REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy w ogóle powstanie Miasteczko Ursus?

Subskrybuj nas na Youtube
Miasteczko Ursus. Fot. Celtic Property Developments S.A.
Miasteczko Ursus. Fot. Celtic Property Developments S.A.

REKLAMA

REKLAMA

Plany budowy Miasteczka Ursus spółka Celtic Property Developments zaprezentowała jeszcze w lutym tego roku. Na niemal 60 ha (zakupionych przez spółkę w 2006 od syndyka dawnych zakładów Ursus) w przeciągu 15 lat ma powstać 10 tys. mieszkań. W maju minister Waldemar Pawlak zainterweniował w tej sprawie u prezydent Warszawy. Analiza Ministerstwa Gospodarki wskazuje, że zmiany funkcji tej części dzielnicy Ursus z przemysłowo-usługowej na mieszkaniową dokonano z naruszeniem prawa.  Czy powstanie Miasteczko Ursus?

Większość terenu Miasteczka Ursus przeznaczono pod zabudowę mieszkaniowo-usługową. W centrum i na zachodzie znajdzie się miejsce pod oświatę, kulturę oraz park. Północna część pozostanie strefą przemysłową. Tu też zaplanowano nowoczesną elektrociepłownią gazową, którą kosztem 100 mln euro chce wybudować firma Polenergia. Inwestycja ma być prowadzona etapowo. Nie wiadomo jednak kiedy i czy w ogóle rozpocznie się realizacja projektu. Ursus nie ma planu zagospodarowania przestrzeni. Projekt planu, przygotowany przez miejskich architektów i urbanistów został wyłożony w 2009 r. i czeka na uchwalenie.

REKLAMA

Zobacz także: Boom mieszkaniowy – rekordowa liczba pozwoleń na budowę

Deweloper walczy o mieszkania

- Celtic Property Developments od lat popiera ideę uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów po dawnych Zakładach Przemysłu Ciężkiego w Ursusie - zapewnia Piotr Turchoński, przedstawiciel spółki Celtic Property Developments. - Projekt planu zakłada w perspektywie następnych 25 lat stworzenie ponad 20 tys. nowych miejsc pracy w sferze usług, osiedlenie ok. 25 tys. nowych mieszkańców, wybudowanie szkół, przedszkoli, obiektów sportowych i terenów rekreacyjnych. Wprowadzenie nowych operatorów mediów. To wszystko gwarantuje plan oraz przedsiębiorcy, którzy planują tu inwestycje. Jego brak to dalsze utrzymanie prawie 200 ha zdegradowanej powierzchni niedaleko centrum Warszawy.

Zobacz także: Mieszkanie jeszcze w planie, czyli: czy warto kupić "dziurę w ziemi"?

- Plan jest gwarantem prawidłowego rozwoju Ursusa, jego wprowadzenie pozwoli na uniknięcie takich problemów jakie na przykład ma dziś Wilanów, gdzie powstało wielkie osiedle bez infrastruktury społecznej. Dziś najważniejszym tematem dla Ursusa staje się właściwe zagospodarowanie 1/5 powierzchni tej dzielnicy - dodaje Michalina Wiczkowska z Celtic.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minister walczy o przemysł

Minister Gospodarki Waldemar Pawlak zaapelował do Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz o zdefiniowanie gruntów byłych ZPC Ursus jako terenów przemysłowo-usługowych. Analiza Ministerstwa Gospodarki wskazuje, że dotychczasowej zmiany funkcji na mieszkaniową dokonano z naruszeniem prawa, a zgłoszone uwagi (stanowiące podstawę zmian) zostały bezkrytycznie włączone do Studium Zagospodarowania Przestrzennego, bez ich wcześniejszego skonfrontowania z polityką planistyczną gminy, dotychczasowym przeznaczeniem gruntów oraz ich stanem prawnym.


Elektro-konflikt: jedna elektrownia czy dwie?

REKLAMA

Elektrociepłownia Energetyka Ursus, położona na terenie byłych ZPC Ursus, obecnie zapewnia m.in. energię elektryczną i ogrzewanie mieszkańcom dzielnicy i firmom. Według Ministerstwa Gospodarki budowa kolejnej elektrociepłowni "o pięćset metrów od obecnej" budzi pytania o zasadność inwestycji i związanych z nią kosztami. Ministerstwo zaznacza, że projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, na podstawie uchwalonego Studium, spowoduje naruszenie interesów ponad 100 przedsiębiorców zatrudniających blisko 2 tys. osób.

- Nikt nie nakazuje przenoszenia elektrociepłowni czy innych zakładów. Firmy mogą nadal działać prowadząc swoją dotychczasową działalność. Plan jedynie stanowi o przyszłych funkcjach, jakie mogą istnieć na przedmiotowym terenie po zaniechaniu obecnej działalności. Plan dodatkowo stwarza możliwość działania konkurencyjnych gestorów mediów, co zdecydowanie jest korzystne dla mieszkańców Ursusa obecnie zdanych na łaskę monopolisty jakim jest Energetyka Ursus – wyjaśnia Piotr Turchoński z Celtic Property Developments.

Zobacz także: Coraz więcej nowych domów

– Ekspertyza wykonana przez miasto udowadnia, że budowa kolejnej elektrociepłowni jest nierealna technicznie i ekonomicznie. Żeby była opłacalna musiałaby, np. grzać pełną mocą nawet latem - uważa Mirosław Obarski, reprezentujący Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Ursusa. - Liczymy, że prezydent Warszawy położy wreszcie kres tym urzędniczym nonsensom.

Teren dawnych zakładów Ursus: skażony, nieskażony?

REKLAMA

– Urzędnicy forsują budowę osiedla mieszkaniowego na terenach przemysłowych w ZPC Ursus bezprawnie, jak wynika z analizy Ministerstwa Gospodarki, i na skażonym terenie, co wskazuje nawet ekspertyza zlecona przez Urząd Miasta – twierdzi Mirosław Obarski, reprezentujący Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Ursusa.

- Na 62 odwierty tylko w trzech stwierdzono śladowe ilości zanieczyszczeń. Wyniki badań potwierdziły, że na omawianym terenie można lokować funkcje przewidziane w wyłożonym planie – zarzut odpiera Piotr Paprocki, przedstawiciel firmy Geoteko, wykonawcy badań technicznych gruntu na terenie byłych zakładów ZPC Ursus.

I co z tym planem?

Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Ursusa złożyło jeszcze w październiku 2010 r. wniosek do Urzędu m.st. Warszawy o zmianę Studium Zagospodarowania Przestrzennego w części dotyczącej dawnych terenów po ZPC Ursus. Jako, że przemysł ciężki działa w tej okolicy od ponad 100 lat Stowarzyszenie oparło swój projekt na przemyśle i usługach, uwzględniając też część mieszkaniową.
– Niestety, urzędnicy do dziś nie odpowiedzieli na nasz wniosek, lekceważąc postulaty przedsiębiorców – mówi Mirosław Obarski.

- Zdajemy sobie sprawę, że sześciu przedsiębiorcom idea planu się nie podoba. Warto sprawdzić, jakie uwagi zgłosili ich przedstawiciele do planu po jego wyłożeniu. Nie znajdziecie tam Państwo tylko postulatów o utrzymanie funkcji przemysłowej, znajdziecie też wnioski o przekształcenie tych terenów na funkcję mieszkaniową lub usługową z możliwością budowy obiektów wielkopowierzchniowych (tj. ponad 2000 m2). Widać, że przeciwnicy planu są świadomi potencjału jaki przedstawiają obecne tereny poprzemysłowe. Obecnie głównym przeciwnikiem zmian na tym zaniedbanym terenie jest Energetyka Ursus, monopolista energetyczny w tej dzielnicy - podsumowuje Michalina Wiczkowska z Celtic.

Zobacz także: Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego

Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów poprzemysłowych w rejonie ul. Orłów Piastowskich został wyłożony do publicznego wglądu po raz drugi w dniach od 30 maja 2011 roku do 30 czerwca 2011 roku w siedzibie Urzędu m.st. Warszawy.

Co na to sami mieszkańcy spornej dzielnicy?

Tu dysponujemy tylko badaniem firmy TNS OBOP (marzec 2011, zlecone przez spółkę Celtic Property Developments): 63% zna plan, a prawie 79% uznaje, że zawiera on akceptowalne rozwiązanie. 71% uważa, że teren powinien zostać równo podzielony pomiędzy funkcje mieszkaniową, usługową, przemysłową i rekreacyjną. Obawy budzi  rozwój funkcji przemysłowych i inwestycji typu oczyszczalnia ścieków przemysłowych czy wielkie centrum logistyczne. 81% mieszkańców Ursusa i 82% mieszkańców Warszawy uważa, że przemysł powinien być lokowany na obrzeżach miasta. Jak zakończy się walka o tereny ZPC Ursus? Czy Miasteczko Ursus w ogóle powstanie? Znając polskie realia - czas pokaże...

Źródło: Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Ursusa, Celtic Property Developments

Miasteczko Ursus. Fot. Celtic Property Developments S.A.
Miasteczko Ursus. Fot. Celtic Property Developments S.A.
Miasteczko Ursus. Fot. Celtic Property Developments S.A.
Miasteczko Ursus. Fot. Celtic Property Developments S.A.
Miasteczko Ursus. Fot. Celtic Property Developments S.A.
Miasteczko Ursus. Fot. Celtic Property Developments S.A.
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA