REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nabywcy mieszkań będą lepiej chronieni

Subskrybuj nas na Youtube
Nabywcy mieszkań będą lepiej chronieni. Fot. Fotolia
Nabywcy mieszkań będą lepiej chronieni. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nabywcy mieszkań będą lepiej chronieni. Mimo że ustawa o ochronie nabywców nieruchomości wejdzie w życie dopiero w kwietniu 2012 r., niektórzy deweloperzy już teraz próbują dostosować się do niej.

Dokładnie 29 kwietnia 2012 roku wejdzie w życie ustawa, która wprowadza specjalną ochronę nabywców mieszkań deweloperskich. Tworząc ten standard, Polska dołączy do grona większości krajów Unii Europejskiej, gdzie rozwiązania takie już istnieją. Kupujący będą lepiej chronieni dzięki zastosowaniu czterech głównych rozwiązań:

REKLAMA

  1. pieniądze nabywców będą gromadzone na rachunkach powierniczych,
  2. kupujący otrzymają pełną informację o nabywanej nieruchomości w formie znormalizowanego prospektu informacyjnego,
  3. lepiej uregulowana będzie sama umowa deweloperska (np. obligatoryjna forma aktu notarialnego),
  4. powstaną procedury chroniące pieniądze nabywców na wypadek upadłości dewelopera.

Wszystkie powyższe wymagania będą obowiązywały od 29 kwietnia 2012 roku i będą dotyczyły zarówno nowych inwestycji, jak i tych, które są już w trakcie realizacji. Wyjątkiem są rachunki powiernicze. Jeśli bowiem deweloper przed wejściem w życie ustawy „ogłosi publicznie” rozpoczęcie sprzedaży mieszkań w danym projekcie, nie będzie musiał stosować rachunków aż do jego zakończenia. Przepis jest mało precyzyjny i daje deweloperom możliwość budowania bez rachunków.

Zobacz także: Nowe domy stanowią tylko 6,5% oferty rynku

Dobrze poinformowani kupujący

REKLAMA

Wygląda na to, że wymogiem najłatwiejszym do wprowadzenia narzuconym przez nową ustawę będzie prospekt informacyjny. Jest to dokument o ustawowo określonej formie, który powinien zawierać kompletne i wyczerpujące informacje o inwestycji, okolicy, nabywanym mieszkaniu, a także dotychczasowych dokonaniach dewelopera i jego sytuacji finansowej. O szczegółowości i użyteczności tego opracowania może świadczyć fakt, że nabywca powinien dowiedzieć się z niego nawet tego, jakie zmiany w infrastrukturze zajdą w promieniu 1 km od danej inwestycji.

Nic więc dziwnego, że część deweloperów deklaruje chęć wykorzystania tego dokumentu marketingowo i przedstawiania go nabywcom zanim wymusi to ustawa. Z jednej strony z większej transparentności może wynikać przewaga konkurencyjna, a ponadto praca handlowców będzie łatwiejsza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Już dzisiaj klient, który przychodzi do dewelopera, otrzymuje informacje z prospektu, tyle że znajdują się one w wielu różnych dokumentach. Optymalne jest więc zebranie ich wszystkich w jeden. – mówi Michał Okoń, dyrektor sprzedaży w firmie deweloperskiej Marvipol.

Zobacz także: Deweloperzy budują kolejne mieszkania


Klienci tej firmy mają otrzymywać prospekt wcześniej niż będzie to wymagane prawem. Ewa Radojewska, dyrektor generalny firmy deweloperskiej Volumetric także przyznaje, że firma pracuje nad szybkim udostępnieniem prospektu. Inna firma deweloperska – Pryzma – twierdzi, że już dziś nabywcy mieszkań otrzymują dokument bardzo zbliżony do prospektu.

Nie znaczy to jednak, że prospekty będą powszechnie dostępne przed kwietniem. Wielu deweloperów – w tym przede wszystkim mniejsze firmy  – nie prowadzi jeszcze prac nad prospektami informacyjnymi – wynika z badania przeprowadzonego przez Home Broker.

Zobacz także: Ciekawe formy promocji mieszkań od deweloperów

Elementem, który może odstraszać deweloperów, jest wspomniany już obowiązek drobiazgowego opisania w prospekcie okolicy inwestycji, w tym m.in. planów rozbudowy infrastruktury. Deweloper powinien się przy tym opierać na publicznie dostępnych danych. Ustawa nie precyzuje, jakie powinny być źródła tych danych, co zdaniem deweloperów stwarza ryzyko, że informacje można będzie łatwo podważyć. Jest to o tyle problem, że jeśli prospekt nie zgadza się ze stanem faktycznym, nabywca może się bez konsekwencji wycofać z umowy.

Rachunek powierniczy

Zgodnie z ankietą przeprowadzoną przez Home Broker, część firm przyznaje, że już dziś stosuje inny wymóg ustawy – dotyczący rachunków powierniczych. Robią to firmy: Budimex Nieruchomości, Laor Development, M-Alfa Osiedla Sp. z o.o., Pryzma, Robyg i Volumetric. Klient nie ma jednak obowiązku z takiego rozwiązania skorzystać. Zgodnie z definicją rachunku powierniczego deweloper uzyska dostęp do pieniędzy nabywców dopiero, gdy częściowo (rachunek otwarty) lub całkowicie (rachunek zamknięty) wywiąże się z zawartej umowy o wybudowanie i przeniesienie na nabywcę prawa własności do lokalu.

Trzeba być czujnym

Ale uwaga! Zdarza się że rachunek powierniczy oferowany przez dewelopera bywa w rzeczywistości mniej bezpiecznym tzw. rachunkiem zastrzeżonym. Zwraca na to uwagę Paweł Kuglarz, partner w kancelarii Beiten Burkhardt, członek zarządu Fundacji na Rzecz Kredytu Hipotecznego i jednocześnie współautor omawianej ustawy. Różnica jest znacząca. W odróżnieniu od rachunku powierniczego, pieniądze zdeponowane na rachunku zastrzeżonym nie podlegają aż tak szerokiej ochronie, ponieważ deweloper i bank mają dużą dowolność w ustalaniu zapisów warunkujących wypłatę środków. Potwierdza to Adriana Kluczek.

Zobacz także: Pesymizm na rynku nieruchomości


– Kredyt Bank może zaoferować deweloperowi zarówno rachunek zastrzeżony (tzw. Escrow), który nie jest wyłączony z masy upadłościowej w przypadku upadłości dewelopera, jak i rachunek powierniczy. Deweloperzy rzadko z nich korzystają, ale jeśli już to najczęściej wybierają to pierwsze rozwiązanie. – mówi Adriana Kluczek, menedżer produktów dla przedsiębiorstw w Kredyt Banku.

Zobacz także: Mieszkania staniały o 5%

Rachunek powierniczy zamknięty

Służy gromadzeniu środków pieniężnych nabywcy na cele określone w umowie deweloperskiej. Wypłata zdeponowanych środków następuje jednorazowo po przeniesieniu praw do lokali na nabywców.

Rachunek powierniczy otwarty

Służy gromadzeniu środków pieniężnych nabywcy na cele określone w umowie deweloperskiej. Wypłata zdeponowanych środków następuje zgodnie z umownym harmonogramem po kontroli postępów prac budowlanych przez bank.

Zobacz także: Kup mieszkanie od dewelopera i oszczędź na ogrzewaniu

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

REKLAMA

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

REKLAMA