REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zakup mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Zakup mieszkania to poważna inwestycja.
Zakup mieszkania to poważna inwestycja.

REKLAMA

REKLAMA

Zakup mieszkania to poważna inwestycja. Aby być zadowolonym z kupionego lokalu, należy dokładnie zapoznać się z ofertą, którą przedstawia deweloper. Często nazwy nowo powstających osiedli nie odzwierciedlają rzeczywistego stanu mieszkań i pełnią jedynie funkcję promocyjną. Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

Zakup mieszkania to przemyślana inwestycja

Minęły już czasy, gdy zakup nowego mieszkania wiązał się po prostu z wyborem lokalu o określonym metrażu w świeżo wybudowanym bloku. Potencjalni nabywcy, zwłaszcza jeśli posiadają odpowiednie zasoby finansowe, chcą wiedzieć, że realizowana inwestycja jest czymś więcej niż tylko miejscem do spania. Świadomi tego deweloperzy kuszą więc klientów perspektywami życia w przyjemnym, bezstresowym otoczeniu. O klasie mieszkania świadczą bowiem nie tylko czynniki związane z jego wyglądem czy jakością wykonania. Istotną rolę pełni również komfort użytkowania wszystkich tak zwanych wspólnych części budynku. Powinny one przede wszystkim zapewniać lokatorom bezpieczeństwo, swobodę poruszania się po obiekcie i utrzymywania kontaktów z sąsiadami, a także indywidualne pozytywne odczucia estetyczne. Spełnienie pozornie oczywistych wymagań wiąże się z zastosowaniem określonych rozwiązań, zapewniających codzienną wygodę.

REKLAMA

Winda, korytarz, parking podziemny

Swoistą wizytówką każdego obiektu, nie tylko mieszkalnego, jest wejście. Na szczęście miejsce ciasnych i ponurych „bram” stopniowo zastępują już gustowne, przestronne hole.

– W prestiżowych przedsięwzięciach coraz częściej wprowadza się też usługę recepcji, która jest zarówno wyrazem pewnego luksusu, jak i prostym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu życia lokatorów – zwraca uwagę Witold Sadowski z firmy Deka Inwestycje, realizującej we Wrocławiu projekt Aparthotel Invite.

Zobacz także: Rynek nieruchomości w Chorwacji po przystąpieniu do UE

W widocznej i łatwo dostępnej części takiego holu powinna być usytuowana przynajmniej jedna winda. Łączy ona wszystkie naziemne kondygnacje oraz parking podziemny, który jest dziś niezbędną i standardową częścią nowych budynków. Wszystkie poziomy muszą być przy tym dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Kolejny etap na drodze do mieszkania stanowią korytarze. Wyposażone w podwieszane sufity, szerokie, klimatyzowane i dobrze oświetlone powinny gwarantować bezproblemową komunikację. Dlatego w większych gmachach istotne jest czytelne oznaczenie wszystkich oddzielonych od siebie drzwiami przejść. Nie bez znaczenia jest również elegancki i przyjemny dla oka wystrój.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– W wielu współczesnych inwestycjach panuje pozytywny trend do pokrywania części wspólnych naturalnymi okładzinami, jak drewno czy kamień – dodaje Witold Sadowski.

Liczy się otoczenie mieszkania

W pierwszej połowie tego roku deweloperzy oddali o 24% mniej mieszkań niżw analogicznym okresie 2010 r. Jednocześnie wzrosła liczba lokali, na budowę których uzyskano pozwolenia (GUS). Jest więc szansa, że po dotychczasowych zawirowaniach gospodarczych zwiększy się ilość oraz różnorodność dostępnych ofert. Nieodłączny ich element stanowi wygląd zewnętrzny obiektu. Ocena nowoczesnej architektury pozostaje oczywiście kwestią indywidualnych odczuć. Ważne, by nowo powstające budynki łączyły estetykę z funkcjonalnością. Elewacja nie powinna więc rażąco odbiegać od wyglądu otoczenia. Uroku dodać jej mogą gustowne motywy dekoracyjne oraz zastosowanie nastrojowego oświetlenia. Dla wielu lokatorów mieszkających w okolicach centrum miasta istotne jest, by ich okna nie wychodziły bezpośrednio na ruchliwą ulicę. Jest to możliwe zwłaszcza w przypadku obiektów posiadających także część biurową. Przestrzeń mieszkalna może być przy tym wykorzystana jako rodzaj deptaka z pasem zieleni, restauracją lub innymi punktami usługowymi. Na rzeczywisty komfort życia we własnych „4 ścianach” wpływają bowiem nawet pozornie błahe czynniki, występujące także poza ich obrębem. Dlatego zawsze warto patrzeć na inwestycje mieszkaniowe z szerszej perspektywy.

Zobacz także: Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego – zmiany Senatu

Źródło: materiały prasowe

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

REKLAMA

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

REKLAMA