REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kilka zasad bezpiecznego najmu

Joanna Sokołowska
Wynajem lokalu mieszkalnego na cele mieszkaniowe nie wymaga żadnych ustaleń czy zgód. Inaczej jest w przypadku gdy lokal mieszkalny chcemy wynająć na biuro czy gabinet lekarski.  / Fot. materiały prasowe
Wynajem lokalu mieszkalnego na cele mieszkaniowe nie wymaga żadnych ustaleń czy zgód. Inaczej jest w przypadku gdy lokal mieszkalny chcemy wynająć na biuro czy gabinet lekarski. / Fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Co prawda, najgorętszy okres transakcji najmu dopiero nadejdzie, ale może już warto zastanowić się nad tym, jak się do tego przygotować. We wrześniu i w październiku lokali będą szukać ludzie młodzi, studenci lub uczniowie szkół pomaturalnych - weźmy więc pod uwagę to, na ile będzie stać potencjalnego klienta.

Tajemnicą udanej transakcji jest spełnienie jednego warunku - właściciel i wynajmujący muszą być zadowoleni. Jak uzyskać taki wynik? Przede wszystkim - należy już na samym początku jasno określić warunki między właścicielem lokalu a lokatorem.

REKLAMA

Zobacz także: Najem mieszkania - jaka umowa? (WZÓR)

REKLAMA

Lecz żeby znaleźć lokatora potrzebujemy zachęcającego ogłoszenia w prasie czy w Internecie. Najlepiej w portalu zawierającym tego typu oferty. Osoba szukająca mieszkania do wynajęcia będzie w pierwszej kolejności interesować się lokalami, których cena nie obciąży zbytnio ich kieszeni. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy dobrze wyceniliśmy nasze mieszkanie do wynajęcia, porównajmy je z innymi - podobnymi ofertami.

Pamiętaj, że mieszkanie, które ma być wynajmowane musi dobrze się prezentować. Nie zapomnijmy dokładnie w nim posprzątać lub naprawić uszkodzone elementy bądź je wymienić. Może to zaważyć na ostatecznej decyzji cenowej. Jeżeli przyszły lokator dostrzeże, że mieszkanie jest zaniedbane, może odbić się to na naszej wiarygodności.

Sprzęty RTV i AGD powinny być sprawdzone pod względem technicznym. Podobnie instalacje gazowe, elektryczne czy kanalizacyjne. Lokal musi być bezpieczny dla przyszłego lokatora. Co do samych warunków umowy: należy zająć się wszystkim. Począwszy od tego, co wynajmujący ma prawo wnieść do lokalu, kończąc na tym, kto pokryje koszty ewentualnych napraw w mieszkaniu. Jako istotny punkt umowy należy także zaznaczyć obowiązek przestrzegania regulaminu panującego w ramach wspólnoty mieszkaniowej czy spółdzielni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fachowcy uważają, że jednolity wzór umowy dla wszystkich to nieporozumienie. Warunki najmu są na ogół ustalane w toku indywidualnych negocjacji przez dwie strony. Trzeba je potem ująć we właściwą formę prawną. Strony mają do wyboru: czy ma to być zwykła umowa najmu czy umowa o tzw. najem okazjonalny.

Zobacz także: Najem okazjonalny - nowa instytucja w prawie cywilnym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA