REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego dotychczas nie przyjęto ustawy o REIT-ach?

Leszek Markiewicz
Agent nieruchomości
Dlaczego dotychczas nie przyjęto ustawy o REIT-ach? /Fot. Fotolia
Dlaczego dotychczas nie przyjęto ustawy o REIT-ach? /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pomimo wcześniejszych zapowiedzi, ustawa tworząca polskie REIT-y ostatecznie nie została przyjęta. Ekspert tłumaczy przyczyny tej ciekawej sytuacji.

Niektóre osoby uważnie śledzące rodzimy rynek nieruchomości, mogą zadawać sobie pytanie, co się dzieje z polskimi REIT - ami. Takie wyspecjalizowane spółki inwestujące w nieruchomości i zapewniające wysokie dywidendy, miały być kołem napędowym dla polskiego rynku najmu mieszkań oraz sposobem na budowanie oszczędności naszych rodaków. Pomimo szeroko zakrojonych planów i szumnych zapowiedzi, polskie REIT - y (mające funkcjonować pod skrótem F.I.N.N.) ostatecznie nie powstały. Przyczyną jest brak koniecznych przepisów. Wciąż czekają one na uchwalenie przez Sejm. Wiele wskazuje na to, że odpowiednie regulacje jednak nie zostaną przyjęte przed jesiennymi wyborami. Postanowiliśmy przyjrzeć się temu interesującemu tematowi i odpowiedzieć na pytanie, dlaczego kwestia polskich REIT - ów już od jesieni 2018 r. tkwi w martwym punkcie.

REKLAMA

Sejmowe prace zatrzymały się po pierwszym czytaniu

Około 13 miesięcy temu można było przeczytać w krajowych mediach, że ustawa o REIT - ach wejdzie w życie z początkiem 2019 r. Taki termin wynikał z ówczesnego harmonogramu prac sejmowych. Później wspomniane prace zostały jednak wstrzymane. Informacje ze strony Sejmu wskazują, że rządowy projekt ustawy o firmach inwestujących w najem nieruchomości (patrz druk sejmowy numer 2855) po pierwszym czytaniu na forum Sejmu (2 października 2018 r.), został skierowany do pracy w komisjach. Od tamtej pory, nie ma nowych doniesień dotyczących opisywanego projektu. Pomimo dość niespodziewanego wstrzymania prac nad ustawą o firmach inwestujących w najem nieruchomości, jeszcze niedawno można było przeczytać, że weszła ona w życie. To oczywiście błąd rozpowszechniany przez źle poinformowanych dziennikarzy.

Wyborczy kalendarz nie jest łaskawy dla REIT - ów …

Bardzo długa przerwa w pracach nad ustawą o REIT - ach wzbudza wątpliwości dotyczące perspektyw jej uchwalenia przed jesiennymi wyborami. Podejście rządu do wspomnianej ustawy sugeruje, że nie stanowi ona jednego z priorytetów w gorącym okresie przedwyborczym. Warto również pamiętać, że obecnie w kolejce do uchwalenia czeka wiele innych ustaw, które są traktowane bardziej priorytetowo. Mniej ważne z politycznego punktu widzenia projekty mogą nie zostać ukończone przed wyborami, które będą miały miejsce w październiku lub listopadzie 2019 r. Takie nieuchwalone ustawy niestety trafią do legislacyjnego kosza. Zasada dyskontynuacji przewiduje bowiem, że nowy Parlament nie zajmuje się projektami niedokończonymi w czasie poprzedniej kadencji. Warto zwrócić uwagę, że nie tylko ustawa o REIT - ach (firmach inwestujących w najem nieruchomości) może paść ofiarą wyborczego kalendarza. Takie ryzyko dotyczy również planowanej nowelizacji ustawy deweloperskiej.

Rządowy projekt po zmianach wzbudza wątpliwości

REKLAMA

Nie można wykluczać, że długotrwała przerwa w pracach nad ustawą o REIT - ach jest wynikiem obiekcji, jakie w odniesieniu do tego projektu zgłaszali eksperci rynku nieruchomości. Specjaliści krytykowali przede wszystkim jedną ważną zmianę, na którą rząd zdecydował się względem pierwotnych założeń. Ta kluczowa zmiana zakładała rezygnację z nieruchomości komercyjnych jako ważnego obszaru działania polskich REIT - ów (spółek F.I.N.N). Rząd założył, że takie spółki powinny inwestować przede wszystkim w najem mieszkań.

Polski rynek najmu lokali mieszkalnych rzeczywiście jest mocno rozdrobiony oraz pozbawiony dużych instytucjonalnych inwestorów. Problem polega jednak na tym, że inwestorzy w ramach REIT - ów woleliby mieć możliwość działania również na rynku nieruchomości komercyjnych, który jest im lepiej znany i zapewnia większe zyski. W tym kontekście warto podkreślić, że wszystkie nieruchomości komercyjne (np. przemysłowe, magazynowe, hotelowe, biurowe i handlowe) są dla typowych zagranicznych REIT - ów bardziej istotne niż ich mieszkaniowe odpowiedniki. Tymczasem polski ustawodawca zamierza zmusić krajowe REIT - y (spółki F.I.N.N.) do posiadania co najmniej 80% wartości bilansowej aktywów ulokowanej w nieruchomościach mieszkaniowych. Dla porównania, największe globalne REIT - y inwestują w „mieszkaniówce” tylko 10% - 15% kapitału. Taka różnica względem rozwiązań dobrze funkcjonujących za granicą skłania do zastanowienia się, czy rząd w kontekście REIT - ów rzeczywiście wybrał dobrą drogę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autor: Leszek Markiewicz, NieruchomosciSzybko.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

REKLAMA