REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy rok 2012 przyniesie zmiany w budownictwie energetycznym?

Subskrybuj nas na Youtube
Zmiany w budownictwie energetycznym to wymogi dyrektywy 2010/31/UE.
Zmiany w budownictwie energetycznym to wymogi dyrektywy 2010/31/UE.

REKLAMA

REKLAMA

Czy rok 2012 przyniesie zmiany w budownictwie energetycznym? Specjaliści liczą, że w zbliżającym się roku 2012 regulacje krajowe dotyczące wymogów w budownictwie energooszczędnym, zgodnie z dyrektywą 2010/31/UE, zostaną dostosowane do rynku budowlanego w Polsce.

REKLAMA

Dyrektywa 2010/31/UE przewiduje możliwość dofinansowania przez państwo zielonych inwestycji, ale nie zawiera przepisów mówiących o bezpośrednich dotacjach unijnych. Wiele państw członkowskich wprowadziło już przepisy krajowe, na podstawie których inwestorzy mogą uzyskać określone ulgi finansowe lub podatkowe w związku z realizacją energooszczędnych projektów budowlanych. W Polsce wciąż nie ma regulacji, które zachęcałyby do inwestowania w droższe, ale pozwalające na oszczędności energetyczne technologie. Branża budowlana liczy na rok 2012.

REKLAMA

– Do 9 lipca 2012 r. państwa członkowskie UE mają dostosować krajowe regulacje dotyczące charakterystyki energetycznej budynków do wymogów dyrektywy 2010/31/UE – komentuje Wojciech Wachacki, partner w kancelarii Squire Sanders Święcicki Krześniak, specjalizującej się w obsłudze prawnej projektów budowlanych. – Od lipca 2013 roku mają wejść w życie przepisy wykonawcze do dyrektywy z 19 maja 2010 r., które będą określały normy budowlane, jakie powinny być stosowane w budownictwie w celu spełnienia kryteriów dotyczących charakterystyki energetycznej budynków. W systemach prawnych wielu państw UE, np. we Francji, Danii, Holandii, już dawno wprowadzono mechanizmy pozwalające na udzielanie ulg inwestycyjnych czy obniżanie podatków od nieruchomości spełniających „zielone” kryteria. Należy oczekiwać, że w Polsce takie mechanizmy zostaną opracowane i wprowadzone w przyszłym roku.

W większości państw członkowskich funkcjonują rozwiązania ułatwiające realizację zielonych inwestycji.

– We Francji istnieją 3 kategorie zachęt dla zielonych inwestycji: finansowa, podatkowa oraz derogacyjna w stosunku do prawa budowlanego – powiedział Jean-Luc Darras z firmy RD bud. Dzięki stosownym przepisom prawnym inwestorzy prywatni mogą korzystać z nieoprocentowanych, sięgających  30 tys. euro ekopożyczek. Istnieją też zachęty podatkowe. Osoby prywatne, które prowadzą prace modernizacyjne w celu poprawienia bilansu energetycznego budynku, mogą skorzystać z obniżki VAT-u z 19% do 5,5%. Nabywcy  mieszkań zakwalifikowanych jako niezużywające energii  mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku gruntowego.

Zobacz także: Co dalej z rynkiem nieruchomości?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z istniejących w Polsce instrumentów wspierania zielonych inwestycji najczęściej wymienia się niskooprocentowane kredyty, takie jak np. kredyty budowlane oferowane przez Bank Ochrony Środowiska. Zdaniem większości przedsiębiorców, funkcjonujące w Polsce zachęty są niewystarczające, ponieważ nie obejmują całego procesu budowlanego, począwszy od projektu, poprzez prace konstrukcyjne, eksploatację budynku, aż do jego rozbiórki. Ponadto uzyskanie dofinansowania czy preferencyjnego kredytu ogranicza elastyczność, niezbędną do sprawnej realizacji inwestycji budowlanej.


REKLAMA

– Pierwszy obiekt w Polsce wykorzystujący technologie do pozyskiwania energii naturalnej – ogniwa fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe i gruntowy wymiennik ciepła, zbudowaliśmy w 2006 roku w Zdzieszowicach. – mówi Paweł Mroczek z firmy Tesco. – Od tamtej pory zbudowaliśmy jeszcze 5 podobnych sklepów. Nie korzystamy z dofinansowań, ponieważ ubieganie się o nie znacząco wydłuża czas realizacji inwestycji; wymaga zgromadzenia ok. 350 dokumentów. Jako inwestor prywatny musimy mieć całkowitą kontrolę nad projektem, a staranie się o jakiekolwiek dotacje wprowadza element ryzyka – opóźnienia, ograniczenia elastyczności w zakresie zmian czy rezygnacji z danego podwykonawcy.

Technologie stosowane w budynkach energooszczędnych Tesco pozwalają zaoszczędzić do 20% energii elektrycznej i ponad 40% gazu w skali roku, co przekłada się na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 40 ton rocznie. Firma Tesco zbudowała w Polsce 6 sklepów wykorzystujących energię naturalną: w Zdzieszowicach, Garwolinie, Lubartowie, Nowym Mieście Lubawskim, Grudziądzu i Biskupcu. Tesco poszerza inwestycje w energooszczędne rozwiązania, implementując w swoich obiektach nowe technologie, takie jak LED czy chłodnictwo oparte na w pełni ekologicznym czynniku (CO2). W roku 2012 w Górze Kalwarii Tesco otworzy sklep wyposażony w rozwiązania gwarantujące ograniczenie zużycia energii o ponad 60% względem standardowych realizacji. 

Zobacz także: Jak deweloperzy planują inwestycje mieszkaniowe?

– Wciąż brakuje przepisów wykonawczych, które zachęciłyby większą grupę inwestorów do realizacji projektów nastawionych na pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych – podsumowuje Wojciech Wachacki. – Obowiązujące przepisy, jak np. regulacje ustawy Prawo energetyczne, nie stanowią wystarczającego wsparcia dla rozwoju odnawialnych źródeł energii. Należy oczekiwać, że stan ten zmieni się w pierwszej połowie 2012 roku, ponieważ do 9 lipca 2012 r. państwa członkowskie UE mają dostosować krajowe regulacje dotyczące charakterystyki energetycznej budynków do wymogów dyrektywy 2010/31/UE, której głównym celem jest obniżenie o 20 procent zużycia energii w sektorze budowlanym w Unii Europejskiej.

Źródło: materiały prasowe

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA