REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym są condohotele i czy warto w nie inwestować?

Emmerson Nieruchomości
Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.
System condohotel pozwala spędzać urlop przez określoną liczbę dni we własnym lokalu, a jednocześnie przez większą część roku zarabiać na jego najmie.
System condohotel pozwala spędzać urlop przez określoną liczbę dni we własnym lokalu, a jednocześnie przez większą część roku zarabiać na jego najmie.

REKLAMA

REKLAMA

Coraz więcej Polaków inwestuje w condohotele. Taki sposób lokowania pieniędzy ma swoje źródło na Florydzie, rozpoczął się aż 20 lat temu, stamtąd dotarł do Europy Zachodniej i do Polski. Pojawiające się nowe systemy jak condohotel czy timeshare stają się atrakcyjniejsze, ponieważ w ten sposób możemy połączyć inwestycję w nieruchomości, z możliwością korzystania z nich w prywatnych celach. Tego typu inwestycje cieszą się także dużym zainteresowaniem przedsiębiorców.

Czym jest system condohotel?

REKLAMA

System condohoteli jest niewątpliwie bardzo dobrym rozwiązaniem dla deweloperów, którzy w trakcie realizowania projektu odsprzedają poszczególne lokale firmom i nierzadko inwestorom indywidualnym. Dla podmiotu przeprowadzającego inwestycję zaangażowanie zewnętrznego kapitału oznacza mniejsze ryzyko oraz często brak potrzeby zaciągania kredytu inwestycyjnego. Co natomiast zyskują nabywcy poszczególnych mieszkań czy apartamentów? Po pierwsze, jest to dobry pomysł dla osób, które marzą o drugim mieszkaniu w miejscowości wypoczynkowej. Taka opcja pozwala im spędzać urlop przez określoną liczbę dni we własnym lokalu, a jednocześnie przez większą część roku zarabiać na jego najmie. Tak jak ma to miejsce za granicą, również w naszym kraju w większości wypadków przez pierwsze kilka lat właściciel wyodrębnionego lokalu osiąga zagwarantowany, stały dochód. Okres ten zazwyczaj waha się od 2 do nawet 4 lat, a zapewniona początkowa stopa zwrotu przeważnie znajduje się w przedziale od 5% do 9%. Dobrym przykładem może tu być firma Zdrojowa Invest, która między innymi realizuje pięciogwiazdkową inwestycję Marine Hotel w Kołobrzegu. Po upływie tego czasu przychody są dzielone pomiędzy właścicieli poszczególnych apartamentów oraz wyspecjalizowaną firmę zarządzającą obiektem. Dużym plusem takiego rozwiązania jest właśnie fakt, że inwestor nie musi zajmować się nieruchomością, poszukiwaniem najemców, ani bieżącym administrowaniem. Ponadto oprócz zysków z najmu może korzystać również na wzroście wartości posiadanej nieruchomości w czasie.

Zobacz także: Jak można bezpiecznie kupić mieszkanie?

Wady systemu

Mimo opisanych zalet takiego podejścia do lokowania kapitału na rynku nieruchomości, nie należy jednak zapominać o jego mankamentach. Trzeba podkreślić, że po upływie kilku pierwszych lat zwrot z inwestycji będzie zależał już tylko od obłożenia danego obiektu i konkretnego apartamentu. Ważnym wyznacznikiem opłacalności inwestycji w condohotele jest bez wątpienia odpowiednia lokalizacja, która powinna umożliwiać jak największą stopę najmu w obiekcie. Bardzo istotna jest również fachowość firmy zarządzającej całym budynkiem, gdyż to ona odpowiada za relacje z najemcami, co bezpośrednio przekłada się na przychody. Poza tym znaczącą rolę odgrywają tutaj warunki pogodowe. W naszym kraju nie należy się spodziewać zysków porównywalnych do tych osiąganych w krajach śródziemnomorskich, gdzie sezon turystyczny jest znacznie dłuższy. Idąc tym tropem lepszym rozwiązaniem wydaje się inwestycja w obiekty zlokalizowane w kurortach górskich, gdzie wzmożony ruch występuje dwa razy do roku, niż nad morzem. W zimie można tam liczyć na turystów zainteresowanych białym szaleństwem, a w lecie na osoby uprawiające turystyką pieszą, bądź też wyczynową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Czy warto zatrudnić inwestora zastępczego?

Dobra prognoza na przyszłość

Niewątpliwie pozytywnym uwarunkowaniem dla tego typu inwestycji jest fakt, że w najbliższych latach można spodziewać się wzrostu dochodów z turystki w Polsce. Będzie to głównie efektem rosnącej liczby Polaków chcących spędzić urlop poza stałym miejscem zamieszkania oraz zbliżającymi się wielkimi krokami Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej. Turniej powinien przełożyć się na wzmożony napływ turystów z zagranicy nie tylko w trakcie jego trwania, ale także, na co liczą hotelarze, już po jego zakończeniu. Warto dodać, że tak właśnie działo się w Portugalii, gdzie branża turystyczna rosła jeszcze kilka lat po imprezie. W związku z tym wydaje się, że przemyślana inwestycja w condohotele może być ciekawą alternatywą dla osób myślących o kupnie mieszkania pod najem w największych miastach kraju.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich?

Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich? Na ten moment trudno już szacować szkody z powodzi, ale mogą być one większe niż sądzimy. Duże znaczenie mają tu koszty budowlane. 

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakich pokolenie Z? [SONDA]

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakie są w obszarze zainteresowania przedstawicieli pokolenia Z? Czy wybór i zakup mieszkania to kolejny obszar, w którym reprezentanci tych dwóch generacji znacząco się od siebie różnią? Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl

Żeby taryfy dynamiczne prądu się opłacały trzeba mieć w domu kosztowne urządzenia. Można je kupić z dofinansowaniem

Od 24 sierpnia 2024 r. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.

Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

REKLAMA

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

REKLAMA

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

REKLAMA