedle Zdrowa. Ta pierwsza składa się z dziesięciu etapów, obecnie realizowany jest etap siódmy. Zakończenie budowy zaplanowano na II kwartał 2013 r. Równocześnie powstają II i III część Osiedla Zdrowa. Obie powinny być gotowe do końca 2012 roku.

Villę Siena (jest ona częścią kompleksu Nowy Wilanów) realizuje deweloper Qualia, planowany koniec inwestycji to jesień 2012 roku.

Zobacz także: Gdzie można kupić luksusowe nieruchomości?

Przy Al. Rzeczypospolitej, głównej arterii Miasteczka, prowadzącej do Świątyni Opatrzności Bożej, powstają Apartamenty Syrena.

REKLAMA

Buduje tam również Polnord. Razem z hiszpańską Fadesą rozbudowuje jedno z największych osiedli Miasteczka, czyli Ostoję Wilanów. W drugim kwartale 2014 r. powinien być gotowy VII etap tego kompleksu, który docelowo będzie składał się z 31 budynków, które rozplanowano na obszarze ponad 17 ha, wokół malowniczego jeziorka. Etap siódmy, przewiduje budowę 324 mieszkań.

Polnord skupia się jednak przede wszystkim na budowie kompleksu nazwanego Śródmieście Wilanów, na działce pomiędzy ulicami Branickiego, Kazachską, Herbu Szreniawa i Gieysztora. Pomieści on ponad 800 mieszkań. Powstaje już pierwszy budynek z pięciu planowanych. Znajdzie się w nim 166 mieszkań o pow. od 26 mkw. do 150 mkw. Ceny od 5,6 tys. zł do 7,7 tys. zł za mkw. Pierwszy budynek będzie gotowy w październiku 2013 r.

Zobacz także: Ile zapłacimy ze metr mieszkania w najlepszej lokalizacji?

– Śródmieście Wilanów to jednak nie tylko projekt mieszkaniowy, ale przede wszystkim koncept miastotwórczy – zapewnia portal RynekPierwotny.com, Krzysztof Olszewski, rzecznik prasowy Polnordu. – Jego częścią będzie Galeria Wilanów z powierzchnią najmu 76,6 tys. mkw. (270 punktów handlowo-usługowych), ale także place miejskie, deptaki, fontanny, tereny zielone, kino, oraz filia Muzeum w Wilanowie – dodaje rzecznik. Większość tych atrakcji będzie zlokalizowana w gigantycznej galerii i w jej najbliższym otoczeniu. Pierwotny pomysł architekta Guya Perrego zakładał, że część handlowa znajdzie się w budynkach ustawionych wzdłuż pierzei i placów, i będzie dostępna całą dobę. Projekt Galerii Wilanów to rozwiązanie bardziej sztampowe, ale lepszy rydz niż nic. Ciekawa wydaje się koncepcja, żeby w Miasteczku Wilanów zaznaczyć jakoś obecność Muzeum-Pałacu. – To wstępny pomysł. Jak to będzie dokładnie wyglądało: czy to będzie stoisko, czy punkt informacyjny, jeszcze nie zostało przesądzone – mówi Krzysztof Olszewski.

Zobacz także: Warsaw Spire – nowoczesny kompleks biurowy Ghelamco

Galeria, którą Polnord wybuduje wspólnie z firmą GTC, powstanie pomiędzy ulicami Branickiego, Przyczółkową a Klimczaka. Będzie się składać z dwóch budynków rozciętych przedłużeniem ul. Herbu Szreniawa. W mniejszej części o pow. ok. 16 tys. mkw. znajdzie się centrum rozrywkowe z multipleksem kinowym. Większa część galerii będzie mieć 60 tys. mkw. Elewacje obu obiektów będą w dużej części przeszklone i nieregularne w kształcie. Galerię przetną uliczki dla pieszych przykryte szklanym dachem. W galerii będzie także parking na 2700 aut, z którego, jak zapewnia inwestor, będą korzystać także pielgrzymi udający się do Świątyni Opatrzności Bożej oraz osoby odwiedzające Pałac w Wilanowie.

Zobacz także: Luksusowe apartamenty na topie

– Chcielibyśmy otrzymać pozwolenie na budowę pod koniec tego roku lub na początku przyszłego, budowa ma potrwać ok. 18–20 miesięcy – mówi Krzysztof Olszewski.

Częścią Śródmieścia Wilanów będą także trzy duże place: owalny i dwa kwadratowe. Jeden już jest gotowy. Inwestor zapowiada, że z 7 ha gruntów pod realizację Śródmieścia niemal 2 ha zajmą place publiczne z dużą ilością zieleni.

Polnord planuje również budowę Wilanów Office Park, czyli kompleksu biurowców, w których stworzonych zostanie ok. 17 tys. miejsc pracy – dla wielu mieszkańców może oznaczać to koniec kłopotu z dojazdami do pracy innych dzielnic Warszawy.

Na terenie Miasteczka Wilanów powstaje także Świątynia Opatrzności Bożej, jednak jej realizacja przebiega z pewnymi problemami.

Zobacz także: Gdzie Polacy kupują nieruchomości

REKLAMA

– Należy jeszcze wspomnieć o przyszłości komunikacji w Miasteczku Wilanów. Głównymi arteriami mają być istniejąca już w dużej części Al. Rzeczpospolitej oraz ul. Franciszka Klimczaka oraz Adama Branickiego. Na południe od Miasteczka w ciągu kilku lat pobiegnie Południowa Obwodnica Warszawy, która zintegruje komunikacyjnie ten rejon z innymi dzielnicami stolicy. Tramwaje Warszawskie chcą wybudować nową linię tramwajową z Ochoty przez Al. Sobieskiego do Wilanowa. Niestety na razie są to plany bardzo mgliste i niekonkretne – podkreśla Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Jak widać w Miasteczku Wilanów dzieje się coraz więcej. Choć wciąż daleko do realizacji pierwotnych założeń, o co walczą m. in. społecznicy skupieni w stowarzyszeniu, widać pewne symptomy pozytywnych zmian. Przynajmniej w porównaniu do kilku ostatnich lat, kiedy to na Polach Wilanowskich rozrastała się jedynie betonowa pustynia kolejnych kompleksów mieszkaniowych – podsumowuje Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Czy apartamentowce są jeszcze modne?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA