Ile zajmie likwidowanie deficytu mieszkaniowego?
REKLAMA
REKLAMA
W krajach europejskich rządy na różne sposoby starają się zwiększać dostępność mieszkań. W Polsce w ostatnich latach takim rozwiązaniem był program „Rodzina na Swoim” oferujący dopłaty do kredytów hipotecznych. Perspektywa częściowego odciążenia domowego budżetu przez pierwsze 8 lat trwania umowy kredytowej bez wątpienia wpłynęła na zwiększenie liczby osób decydujących się na zakup własnego lokum. Należy dodać, że skorzystała z niego duża grupa młodych ludzi. Jednak wprowadzenie limitów, które mogą być objęte takim dofinansowaniem, sprawiło, że obecnie bardzo trudno jest znaleźć odpowiedni lokal.
REKLAMA
Zobacz także: Kup mieszkanie, a deweloper pomoże Ci w spłacie kredytu
Warto podkreślić, że na przestrzeni ostatnich pięciu lat każdy ze wskaźników sytuacji mieszkaniowej w naszym kraju zaprezentowany w poniższym zestawieniu przedstawiał pozytywny trend, choć samo tempo zmian zdecydowanie nie może zachwycać. Kiedy więc pozostała luka mieszkaniowa zostanie zapełniona?
Zobacz także: W których dzielnicach nowe mieszkania sprzedają się najszybciej?
Zakładając, że przyrost liczby mieszkań w naszym kraju utrzyma się na poziomie z zeszłego roku, proces ten zajmie niecałe 9 lat. Trzeba jednak zaznaczyć, że choć w przyszłości będzie się zmniejszała populacja Polski, to jednocześnie liczba gospodarstw domowych wzrośnie, zwłaszcza tych jedno- i dwuosobowych, co może wydłużyć ten proces.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.