Kilka zasad bezpiecznego najmu
REKLAMA
REKLAMA
Tajemnicą udanej transakcji jest spełnienie jednego warunku - właściciel i wynajmujący muszą być zadowoleni. Jak uzyskać taki wynik? Przede wszystkim - należy już na samym początku jasno określić warunki między właścicielem lokalu a lokatorem.
REKLAMA
Zobacz także: Najem mieszkania - jaka umowa? (WZÓR)
REKLAMA
Lecz żeby znaleźć lokatora potrzebujemy zachęcającego ogłoszenia w prasie czy w Internecie. Najlepiej w portalu zawierającym tego typu oferty. Osoba szukająca mieszkania do wynajęcia będzie w pierwszej kolejności interesować się lokalami, których cena nie obciąży zbytnio ich kieszeni. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy dobrze wyceniliśmy nasze mieszkanie do wynajęcia, porównajmy je z innymi - podobnymi ofertami.
Pamiętaj, że mieszkanie, które ma być wynajmowane musi dobrze się prezentować. Nie zapomnijmy dokładnie w nim posprzątać lub naprawić uszkodzone elementy bądź je wymienić. Może to zaważyć na ostatecznej decyzji cenowej. Jeżeli przyszły lokator dostrzeże, że mieszkanie jest zaniedbane, może odbić się to na naszej wiarygodności.
Sprzęty RTV i AGD powinny być sprawdzone pod względem technicznym. Podobnie instalacje gazowe, elektryczne czy kanalizacyjne. Lokal musi być bezpieczny dla przyszłego lokatora. Co do samych warunków umowy: należy zająć się wszystkim. Począwszy od tego, co wynajmujący ma prawo wnieść do lokalu, kończąc na tym, kto pokryje koszty ewentualnych napraw w mieszkaniu. Jako istotny punkt umowy należy także zaznaczyć obowiązek przestrzegania regulaminu panującego w ramach wspólnoty mieszkaniowej czy spółdzielni.
Fachowcy uważają, że jednolity wzór umowy dla wszystkich to nieporozumienie. Warunki najmu są na ogół ustalane w toku indywidualnych negocjacji przez dwie strony. Trzeba je potem ująć we właściwą formę prawną. Strony mają do wyboru: czy ma to być zwykła umowa najmu czy umowa o tzw. najem okazjonalny.
Zobacz także: Najem okazjonalny - nowa instytucja w prawie cywilnym
REKLAMA
REKLAMA