Jak szybko przygotować podłoże pod glazurę i terakotę?
REKLAMA
REKLAMA
Jakich narzędzi użyć do skucia?
REKLAMA
Można oczywiście skorzystać z młotka i przecinaka, ale ten zestaw gwarantuje ciężką i długotrwałą pracę. Szybciej i łatwiej pozbędziemy się zarówno glazury jak i terakoty za pomocą pneumatycznej młotowiertarki z funkcją kucia. Jest to wydatek rzędu 270–570 zł.
Co z gruzem?
Najtaniej będzie zapakować go w grube worki foliowe, papierowe lub z tworzywa sztucznego i samodzielnie zawieźć na wysypisko. Jeżeli gruzu jest dużo, warto zamówić jego wywózkę w profesjonalnej firmie. Kontener może zostać podstawiony, w zależności od potrzeb na 2 godziny, cały dzień lub kilka dni. Można również zamówić usługę załadowania kontenera przez pracowników firmy albo zrobić to samodzielnie. Zależnie od wielkości kontenera, dodatkowych usług oraz regionu kraju musimy liczyć się z kosztem ok. 80–90 zł/m3.
Wyrównanie ścian
Po dokładnym skuciu poprzedniej glazury należy wygładzić powierzchnię ściany. Zwykle wykonuje się to za pomocą tynku cementowego lub zaprawy podkładowej, jednakże wiązanie w tym przypadku trwa kilka dni. Szybszym sposobem jest wyrównanie powierzchni za pomocą płyt gipsowo-kartonowych. Należy je przykleić za pomocą specjalnej zaprawy lub przykręcić do stalowych profili przytwierdzonych do ściany. Jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie, ściana będzie gotowa do dalszych etapów pracy juz następnego dnia.
Wyrównanie podłoża
REKLAMA
Podłogę po skuciu terakoty należy oczyścić i zagruntować. Materiał, którego użyjemy do wyrównania zależny jest od warunków:
- Jeżeli nierówności są nieduże – ok. 0,5–1 cm – można użyć masy samopoziomującej,
- Jeśli nierówności są większe niż 2 cm należy użyć tradycyjnej zaprawy podkładowej,
- Jeżeli planujemy zainstalować ogrzewanie podłogowe należy użyć masy o wysokiej elastyczności.
Istnieje również możliwość położenia nowej terakoty bez zrywania poprzedniej. Należy wtedy pokryć podłogę podkładową masą renowacyjną, która wyrówna i przygotuje odpowiednio podłoże.
REKLAMA
REKLAMA