REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ceny gruntów

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Niedobór gruntów pod budownictwo mieszkaniowe

Popyt na mieszkania nie słabnie, a ceny rosną – i dotyczy to nie tylko dużych aglomeracji, ale i mniejszych miast. W kierunku tych drugich coraz częściej kierują się deweloperzy, dla których głównym hamulcem jest dziś niedobór gruntów pod nowe inwestycje w dużych miastach. – Dostrzegamy możliwości inwestowania właśnie w tych mniejszych miejscowościach. Duży potencjał mają miasta między 10 a 30 tys. mieszkańców – mówi Przemysław Andrzejak, prezes Royal Sail Investment Group. Jak wskazuje, tam też klienci chcą poprawić swój komfort życia, niekoniecznie budując dom. Tymczasem podaż inwestycji na takich rynkach jest dziś mocno niewystarczająca. Potwierdzają to też dane NBP, z których wynika, że im mniejsze miasto, tym mniej lokali i tym większy ich niedobór.

Jak koszt zakupu gruntów wpływa na ceny mieszkań?

Ceny gruntów pod zabudowę mieszkaniową. Jakie ceny osiągają grunty pod budowę mieszkań w atrakcyjnych lokalizacjach największych miast? Jak wartość ich zakupu przedkłada się na rentowność inwestycji i ceny mieszkań? Jaka jest dostępność ziemi? Czy firmy planują zakupy gruntów? Jakich działek poszukują? Gdzie?

Czy warto inwestować w grunty pod zabudowę?

Ceny gruntów pod zabudowę w 2020 r. wzrosły o około20 proc. Przy dobrej strategii inwestowania w ziemię zyski mogą być kilkakrotnie wyższe. Jak z sukcesem inwestować w grunty?

Jakie są ceny gruntów pod inwestycje?

Grunty inwestycyjne. Pod jakie projekty inwestorzy poszukują dziś gruntów? Jakie inwestycje są planowane? Jak kształtują się ceny ziemi pod inwestycje?

REKLAMA

Ceny gruntów rolnych (ornych) w Polsce 2020/2021

Ceny gruntów rolnych (ornych) w Polsce. Główny Urząd Statystyczny podał właśnie informacje o tym ile płacono w Polsce za grunty orne w ubiegłym roku. Chyba nikogo nie powinno dziwić, że ziemia zdrożała. Zaskoczeniem może być jedynie to, że pod koniec 2020 roku za hektar trzeba było płacić o trochę ponad 5% więcej niż przed rokiem. Przecięta cena to już 42,7 tys. zł za ha – wynika z szacunków HRE Investments uwzględniających ceny transakcyjne i jakość sprzedawanych działek.

Deweloperzy walczą o grunty

Polacy kupują coraz więcej mieszkań, a deweloperzy próbują zaspokoić ich potrzeby. Tym samym zmniejsza się ilość dostępnych pod budowę gruntów. Z roku na rok zaczyna brakować działek zlokalizowanych w atrakcyjnych częściach miast, a ich ceny rosną. Kolejnym problemem są zmiany prawne, uniemożliwiające zakup gruntów rolnych. Czy deweloperzy będą mieli trudności z pozyskaniem ziemi?

Ceny działek - od czego zależą i ile średnio kosztuje zakup działki pod dom?

W Polsce w ub. roku inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę 84 tys. domów jednorodzinnych. Biorąc pod uwagę fakt, że każdy taki budynek jest wznoszony na stosownej parceli, daje to wyobrażenie o potencjale rodzimego rynku gruntów budowlanych i skali osiąganych tu obrotów. Wybór oraz zakup działki pod wymarzony dom to pierwszy, a zarazem bodaj najtrudniejszy krok w realizacji mieszkaniowej inwestycji jednorodzinnej.

Ceny gruntów pod budownictwo mieszkaniowe - coraz niższe

Aktualne ceny gruntów pod budownictwo mieszkaniowe to około 50–60% cen sprzed kryzysu finansowego. Wg Jarosława Szanajcy, prezesa firmy Dom Development, działki nie podrożeją tak długo, póki ceny mieszkań pozostaną na obecnym poziomie. A te mogą niebawem wzrosnąć, na rynku bowiem jest coraz mniej mieszkań na sprzedaż.

REKLAMA

REKLAMA