REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaką farbę do malowania sufitu wybrać?

Marta Jaworowska
Do malowania sufitów najczęściej używa się farb emulsyjnych. Takie farby dobrze kryją, łatwo się rozprowadzają, są trwałe i zmywalne. Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl
Do malowania sufitów najczęściej używa się farb emulsyjnych. Takie farby dobrze kryją, łatwo się rozprowadzają, są trwałe i zmywalne. Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl

REKLAMA

REKLAMA

Zalecaną farbę do malowania sufitu wybiera się na podstawie aktualnego stanu sufitu. Każdy rodzaj farby posiada własne zalety i charakterystyczne cechy, które warto znać przed podjęciem decyzji o wyborze odpowiedniej farby do malowania sufitu.

Do malowania sufitów najczęściej używa się farb emulsyjnych. Takie farby dobrze kryją, łatwo się rozprowadzają, są trwałe i zmywalne. Własności użytkowe farb emulsyjnych, takie jak odporność na zmywanie, szorowanie, tzw. siła krycia, są wynikiem rodzaju oraz jakości żywic i pigmentów zastosowanych do produkcji takich farb. Dlatego na rynku są do wyboru głownie farby akrylowe, farby winylowe i farby lateksowe.

REKLAMA

W przypadku malowania nowego sufitu, bez żadnych nalotów, zalecana jest emulsja akrylowa lub winylowa. Zaletą takiej farby jest jej ładny biały kolor, który jest matowy. Farba ta prawie nie posiada zapachu oraz nie żółknie, schnie po 30 minutach. Narzędzia potrzebne do malowania sufitu i wszelkie zachlapania można myć wodą.

Zobacz także: Kalkulatory pomocne podczas remontu

Kolor farby do malowania sufitu uzależnia się od ogólnej kolorystyki całego pomieszczenia.

Gdy na suficie widoczne są plamy i zacieki, najlepszą farbą do malowania sufitu będzie farba izolacyjna do plam i zacieków. Ta farba posiada dobre właściwości izolujące, ale narzędzia można umyć benzyną lub rozcieńczalnikiem. Zaleca się, aby farbę izolacyjną wykończyć powłoką farby emulsyjnej. Do pomieszczeń, w których sufit jest brudny i mocno zatłuszczony zaleca się farbę lateksową lub akrylową na bazie rozpuszczalnika. Cechą charakterystyczną takiej farby jest bardzo dobra właściwość kryjąca i izolująca. Taka farba do malowania sufitu jest odporna na zmywanie. W pomieszczeniach, w których sufit jest mocno narażony na wilgoć do malowania sufitu najlepsza będzie farba przeznaczona do kuchni i łazienki lub inna, która będzie nadawała się do wilgotnych pomieszczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Jak dobrać narzędzia malarskie?

Ze względu na osiadanie budynku oraz na tak zwany skurcz betonu i zapraw w budynkach o podłożach mineralnych, przed podjęciem prac wykończeniowych, takich jak malowanie sufitu, należy poczekać od trzech do sześciu miesięcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

Wynajem mieszkań w Polsce. Polacy chcą czy muszą?

Dlaczego Polacy wynajmują mieszkania? Czy tak jest im wygodniej czy nie mają innego wyjścia? Czy wkrótce Polska upodobni się do krajów zachodnioeuropejskich, w których znacznie wyższy jest odsetek najemców? Portal GetHome.pl przeprowadził ankietę. 

W jakich miastach masz największą szansę na kupno własnego mieszkania?

Jak wygląda dostępność mieszkaniowa w wojewódzkich miastach w Polsce? Gdzie najłatwiej o własne M? RynekPierwotny.pl przeanalizował sytuację w wybranych miastach. Jakie wyniki? Gdzie jest największa szansa na kupno własnego mieszkania? 

Najem okazjonalny – czy i kto powinien się go obawiać?

Przełom sierpnia i września to okres, w którym najwięcej osób najmuje mieszkania. Eksperci portalu GetHome.pl postanowili zbadać, jak chętnie ich właściciele korzystają z formuły najmu okazjonalnego, który w założeniu ma zapewnić im bezpieczeństwo. I co to oznacza dla najemców? 

REKLAMA

Polska wyróżnia się w Europie wzrostem liczby transakcji mieszkaniowych

Jak plasuje się Polska w Europie pod względem liczby transakcji mieszkaniowych? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl analizują sytuację. 

Więcej mieszkań, na dodatek tańszych, deweloperzy oceniają skutki rządowego projektu uwolnienia gruntów rolnych w miastach

Według szacunków ekspertów w Polsce może brakować nawet 2 mln mieszkań! Rząd rozważa zmianę przepisów dotyczących gruntów rolnych w miastach jako rozwiązanie tego problemu. Duża oferta działek pod zabudowę mieszkaniową, których teraz jest deficyt, to fundament pod szybszą budowę nie drożejących tak szybko nowych mieszkań.

Zastój w sprzedaży na rynku wtórnym, czy po wakacjach ceny spadną i o ile tańsze mogą być mieszkania

Mniej ofert, mniej przyznanych kredytów i mniej sfinalizowanych transakcji – ostatnie tygodnie przynoszą zastój na rynku nieruchomości, zwłaszcza na rynku wtórnym. To zwykle prowadzi do korekty cenowej. Jakie są szanse, że mieszkania wkrótce potanieją?

W końcu można kupić taniej nowe mieszkanie niż na początku roku? Na pewno w Krakowie, a jak jest w innych dużych miastach

Lipiec był w Warszawie czwartym w tym roku miesiącem, w którym nie zmieniła się średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie firm deweloperskich. O cenowej stabilizacji można też mówić w Poznaniu i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

REKLAMA

Wybór najemcy mieszkania na castingu. Czy to zgodne z prawem? Na czym polegać może dyskryminacja przy wynajmie?

Dziś, w II połowie 2024 roku rynek najmu nieco ochłonął. Jednak nadal można się spotkać z "castingami" na najemcę w przypadku szczególnie atrakcyjnych mieszkań, czy lokalizacji. W ten sposób wynajmujący mieszkania starają się znaleźć najemcę najmniej potencjalnie "kłopotliwego" (cokolwiek miałoby to znaczyć) w przyszłości. W Polsce casting na najemcę jest - co do zasady - zgodny z prawem ale pod warunkiem, że dyskryminuje się w ten sposób określonych grup lokatorów (np. ze względu na płeć, rasę, czy pochodzenie).

Dopłaty do wymiany okien. Ile można dostać?

Dopłaty do wymiany okien. Ile można dostać? Jak skorzystać z dopłaty do wymiany okien? Kto może skorzystać z tego dofinansowania? Kiedy złożyć wniosek? Chodzi o dofinansowanie w ramach programu "Czyste Powietrze".

REKLAMA