REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Deweloperzy ograniczyli liczbę nowych inwestycji

Bernard Waszczyk
Bernard Waszczyk
Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.
Deweloperzy ograniczyli liczbę nowych inwestycji.
Deweloperzy ograniczyli liczbę nowych inwestycji.
Atlas Estates
Atlas Estates

REKLAMA

REKLAMA

Deweloperzy ograniczyli liczbę nowych inwestycji. W ciągu roku rozpoczęto 154,9 tys. inwestycji mieszkaniowych – najmniej od kwietnia 2010 r. Co spowodowało, że deweloperzy ograniczyli liczbę nowych budów?

Wg danych GUS, w ostatnich 12 miesiącach oddano do użytkowania 125,2 tys. mieszkań. Porównując ten wynik z analogicznym, wcześniejszym rocznym okresem, przyrost liczby lokali jest mniejszy o 17,6 tys. sztuk (12,3 proc.). Jednak delikatnych oznak poprawy sytuacji można dopatrywać się po wzroście ich liczby o 0,2 proc. w porównaniu miesiąc do miesiąca. Ostatni taki przypadek miał bowiem miejsce we wrześniu ubiegłego roku, choć należał raczej do gatunku tych bardzo niewielkich (0,02 proc.), a jeszcze wcześniej w marcu 2010 roku (1,14 proc.). Może to być sygnałem, że tendencja spadkowa została powstrzymana i w połączeniu z efektem coraz niższej bazy sprzed roku, w nadchodzących miesiącach będziemy obserwować wzrost liczby oddawanych do użytkowania jednostek mieszkalnych. Największego udziału w potencjalnym wzroście spodziewamy się po deweloperach, którzy wiosną ubiegłego roku rozpoczynali dużo nowych inwestycji, które – zgodnie z założeniem, że przeciętny czas realizacji inwestycji przez deweloperów to ok. 18 miesięcy – powinny być oddawane do użytkowania w końcówce bieżącego roku.

REKLAMA

Zobacz także: Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego – zmiany Senatu

REKLAMA

W sierpniu, drugi miesiąc z rzędu, wyraźny spadek odnotowano pod względem liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto. W skali 12 miesięcy naliczono ich 154,9 tys., czyli najmniej od kwietnia 2010 roku. Roczna dynamika spadku wyniosła 3,8 proc. (przed miesiącem było to 2,5 proc.), zaś miesięczna 0,4 proc. Największy w tym udział mają deweloperzy, którzy w porównaniu z ubiegłym rokiem rozpoczęli budowę o 2,6 tys. mniej lokali, czyli o 4,15 proc. Stabilizatorem rynku są inwestorzy indywidualni, którzy mają największy udział w liczbie rozpoczętych inwestycji. W sumie rozpoczęli 88,9 tys. budów. Tu też odnotowano spadek, aczkolwiek relatywnie nieduży (0,7 tys. lub 0,8 proc.).

Wytłumaczeniem spadku liczby rozpoczynanych inwestycji jest obecna sytuacja na rynku mieszkaniowym, na którym można zaobserwować znaczące niedopasowanie popytu i podaży, z przewagą dla tej drugiej. Kulejącej sprzedaży nie pomaga sytuacja na rynku kredytowym, a także niekorzystne zmiany w programie dopłat do kredytów „Rodzina na Swoim”. Deweloperzy, którzy w pierwszej połowie ubiegłego roku najwidoczniej przesadzili z optymizmem, rozpoczynając wiele nowych inwestycji, teraz wyraźnie przystopowali.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Taka sytuacja odbija się na kondycji firm deweloperskich, co widać choćby po ponad czterokrotnym wzroście ich przedstawicieli w Krajowym Rejestrze Długów Biura Informacji Kredytowej. W ostatnim raporcie NBP można nawet spotkać się z twierdzeniem, że należy liczyć się z upadkami i przejęciami firm deweloperskich. Osoby planujące zakup mieszkania powinno potraktować to jako ostrzeżenie i jednocześnie jako zalecenie, aby wyjątkowo uważnie przyglądać się każdej rozważanej ofercie.

Zobacz także: Inwestycja w nieruchomość – jak zarobić?

Takiemu czarnemu obrazowi sytuacji wydają się przeczyć dane dotyczące liczby wydanych pozwoleń na budowę. Wg obliczeń Open Finance, w ostatnich 12 miesiącach wydano pozwolenia na budowę przeszło 181,8 tys. jednostek mieszkalnych (najwięcej od września 2009 roku). To o 5,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Co ciekawe, jedyna grupą inwestorów, która w ostatnim roku wystarała się o większą liczbę pozwoleń niż w roku wcześniejszym, są właśnie firmy deweloperskie, które zanotowały wzrost o ponad 29,3 proc. Tłumaczyć to można chyba tylko tym, że zakładają one, że koniunktura w perspektywie jednego, dwóch lat poprawi się na tyle, że warto być przygotowanym, aby w każdej chwili ruszyć z budową. Uzyskanie pozwoleń jest czasochłonne (zajmuje blisko rok), a ich ważność ma ograniczenia czasowe.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

REKLAMA

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

REKLAMA